Převýchova Cameron Postové (festivalový název)

Prevýchova Cameron Postovej

(festivalový název)
  • Austrálie

• Nový Zéland

USA, 2018, 91 min

"The Miseducation Of Cameron Post je na jednej strane zaujímavým filmom, no na druhej strane mám trošku pocit, že som čakal niečo, čo by ma emočne silnejšie zasiahlo, alebo mal možnosť viac niektoré veci pochopiť. Netvrdím, že film nemá svoje momentky. Dokonca by som ich pár našiel. "What´s Going On" scénka, telefonát Ruth, Markov výbuch alebo aj záverečné momentky troch priateľov. Alebo je tu aj jeden zvláštny sen, ktorý ma celkom prekvapil a mal niečo do seba. Film má svoje dobré momenty, no nemyslím si, že by bol nejako vrcholovo silný. A možno by mal ísť viac do hĺbky toho mentálneho zneužívania, ako to nakoniec Cameron označí. Lebo reálne ako pomáha človeku ak má sám seba nenávidieť? To je veľká pravda a rozhodne mal na tom trošku film expandovať. Je zaujímavé sledovať tieto decká, no súčasne mám trošku pocit, že ideme z bodu A do bodu B a reálne sa moc nedozvedáme. Možno to otvára trošku priestor na to, aby sa postavy preukázali neskôr, no nič také reálne vo filme nevidím. Až na dve výnimky, ktoré tu nebudem rozoberať. Je to dobre zahraté, nenudil som sa, tempo je okey, no myslím si, že film mohol na človeka zatlačiť silnejšie. To ako to je ma nechalo celkom v pohode. Rozhodnutie či si film pozriete alebo nie nechávam na vás. Ja osobne som rád, že som ho videl a viem si predstaviť sa k nemu aj vrátiť. No dúfal som, že ma emocionálne viac zasiahne. A to sa tu nestalo. Hodnotenie: B+(1.12.2018)

Vcelku průměrný coming of age snímek, který ničím neurazí, ale ani nenadchne. Příběh o převýchově holčiny s lesbickými choutky plyne přesně tak, jak čekáte. Její konfrontace s fanatickými křesťanskými vychovateli je místy zajímavá, ale moc do hloubky se nejde. Většinou se jen řeší, že být gay je hřích a hlavním hrdinům to jde jedním uchem tam a druhým ven. Většinu z nich to stejně nezlomí, a tak se musí alespoň přizpůsobit režimu a odolat nátlaku. Film tak působí trošku zbytečně, stejně jako ta snaha náboženských pomatenců přesvědčených o své pravdě vymýtit „zlo“ z tápajících teenagerů. Poselství filmu je očividné, ale v dnešní době, kdy už většina lidí nekouká na homosexuály skrze prsty, dost za zenitem – minimálně pokud je to pojato takto stroze. Pokud bylo tvůrčím záměrem ukázat, jak to měli mladiství homosexuálové v devadesátých letech těžké, tak to určitě šlo udělat o dost naléhavěji a bez servítek. Takhle to na mě i přes vážné téma působilo až moc na pohodu.(2.7.2018)

Chloë se z Hit Girl vyloupla v opravdu velmi talentovanou herečku, na jejíž další projekty se budu moc těšit. V "Převýchově" ale nezaujme jenom její výkon, potěší i ostatní mladé tváře, zachycení devadesátkové atmosféry a samozřejmě i námět, protože já jsem třeba neměla tušení o existenci "rodinných" ústavů pro léčbu náklonnosti k opačnému pohlaví. Když terapeuti považují užívání přezdívky Cam (zkratka jména hlavní hrdinky) za "jitření genderové nejistoty", z plna hrdla se zasmějete, ale ve skutečnosti vám z takového uvažování je spíše do pláče. Sympatický snímek, který dokazuje, že festivalová sekce Horizonty opět patří k těm nejsilnějším.(1.7.2018)

Jednoznačne silný námet, ktorý mal vynikajúci základ a potenciál zabojovať o nadpriemerné dojmy. Bohužiaľ, po prvotnom zlome v úplnom úvode, ktorý to všetko naštartoval, prišla akási strnulá fáza tiahnúca sa celým filmom. Dej v špeciálnej "polepšovni" bol na moje prekvapenie dosť nezáživný, očakával som väčšiu rebéliu. Aj keď zopár náznakov na zmenu smerovania príbehu sa tu vyskytlo, ale napokon sa to všetko udržalo na uzde. Takže som čakal nejaké zásadné vyvrcholenie aspoň v závere, a hoci sa udiala jedna závažná udalosť, tak napokon to išlo aj tak celé do stratena. Škoda, veľká škoda. Každopádne, námetovo ma film bavil, akurát som čakal viac.(14.11.2018)

• hygienik

Vážení fanúšikovia TV Chloe Moretz, žiadne super scény s hviezdičkou tam nie sú. Zato 80 minút nudy, áno. Desiree Akhavan vo svojom debute jemne kritizovala islam, že je málo ústretový k LGBT. Dnes za to isté kritizuje kresťanstvo. Má skrátka pifku na náboženstvo. Film Cameron Post si je natoľko istý, že diváci budú zdieľať jeho postoje, že v podstate neodprezentuje argumenty kresťanov, ale paradoxne hlbšie ani pocity prevychovávanej Cameron. To všetko vidíme akoby z rýchlika. Miesto toho prežívame emócie, lenže až na 1 udalosť mdlé. Konanie všetkých postáv sa mi zdalo neautenticky doslovné až teatrálne. Akoby posolstvom filmu bolo, že oba tábory sú natoľko nezmieriteľné, že dialóg medzi nimi nemá zmysel. Nemyslím, že je to nutne tak. Boh nie je bigotný, ale chápavý. Len mi ľudia často nevieme pochopiť druhých. Festival inakosti 2018.(17.10.2018)