The Mustang

Scénografie:

Carlos Conti

Kostýmy:

April Napier

"YEAH, I'M IN CHARGE. I'M THE CHIEF OF SHIT SHOVELING." ---------------- Keď som zistil, že režisér je vlastne ka, zostal som úplne ohromený. Prvý film (ak nerátam snímky Kathryn Bigelow), v ktorom nebolo cítiť ženskú intervenciu z režisérskej stoličky (nie je ich zas tak veľa, ale keď už áno, je to znať), a ja teraz neviem dve veci – prečo to tak bolo a či je to dobre – viem však, že z Mustangu nakoniec nevzišiel šrot, priam naopak, jeden z lepších menších filmov. Jedna hl. postava, jeden kôň, jedno prostredie, pár doplňujúcich nevýrazných vedľajších postáv a zaujímavá réžia, ktorá sa spojila s typickou atraktívnou kamerou dnešných indie filmov? Za mňa spokojnosť v rámci patrične nastolených očakávaní. Nechýbal ani Noel Gugliemi, to vždy poteší.(5.6.2019)

Vydarené, nič zvlášť nekaziace menšie dielo o jednom trestancovi, ktorý sa prostredníctvom vzťahu s divokým mustangom snaží o akú-takú osobnú obrodu. Z prvotného dojmu tvrdej väzenskej drezúry (v podstate tu je len jedna drsná scéna) sa napokon vykryštalizuje hutná dráma s výdatnou dávkou emócií (rozhovory s dcérou), podaných minimalistickým, no skvelým výkonom od Schoenaertsa. Niektoré pasáže, ako tá so spoluväzňom sú mierne nedotiahnuté a menej prepracované, o živote hlavnej postavy sa dozvieme tri vety, no stačí to a prevláda spokojnosť, či už zvoleným prostredím alebo pekným záverom (ak to bola Dernova úmyselná pripomienka, o to lepšie) a odkazom. Raz za čas si aj takáto nenápadnosť zaslúži vyššie hodnotenie.(22.7.2019)

Když se řekne mustang hned mi naskočí americké auto, na kterém je znak koně, takže to docela vystihuje tohohle nezkrotného krasavce. Pravda je, že Matthiasovu hereckou kariéru nemám vůbec zvládnutou, ale tady to zahrál hodně přesvědčivě a ukázal velké srdce. Tahle cesta nebyla vůbec lehká a Markýz je pašák. Dávám 80%(23.7.2019)

Na úvod poďakovanie Real Tom Hardy za tip na film. Som rád, že som ho mohol vidieť a rozhodne ma dokázal zaujať. Teraz si poďme povedať niečo viac. "The Mustang" je celkom príjemným filmovým prekvapením. Film rozhodne má dobrú atmosféru, dobrého hlavného hrdinu a príbeh, ktorý dokáže človeka pohltiť. Nie je to prvýkrát čo som videl, že práca väzňov s divokými koňmi im môže veľmi pomôcť objaviť v sebe niečo lepšie. Filmu však podľa mňa pár veci chýba, a pár by som odtiaľ zase radšej vyhodil. Čo by som dal z filmu von je celková story Romanovho spoluväzňa. Dokopy ma to po celý čas len nudilo a chcel som sa odtiaľ posunúť inam. Najmä nemám pocit, že by to filmu reálne moc pridalo. Skôr to skutočne zabíjalo čas, aby sme mohli viac viac Romana s Marquisom alebo jeho dcérou. A najmä si myslím, že jeho vzťah s dcérou tu mohol byť vykreslený o niečo lepšie. Myslím si, že záverečným listom to síce nejaké veci ukáže, no na druhú stranu sme tu mali dokopy predtým len 3 scénky, ktoré nám majú dať celkový obraz. Ja by som v tomto smere chcel vidieť viac. Alebo viac ju do celkového príbehu zapojiť. Nemuseli by sme sa na ňu sústrediť vonku, no myslím si, že by bolo super, keby sa nakoniec skutočne objavila na záverečnej aukcii. A takisto poviem, že scénky, kde vidíme Romana s Marquisom sú super. A ako mu Henry vysvetľuje ako sa má ku koňom správať. A tie scénky majú dobré srdce. Rovnako poviem, že je pre mňa silná aj časť v úvode, keď Roman začne Marquisa biť. Rozumiem mu. A hovorím to napriek tomu, že jeho čin bol jednoznačne nesprávny. Niektorí ľudia proste majú problém ovládať svoj vlastný hnev. A je potrebné sa to pri zvieratách naučiť. Možno z nás môžu urobiť lepších ľudí. Možno nás môžu naučiť ako sa k ľuďom správať. A ako sa kontrolovať. Aj to je dôvod, pre ktorý som chcel, aby sa tu viac ukázal vzťah Romana s jeho dcérou. Mohlo sa ukázať, že niečo to mohlo zmeniť. Každopádne, film určite stál za moju pozornosť. A možno by som sa k nemu aj nebránil vrátiť. Neviem ako ho prijmú ostatní, ale myslím si, že stojí za jedno zhliadnutie. Rozhodnite sa sami. Hodnotenie: B+(16.6.2019)

Člověk a kůň to dává smysl...Viděla jsem, jak se realita muže rozsypala poté co byl ponížen a vyděšen koněm a všechny ty různé emoce, které vypadají, že jsou zabalené. Je to hodně o řeči těla. Nejsou žádná slova, není soud. Jsou to jen dvě stvoření, která se snaží vymyslet způsob, jak vycházet, budovat si důvěru a respekt. Bylo krásné být toho svědkem..(22.7.2019)

• - Velká písmena D.O.C., která mají odsouzení na vězeňské uniformě, je zkratka Department of Corrections. Jde o vládní agenturu zodpovědnou za dohled nad vězni odsouzenými za trestné činy v rámci konkrétní jurisdikce (konkrétního státu). (sator)

• - Film se natáčel převážně v opuštěném vězení. Opuštěné bylo blízko aktivnímu, existuje i několik záběrů, které pocházejí z aktivního. V opuštěném byly vytvořeny všechny kotce a farma. A ve snímku si v roli strážců zahrálo i několik odsouzených, kteří prošli programem resocializace s koňmi. (sator)

• - V jedné scéně se Colemanův kamarád sarkasticky odvolává na něj jako na Johna Wayna. Bruce Dern, který se objevil v tomto filmu, se objevil po boku Wayna v The Cowboys (1972) a zavraždil charakterní postavu (Wila Andersena), kterou John Wayne hraje. (sator)