Norský snímek Utøya, 22. července zachycuje masakr na letním táboře Svazu dělnické mládeže na ostrůvku u Osla v létě 2011. Skutečnou tragédii, při níž přišlo o život sedm desítek převážně mladých lidí, režisér Erik Poppe zpracoval jako drama natočené v reálném čase bez hudby a střihu – vytrvale sleduje mladou Kaju, která se snaží bezhlavé střílení přežít a zároveň najít v chaosu a panice svou mladší sestru. Snímek vznikl na základě reálných svědectví, scénář filmu je založen na hloubkových rozhovorech s přeživšími a snaží se co nejvěrněji zachytit pocity mladých, kteří byli v moment útoku na ostrově. Popisuje události z jejich perspektivy a skládá hold jejich odvaze. (Film Europe)

Dejff_2004

Režisér Erik Poppe příběh vypráví prostřednictvím hrdinky Kaji (Andrea Berntzen), která bojuje nejen o svůj život, ale i o život své mladší sestry. Silnými momenty jsou zejména ty s Kajou. Například když zachraňuje neznáme dívce život nebo svému kamarádovi pro uklidnění zpívá píseň True Colors od Cyndi Lauper. Není příliš snímků natočených podle skutečných událostí, které vás tak zasáhnou a nechají sedět zaražené v sedačce i po uplynutí závěrečných titulků. A Utøya je rozhodně právě takový film. A je i na místě, že po filmu s přáteli budete doufat, že se takové neštěstí nebude vícekrát opakovat. 80 % ()

DonBraso

Slabší čtyři kousky určitě.Viděl i verzi od Greengrasse,ale tahle díky dobrýmu survivalu v lese vlastně byla mnohem konzistentnější.Samozřejmě má docela jeden velký problém,ale to za chvilku.Začnem tím lepším.Erik Poppe věděl co chce natočit a to divák dostal.Samozřejmě Andrea Berntzen jako její první filmový počin je skvělý.Ona nesleze ze záběru,který je točen na jeden zatáh.Opět se dostávám k tomu,že je jasný,že okénko ve střihách je,ale tento styl k tomu výborně sedne.On celý začátek začíná bravurně.Ruční kamera,kdy kameraman netrpí epileptickým záchvatem může být vlastně dobrá věc a zde se to povedlo.Stopáž u které divák nevykrvácí,přesto se malinko začne nudit.Ano ano.Některé pasáže jsou si dosti opakující a zdlouhavé.Všichni běží,ale mlčí.Výstřelů je za film víc,než ve Válce ve Vietnamu,ale mrtvol napočítate tak max deset v celém filmu.Tohle potom vypadá,že rating buď klesl nebo režisér byl posranej už z toho,že ta hrůza je vlastně ten čin,který už divák dávno ví.Pro mě určitě ne a film měl být více uvěřitelnější. Spíš Vám to vypadá jak ostrov,kde jsou rozeseti náhodně postavy a konec.Díky bohu aspoň za toho kluka,který i mluvil. Kaja byla doopravdy skvěle napsaná a zahraná role,která dokázala utáhnout film.Verze od Netflixu sice ukázala aspoň pachatele a byla různorodější,ale tady jsem se více cejtil,že tam doopravdy jsem a že se to fakt stalo.Jen říkám,že to vůbec nevypadalo místama věrohodně.Od fiktivní postavy Vás nakonec dostane fakt,že se stane věc na konci,kterou vůbec divák nečeká,ale zase si říkáte,proboha proč,když to opět ztratí punc uvěřitelného příběhu dané dívky na ostrově Utøya .Jasně,tím ten konec na vodě má o to hořčí pachuť. 75% ()

Mikecat

Po 10 minútach behania s "blair witch" roztrasenou kamerou za hlavami teenagerov pobehujúcich tam a sem bez ukážky streľby ma to prestalo baviť. ()

