25. hodina

25. hodina

25th Hour

Krimi / Drama

USA, 2002, 129 min

Velmi zajímavé drama se skvělým Edwardem Nortonem, s bezchybnými hereckými výkony a s vynikajícími dialogy. Výborná byla scéna, kdy Monty nadává na celou společnost a naprosto úžasná ta, kdy ho jeho přítel zmlátil. Celý film je jedno velké zamyšlení nad chybami, které v životě můžete udělat, o strachu z příštích let ve vězení, o myšlence na svobodu. Postava Montyho nejlepšího přítele ( Barry Pepper)je pro mne osobně ta nejlepší, protože ho má rád, nikdy se na něj nevykašle a přesto neustále připomíná, že vězení je naprosto spravedlivý trest za to, co Monty udělal.(23.7.2005)

Ludia si myslia, že mi išlo o prachy. Tak trochu mi o ne išlo. Ved je to jasné. Za peniaze si kúpite pekné veci. Aj ja mám rád talianske topánky a rýchle autá. Ale nepotrebujem ich. Nejde o to, že som z chudobných pomerov. Nehladal som prachy, ale istý pocit. Túžil som potom byt frajer. Frajer sa pozrie v metre polišovi do očí. Viete, kdo to je. A on, vie kdo ste vy. Mrknete na neho, pretože on ma starú kraksnu a vy fáro. Nemá na vás. A to je, priatelia, frajerina.(12.2.2009)

Edward Norton je prostě Edward Norton. Nemohu si pomoct ale obsazením tohoto herce v jakémkoliv filmu z něj udělá nadprůměrný snímek. Ani u 25 hodiny tomu není jinak. Skvěle natočené drama o posledních dnech před cestou do vězení je dokonale zrežirováno s vynikajicím scénářem. Spojení Norton a 5 hvězdiček opět dokonale sedí.(16.7.2008)

Ultimátní. Tenhle film mě dostal na tolika rovinách a probudil v mých cynických, zadřených útrobách tolik emocí a sebezpytujících myšlenek, že se mi nedostává slov. Mistrně odvyprávěný příběh, jede od začátku v mírně komickém tempu (jak je u Leeho zvykem), ale jak na sebe postupně nabaluje jednu dokonalou scénu za druhou (zde hojně citovaná "fuck you árie" mě nepřikovala k židli, ale přitáhla mi rypák na půl metru k obrazovce), jeden jiskřivě zábavný, chytrý a syrový dialog za druhým, těžkne depresí, melancholií, bezmocným vztekem a hrůzou, stále silněji se zrcadlící v Montyho očích. Hudba. Herecké koncerty. Režijní symfonie. Jen ten konec, ten roztáhlý konec (jakkoli možná podtrhující hořkost situace) se se mnou lehounce minul. Jinak krása a stoprocentní zážitek. 100%(26.1.2008)

Mimořádný divácký zážitek, který se velmi těžko popisuje. Všechny složky filmu spolu ladí snad až moc dobře, takže na poprvé se nedají všechny vjemy dost dobře zachytit a vychutnat. Nejvíce mi učaroval herecký výkon tradičně dokonalého Eda Nortona, mile mě překvapila sebejistá kreace jinak standardního Barryho Peppera, hudba Terence Blancharda skvěle podtrhuje atmosféru celého filmu, výtečný scénář, jenž se maximálně výživně dotýká ožehavých a palčivých témat a přesná režie nekonvenčního Spikea Leeho tohle všechno drží pěkně pohromadě. 25. hodina také nikdy nesklouzne ke zbytečnému moralizování nebo snad dokonce nudění diváka. Podobné pocity nadšení jsem měl při prvním sledování Americké krásy a Klubu rváčů, do kterých jsem se po těch dalších úplně zamiloval. Doufám, že se mi to samé stane i s tímto dílem. P. S. Scéna Montyho fuckování všech a všeho patří mezi vrcholné okamžiky nejen tohoto snímku... 90 %(9.10.2004)

• - Ve svém monologu v koupelně Edward Norton řekne mimo jiné, že otroctví skončilo před 137 lety. Jde o odkaz na jeho film Kult hákového kříže (1998), kde jeho postava řekne velmi podobnou repliku. (don corleone)

• - Keď píše Monty (Edward Norton) svoje meno na okno, tak písmeno "Y" je napísané veľmi úzko, no o chvíľu je už o poznanie širšie. (ShortyIC)

• - Během monologu v koupelně řekne Norton "fuck" 40krát. Stihne to za zhruba 5 minut. (don corleone)