Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (353)

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Barry Levinson přináší jiný pohled na vietnamský konflikt, který ukazuje pohledem rozhlasového DJ. Absurditu a krutost této války Levinson zprostředkoval na výbornou aniž by se vypravil na bojiště, potěší i výborný výběr dobové muziky a Robin Williams zde skvěle ukázal komediální talent, který ho později proslavil, bohužel se nemohu zbavit dojmu jednotvárnosti a občasné nudy. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Doooobré ráno, Česko! Dnes tu máme film, který pohlíží na konflikt ve Vietnamu trochu jinak než je obvyklé. Pokud byste čekali pořádnou akční masáž, ve které Williams drtí na molekuly nekonečné řady zlotřilých asiatů, tak byste čekali marně po celé dvě hodiny. Tenhle film je o rozhlase s přesahem, satirou i vtipem. Tedy o věcech, o kterých si my tady v mizerných rádiích naší české kotliny, můžeme nechat leda tak sladce zdát. Takže dobrou, a to nejen Čechy, ale i Moravo a Slezsko! ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám slabost pro válečnou srandu a proto mne velmi baví snímek, ve kterém přestalo rádio svědomitě plnit úlohu nudného informačního kanálu ve chvíli, když za mikrofon usedl vojín Cronauer a poprvé se z reproduktorů ozvalo „Dooobrééé ráááno, Vietnameee". Následná hromada trefných sarkastických poznámek, muzika nutící tělo pohupovat se do rytmu i tradiční souboj s ochránci morálky rovněž nutí mé filmové buňky spokojeně pomlaskávat nad servírovanou potravou, ale k plnému počtu hvězd schází mé nepochopení vtipnosti některých částí moderátorových výstupů. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Jediné, co mi lehce kazilo dojem z tohoto filmu, byl český dabing. Specifický hlas Michala Pavlaty jsem poprvé zaznamenala, když excelentně namluvil Normana Batese v Psychu. Bez jeho hlasu si už teď Normana ani nedokážu představit. Na Robina Williamse mi však jeho hlas ani celkový dabing vůbec neseděl a jeho kvality mi přišly přinejlepším nedostačující. Zvláště při slovních smrštích "on air" jsem v podaných fórcích vycítila i trapnost. Takže, když pominu české znění, kde ještě ke všemu několik dabéru mluví více postav, je Dobré ráno Vietname skvělá a zábavná komedie mísící v sobě jemný závan Žhavých výstřelů (i když ty vlastně přšly až několik let poté:) z MASHe:) Toto vysílání je show Robina Williamse, jemuž k výsledku stejně kvalitně vypomáhají vedlejší postavy v podání dobrotivého Foresta Whitakera, groteskního Bruna Kirby (úchvatná scéna s "kotrmelcem jako z grotesky":) či arogantního seržanta J. T. Walshe. Všichni jmenovaní, včetně i zbylého filmové obsazení, mají po celý děj v rukávu schovaná esa v podobě množství vtipných hlášek. "Papež se rozhodl vyrábět kosmetiku s církevními náměty", "Musím jít učit, jinak budou všichni mluvit v usekaných větách", "Víte, Vy byste potřeboval vykouřit péro víc než kdokoliv jinej." ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Dnešní ráno jsem dobré neměl. Dozvěděl jsem se, že zemřel Robin Williams. Ačkoliv jsem tenhle film viděl už před časem, nevím proč sáhl jsem právě po něm. Chtěl jsem si něčím Robina připomenout, něčím uctít jeho památku. Měl jsem ho rád. Ne vždy mi vše sedlo, ale to platí u mých ostatních oblíbených herců také... Tenhle film bude pro leckoho hůře stravitelný. Je to tiž o specifickém humoru, ke kterému musíte něco vědět o tradici amerických rozhlasových relací, způsobu jejich prezentace některými aktéry i přímo o dobových osobnostech, které Williams paroduje a nebo ironizuje. V neposlední řadě humor zneprůhledňuje i časký dabing v čele s Michalem Pavlatou. Já ho mám rád, ale u dabované verze filmu mi to celé nějak nesedlo (osobně preferuji Viktora Preisse nebo Jiřího Pragera)... Válečným bych snímek rozhodně nenazýval, je to prostě drama odehrávající se během války ve Vietnamu. Paradoxně však hlavně díky záběrům na projíždějící kolony amerických náklaďáků s pěchotou, PT boaty hlídkující na řece či na sestavy prolétajících Hueyů nad opevněnými rozbahněnými bázemi v džungli nabídly tak silné aroma války ve Vietnamu, o kterém by se mohlo snít nejednomu regulérně válečnému filmu. Odpočívej v pokoji Robine Williamsi ! A děkuju za tu kupu krásných postav, které jsi ztvárnil... * * * * ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)
  • Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)
  • Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama