Dobré ráno, Vietname

• USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

Trailer

luka4615

Špičkový snímek který stojí a padá na výkonech Robina Williamse. Ať už skvěle hláškující do éteru nebo jakožto učitel angličtiny, strhává veškerou pozornost na sebe, a předvádí skutečně herecký koncert. Po celou dobu stopáže jsem na něm obdivoval tu jeho "bezprostřednost", s jakou si nepřipouštěl hrůzy války která se odehrávala de facto jemu za zády. Až bezprostřední pocit ohrožení v něm vzbudí podezření, že tato válka je jeden velký nesmysl. Je vskutku zajímavé sledovat tuto transformaci z lehkovážného DJe na cílevědomého muže co se bouří proti konvencím. Good Morning Vietnam je odlehčeným, mnohdy satirickým pohledem na válku ve Vietnamu která nepřestává bavit ani po těch letech. Velkou zásluhu na tomto fenomenálním úspěchu ma zcela jistě i výtečný Robin Williams. PS: pokaždé když shlédnu tento snímek mi nejde na rozum, proč Robin Williams nedostal Oscara. Jako jeden z mála herců dokáže svým výkonem diváka zcela strhnout. „GOOOOOOD MORNING VIETNAM!“ ()

Anderton

Skúste si z fleku spomenúť na nejaký americký film o vietnamskej vojne, v ktorej dostanú väčší priestor aj vietnamskí civilisti. A prostitútky vo Full metal jacket teraz necháme stranou. Levinsom s Markowitzom majú moju úctu. Ide o hlboko ľudský antivojnový film skombinovaný s komédiou, čo nabáda k porovnávaniu so seriálom MASH. Je trochu škoda, že Williamsove fóriky sú prezentované v tak zbesilom tempe, že zachytíte maximálne každý tretí a po filme máte chuť si radšej k plnej spokojnosti ešte pre istotu prečítať scenár. Ono to viac funguje ako ten ľudský príbeh, než komédia, čo je nakoniec len a len dobre. ()

ScarPoul

Ja mám takéto príbehy úprimne rád. Sú podľa mňa dobre natočené a robia stále česť tvorcom, ktorým vek alebo zmeny v štúdiách zobrali vietor z plachiet a momentálne točia len priemerné snímky, ak vôbec. Good Morning Vietnam je presne na tej istej vlne ako Levinsonov Rain man. Miestami vtipný a miestami skutočný a veľmi pekne kritický, bez toho, aby musel byť popisný alebo prvoplánový. Hoci možno taký naozaj je. Ale darí sa mu to väčšinu času skrývať. Williams vo forme. Až mi prišlo trošku smutno, že už tu nie je. Každopádne ďalší z tých malých veľkých filmov o ktorých by sa malo vedieť viac. Znova nadhodnocujem. Objektívne 4*. Ale toto fakt nezostarlo. ()

dopitak

Film docela dobrý, zase trochu jinak vystavěný pohled na vietnamský průser. Ale pozoro na dabing! Dabérská partička z MASH si tady střihla další projekt. Pavlata je na Williamse sice nezvyklý, ale hodně dobře to dává. Škoda, že ostatní dabéři každý musí zvládnout asi osmnáct postav, a to i v situaci, kdy se herci ve scéně potkají. Nenadabovatelný, a hlavně nepřeložitelný film. Robinovy hlášky totiž nejsou vtipné, a nebude to asi jen paradigmatem doby. Mně ale hodně zaujal herec, tady ve filmu hraje dvojčata cenzory, který ve dvojce Terminátorovi sehrál postavu policisty, jehož T1000 propíchne (jak jinak) a jehož identitu pak pár scén používá. Věděl by někdo jméno? ()

viperblade

One man show Robina Williamse, který tu bude chybět. Good Morning, Vietnam ale není jen tohle, je to především skvělá satira na válku a film, který jen tak nezestárne. Jak kvůli pečlivě vybraným písničkám, tak kvůli Robinovi a jeho doslova energickému výkonu. A jakmile film skončí a vy si vyhledáte trošku více informací o opravdovém Adrianovi a zjistíte, že dost tam bylo přikresleno kvůli filmu, tak vám to bude vcelku jedno, protože byste nechtěli, aby tento film byl nějak pozměněn. Alespoň já jsem to tak cítil a to, si myslím, je asi nejlepší argument pro plné hodnocení pro film, který je "inspirován skutečnými událostmi". Někdy fikce je holt zábavnější. 100 %. ()

• Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)
  • Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)
  • Vojáci, které Adrian (Robin Williams) baví, když společně uváznou v dopravní zácpě, jsou příslušníky proslavené 1. divize americké pěchoty. (Mr.Hudson)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)