Léto 84

• Česko Léto roku 84 (festivalový název) (více)

"Nejšílenější věci se odehrávají na předměstích", sděluje nám v úvodu filmu "Léto 84" patnáctiletý Davey Armstrong, a něco o tom ví. Děj se odehrává v červnu onoho titulního roku v oregonském městě Ipswich. Davey tráví celé dny i noci poflakováním, tlacháním o sexu a podrobnostech z pokračování Hvězdných válek, a hraním si na “lovce lidí” s kamarády Eatsem, Woodym a Curtisem. Když se v televizi objeví zpráva, že policii uniká sériový vrah, pro Daveyho, který se vyžívá v konspiračních teoriích, je hrůzostrašná novinka příslibem vzrušujícího dobrodružství. Vezme si do hlavy, že oním vraždícím maniakem, který v okolí kosí teenagery v jeho věku, je jeden z jeho sousedů, navenek přívětivý policista Wayne Mackey. Davey strhne své tři nejlepší kámoše k tomu, aby společně začali na vlastní pěst pátrat po usvědčujících důkazech. (Cinemax)

Tr0l45

Tak to jsem fakt nečekal. Velice příjemné překvapení, v podobě plíživého thrilleru se skvělým ozvučením, ty syntíky jsou super. Gradace a napětí fungovalo téměř až do konce, ale závěr to krapet shodil. Kdyby to usekli před drsným závěrem určitě by bylo líp a otevřený konec by mohl slibovat pokračování. Škoda ()

mozartka

Skvělá retro záležitost na dlouhé večery, pecka! Bavila jsem se od první minuty. Tohle je přesně ten film na který se za pár let znovu ráda podívám, vtipná retro teenage- kriminálka jak se patří! ***** ()

baronGrga

Kluci na BMX, duhy na oblečení, telefony na proklatě dlouhých šňůrách, culíky nebezpečně vyčesané do strany, syntezátory ON, děti hrající si na ulicích a k tomu všemu sérioví vrazi na dosah walkie-talkie. Na první pohled další přírůstek do fenoménu retro filmů o klučičím dobrodružství, ačkoli scénář k Summer of 84 prý podle tvůrců vznikl dávno před uvedením nového It i Stranger Things. Jsou-li vaším filmovým fetišem osmdesátá léta, buďte připraveni, že k tak perfektně navozenému zeitgeistu jako třeba u Stranger Things nepřičichnete. O to poctivěji se ale režisérské trio věnovalo ději, který jednoduše baví. Příběh ze zdánlivě bezpečného amerického předměstí by sice mohl obsahovat mnohem méně hormonálně přebuzených rozhovorů od méně archetypálních hrdinů (klaďas, nerd, drsoň a tlustý hodňous) a o něco více pokusů svádět diváka na falešnou stopu. Celkově vzato ale tohle letní dobrodružství s nečekaně temným vyústěním příjemně překvapí svou pečlivostí, lehkostí i svébytností. 80 % ()

BStone

Celkem povedený i když průměrný film o partě kluků a o tom, že sérioví vrazi jsou také něčí sousedi. Nic originálního, ale kouká se na to příjemně. Konec film posílá lehce do kopru, když všichni pátrají po nebezpečném vrahounovi, a rodinu které se to týká, nikdo nehlídá. Což je docela fail... 50% ()

MaxBodycount

Kopačka do gonád fanklubu Goonies s apokalyptickým nadšením soliča polí nahradzuje idealizované truffle shuffle malomesto mundánnou suburbiou zástavby okolo kruhového objazdu na konci ulice a premeny neušetrí ani svojich hlavných hrdinov. Zbavené pozlátka sa nesympatické charaktery, ktoré by život najlepšie mali poznať zvnútra školskej skrinky rútiacej sa dole schodiskom čoraz viac zamotávajú do coming of an age story rezignujúcej na happy end v prospech sociopaticky realistického rozuzlenia/nerozuzlenia. Výsledkom je potom odvážny malý film, ktorý sa nebojí vitálnou infúziou reality potiahnuť koberec pod očakávaniami letnej idyly a sladko nostalgických návratov do osemdesiatok, ktoré nikdy neboli. Extra pozornosť by som ešte venoval ďalšiemu skvelému OST od pozoruhodných Le Matos. ()

DarkDRAGONS

Dobre sa to pozeralo, nečakal som, že to takto skončí. Páčilo sa mi prostredie aj to, že to bolo v rokoch 80-tých, dodávalo to tomu ten správný šmrnc. Keby tam bolo viac brutality, bolo by to aj na plný počet. ()

Figuto

Pro dospěláka nudný dětský film, kdy jen čekáte, jestli se něco zajímavého konečně stane. No a nakonec se i stane a je to i solidní twist s dobrou pointou, ponaučením do reálného života. Nic není takové, jak se na první pohled zdá. Děcka se ale určitě nechovají tak, jak by se ve svém věku a své době chovala, to mi kazilo dojem. ()

Pelidor

No dobře osmdesátkové retro ,to frčí ,to je všechno hezký ,ale od hororu čekám ,že se budu bát. Tohle byla zívačka pro pubály s lehce vylepšeným koncem ,kterej už to ale nezachránil. ()

JustEdems

Tak tohle bylo něco přesně pro mě. Velice příjemná 80's atmosféra, kterou skvěle vykresluje synťáková pop hudba. Z toho úplně cítíte jak vás neony šlehají do tváře. Zároveň to na mě nepůsobilo toliko RETRO kýčovitě, jako v mnoha komentářích zmiňované Stranger Things. A s tou inspirací seriálem, bych se taky hodně krotil. Ústřední partička mi byla velice sympatická, ač mi na první pohled z traileru tolik nesedla. Ale po prvních cca 5-10 minutách jsem si uvědomil, jak šeredně jsem se mýlil. Atmosférou je film nabitý do posledního záběru. Ono se svým způsobem kolem a kolem nic moc neděje, ale vlastně zde není ani jedno hluché místo. A když už se něco začne dít, jste napnutí jak žíla na toporu. Líbilo se mi, že se zde neobtěžovali se zbytečnými navijáky na další podezřelé a rovnou Vám naservírují hlavního adepta okolo kterého se to točí celý film a Vy jen čekáte, kdy spadne klec. Oceňuji určitou nepředvídatelnost v ději, která mě zanechávala v naprostém paralyzujícím napětí až do konce. Originalita se dnes cení a tu zde rozhodně najdete. Pro mě jakožto milovníka knih Stephena Kinga (a především jeho díla Stand by me) a zároveň s duší nerda se slabostí pro retro všeho druhu, je tohle přesně ta věc, co mi dokáže zlepšit den. Je zde vidno mnoho inspirací (Disturbia, Fright Night, chcete li Stranger things, IT, Stand by me). Ať už se tvůrci inspirovali nebo ne je v celku úplně jedno. Z každého si vzali to nejlepší a využili to velice vkusně. Jedná se o skvělou podívanou se sympatickým obsazením a s feelingem, který ve mně bude ještě chvíli rezonovat. ()

Artyom_SVK

Natočené takým stranger things old school štýlom. Atmosféra 80. rokoch fajn zvládnutá, sympatické postavy a výborná hudba. Čakal som, že dostaneme nejaký klišé koniec, ale nakoniec celkom prekvapenie ako si stým tvorcovia poradili. ()