Themyth

Vlastne silne realistickou formou až na pokraji dokumentárneho filmu s neustálou prítomnosťou hlavnej predstaviteľky, je tento film podávaný divákovi. So zatajeným dychom som sledoval jej unikanie pred masovým vrahom, ktorý je ukázaný iba tri krát v nevýraznej siluete. Aj keď to človeka vcucne do deja ako vodu odtok vo vani, žiadne veľké umenie sa nekoná. Hrozné chvíle aktérov nechajme bokom. Snažím sa zhodnotiť kvalitu filmárčiny. Je to na lepší priemer. Ale dávam nakoniec slabšie, ale predsa len 4 hviezdičky. Z dvoch dôvodov. Záver sa nečakane prekvapujúco zvrtne. Až sa človek musí hlboko zamyslieť nad významom pomoci blížneho k blížnemu a ako sa to môže zvrtnúť. Po druhé, film je natočený na jeden záber, bez strihu. Uff to muselo dať fušku, skúšať to. ()

BarVo

Mimoriadne pôsobivé spracovanie na jeden záber. Mňa to nenudilo napriek tu vytýkanej absencii akcie. Bolo to veľmi autentické a reálne. Cením si zámer režiséra sústrediť sa na obete, nie páchateľa, i keď je to určite menej atraktívne. Záver zamrazil. (13. MFF Cinematik Piešťany) ()

Tomas_PO

Po skončení filmu ostane len prázdne ticho. Po chvíli si človek začne hľadať detaily udalosti na wikipedii. Pre mňa signál na udelenie 5 hviezd. Nie je to žiadna filmová kritika, len dojem. Spoliery: Poňaté maximálne nekomerčne, až na sesterské načrtnutie príbehu sa tu objavia snáď dve minoritné príbehové línie. Strelca takmer nevidíme, nevieme, ako prišiel, čo sa stalo s dospelými, čo sa deje v záchranných zložkách na pevnine. Vidíme len to, čo vidí jednotlivec, hlavný hrdina. Aj politická rovina je naznačená značne okrajovo. Herecké výkony vyznejú občas amatérsky, ich správanie neautentické, čo je zrejme dôvod viacerých na slabšie hodnotenia. ()

rigby

Zajímavě pojatý film o smutné události. Zde je to velmi sugestivně odvyprávěno pomocí jedné účastnice tábora a jejích pocitů. Po celý film toho vlastně není moc vidět, jen slyšet. Obsah se opravdu soustředí na vytvoření pocitů natolik, že cítíte až hmatatelný strach a bezvýchodnost. Možná jsem čekal něco trochu jiného, ale i tohle málo bylo úžasně ztvárněno. ()

santosz

Šílenství z Utoyi zprostředkované v poměru 1:1, neustálý chaos, strach a neviditelné zlo skryté v lesích, působilo to na mě jako modifikovaná verze Blair Witch Project, ovšem bohužel s reálným podkladem. ()

Kushina

Strach, zoufalství, bezmoc a další pocity, které prožívaly děti na Norském ostrově Utoya, který roku 2011 napadl norský fanatik Breivik. Celý film je natáčen z pohledu dětí, kteří se snaží přežít, ironické na něm je to, že ani jednou zde samotný Breivik není vidět a téměř jediné co bylo slyšet jsou výstřely. Opravdu netuším, jestli herečka, která ztvárnila roli hlavní postavy měla ztvárnit roli někoho, kdo skutečně žil, protože na konci filmu bylo, že to tak není, ale kdo ví. Každopádně silný příběh a smutný konec. 65% ()

