25. hodina

25th Hour

25. hodina

Krimi / Drama

USA, 2002, 129 min

Soundtrack Terence Blanchard: 1. Opening Title [3:51] ,2. Doyle's Walk [2:19] ,3. Jake's Classroom [2:09] ,4. The Apartment #1 [3:55] ,5. The Apartment #2 [1:50] ,6. Fu Montage [5:05] ,7. Brogan's Bar [2:29] ,8. Ground Zero [5:35] ,9. DEA [3:01] ,10. Playground [4:25] ,11. Bridge [1:23] ,12. Sleeping in Natural [1:51] ,13. One Last Walk [2:29] ,14. 25th Hour Finale [12:05] ,15. Double Happiness [6:08],(10.6.2011)

Mimořádný divácký zážitek, který se velmi těžko popisuje. Všechny složky filmu spolu ladí snad až moc dobře, takže na poprvé se nedají všechny vjemy dost dobře zachytit a vychutnat. Nejvíce mi učaroval herecký výkon tradičně dokonalého Eda Nortona, mile mě překvapila sebejistá kreace jinak standardního Barryho Peppera, hudba Terence Blancharda skvěle podtrhuje atmosféru celého filmu, výtečný scénář, jenž se maximálně výživně dotýká ožehavých a palčivých témat a přesná režie nekonvenčního Spikea Leeho tohle všechno drží pěkně pohromadě. 25. hodina také nikdy nesklouzne ke zbytečnému moralizování nebo snad dokonce nudění diváka. Podobné pocity nadšení jsem měl při prvním sledování Americké krásy a Klubu rváčů, do kterých jsem se po těch dalších úplně zamiloval. Doufám, že se mi to samé stane i s tímto dílem. P. S. Scéna Montyho fuckování všech a všeho patří mezi vrcholné okamžiky nejen tohoto snímku... 90 %(9.10.2004)

Velmi zajímavé drama se skvělým Edwardem Nortonem, s bezchybnými hereckými výkony a s vynikajícími dialogy. Výborná byla scéna, kdy Monty nadává na celou společnost a naprosto úžasná ta, kdy ho jeho přítel zmlátil. Celý film je jedno velké zamyšlení nad chybami, které v životě můžete udělat, o strachu z příštích let ve vězení, o myšlence na svobodu. Postava Montyho nejlepšího přítele ( Barry Pepper)je pro mne osobně ta nejlepší, protože ho má rád, nikdy se na něj nevykašle a přesto neustále připomíná, že vězení je naprosto spravedlivý trest za to, co Monty udělal.(23.7.2005)

Ohromující herecké výkony všech zůčastněných, zapálenost režiséra pro danou látku a brilantně přesné dialogy dělají z tohoto filmu velmi nevšední a originální zážitek. Smršť emocí diváka atakuje ze všech stran a on nemá šanci uhnout. Leeova zainteresovanost pro danou látku vede občas k několika zbytečným scénám, které tříští celkovou vyváženost a plynulost děje, ale vem to čert. I tak je to silně nadprůměrná filmařina a tvůrci se rozhodně nemají za co stydět. Pohled na současný svět, zpracovaný tak, že se snad ani nikomu nemůže nezamlouvat.(13.1.2006)

Ty reklamy začínaj lýzt Spikeovi na mozek. Čím líp se na jeho filmy kouká, tím víc se z nich vytrácí smysl pro podstatu. Proč točit film o odsouzeném drogovém dealerovi? Abychom zjistili, kdo ho udal? Nebo, že si podělal život? Že je něco shnilého v americkém vězeňském systému? Že je New York vlastně bezva město? Spike nám chce říct 5000 věcí a dává tomu look reklamy na adidasky.(28.4.2003)