Apoštol Pavel

• Kanada

Paul, Apostle of Christ

Historický / Drama

USA, 2018, 113 min

Filmová filozofia s náboženským tónom, nikto nič iné ani neočakával. Možno je škoda, že nejde o životopisný film sv. Pavla, ktorý sa v takmer všetkých historických knihách uvádza ako jeden z top 10 najvplyvnejších ľudí všetkých čias. Na začiatku som bol trochu sklamaný, ale potom som zistil, že film nosí v sebe iný presah a myšlienky. Vidíme tu ukrývajúcu sa kresťanskú komunitu, ktorá je tiež len zložená z obyčajných ľudí a tiež sa len hádajú - jedni chcú bojovať a zabíjať nepriateľa, iní sa držia Kristovho posolstva o láske a odpúšťaní. A predstaviteľom tohto smeru je práve sv. Pavol. Ak by dnešná cirkev sa skladala len z ľudí ako on (a vzdala sa majetku), kresťanstvo by malo oveľa viac stúpencov.(30.6.2018)

"Paul, Apostole Of Christ" mohol byť zaujímavým filmom, no akosi sa to niekde stratilo a výsledne tu teraz píšem názor na tento pokus, čo som práve videl a nie som z toho vôbec nadšený. Nemôžem povedať, že by išlo o hrozný film, no mám pocit, že padá na pár zásadných problémoch. Tie si ale rozoberieme trošku neskôr. Najprv pozitíva. Musím povedať, že Mauricius je tu asi najzaujímavejšou postavou. Jediný má skutočne nejaký charakter, musí robiť rozhodnutia a počas filmu sa niekam posunie. Čo je super. Najprv sa tváril ako jednoduchý zloduch, no vyšiel z neho skutočný charakter. To oceňujem. Pavol je podľa mňa tiež okey, no zase mám pocit, že má veľmi veľa monológov, čo nie sú zaujímavé a najmä sme ich počuli už miliónkrát v iných kresťanských filmoch. Ale vidieť jeho život z minulosti je dobre spracovaný a aj herec je celkom okey. No tam zaujímavé postavy končia, lebo ostatní ma vôbec nezaujali. V prvom rade vôbec neviem kto je vlastne hlavným hrdinom filmu a to poriadne rozsypáva. A rozhodne to nie je Pavol. Nera dokopy ani neuvidíme a len sa o ňom hovorí. No celý tento film je dokopy len kopec monológov. Monológy a monológy a monológy. Najprv je to celkom okey, no postupne to začína byť už otravné. Okrem toho tu nie sú veľmi zaujímavé postavy a najmä je ich akosi moc. A ťažko sa nám na to sústredí. Film je potom často veľmi nudný, lebo pôsobí veľmi rozbito a nevie na čo sa sústrediť. Na konci sa dočkáme pár dobrých momentiek, no jednoznačne mám pocit, že najlepšie scénky si tu ozaj vzal Mauricius. Ostatní sú na tom o niečo horšie. Nie je to hrozný film, ale rozhodne to nie je film, ktorý by som si niekedy pozrel znovu. Myslím si, že sa to dalo spracovať inak, lepšie, zaujímavejšie a mohlo to fungovať. Ale takto to tú cestu nenašlo. Je mi ľúto. Hodnotenie: C(30.6.2018)

Ako by vypadala verzia Umučenia Krista bez potokov krvi? Asi takto nejako. Silný príbeh autorského poňatia posledných dní apoštola Pavla z Tarzu. Čo je len autorská invencia, je silno podkuté historickými reáliami a hodnoverným zobrazením Ríma spred 2000 rokov. Kde sa dej dotýka Písma, najmä Skutkov apoštolov, je scenár presný, nič nepridáva, nič neuberá. Faulkner, Caviezel a Martinez boli neskutočne presvedčiví, chvíľami som zabudol, že sú to "len" herci. Skvelý scenár, podtrhnutý citlivou kamerou a hudbou, ktorá nerušila, len "dochucovala" emočný a duchovný zážitok z tohto filmu. Vôbec by mi nevadilo, keby sa títo tvorcovia chytili aj Petra a Jána. Bolo by to veľmi zaujímavé.....(7.4.2018)

