• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Drama

Velká Británie / USA, 2018, 116 min

Po dlouhé době kousek, který jsem si takřka bezvýhradně užil. "American Animals" unikli většině pastí filmů natočených podle skutečných událostí - mají říz, jiskru a srší zajímavými, ale nevtíravými nápady. Za zmínku stojí hlavně nebanální konstrukce příběhu, v kterém jsou do hrané rekonstrukce celé loupeže organicky zapojení i její skuteční aktéři (jedním z průvodních motivů filmu je otázka, jak nedokonalá lidská paměť dokáže křivit skutečnost). Pro mě jednoznačně silné čtyři hvězdičky.(20.9.2018)

Poutavě natočený i zahraný příběh, který se skutečně stal, a do kterého dokumentarista Bart Layton vtipně přimíchal i výstupy reálných "hrdinů" příběhu. Jejich hloupost a naivita, s jakou si dokázali (ne)naplánovat loupež vzácných knih, je vskutku odzbrojující a zfilmování si zasloužila. Na ten lyrickoepický závěr je však již příběh příliš triviální.(1.10.2018)

Co mi zpočátku příliš nesedělo byl pseudodokumentární formát. Neměl bych nic proti komentářům v podání hlavního hrdiny, ale jinak jsem neměl pocit, že by promluvy "reálných" aktérů postavy nějakým zásadním způsobem charakterizovaly. Ale to si časem sedlo, protože sledovat partičku studentíků, kteří mají pro kriminalitu nulové vlohy, bylo docela zábavné. Herecky film táhne Evan Peters, který momentálně patří k tomu nejtalentovanějšímu, co Hollywood nabízí a nezaostávají ani Keoghan a spol. Sice bych si to dokázal představit našlapanější, ale i tak to je na 70%.(23.11.2018)

Poslední dobou si toho všímám docela často, ale obsazování starších herců do mladších rolí může vážně rozbít logiku filmu. Když tu je třicetiletý Evans na schůzce z překupníkem kradeného zboží, a ten nemůže uvěřit jeho mladosti, působí to naprosto nepochopitelně, pokud si člověk nedohledá, že jde o příběh podle události, co se stala dvacetiletým klukům. Pořád se to snažím brát jen jako poznámku pod čarou, ale třeba tady už to je celkem zásadní pro vnímání filmu, který má být o tom, jak sotva dospělí kluci dělají něco, na co zdaleka nestačí, a podle toho se i chovají - ale protože jde najednou o třicátníky, nepůsobí "nedospěle", ale prostě "pitomě". Když ale vynaložím energii od toho odhlédnout, mám tu film, který je jinak příjemným procedurálním heistem s paradokumentálními hrátkami, které jsou dost na to, aby to vystoupilo z rutiny. Laytonova Podvodníka považuju za špičkový, možná i geniální film, tohle mělo být asi dalším krokem, ale pro mě to je mírné couvnutí ke standardnímu filmu oproti Podvodníkově vtahujícím, překvapujícím konceptu. Nakonec to naštěstí vygradovalo, až mě mrzelo, že se před tím film tolik soustředil na budování tradičních postav, když procedurální části založené na čistých interakcích jsou nakonec tím nejsilnějším, co v něm je - a obalování "příběhem" je veskrze zbytečné. 3 a 1/2(9.9.2018)

Heist movie o loupeži provedené úplnými hloupoučkými losery. Takže něco jako Logan Lucky, ale opravdu zábavné. Bart Layton má evidentně slabost pro bizarní skutečné příběhy, kterým se těžko věří (viz jeho dokumentární The Imposter). A ať se jim klidně věnuje i dál, pokud z nich bude tvořit takovéto příjemné filmy. Mimochodem, kdo bude dělat titulky, má zhruba v polovině filmu unikátní příležitost použít proslulé motto Jana Plavce "Nedošel jsi takhle daleko jen proto, abys došel takhle daleko". Nezahoďte tu šanci :D(15.8.2018)

• - American animals se natáčel na místech v okolí Charlotte, N.C. (blans)