poster

Dobré ráno, Vietname

 • USA

  Good Morning, Vietnam

 • slovenský

  Dobré ráno, Vietnam

Drama / Komedie / Válečný / Životopisný

USA, 1987, 119 min

 • StarsFan
  ****

  Hodně zvláštní film o válce ve Vietnamu. Záběry na vojáky v bitvě byste tu počítaly na sekundy a podobně je tomu s politikou. Místo toho se na vás řítí vodopád gagů v podání Robina Williamse, který jako rozhlasový moderátor dělá to, co umí dělat nejlépe. Ve svých vystoupeních si utahuje nejen z vysoce postavených vládních představitelů, ale i z politiky USA, takže je logické, že se to po nějaké době přestává některým lidem na určitých pozicích líbit. A spekulace, jak se (ne)oblíbeného moderátora zbavit, jsou v plném proudu... No, s válkou ve Vietnamu tenhle film nic moc společnýho nemá, Vietnam tu slouží jenom jako kulisa pro Williamsův komediální potenciál. A ten pro vás má připravenou takovou smršť vtipů, že se budete asi po většinu času pitomě tlemit jako většina vojáků americký armády (tedy aspoň těch z tohoto filmu). Někdo tvrdí, že ten film má i dramatickej potenciál a možná je to pravda. Williams naráží na problémy války. Jasně a taky sakra můžeme říct, že podtextem Indiany Jonese je probudit v lidech zájem o památky. Nevím, možná na někoho tenhle film jako drama působí, ale znám řadu jiných filmů o Vietnamu, kde je přece jen té závažnosti a témat na zamyšlení víc. Žádný z nich ale není tak vtipný. I když chápu, že ne každému bude Williamsův styl "ukecaného šílence" zrovna sedět. Jak bude dnes v noci? Horko a vlhko, což je fajn, když jste s dámou, a ne, když jste v džungli!"(4.9.2007)

 • Aluska88
  ****

  Jediné, co mi lehce kazilo dojem z tohoto filmu, byl český dabing. Specifický hlas Michala Pavlaty jsem poprvé zaznamenala, když excelentně namluvil Normana Batese v Psychu. Bez jeho hlasu si už teď Normana ani nedokážu představit. Na Robina Williamse mi však jeho hlas ani celkový dabing vůbec neseděl a jeho kvality mi přišly přinejlepším nedostačující. Zvláště při slovních smrštích "on air" jsem v podaných fórcích vycítila i trapnost. Takže, když pominu české znění, kde ještě ke všemu několik dabéru mluví více postav, je Dobré ráno Vietname skvělá a zábavná komedie mísící v sobě jemný závan Žhavých výstřelů (i když ty vlastně přšly až několik let poté:) z MASHe:) Toto vysílání je show Robina Williamse, jemuž k výsledku stejně kvalitně vypomáhají vedlejší postavy v podání dobrotivého Foresta Whitakera, groteskního Bruna Kirby (úchvatná scéna s "kotrmelcem jako z grotesky":) či arogantního seržanta J. T. Walshe. Všichni jmenovaní, včetně i zbylého filmové obsazení, mají po celý děj v rukávu schovaná esa v podobě množství vtipných hlášek. "Papež se rozhodl vyrábět kosmetiku s církevními náměty", "Musím jít učit, jinak budou všichni mluvit v usekaných větách", "Víte, Vy byste potřeboval vykouřit péro víc než kdokoliv jinej."(26.12.2011)

 • Bachy
  ****

  Mám slabost pro Robina Williamse, ale občas by potřeboval facku za to, jaké role si vybírá. Ale zde naopak zasluhuje pořádnou pochvalu. Celý film je postavený na jeho hereckém umu a ten Williams prodává skvěle. Prostředí rádia mám hodně rád viz. Piráti na vlnách. Navíc stejně jako ve zmiňovaných Pirátech je volba muziky provedena na výbornou. Opět mám problém s místní omezenou 5ti hvězdičkovou stupnicí. Ubrat 1-2 nudnější scény a je vyhráno. Varování: Nekoukejte na dabovanou verzi: Williams je nepřeložitelný a i v angličtině jsem se díky neznalosti zmiňovaných osobností dost ztrácel.(13.9.2009)

