Dobré ráno, Vietname

• slovenský

Dobré ráno, Vietnam

Drama / Komedie / Válečný / Životopisný

USA, 1987, 119 min

Mám slabost pro Robina Williamse, ale občas by potřeboval facku za to, jaké role si vybírá. Ale zde naopak zasluhuje pořádnou pochvalu. Celý film je postavený na jeho hereckém umu a ten Williams prodává skvěle. Prostředí rádia mám hodně rád viz. Piráti na vlnách. Navíc stejně jako ve zmiňovaných Pirátech je volba muziky provedena na výbornou. Opět mám problém s místní omezenou 5ti hvězdičkovou stupnicí. Ubrat 1-2 nudnější scény a je vyhráno. Varování: Nekoukejte na dabovanou verzi: Williams je nepřeložitelný a i v angličtině jsem se díky neznalosti zmiňovaných osobností dost ztrácel.(13.9.2009)

Dnešní ráno jsem dobré neměl. Dozvěděl jsem se, že zemřel Robin Williams. Ačkoliv jsem tenhle film viděl už před časem, nevím proč sáhl jsem právě po něm. Chtěl jsem si něčím Robina připomenout, něčím uctít jeho památku. Měl jsem ho rád. Ne vždy mi vše sedlo, ale to platí u mých ostatních oblíbených herců také... Tenhle film bude pro leckoho hůře stravitelný. Je to tiž o specifickém humoru, ke kterému musíte něco vědět o tradici amerických rozhlasových relací, způsobu jejich prezentace některými aktéry i přímo o dobových osobnostech, které Williams paroduje a nebo ironizuje. V neposlední řadě humor zneprůhledňuje i časký dabing v čele s Michalem Pavlatou. Já ho mám rád, ale u dabované verze filmu mi to celé nějak nesedlo (osobně preferuji Viktora Preisse nebo Jiřího Pragera)... Válečným bych snímek rozhodně nenazýval, je to prostě drama odehrávající se během války ve Vietnamu. Paradoxně však hlavně díky záběrům na projíždějící kolony amerických náklaďáků s pěchotou, PT boaty hlídkující na řece či na sestavy prolétajících Hueyů nad opevněnými rozbahněnými bázemi v džungli nabídly tak silné aroma války ve Vietnamu, o kterém by se mohlo snít nejednomu regulérně válečnému filmu. Odpočívej v pokoji Robine Williamsi ! A děkuju za tu kupu krásných postav, které jsi ztvárnil... * * * *(12.8.2014)

Videl som viacero filmov zobrazujúcich vojnu vo Vietname. Neobľubujem humor Robina Williamsa, na ktorom bol film postavený, pričom pokladám za nevýznamné, že dabovať jeho prejav nebolo ľahké. Oceňujem, že vo filme bol zobrazená domnelá nadradenosť Američanov, ktorí do Vietnamu prišli "pomáhať", pričom Vietnamcov neoznačovali inak ako rákosníkov, ničili im domovy a ženy považovali za potenciálne a lacné prostitútky. A tak mi z celého filmu ostal dobrý dojem iba z hudby mojej mladosti, ale na jej vypočutie nemusím siahnuť po filme. Na druhej strane kontrapunkt hudby a obrazu pri Armstrongom, spievanej skladby What a Wonderful World považujem za výborný.(4.3.2018)

LÍBÍ SE MI, ŽE SE'Š UPŘÍMNEJ... A ŽE SI MENŠÍ, NEŽ JÁ! Taky jsem sršíval absurdnim vtipem, dokavad mě nedohnalo, že drtivá většina vostatních ne, páč sou prostě dramatický kreténi (což je postupem času vomrzí, ale následkem toho jsem bejval v dospívání dost nepopulární) a tak jsem nakonec ztragédil do takovej míry, že by si vo mě málokterá holka z Polabí nebo 'Namu vopřela kolo. Teda né snad, že bych před tim bejval držák kol:) Vlastně prej mě žrala nejhezčí holka ze třídy, ale kdo by to nepovažoval za fór? Tenhle film je přímo úměrná odezva na absurdní americkou válku a jelikož mám pořád funkční koule, tak nějak mi v něm chyběla pořádná řežba.(8.2.2014)

Výborní snímek, představující válku ve Vietnamu ze scela nového pohledu. K hodnocení 5*: Brát toto jako válečný film by mě nenapadlo ani ve snu. Kdybych ho měl hodnotit jako drama, povím si, že jsou mnohá lepší. Vnímat ho jako úžasný koncert Robina Williamse - ANO! Nenapadá mě role, ve které bych ho viděl lepšího! Moje dcera si bezprostředně po shlédnutí přála pustit některé jeho scény znova, ale zahnali jsme ji do postele :). ■ Jako nedostatek však vnímám dabing. Po úvodním dialogu z úst hlavních představitelů jsem se souhlasem zbytku rodiny přepnul angličtinu s českými titulky (a nedovedu si představit, že bych měl poslouchat Williamsův "slovní vodopád" v češtině).(4.9.2010)

• - Hudba, která hraje ve scéně, kdy Adrian (Robin Williams) pronásleduje Tuana (Tung Thanh Tran), je nepoužitou skladbou, kterou napsal Alex North pro film 2001: Vesmírná odysea (1968). (Mr.Hudson)

• - Hned v úvodu filmu kdy Adrian (Robin Williams) přiletí a setkává se s kolegou (Forest Whitaker), nasedají do auta a odjíždějí. Po pár vteřinách projíždí velkou křižovatku na které jsou v jedné chvíli vidět dvě projíždějící škody 1000MB (vlevo bledě modrá vpravo bílá). (Dzarule)

• - Cronauer povedal, že keby urobil polovicu tých vecí, ako Williams vo filme, mal by už dávno vojnový súd a bol poslaný do Fort Leavenworth. (Smok)