poster

Dobré ráno, Vietname

 • USA

  Good Morning, Vietnam

 • slovenský

  Dobré ráno, Vietnam

Drama / Komedie / Válečný / Životopisný

USA, 1987, 119 min

Režie:

Barry Levinson

Scénář:

Mitch Markowitz

Kamera:

Peter Sova

Hudba:

Alex North

Střih:

Stu Linder

Scénografie:

Roy Walker

Kostýmy:

Keith Denny
(další profese)
 • Big Bear
  ****

  Dnešní ráno jsem dobré neměl. Dozvěděl jsem se, že zemřel Robin Williams. Ačkoliv jsem tenhle film viděl už před časem, nevím proč sáhl jsem právě po něm. Chtěl jsem si něčím Robina připomenout, něčím uctít jeho památku. Měl jsem ho rád. Ne vždy mi vše sedlo, ale to platí u mých ostatních oblíbených herců také... Tenhle film bude pro leckoho hůře stravitelný. Je to tiž o specifickém humoru, ke kterému musíte něco vědět o tradici amerických rozhlasových relací, způsobu jejich prezentace některými aktéry i přímo o dobových osobnostech, které Williams paroduje a nebo ironizuje. V neposlední řadě humor zneprůhledňuje i časký dabing v čele s Michalem Pavlatou. Já ho mám rád, ale u dabované verze filmu mi to celé nějak nesedlo (osobně preferuji Viktora Preisse nebo Jiřího Pragera)... Válečným bych snímek rozhodně nenazýval, je to prostě drama odehrávající se během války ve Vietnamu. Paradoxně však hlavně díky záběrům na projíždějící kolony amerických náklaďáků s pěchotou, PT boaty hlídkující na řece či na sestavy prolétajících Hueyů nad opevněnými rozbahněnými bázemi v džungli nabídly tak silné aroma války ve Vietnamu, o kterém by se mohlo snít nejednomu regulérně válečnému filmu. Odpočívej v pokoji Robine Williamsi ! A děkuju za tu kupu krásných postav, které jsi ztvárnil... * * * *(12.8.2014)

 • castor
  ****

  „Jak se tady může válčit? Jsme zahrabaný ve špenátu!“ Dá se čekat, že moderátor armádního vysílání v Saigonu léta páně 1965 narazí i přes obrovskou popularitu u vojáků u svých nadřízených. I přesto, že u mikrofonu srší ďábelskými monology, nemůže pouze s tváří baviče dál pozorovat sílící ozbrojený konflikt. Renomovaný Barry Levinson natočil další variaci ukazující na nesmyslnost války a v poměrně jednoduchém příběhu dává vyniknout komediálnímu herectví Robina Williamse (nominace na Oscara, na Zlatých glóbech si cenu odnesl). Ač divák může jeho řádění v éteru pozorně sledovat, některé kousky jednoduše nepochopí (a málo jich rozhodně není). Emočně se mě to dotklo jen velmi jemně!! 75%(8.8.2013)

 • Andre3000
  ****

  Opravdu kvalitní a hutný snímek v podání nenapodobitelného Robina Williamse, který je dobrým hercem, ale nikdy jsem ho extra nemusel. Zde prostě exceluje a pokud mu někdo dokáže Whitaeker, který ale ani neměl prostor na to aby ukázal vše co umí. Asi nejvíce mě bavili scény s tím jeho naptosto odporným velitelem, který mu záviděl, dělal vše proti němu, používal zkratky a neviděl si na špičk na nos. Příklad typického záporáka k smíchu. Jinak film mě překvapil svým rozsahem i rozuzlením. Kdo by to čekal, že se z kamaráda Vietcongáč a trochu chladné loučení se slečnou mě zase zklamalo. Dbrý filmový zážitel, nechápu, že se to ke mě dostalo až teď, vždyť je to staré jak já.(11.12.2008)

 • kingik
  **

  Tenhle film si rozhodně nezaslouží tak vysoké hodnocení. Nic na něm není. Disponuje úplně obyčejnou režií, netradičním pohledem na válečný konflikt a ukecaným Robinem Williamsem. Český dabing rozhodně nedokázal věrně zachytit improvizační schopnosti zesnulého herce. V původní verzi je zážitek odlišný. Jenže je zde ten problém s ukecaností, která přece jen je přehnaná. Pro našince je film úplně nevtipný. Nevím, jak to mají Američané, ale Williamsův kulometný projev, šklebení se, všelijaké pitvoření, to moc vtipu nepobralo. Tenhle film si dovedu představit jako dobrou divadelní hru. Jako film to nemá ty správné grády a ostré filmové náboje. Hudební složka oslní pamětníky. K těm se já neřadím. Robin Williams na vlnách armádního rozhlasu je svérázná figurka s originálním rozměrem. Wiliams uměl lidské charaktery ztvárnit. Jenže pozor, film má dvě hodiny a výplň až příliš řídkou na to, aby dokázala diváka válečným humorem nepolíbeného, spolehlivě neznudit. S tímhle dramatem jsem se spolehlivě míjel, i když snaha hlavního herce byla velmi urputná. 40%(28.7.2015)

 • Chrustyn
  ****

  Barry Levinson přináší jiný pohled na vietnamský konflikt, který ukazuje pohledem rozhlasového DJ. Absurditu a krutost této války Levinson zprostředkoval na výbornou aniž by se vypravil na bojiště, potěší i výborný výběr dobové muziky a Robin Williams zde skvěle ukázal komediální talent, který ho později proslavil, bohužel se nemohu zbavit dojmu jednotvárnosti a občasné nudy.(26.2.2010)

 • - Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)

 • - Hudba, která hraje ve scéně, kdy Adrian (Robin Williams) pronásleduje Tuana (Tung Thanh Tran), je nepoužitou skladbou, kterou napsal Alex North pro film 2001: Vesmírná odysea (1968). (Mr.Hudson)

 • - Hned v úvodu filmu kdy Adrian (Robin Williams) přiletí a setkává se s kolegou (Forest Whitaker), nasedají do auta a odjíždějí. Po pár vteřinách projíždí velkou křižovatku na které jsou v jedné chvíli vidět dvě projíždějící škody 1000MB (vlevo bledě modrá vpravo bílá). (Dzarule)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace