Norský snímek Utøya, 22. července zachycuje masakr na letním táboře Svazu dělnické mládeže na ostrůvku u Osla v létě 2011. Skutečnou tragédii, při níž přišlo o život sedm desítek převážně mladých lidí, režisér Erik Poppe zpracoval jako drama natočené v reálném čase bez hudby a střihu – vytrvale sleduje mladou Kaju, která se snaží bezhlavé střílení přežít a zároveň najít v chaosu a panice svou mladší sestru. Snímek vznikl na základě reálných svědectví, scénář filmu je založen na hloubkových rozhovorech s přeživšími a snaží se co nejvěrněji zachytit pocity mladých, kteří byli v moment útoku na ostrově. Popisuje události z jejich perspektivy a skládá hold jejich odvaze. (Film Europe)

Metuje

I přes vážnost tématu mě film nějak nedokázal chytit. Prvních 10 a posledních 20 minut jsem měl husí kůži, ale střed filmu pro mě byla bohužel nuda. Cením řemeslné zpracování a herecké výkony, určitě se podívám ještě jednou, možná jsem byl unavenej. ()

mdf

Rozumím tomu,že ta tragická událost musela být hrozná.natočit film,který se má tvářit jako rekonstrukce,nebo live pohled,jak se to tam asi stalo a vzdát těm lidem hold,byl určitě dobrý počin.Ale nebýt titulků,tak vlastně nevím o co má vlastně jít,Vymyšlený příběh hlavní hrdinky,kde čekáte,jestli to přežije nebo ne a běhající kamera má jen vyvolat silnější emoce.Začátek střelby upoutal mojí pozornost,ale pak už vlastně nic......pomalu bych řekl,že i zbytečný film,který se, když už tak,dal natočit trošku jinak.............. ()

etoe66

Ani escape drama ani krvavý vyvražďovák. Banda teenagerů běhá po lese a chytá mobilní signál, hlavní hrdinka u toho hýká jak osel. Příběhu chybí základní motivace postav, divák se nemá s kým ztotožnit, emoce nulové Celý děj by se dal popsat jako SPOILER ALERT: Hrdinka běží z chaty do lesa a z lesa na pobřeží do člunu. THE END ()

tonysawer

To nejhorší, co se snímku stane je, že má nulové napětí... a to se děje tady. Můžete si zajít na WC, vrátit se a přemýšlíte, jestli se Vám automaticky snímek nezapauzoval. Raději si pusťte 22 July od Greengrasse. ()

stuj

Breivik je magor a měl by do konce života makat někde v dolech. Jinak film je působivý hlavně v tom, že je natočen na jeden zátah. Klobouk dolů. Celkový dojem ale bohužel nebyl tak silný, jak si tak silná událost zasluhuje. ()

Tazlandia

Začíná mi připadat, že severské státy EU dávaj pěkně na prdel Marvelu a celému přeplacenému "svatému lesu". Není to špatný na drama podle skutečné události. ()

ricola

Vynikající pocta obětem! Způsob, jakým k tragedii tvůrci přistoupili je mimořádně vhodný. K navození atmosféry není potřeba ukazovat jak AB střílel do obětí. Staré a prověřené, že tísnivější pocit při sledování vyvolá, když nic nevíte a nevidíte odkud přichází nebezpečí a slyšíte jen střelbu a výkřiky. O tragedii jsem viděla nějaké dokumenty a ani podle těch jsem si nedokázala představit tu hrůzu, kdy lidé ze začátku si vůbec nechtějí připustit, že je něco takového možné a pak ani nevědí, kolik střelců se na ostrově nachází. Hvězdička dolů za trochu rozvleklejší začátek a především mi tam chyběla scéna, kterou popisují někteří přeživší. Kdy AB několikrát volal, že je tady policie, mohou vylézt a ti, kteří mu uvěřili, tak za to zaplatili životem. ()

