Reklama

Reklama

Apoštol Pavel

  • USA Paul, Apostle of Christ (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Pavel (James Faulkner), který si prošel dlouhou cestu od nechvalně proslulého pronásledovatele křesťanů až mezi nejvýznamnější Kristovy apoštoly, tráví poslední dny života v temném chladném vězení, kde čeká na svou popravu nařízenou císařem Neronem. Mezitím se s nasazením vlastního života vydává do Říma Lukáš (Jim Caviezel), Pavlův přítel a lékař, aby ho navštívil. Ve vězení Pavla střeží Mauritius (Olivier Martinez), který nedokáže pochopit, jak může starý zlomený muž představovat takovou hrozbu. Dřív než je Pavlův trest vykonán, Lukáš začíná sepisovat další knihu, která vylíčí zrození a počátky toho, co bude jednou známé pod pojmem křesťanství. Jejich víra otřásla impériem. Ale jejich slova změnila svět. (Bontonfilm)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (40)

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Musím se přiznat, že jsem si tento film vybral ke shlédnutí především na základě nízkého hodnocení na čsfd. Dovtípil jsem se, že se zde asi nebude klást zásadní akcent na dobrodružné zobrazování biblických událostí (podtržené nějakou novou originální smyšlenkou), jak tomu obvykle bývá. A vskutku, film měl klidnou, meditativní povahu, jak v příběhu, vyprávění, tak dialozích a dokonce i v barvách. Životní příběh apoštola Pavla, římského občana a největšího intelektuála mezi apoštoly, končící v římském vězení, je příběhem smíření, které mu bylo po celý život odpíráno. Pavel, po svém "přepólování" na cestě do Damašku, sice změnil cíl svého pronásledovatelského úsilí, ale jeho chápání Ježíšovy mise bylo naplněno pouze faktem jeho zmrtvýchvstáním. Živý Ježíš ho nikdy nezajímal - a církev, jejíž základy postavil, brzy svými činy ukázala, na jakých základech skutečně stojí. Kéž by, tak je tomu ve filmu, došel alespoň on sám naplnění pravdou a láskou, o kterých vždycky snil (Pavlovou, ne Havlovou, tou která vítězí sama o sobě, nikoliv bojem a vítězstvím nad čímkoliv). ()

yakoob 

všechny recenze uživatele

Dnes je "in" vyprávět biblické příběhy jinak, snažit se jít kapánek s dobou. A já to chápu. Nevyprávět celistvý příběh, ale vzít krátké historické období. Můžeme se pak více zaměřit na formování postav a pro ten příběh více zapojit naši fantazii a mé chápání víry, křesťanství a všehokolem. Je to jako číst biblické příběhy po xté a stále nacházet nové a nové myšlenky. I zde, v tomto filmu, je příběh Pavla podán z jeho posledního období a jeho sdílení s Lukášem (zde jsem opravdu nepochopil proč do role Lukáše obsadili Jamese Caviezele, pořád si ho vybavuji jako Ježíše). Hezky se ty dialogy/monology poslouchá a ten rozdíl mezi dobrem a zlem, mezi láskou a nenávistí je zde markantní. Film je opět komorní, nemá velké výpravné scény. Ale do budoucna je to pro křesťanskou tvorbu cesta dobrým směrem. Komorně podaná část příběhu Pavla, kde se však projeví hloubka poselství. ()

Reklama

hygienik 

všechny recenze uživatele

Už zajtra zabudnem na detaily tohto filmu. Klasické by bolo zobrazovať Pavlov život ako dobrodružný príbeh, alebo pojednávať o jeho dogmatike. Namiesto toho, si režisér zvolil strednú cestu, prerozprávať Pavlove posledné mesiace života emotívne, cez osobný život rímskeho väzenského dozorcu. Preto si musel 70% scenára autorsky domyslieť. To nie je to, čo od filmu o apoštolovi národov čakám. Síce nemanipuloval s biblickými faktami, na druhej strane tam citátov z Biblie za 2 hodiny odznelo dosť málo. A najsilnejšia črta, ktorú Pavol vo filme má, je láska - nenásilie. Takže ateistický divák si z toho zoberie asi toľko, že Pavol bol iba "pacifistický aktivista". Lenže Pavol bol viac než to. Bol gordickým uzlom kresťanstva. Bol na seba tvrdý, o Bohu rozmýšľal úprimne a od veriacich aj veľa vyžadoval. Každý kresťan sa z jeho názormi musí konfrontovať. Vyformoval prvotnú cirkevnú doktrínu a dodnes sa vedú početné spory o tom, čo z jeho listov je dnes (ne)aktuálne. A to mi vo filme veľmi chýbalo. ()

chelseaman22 odpad!

všechny recenze uživatele

Něco jako Chatrč, akorát situováno do města na Tibeře. Vážně netuším, pro koho vyjma skalních křesťanů je tenhle film určen, protože pozorovat starého (asi rybáře) Pavla hovořícího o jeho oblíbeném mytí nohou Ježíšovi nemůže nikomu vonět. Ani se Římanům ze jejich represi nemůžu vůbec divit. odpad! Celosvětový příjem k 7. 2. 2019: $23,038,478, což je 4,61 násobek rozpočtu ()

KrestanFilms 

všechny recenze uživatele

Tento film byl pro mne ohromným zklamáním. Jde o dobový smyšlený příběh, do nějž zasadili postavu apoštola Pavla. V podstatě je to celé výtvor autora s téměř nulovou věrností a několika slovy Pavla. Nějaké "poselství" sice nesl, ale raději pro to měli zvolit jakoukoli smyšlenou postavu a nikoli překrucovat Bibli. Za mě - nedoporučuji. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (7)

  • Podľa herca Yorgosa Karamihosa (mladý Pavol  keď bol ešte Šavlom) režisér a producenti naliehali na hercov, aby boli tak autentickí, ako je to len možné, a aby boli radšej reálni, než aby brali do úvahy citlivosť rôznych náboženských skupín. (Arsenal83)

Reklama

Reklama