Převýchova Cameron Postové

• Nový Zéland

• Austrálie

USA, 2018, 91 min

• hygienik

Vážení fanúšikovia TV Chloe Moretz, žiadne super scény s hviezdičkou tam nie sú. Zato 80 minút nudy, áno. Desiree Akhavan vo svojom debute jemne kritizovala islam, že je málo ústretový k LGBT. Dnes za to isté kritizuje kresťanstvo. Má skrátka pifku na náboženstvo. Film Cameron Post si je natoľko istý, že diváci budú zdieľať jeho postoje, že v podstate neodprezentuje argumenty kresťanov, ale paradoxne hlbšie ani pocity prevychovávanej Cameron. To všetko vidíme akoby z rýchlika. Miesto toho prežívame emócie, lenže až na 1 udalosť mdlé. Konanie všetkých postáv sa mi zdalo neautenticky doslovné až teatrálne. Akoby posolstvom filmu bolo, že oba tábory sú natoľko nezmieriteľné, že dialóg medzi nimi nemá zmysel. Nemyslím, že je to nutne tak. Boh nie je bigotný, ale chápavý. Len mi ľudia často nevieme pochopiť druhých. Festival inakosti 2018.(17.10.2018)

Čekal jsem něco trochu kontroverznějšího a vypjatějšího. Tady ta převýchova působila jako selanka. Nějaká indoktrinace ze strany personálu tu sice byla a přehlédnout se nedá ani puritánský pohled na homosexualitu, ale podle mě to realitě křesťanských táborů neodpovídá. Výhrady tak nemám jenom k herců. Chloë Grace Moretz a Sasha Lane byly výborné a o to je větší škoda, že občas neměly co hrát. 50%(22.1.2019)

Chloë se z Hit Girl vyloupla v opravdu velmi talentovanou herečku, na jejíž další projekty se budu moc těšit. V "Převýchově" ale nezaujme jenom její výkon, potěší i ostatní mladé tváře, zachycení devadesátkové atmosféry a samozřejmě i námět, protože já jsem třeba neměla tušení o existenci "rodinných" ústavů pro léčbu náklonnosti k opačnému pohlaví. Když terapeuti považují užívání přezdívky Cam (zkratka jména hlavní hrdinky) za "jitření genderové nejistoty", z plna hrdla se zasmějete, ale ve skutečnosti vám z takového uvažování je spíše do pláče. Sympatický snímek, který dokazuje, že festivalová sekce Horizonty opět patří k těm nejsilnějším.(1.7.2018)

Jednoznačne silný námet, ktorý mal vynikajúci základ a potenciál zabojovať o nadpriemerné dojmy. Bohužiaľ, po prvotnom zlome v úplnom úvode, ktorý to všetko naštartoval, prišla akási strnulá fáza tiahnúca sa celým filmom. Dej v špeciálnej "polepšovni" bol na moje prekvapenie dosť nezáživný, očakával som väčšiu rebéliu. Aj keď zopár náznakov na zmenu smerovania príbehu sa tu vyskytlo, ale napokon sa to všetko udržalo na uzde. Takže som čakal nejaké zásadné vyvrcholenie aspoň v závere, a hoci sa udiala jedna závažná udalosť, tak napokon to išlo aj tak celé do stratena. Škoda, veľká škoda. Každopádne, námetovo ma film bavil, akurát som čakal viac.(14.11.2018)

Přinejlepším tři hvězdy a chválu ze Sundance nechápu. Proč natáčet snímek o tom, jak to nikdy ani zdaleka nebylo? Křesťanské převýchovné tábory byly o poznání větší maso jak na začátku devadesátek, kdy se film odehrává, tak nejspíš i teď. Takhle dostáváme jen vyhlazenou, idealistickou vizi světa bez konfliktu vnitřního ani vnějšího. Chloë Grace Moretz je v hlavní roli sympatická, přesto její postava vyvolává řadu otázek, na něž snímek neodpoví. Stejně jako k ní nám nedovolí dostat se blíž ani k ostatním postavám a nenabízí ani psychologickou sondu do hlav mladých lidí, kteří v prudérním prostředí objevují svou sexualitu, ani sociálně ostrou hranu, která by pojmenovávala problém z hlediska systému. Zůstává jen indie oddychovka s pohodovou atmosférou a funkčním řemeslem, na což se sice příjemně dívá, ale když to minete, o nic nepřijdete. Čekal bych, že na Sundance se musí ročně hlásit tisíce takových filmů, takže nechápu, v čem je tenhle zvláštní…(2.7.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 22. ledna 2018 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (BMW12)

• - V jedné scéně hovoří Adam (Forrest Goodluck) o matce z filmu Carrie (2013). Zajímavostí je, že hlavní hrdinka filmu Chloë Grace Moretz si zahrála hlavní roli i ve filmu Carrie. (Hovadin)

• - Natáčelo se ve státě New York (USA). (griph)