Dobré ráno, Vietname

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie / Válečný / Životopisný

USA, 1987, 119 min

„Jak se tady může válčit? Jsme zahrabaný ve špenátu!“ Dá se čekat, že moderátor armádního vysílání v Saigonu léta páně 1965 narazí i přes obrovskou popularitu u vojáků u svých nadřízených. I přesto, že u mikrofonu srší ďábelskými monology, nemůže pouze s tváří baviče dál pozorovat sílící ozbrojený konflikt. Renomovaný Barry Levinson natočil další variaci ukazující na nesmyslnost války a v poměrně jednoduchém příběhu dává vyniknout komediálnímu herectví Robina Williamse (nominace na Oscara, na Zlatých glóbech si cenu odnesl). Ač divák může jeho řádění v éteru pozorně sledovat, některé kousky jednoduše nepochopí (a málo jich rozhodně není). Emočně se mě to dotklo jen velmi jemně!! 75%(8.8.2013)

Robin Williams hraje skutečnou postavu diskžokeje amerického armádního rozhlasu Adriana Cronauera, který vysílá ze základny v Saigonu své neuctivé a dráždivé prupovídky, kdy tím samozřejmě značně rozčiluje velení jednotek působících právě ve Vietnamu. Vyobrazení Vietnamců, jako obyčejných lidí, pouhých obětí, je v tomhle typu filmů opravdovou vyjímkou. Robin Williams si za svoji roli vysloužil nominaci na Oscara.(10.1.2015)

On to není vůbec špatný film. Robin Williams je v něm skvělý a vlastně prokazuje svou geniální komiku. Bohužel však ta komika je prudce americká a já, coby Evropan, se s ní nedokážu sžít a zjistil jsem, že absolutně nechápu 90% vtipů, které Williams do éteru vietnamského vojenského radia vyřkne. Vzhledem k tomu, že mi nesedla jedna z nejdůležitějších cihel, které drží základy tohoto snímku, nemůžu dát více jak 3*.(9.1.2012)

• WANDRWALL

Američané na Vietnam naházeli spoustu špíny. Okupovali ho, a pak si stěžovali na to, že mají z toho celonárodní trauma. Kdo je tam zval? Až agresoři, tak to často vypadá, že Vietnamci nejsou oběti, ale jejich nepřátelé...Aby to nebyla lidská společnost - když už měli američani Vietnam skoro zlomený, tak prezident vyhlásí konecválky, už má vláda zájmy jiné...***A tenhle film? Trapný R. Williams, nechutný F. Whitaker atd.***(19.10.2010)(19.10.2010)

Doooobré ráno, Česko! Dnes tu máme film, který pohlíží na konflikt ve Vietnamu trochu jinak než je obvyklé. Pokud byste čekali pořádnou akční masáž, ve které Williams drtí na molekuly nekonečné řady zlotřilých asiatů, tak byste čekali marně po celé dvě hodiny. Tenhle film je o rozhlase s přesahem, satirou i vtipem. Tedy o věcech, o kterých si my tady v mizerných rádiích naší české kotliny, můžeme nechat leda tak sladce zdát. Takže dobrou, a to nejen Čechy, ale i Moravo a Slezsko!(16.4.2008)

• - Americký filmový institut (AFI) zařadil film Dobré ráno, Vietname na seznam „100 nejvtipnějších filmů všech dob“ na 100. místo. (Varan)

• - Hned v úvodu filmu kdy Adrian (Robin Williams) přiletí a setkává se s kolegou (Forest Whitaker), nasedají do auta a odjíždějí. Po pár vteřinách projíždí velkou křižovatku na které jsou v jedné chvíli vidět dvě projíždějící škody 1000MB (vlevo bledě modrá vpravo bílá). (Dzarule)

• - Hudba, která hraje ve scéně, kdy Adrian (Robin Williams) pronásleduje Tuana (Tung Thanh Tran), je nepoužitou skladbou, kterou napsal Alex North pro film 2001: Vesmírná odysea (1968). (Mr.Hudson)