Dobré ráno, Vietname

• slovenský

Dobré ráno, Vietnam

Drama / Komedie / Válečný / Životopisný

USA, 1987, 119 min

"Si o hlavu menší, preto si mi sympatický"...Toť jedna z mála vtipnejších hlášok v tomto filme. Našťastie film nestojí na tom , či vám je humor svojského moderátora blízky alebo nie. Mňa ten jeho humor nejako minul, ale pri tej jeho kadencii sa sem-tam niečo zadarilo. Príbeh moderátora, ktorý si hovorí čo chce a nadriadeným poriadne pije krv, zaujme aj tak a ten humor som bral ako bonus navyše. Filmu pomáhajú skvelé songy tej doby a do poniektorých bol namixovaný výborný dobový materiál. Asi najlepší zostrih dostal hit L. Armstronga What a wonderful world . Výkon R. Williamsa poteší, ale mne urobili radosť dvojičatá v uniforme, pri ktorých si spomeniete na Cameronov T2. 70%.(26.8.2012)

• Rocky62

Na Levinsonově režii jsem si již několikrát pochutnal, ale tenhle pokrm byl těžko stravitelný. Málo ingrediencí, studené jak psí čumák a suché jak poušť v pravé poledne. Nezazlívám režisérovi, že se rozhodl trochu optimističtěji vyjádřit pohled na vietnamskou válku, i ten mix komedie a války bych (s velkým sebezapřením) skousl, ale nemohu vystát tu těžkou nudu, což je to jediné, čeho jsem se zde dočkal a v takovém případě nehodlám být objektivní. Možná nejsem tak inteligentní, abych film pochopil, možná mám retardovaný vkus a nebo bude problém žánr. Jsem si však vědom té výpovědní hodnoty, která má snahu zjemnit pravdu o válce ve Vietnamu.40%(16.12.2011)

Po stránce příběhu se nejdná o žádnou extratřídu, ale Robin Williams dokazuje, že je pan herec. Celý film je vlastně na něm postavený. A jak už je tady několikrát řečeno, ano, je to zajímavý pohled na válku ve Vietnamu. Co mě krom Williamse zaujalo byl soundtrack, který až na pál polkových hitů obsahuje úžasné písně...(1.1.2008)

Excelentní Robin Williams v příjemném a tak trochu jiném válečném filmu, který ukazuje, že vojáci nejsou jen drsné, krvelačné mašiny. Místo touhy zabíjet je žene kupředu oblíbené rádiové vysílání, které jim dává důvod vstát i těšit se na večer. Lidské vyznění filmu se projevuje také ve vykreslení "nepřítele" - ne každý vietnamec je zlý, a proto není divu, že hlavní postava má pochybnosti, za kterou stranu se vlastně postavit. Ač jsou tyhle věci nadčasové, zdejší humor již tolik nadčasový není. Stáří filmu se podepsalo především na komediální stránce, nad kterou můžeme dnes spíše jen pokývat hlavou ve smyslu "ano, tohle byl dříve ostrý humor". Podobně celkově děj by zasloužil více intenzivnějších, dramatických momentů. 7/10(24.11.2013)

Tři a půl hvězdy. Co si budeme povídat - herecký výkon Robina Williamse může být zrovna tak hlavní devizou i hlavním úskalím tohoto filmu. Někdo může prostořekého vojína Cronauera zbožňovat a hltat každý jeho vtip, jinému zase může vadit, že některé jeho fóry prostě a jednoduše nepochopí. Já jsem zůstal někde v půli cesty, nicméně parádní hereckou kreaci Williamsovi upřít nemůžu. Co se týče zbytku filmu, škoda byla takové nějaké nijaké dějové linky s vietnamským hochem, která mohla být více emotivní, a také se mi moc nechtělo věřit tomu, že banda Vietnamců, kteří se ve škole učí angličtinu a mají s ní evidentně problémy, by tak dobře rozuměla kulometnému projevu "učitele Cronauera".(23.5.2011)

• - Dobé ráno, Vietnam je prvou komédiou o vojne vo Vietname a jedným z prvých filmov, ktoré Vietnamcov vykreslili ako skutočných ľudí. (Saraswati)

• - Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)

• - Na rozdiel od vyobrazenia vo filme, Cronauer nikdy vo svojom vysielaní nevtipkoval, ani ho nikdy nevyhodili z armády. Vietnam opustil preto, lebo jeho vojenská služba sa skončila. (Smok)