MamaChola

Záznam o útoku na levicovou mládež, která se poflakuje na letním táboře na ostrůvku ve tvaru srdce je brutálně autentický, kamera působí jako jeden další utečenec, marně se pokoušející najít řešení zcela bezvýchodné situace. Malý ostrov, spousta mladých lidí, prakticky žádné možné úkryty, pouze ledová voda všude okolo, několik km k nejbližšímu břehu - a čluny nikde. Jen střelba, výkřiky, a marná snaha pochopit, co se vlastně děje; naděje se střídá s rezignací, stres dýchá z každé minuty snímku. Tento film bude asi citlivější divák chvíli vydýchávat. Bodík dolů za to, že uvědomělou mládež opravdu nemusím. ()

wingman24

SPOILER ALERT. Dle mého názoru se filmařům povedlo natočit snímek hodně autentický. To, že je natočen na jeden zátah bez jediného střihu, dodává určitou míru napětí kdy nemůžete ani mrknout. Uchvátila mě kamera, která umožňuje vidět událost de facto pohledem jednoho z účastníků. Je velmi zajímavé sledovat takto natočený film, kdy kameraman občas při běhu klopýtne a podobně, to dodává na autentičnosti. Najednou prostě místo na záda Kayi zíráte do hlíny. Nicméně má to svá úskalí. Když se Kaya a Magnus ukrývají u skály, tak je kamera sleduje z vody, je dál od skály. Kameraman, jehož pohled se nám filmaři snaží vnutit, se tedy neskrývá. Až když je na ně stříleno, tak se s kamerou nalepí na skálu. Větší problém je, že kameraman/účastník události stále sleduje Kayu. Tím se ve filmu vytváří hlavní postava, která by při takovémto filmu neměla podle mě být, odporuje to charakteru filmu, který se snaží zachytit naprostý chaos. Kredit ale tvůrcům náleží za první minuty na ostrově, kdy víte co přijde, ale nevíte v jakém okamžiku. Dokáže to vtáhnout do děje a nastolí to určité napětí, které je pak udržováno po celý film. Poměrně překvapivý pro mě byl závěr, který Kaya nepřežije. Když už je vykreslena jako hlavní postava, divák přirozeně očekává že s ní to dobře dopadne. Opak je ale pravdou a v konečném důsledku je to pro film dobře. Ukazuje to, že přežití tohoto útoku bylo o štěstí a o náhodě. Podíval jsem se nejdříve na "originál", ale jsem zvědavý, jak si s námětem poradí Greengrass, na jehož verzi se chystám. ()

Thoki

Čekal jsem hodně, protože tato událost si to i zasloužila.. ale dramatičnost a panika nějak pokulhávala. Za mě hold snímek nevyužil potenciál této tragické události, což by bylo vhodno vzhledem k obětem... taková záhada blair witch na dětském táboře ve dne. ()

rostsoft

Tento film mě doslova dostal. Nešlo ani tak o zpracování, ale spíše o obsah a téma, i když musím říct, že se mně zpracování velmi líbilo. Filmy podle skutečné události mám velmi rád a tento film byl natočen velmi netradičně bez jediného střihu. Jedná se o skvělou řemeslnickou práci. ()

PMU

Skvěle nasnímáno, krasná práce s hloubkou. Místy zdlouhavé, ale psychologie hlavní hrdinky perfektní. Jako celek velmi, velmi zajímavé. ()

lineker

Hrozně těžko se hodnotí samotné zpracování, když vám na bedra tlačí hodnota samotné události, ke které ve skutečnosti došlo. Muselo to být strašné peklo. A ano zbraň do ruky každému kdo si o ni řekne. ()

erdeguan33

To, co se stalo v Norsku na Utoye 22. července 2011, je naprosto nepochopitelná, šokující tragédie, která zasáhla spoustu lidí. Nejen přeživších a jejich rodin, ale každého, kdo tento případ zahlédl snad jen koutkem oka. Sledování tohoto, dá se říci, že až dokumentárního filmu, mě stálo mnoho sil a nervů. Natočeno opravdu reálně. Panika a šok na začátku, kdy děti nevěděly co se vlastně děje a co mají dělat. Po té skupinky vyděšených lidí, pobíhajících sem  tam, bezcílně a v naprosté panice. Zakomponované mini příběhy: dvě sestry, malý chlapec......Film ve mně probudil zájem, podívat se i na další díla o této strašné tragédii a porovnat jejich kvalitu. Za mě doporučuji, ale i nedoporučuji /citlivým jedincům/......... ()

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin