Léto 84

• Kanada

L'Été de 84

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

Kanada / USA, 2018, 106 min

„Všechno to může působit normálně a stereotypně, ale pravda je, že na předměstí se dějí ty nejšílenější věci. Nikdy nevíte, co může přijít zpoza rohu.“ Bavilo mě to. Ty neustálé nadržené rozpravy puberťáků člověk tak nějak bral, přece jen to patřilo k jejich věku a sem tam se dalo i nějaké té uhozené průpovídce s klidem zasmát. Ale hlavně, díky chlapci s velkou fantazií, paranoií a oblibou v záhadách/konspiračních teoriích čím dál víc přicházelo na řadu napětí (v pořádných dávkách a místy solidně gradované), protože hlavním hrdinům neustále hrozilo odhalení (nechybělo i pár zdařilých náznaků lekaček). Díky nedůvěře okolí divák Daveymu o to víc v jeho posedlosti fandil a čekal, zda konečně najde důkaz. A přesně jak jsem se bál, posledních cca 15 minut se moc ukočírovat nepodařilo (vlastně bych ani neměl problém s tím, co se dělo po „probuzení“, ale JAK na to vzhledem k okolnostem vůbec mohlo dojít? No, těžko, milá Anežko). A to je fakt škoda, protože jinak to silně zlověstné vyznění konce bylo fajn. Takhle dávám „jen“ slušné 4*.(5.5.2019)

Takovej fajn osmdesatkovej thriller, kterej skouknete a za tejden zapomenete, coz ale tentokrat nemyslim jako nejakou vytku, kouka se na to dobre, jen po odhaleni, kdo je vrahem, uz neni duvod na film znovu koukat. Zacatek je fajnove atmosferickej a skutecne pripomene Stand by me nebo Stranger things. Detsky hrdinove jsou veskrze sympataci, fajn vizual a rozbihajici se zahada. Bohuzel postupem casu se atmosfera trochu vytrati a film zacne bejt lehce stereotypni, kdy se hlavni particka proste jen mota po mestecku a prudi souseda, o atmosferu to krapet prijde a zacne to pripominat Disturbii. Zaver je sice ocekavanej, ale docela napinavej a brutalni, ale zaverecnou akci v lese si tvurci mohli odpustit, uz pusobi lehce navic, ale zase na druhou stranu to je alespon krapet originalni. Takze ve vysledku docela fajn zabava na jeden vecer, ale nic vic necekejte. Slabsi 4*.(17.6.2019)

Ten konec... sráží u mě film dost dolů. Devadesát procent filmu sledujete relativně oddechové retro, aby vám pak tvůrci podrazili nohy něčím drsným a nepříjemným. Drsné konce nejsou samozřejmě nic špatného, ale musí sedět k ději. Tady to tvůrci neodhadli a někomu může konec připadat až skoro jako parodie nebo nějaký sarkastický komentář na současnou retro vlnu zaměřenou na osmdesátá léta. Kdo si film nechce zkazit, ať film vypne o dvacet minut dřív.(9.8.2019)

Kvality tomuto filmu nemožno zaprieť. Od začiatku si udržiava fajn atmosféru, soundtrack je dobrý a milovníci filmových osemdesiatok budú určite spokojní. Mladí herci predviedli slušné výkony (až na Tieru Skovbye, ktorá žiadny herecký talent nemá a irituje ma keď sa len mihne na plátne) a sú celkom sympatickí. Film mi ale prišiel príliš zdĺhavý, chýba tomu ten správny šmrnc a byť to film o 15 minút kratší a urýchlenejší, šiel by som rozhodne vyššie. Zatiaľ ale najväčšie prekvapenie roku, čo sa hororov týka. Silné tri.(27.8.2018)

• Abes

SPOILER: Fíling doby tady fungoval, děcka maj přirozený talent, co mě ale nejvíc potěšilo byl konec. Opravdu jsem se bál, že se to zbytečně vygraduje ale tvůrci to zkušeně udrželi ve velmi civilní rovině. Tedy, samozřejmě, pokud to člověk vypne deset minut pred koncem, protože pak se to standardně posere. Záporák se na scéně nečekaně objeví aby mohl zmizet ještě jednou, tentokrát doopravdy. Kurva píča z ryby! To neprohledali barák jedné z potenciálních obětí? Kdyby zkrouhnul ty dva z autobusové zastávky a my se to druhý den dozvěděli ze zpráv, to by byla radost pohledět. Tady se ale Matt Parkman musí ještě jednou předvést. S ohledem na ambiciózní vývoj je to průser.(29.11.2018)

• - Chevrolet Caprice gaštanovej farby, ktorý je zaparkovaný na ulici, sa dostal do predaja v tomto prevedení (vzhľad svetlometov) až o 3 roky neskôr, a to v roku 1987. (beso74)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v kanadskej provincii Britská Kolumbia, predovšetkým v metropole Vancouver. (MikaelSVK)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)