Už zajtra zabudnem na detaily tohto filmu. Klasické by bolo zobrazovať Pavlov život ako dobrodružný príbeh, alebo pojednávať o jeho dogmatike. Namiesto toho, si režisér zvolil strednú cestu, prerozprávať Pavlove posledné mesiace života emotívne, cez osobný život rímskeho väzenského dozorcu. Preto si musel 70% scenára autorsky domyslieť. To nie je to, čo od filmu o apoštolovi národov čakám. Síce nemanipuloval s biblickými faktami, na druhej strane tam citátov z Biblie za 2 hodiny odznelo dosť málo. A najsilnejšia črta, ktorú Pavol vo filme má, je láska - nenásilie. Takže ateistický divák si z toho zoberie asi toľko, že Pavol bol iba "pacifistický aktivista". Lenže Pavol bol viac než to. Bol gordickým uzlom kresťanstva. Bol na seba tvrdý, o Bohu rozmýšľal úprimne a od veriacich aj veľa vyžadoval. Každý kresťan sa z jeho názormi musí konfrontovať. Vyformoval prvotnú cirkevnú doktrínu a dodnes sa vedú početné spory o tom, čo z jeho listov je dnes (ne)aktuálne. A to mi vo filme veľmi chýbalo.(7.4.2018)

Nejedná sa o žiaden vysokorozpočtový kasový trhák, no aj napriek tomu tento film má čo ponúknuť. Ide o prvé spracovanie biblického príbehu o Svätom Pavlovi, ktoré som videl. Musím však povedať, že to nie je klasický, dobrodružný príbeh, aký by sme mohli očakávať. Film pojednáva o Pavlových posledných mesiacoch života, ktoré strávil v rímskom väzení, za to, čo nikdy neurobil. Dej sa odohráva v starovekom Ríme, za čias vlády krutého cisára Nera. A presne takáto temná atmosféra panovala počas záberov na mesto, budovy a na ľudí, ktorí museli prísť o život a "slúžiť" ako fakle pre mešťanov. Nero bol neskutočne bezcitný a nemilosrdný vládca a presne to bolo v tomto filme dokonale vyjadrené a to sa samotný Nero ani vo filme neukázal. Veľmi sa mi páčilo ako Svätý Pavol komunikoval s kresťanskou komunitou prostredníctvom Svätého Lukáša, ktorému diktoval jeho listy obsahujúce myšlienky a posolstvá, ktoré sa dajú aplikovať aj v dnešnej dobe. Z historického hľadiska takmer všetko zostáva nedoknuté až na postavu rímskeho väzenského dozorcu Mauritia, ktorý bol vymyslený pre tento snímok. Svätý Lukáš mu pomohol uzdraviť chorú dcéru a tým pomohol aj jemu. Mauritius sa po tomto skutku aspoň trochu zamyslel nad existenicou “kresťanského” Boha, v ktorého neveril. A takto sa zamýšľal stále viac a viac a aj keď neuveril, rozhovory ktoré viedol so Svätým Pavlom v záhradách boli zamyslenia hodné. Pavol bol skromný človek, ktorý vedel ľudom pomôcť iba za pomoci slov a modlitby. Pavol sa modlil za rímsku kresťanskú komunitu žijúcu v nebezpečí a slová, ktoré hovoril Lukášovi sa dostávali priamo do tohto "združenia". Film Apoštol Pavol je krásnou interpretáciou toho, ako láska víťazí nad akýmkoľvek zlom a násilím. Boh od nás chce aby sme takýmto spôsobom rozmýšľali a šírili lásku medzi nás a našich blízkych. Amen.(3.6.2018)