 • suicide
  ****

  Robina Williamse jsem znal dřív vpodstatě jen jako komediálního herce. V poslední době jsem ho zase spíše potkával ve vážněji podaných kusech. V Good morning, Vietnam spojuje mistrně Williams své nadání v oboje ve skvělý celek. V první části bravurní komediant, ve druhé části komediant, na kterého čím dál více dopadá tíha samotné války. Možná, že se někomu může nabízet srovnání s mashem, ale já bych to zas tak úplně neviděl. V mashi byla ta válka mnohem blíž, vtipy byly inteligentnější a obrovská šéře celého seriálu dávala k využití nepoměrně vyšší potenciál. Ale přesto všechno ze srovnání nevychází Levinsonův snímek zas tak špatně. Takže 4* jsou naprosto zasloužené.(28.10.2008)

 • jerry12
  *****

  90%. Narativně nevýrazný snímek, jehož neuvěřitelná síla tkví v projevu hlavního hrdiny, v jeho schopnosti působit na svoje okolí, pozitivně měnit a ovlivňovat lidi, události a tím tvořit ze světa lepší místo pro život. Po příběhové stránce nenabízí Good Morning Vietnam žádný velký zážitek, a vsadím se, že při snaze o jeho převyprávění kamarádovi by se po pár větách začal nudit, intenzivní emoce ve vás však bezpečně vyvolá geniální Robin Williams, ze kterého vždycky vyzařovala jakási magická duševní čistota a v tomto filmu to, vzhledem ke kontextu příběhu, platí dvojnásob. Williams v nejlepších letech a životní formě tu předvádí koncert, kde ostatní herci i příběh samotný jsou tak trochu předkapelou, jež plní určitou úlohu, ale bez hlavní kapely by postrádala význam. Ne snad, že by příběh nebyl zábavný a nepřinášel žádnou katarzi, ale táhne to právě Williams a charakter postavy (kde musel výrazně zapracovat i Markowitz), která na vlně nepříjemných až tragických událostí přináší uvolnění a špetku svobody do duší nasazených vojáků; na frontě bych si asi nedokázal představit lepší "povyražení". Navíc je z filmu i navzdory žánrového zařazení cítit silné asijské genius loci, což z něj dělá jistý kulturní paskvil a utvrzuje tu atmosféru společensko-ideologické války, i více a významněji, než té partyzánské. Good Morning Vietnam je přímočarý, staromódně humorný, narativně ucelený snímek, který těží především z kvalit hlavní postavy a herce, ale ani příběhem a zpracováním nestrádá, náladu stabilně udržuje na pozitivní vlně a daří se mu válku převést v humor, což je možná vůbec jedno z nejsložitějších témat k audiovizuálnímu zpracování; Levinsonovi se to podařilo a nutno říct, že i s obsahem nutícím k zamyšlení (ač bez Williamse by se to jen těžko podařilo). Zvlášť speciální morální sebereflexi přináší patrně nejsilnější scéna z celého filmu - bombardování a výpady amerických vojáků s What a Wonderful World od Louise Armstronga na pozadí - to přesně geniálně odhaluje charakter hlavní postavy, jejíž náhled na válku, jíž je sám součástí, je dobově (a pro mnohé nepochopitelně) velmi vyzrálý a odvážný. Kéž by Robin Williams mohl mít před sebou ještě desítky skvělých rolí, ale i tak jsem přesvědčen, že překonat sama sebe z Good Morning Vietnam by dokázal už jen velmi těžko. Film se silnými ambicemi stát se pro mnohé oblíbeným a srdečním, především pro jeho vnitřní čistotu a pozitivní ladění.(10.7.2015)

 • - Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)

 • - Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)

 • - Cronauer povedal, že keby urobil polovicu tých vecí, ako Williams vo filme, mal by už dávno vojnový súd a bol poslaný do Fort Leavenworth. (Smok)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace