25. hodina

25th Hour

25. hodina

Krimi / Drama

USA, 2002, 129 min

-"Jediný slovo a uhnu doleva." - "Kam doleva?" -" Přes Washingtonův most a pak na západ. Nechal by sis to zašít. Našel by sis nějaký malý městečko. A cestou by ses zastavil v Chicagu na baseball. .... -" Dřív nebo později mě najdou. "- Víš, jak vždycky někoho najdou? Když se vrátí domů. Lidi utíkají, ale obvykle se pak vrátí zpátky. No a oni je chytí. ale ty vyrazíš... a nikdy se už nevrátíš. ....... Protože málem se to nestalo. Tenhle život se málem nestal. ... Film má několik skvělých dialogů a ještě lepších monologů. Samozřejmě scéna kdy Edward Norton hledí na sebe do zrcadla a začne chrlit nenávistný projev je úžasná!(25.7.2007)

Kdyby filmy mohly mluvit, pověděla by 25. hodina dlouhý příběh o svém životě, na jehož počátku se objevil milující rodič a piplal své dítko ladně přes pubertu až do let dospělých, staral se o něj s láskou nevídanou, chodil mu denně pro čerstvé mléko, aby ho pak obratným mávnutím ruky surově znásilnil a zmrzačil a ono ve svých 120 umíralo smrtí surovou a krutou a po dalších 10 let svíjelo se v mukách... Přes toto trapné pochybení byl Spike Lee téměř vzorným otcem a jeho potomek si zalouží ohodnocení nejvyšší...(30.4.2003)

Navzdory mému tříhvězdičkovému hodnocení sice nemám v podstatě nic, co bych mohl tomuhle filmu vytknout, ale na druhou stranu tady není nic, co bych mohl naopak vyzdvihnout. Ikdyž přeci jen něco ano - monolog v koupelně a úplný závěr, který posouvá konečné hodnocení přeci jen o pár procent výš. A samozřejmě ještě perfektní herecké výkony hlavní trojice. Ale to nemění nic na tom, že jsem viděl jen průměrný, ikdyž naštěstí dost dobře natočený scénář, který po hříchu nenabízí žádný silnější moment a bohužel někdy sklouzává i k nudě. Samotné téma chlápka, který se "loučí se svobodou" před nástupem do vězení mi v tomhle případě nepřišlo až tak zajímavé a poutavé, ale i tak však můžu říct, že se mi 25. hodina docela líbila, ikdyž zase ne tak moc, jak jsem očekával. 70%.(31.1.2008)

Ohromující herecké výkony všech zůčastněných, zapálenost režiséra pro danou látku a brilantně přesné dialogy dělají z tohoto filmu velmi nevšední a originální zážitek. Smršť emocí diváka atakuje ze všech stran a on nemá šanci uhnout. Leeova zainteresovanost pro danou látku vede občas k několika zbytečným scénám, které tříští celkovou vyváženost a plynulost děje, ale vem to čert. I tak je to silně nadprůměrná filmařina a tvůrci se rozhodně nemají za co stydět. Pohled na současný svět, zpracovaný tak, že se snad ani nikomu nemůže nezamlouvat.(13.1.2006)

Monty míří za svou novou štací do lapáku, ale já s ním netruchlím, protože se mi volný pohyb drogových dealerů nejeví být tím nejlepším pro tento svět. Takže mi nevadí, že mu vyhrožuje ruský mafián, že se bez přítelkyně bude cítit sám, ani to, že za mřížemi bude mít v dutině ústní místo zubů něčí penis. Monty má pro mne stejnou hodnotu jako psí lejno na chodníku, takže i když z filmového hlediska jistě snímek má co nabídnout, tak ani Montyho psí oči ve mně nedokázaly vzbudit žádnou soucitnou emoci.(21.7.2012)

• - Najväčšia časť natáčania prebiehala v meste New York, ale filmári pracovali aj vo viacerých mestách v americkom štáte Texas. Konkrétne to boli mestá Austin, El Paso a Elgin. (MikaelSVK)

• - Režisér Spike Lee nechal ve filmu hlavnímu hrdinovi do pokoje nalepit plakát se siluetou tváře Paula Newmana. (Pumiiix)

• - Edward Norton prohlásil, že za film utratil přesně tolik, co vydělal za natáčení Červeného draka (2002). (don corleone)