MUNRO

Slaboulinký odvar výtečného Jully 22,ve všech směrech.Nudná konverzační artovka,s milionem výstřelů v povzdálí,nekonečného tlachání a nesmyslně jednající hlavní hrdinkou.Její celá role ve filmu je i vzhledem k rozuzlení smyšlená,což samo o sobě podněcuje ke zveličování scénáře a tím i jeho degradaci,vzhledem k tématu,o který se jedná.Takhle imbecilně se na ostrově nemohl nikdo chovat,to je hovadina.Jelikož hlavní hrdinka pochopitelně nemohla tušit kolik střelců na ostrově je,je tedy nesmysl i za předpokladu že hledá svou mladší sestru,aby neustále vyrážela vstříc místům,odkud se ozývají výstřely.A jelikož o nic jiného v tomhle podání Utoyského masakru ani nejde,sráží to film hodně tvrdě na kolena.Další zhovadělost je,když režisér Poppe natočí film na motivy takhle citlivého tématu s tím,že neukáže samotného vraha.Pak je kravina se do toho vůbec pouštět.Věděl jsem dopředu,že střelec ve filmu vůbec neúčinkuje,tušil jsem průser a taky jsem ho dostal.Prý že nechtějí Breivikovi stavět sochu..Natočit film o vrahovi bez vraha je fakt geniální nápad.Nemá režisér Poppe České předky?.. ()

hony23

Norský film mapující útok teroristy Breivika na letní tábor na ostrově Utoya. Filmařům evidentně nešlo o detailní ztvárnění události, jako spíš o zachycení atmosféry mezi obětmi a tím o vyvolání emocí u diváků. Z tohoto důvodu je to natočené z pohledu napadených a na jeden záběr. A to je podle mého největší slabinou celého filmu. Skoro celých 90 minut sledujeme pobíhání teenagerů po lese za zvuku střelby, prokládané chvílemi, kdy najdou dočasný úkryt. Naopak nejdůležitější postava celé události Breivik se v záběru sotva mihne. Navíc nezůstaly zodpovězeny ve filmu hlavní otázky: proč norské tajné služby ignorovali Breivikovu činnost před útokem, jak se útočník na ostrov dostal, proč se napadení nemohli dovolat na tísňovou linku, proč to trvalo hodinu, než dorazila pomoc a jakým způsobem byl terorista zlikvidován. Osobně bych dal určitě přednost klasicky natočenému a sestříhanému filmu. ()

moriero

Tohle se strašně těžko hodnotí jako film. Už od počátku jsem k tomu musel přistupovat jako k rekonstrukci. Hodně naturalistické rekonstrukci. K tomu výrazně dopomohla absence střihu a hudby. A jsem moc rád, že toho podčlověka Brejvika vlastně pořádně neukázali. V podobě nečekaného výstřelu odkudkoliv byl jako čiré zlo trvale přítomen i tak. Píšu "podčlověk", protože to si z celého srdce přeje - abychom ho nazývali démonem nebo zrůdou. To on samozřejmě je, ale takovou satisfakci bych mu nikdy nedopřál. Je to slaboch, který by si na nikoho beze zbraně netroufl. Kdyby došlo na měření sil, postava takové Kaji by mu sama o sobě pěkně nakopala prdel. Takže jsem svým způsobem rád, že jsem tento film viděl... i když byl mnohem horší, než jsem se obával. ()

BroDan270

Myslím, že veľa z toho tu už bolo povedané. Skvelá kamera, film pôsobí maximálne autenticky, herecké výkony bravúrne... Z filmu mrazí, pri filme si niektorí rozhodne poplačete a budete nad ním a nad hrôzou, ktorú Breivik spáchal, premýšľať ešte minimálne niekoľko dní. Absencia vizuálneho kontaktu s vrahom filmu a autentickosti len napomáha. Ten jediný záber, na ktorom ho ako tak vidno, pôsobí o to silnejšie. Knihu od Asne Seierstad mám prečítanú a vo filme som zachytil mnoho priamych aj nepriamych odkazov na skutočné zážitky tých, ktorí prežili... Hodnotný, skvelý aj keď tématický náročný film. 5* ()

bonovox

Autentická rekonštrukcia ohavného činu, ktorý šokoval celý svet. Všetko natočené na jeden záber, v pozadí počuť neustále výstrely a pritom strelca vidíme v pozadí len pár sekúnd. Po technickej stránke teda výborne zvládnuté. Mohlo to byť ale lepšie po scenaristickej stránke. ()

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin