Dobré ráno, Vietname

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie / Válečný / Životopisný

USA, 1987, 119 min

Necekal jsem, ze by se nejakymu filmu povedlo vyrovnat se M*A*S*Hi, ale tenhle film to fakt dokazal. Alespon v prvni hodince. Prvni hodina je nepretrzita one man show Robina Williamse, kterej predvadi zivotni vykon a sype ze sebe jeden for za druhym. Fakt mi pripomnel Hawkeyeho Pierce. V druhe hodince sice tvurci zvazni, ubyde foru a zacne se poradne rozvijet pribeh a i kdyz mi chvilku trvalo, nez sem se z komedie preorientoval na drama, kvalita filmu nijak neklesla. Jeden z nejlepsich filmu Barryho Levinsona, nejlepsi film Robina Williamse a skvela valecna komedie.(28.12.2006)

Robin Williams excelující ve filmu, jež z něho udělal hvězdu. Kouká se na to sice hezky, ale ke konci jsem měl pocit, že mi někdo něco vyprávěl, ale nedovyprávěl. Děj snímku se mě moc nedotýkal a skončil, tak jak jsem předpokládal. Nadprůměrný film o válce ve Vietnamu, stojící hlavně na výkonech pánů Williamse a Whitakera.(7.6.2009)

V podstatě celá Vietnamská válka v kostce - naivní americký prosťáček přijde do Vietnamu, chvíli dost dobře baví sebe i všechny kolem, pak narazí na realitu, a rychle se spokojeně vrátí domů, zanechávaje za sebou něco málo mrtvých a menší kulturní obohacení místních domorodců (= umění nadávat a baseball). Přijít sedmnáct let po MASHi a rok po Četě s něčím takto relativně plytkým, tím Levinson s Williamsem prostě nemohli moc ohromit už tehdy, a zábavnější než sledovat celý film, by bylo jen poslouchat Williamsovy rádiové výstupy. To jediné jsou tu totiž opravdu vtipné. 6/10(13.8.2014)

Po stránce příběhu se nejdná o žádnou extratřídu, ale Robin Williams dokazuje, že je pan herec. Celý film je vlastně na něm postavený. A jak už je tady několikrát řečeno, ano, je to zajímavý pohled na válku ve Vietnamu. Co mě krom Williamse zaujalo byl soundtrack, který až na pál polkových hitů obsahuje úžasné písně...(1.1.2008)

Vojny, ako temné obdobia v ľudskej histórii sa poväčšine vo filmoch vykresľujú čo najviac realisticky, dramaticky, tragicky. Ono by to teda v podstate ani nemal byť problém, pretože sa snažia zobraziť vojenské konflikty také, aké v skutočnosti sú. Oveľa väčšou výzvou je nájsť v týchto udalostiach námet, ktorý by dokázal diváka rozosmiať a dať do kontrastu vojenské reálie s humorom. Levisonovi a pár ďalším sa to podarilo na výbornú, Williamsov multitalent skvostne využitý a film má za pomoci ostatných hercov presne taký feeling, aký v tragikomédiách tohto typu (Musíme si pomáhat) proste zbožňujem. 85%.(19.11.2013)

• - Hudba, která hraje ve scéně, kdy Adrian (Robin Williams) pronásleduje Tuana (Tung Thanh Tran), je nepoužitou skladbou, kterou napsal Alex North pro film 2001: Vesmírná odysea (1968). (Mr.Hudson)

• - Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)

• - Dobé ráno, Vietnam je prvou komédiou o vojne vo Vietname a jedným z prvých filmov, ktoré Vietnamcov vykreslili ako skutočných ľudí. (Saraswati)