Reklama

Reklama

Dobré ráno, Vietname

  • USA Good Morning, Vietnam (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (354)

Morholt 

všechny recenze uživatele

No nevim. Podle mě strašně přeceňovaný film, který se drží tak vysoko jen proto, že se na vietnamský konfilkt dívá netradičním pohledem. Ale že se něco dělá jinak ještě neznamená, že se to dělá dobře. Nejhorší byl styl Williamsova vystupování v rádiu. Okamžitě mi vytanul na mysli Jim Carrey a z toho mám osypky. Pitvoření, blekotání, ječení, kvičení a k tomu takřka naprostá absence něčeho, čemu by se dalo zasmát. Jedinou vtipnou postavou byl jen upjatý poručík, který se snažil házet hlavnímu hrdinovi klacky pod nohy a scéně s hlavičkou jsem se také dokázal zasmát. Ale to je na dvě hodiny trochu málo. Pokud film přešel do dramatické roviny, tak se bylo na co dívat, protože Williams má nesporný talent a já pořád nechápu, proč se zahazuje v těžce podprůměrných komediích, ale těch sekvencí, ve kterých se tvůrci nesnažili znásilňovat humor, zase tolik nebylo. Potěší ještě mladý Forest Whitaker, ale ani on nemohl zabránit tomu, abych nebyl zklamán. 35% ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Trochu jiný pohled na hrůzy Vietnamské války. Pohled očima člověka naplněného humorem, entuziasmem a láskou k druhým, kterou aplikuje přednostně a za jakýchkoli podmínek. Pohled o to více působivý a autentický, že i do duše takového člověka si válka nakonec prokouše svou jednosměrnou cestičku. Zahráno mistrně, natočeno zkušeně a napsáno tak, aby se na film mohli dívat s trochou benevolence i občané Vietnamu, s důrazem na přátelství, kterému by neměly bránit žádné jazykové bariéry nebo kulturní a rasové rozdíly. Ale plný počet udělit nemohu, bez Robina Williamse by totiž dobrá polovina humorných situací vyzněla jaksi vniveč.. 85% ()

Reklama

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Možná, že mi veškerý zážitek z filmu zkazil naprosto otřesný český dabing. Ale v tomhle filmu jsem neshledal naprosto nic vtipným. Ať byl za tím mikrofonem kdokoliv, bylo to spíše trapné než vtipné. Přesto dám alespoň *, i když snad ani pořádně nevím za co. Snad za song od Luis Armstronga a nebo možná za tu pozitivní energii, která z filmu vyzařovala pod slupkou nudy. Všechny postavy s vyjímkou té hlavní mi přišly otřesné. Úspěch filmu si vysvětluji snad jen tím, že předchází Rainmanovi. V orginále už si na to netroufnu. Stačilo. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Film docela dobrý, zase trochu jinak vystavěný pohled na vietnamský průser. Ale pozoro na dabing! Dabérská partička z MASH si tady střihla další projekt. Pavlata je na Williamse sice nezvyklý, ale hodně dobře to dává. Škoda, že ostatní dabéři každý musí zvládnout asi osmnáct postav, a to i v situaci, kdy se herci ve scéně potkají. Nenadabovatelný, a hlavně nepřeložitelný film. Robinovy hlášky totiž nejsou vtipné, a nebude to asi jen paradigmatem doby. