Dobré ráno, Vietname

Alex North

Stu Linder

Scénografie:

Roy Walker

Částečně biografický film o působení ex-pensylvánskégo rádio DJ Adriana Cronauera v Armed Forces Radio Service, oficiálním rádiu, které ve Vietnamu vysílalo pro americké vojáky. Volnomyšlenkářský a lehce ironizující Cronauer způsobí svým přístupem v propagandistickém rádiu celkem slučné haló, na čemž je postavena většina humorných scén ve filmu. Kromě výborného Williamse tenhle film táhne nahoru dobře vybraný soundtrack s hudbou 60. let. Poznámečka: "Dóóóóóóóóbréééééé ráno, Vietname" byla hodně vyhlášená větička, která z lodního rádia zazní mimochodem i v Coppolově Apokalypse.(12.4.2008)

• WANDRWALL

Američané na Vietnam naházeli spoustu špíny. Okupovali ho, a pak si stěžovali na to, že mají z toho celonárodní trauma. Kdo je tam zval? Až agresoři, tak to často vypadá, že Vietnamci nejsou oběti, ale jejich nepřátelé...Aby to nebyla lidská společnost - když už měli američani Vietnam skoro zlomený, tak prezident vyhlásí konecválky, už má vláda zájmy jiné...***A tenhle film? Trapný R. Williams, nechutný F. Whitaker atd.***(19.10.2010)(19.10.2010)

Robin Williams je holt PAN HEREC. V každé roli osobitý, skvělý! Rádio neposlouchám, ale kdyby se vyskytl moderátor jako on, dejte mi vědět, začnu ladit ...(16.5.2010)

rozpočet : ? tžby americke : $123,922,370(16.12.2006)

• Rocky62

Na Levinsonově režii jsem si již několikrát pochutnal, ale tenhle pokrm byl těžko stravitelný. Málo ingrediencí, studené jak psí čumák a suché jak poušť v pravé poledne. Nezazlívám režisérovi, že se rozhodl trochu optimističtěji vyjádřit pohled na vietnamskou válku, i ten mix komedie a války bych (s velkým sebezapřením) skousl, ale nemohu vystát tu těžkou nudu, což je to jediné, čeho jsem se zde dočkal a v takovém případě nehodlám být objektivní. Možná nejsem tak inteligentní, abych film pochopil, možná mám retardovaný vkus a nebo bude problém žánr. Jsem si však vědom té výpovědní hodnoty, která má snahu zjemnit pravdu o válce ve Vietnamu.40%(16.12.2011)

• - Cronauer uzatvára svoj posledný výstup v rádiu (1965) s piesňou od Louisa Armstronga - "What a Wonderful World", ktorá bola nahratá až v roku 1967. Režisér Barry Levinson si tohto bol vedomý, ale pieseň bola tak ideálna pre dokreslenie scény, že sa rozhodol túto chybu ignorovať. (Smok)

• - Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)

• - Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)