Léto 84

• Kanada

L'Été de 84

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

Kanada / USA, 2018, 106 min

Ani mi to moc nepřipadalo jako horor. Film se nese na vlně 80tek, jako spousta dalších v poslední době. Opět jsou v hlavní roli děti. Tentokrát kromě svých pubertálních problémů hledají i sériového vraha, který zabíjí děti v jejich okolí. Celou dobu mají jednoho podezřelého. Je to ale vážně on? Všechno do sebe až moc zapadá. Ke konci se situace trochu vyhrotí a naší hrdinové se ocitnou v situaci, kdy musí bojovat o holý život. Film je dost prošpikovaný různými popkulturními narážkami na 80. léta, hlavně pokud jde o filmy. Jako oddechovka v pohodě. "Máš do odvolání domácí vězení."(29.6.2019)

Disturbia meets Strangers Things, ale ani z jednoho směru není lepší než svůj předobraz. To osmdesátkové retro je sice chytlavé, ale začíná se účelově (protože to sype prachy) a krátkozrace nadužívat a tím se celá ta nostalgická magie devalvuje. Nevím, prostě z toho cítím kalkul a z mého pohledu to nezachránila ani poslední čtvrtina která se snaží jaksi vymanit ze stereotypu letního dobrodrůža... Neurazilo, ale za dva dny nebudu vědět, že jsem to viděl..(28.8.2018)

Fajn dobovou atmosféru, námět ve stylu Disturbie, luxusní soundtrack jdoucí ve stopách Stranger Things a sympatické postavy táhne mírně dolů lehce tuctový scénář, kterému chybí šťáva a trochu originality tvůrci předvádí až v závěru. I tak je to ale zábava výborná, obzvlášť pro diváka, který má pro tyhle retro kousky slabost. Řemeslně je to totiž jinak kvalitní filmařská práce.(4.11.2018)

Kolem cedule Reagan/Bush projde patnáctiletý metalista v křiváku s placičkama a trikem Bad Religion, u pasu má vysílačku a walkmana se sluchátky kolem krku. K tomu hraje synťáková hudba. Čtveřice chlapeckých kamarádů drandí po předměstí na malých BMX kolech, ze kterých sesednou do bowling baru, kde během hraní na arkádových automatech očumují nejen sexy roztleskávačky, ale hlavně okšandovanou krásnou DJku pod discokoulí, která pouští hudbu z desek a hrdinu hlídala, když byl menší. Otec protagonisty se dívá na televizi a stěžuje si, že ta Studená válka snad nikdy neskončí a když mu žena podá plakáty na městskou slavnost, postěžuje si, že tam bude hrát nějaká synth-rocková kapela. Atd atd atd. Bože můj to neni film, ale mauzoleum. Ve vypočítávání nezbytných osmdesátkových rekvizit chlapeckého dobrodružství bych mohl pokračovat ještě hodinu, zato o nedostatečně rozvinutém vztahu mezi hrdiny (kteří jsou přesně tím, čím se jeví od první scény, tedy brýle a košile = šprt, metalové hadry - tvrďák, co svojí zdánlivou vychilleností kryje problémy doma, tlusťoch - nervóza se srdcem na správném místě) to můžu uzavřít už tady. Summer of '84 je stejně nekriticky fanouškovská podívaná, jako byl předchozí počin režisérů Turbo Boy - tedy film pro ty, kterým stačí své oblíbené artefakty jenom vidět. Valnou většinu z nich jenom film totiž skutečně jen ukáže a jde dál, s dějem nemají nic společného a díky tomu, jak strašně násilně jsou rvaný před kameru, tak ani nepomáhají ve tvorbě dobové atmosféry. Hvězdu zvedám za konec, který trochu zbavuje film dosavadní bezzubosti.(31.8.2018)

Taková vážnější a o trochu drsnější Disturbia, ale stejně mě závěr poněkud zklamal, doufal jsem v psychopaticky nelítostná jatka a zatím finále proběhlo takřka v mezích středoproudového zákona. A rád bych viděl, jak pan vrah dostával do auta onoho nestvůrně tučného hrošíka. Ze čtveřice nepříliš zajímavých teenagerů mě trochu zaujal asi jen ten otyloň, nebavili mě šosáčtí Daveyho rodiče, nebavil mě nijaký soused zabiják, nelíbila se mi ani odrostlá kobyloidní aupairka. Za největší plus filmu považuju syntezátorovou hudbu a la 80's. A za největší zajímavost fakt, že patnáctiletí školáci v USA (i ti zjevně chytřejší) tápou v základech analytické chemie, NaOH a jemu podobné sajrajty jsme probírali snad už v šestce nebo sedmičce, jestli se nepletu.(10.10.2018)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v kanadskej provincii Britská Kolumbia, predovšetkým v metropole Vancouver. (MikaelSVK)

• - Jason Gray-Stanford sa tu volá Randall. Rovnako sa volá aj jeho najznámejšia postava zo seriálu Monk (od r. 2002). (Astonko)

• - Keď chlapci na začiatku filmu idú na bicykloch BMX, hrá pritom pesnička "Cruel Summer" od skupiny Bananarama. Táto pesnička je použitá aj vo filme Karate Kid (1984) a Daniel (Ralph Macchio) počas nej taktiež ide na svojom BMX. Mimochodom, tento singel vyšiel v lete roku 1984. (beso74)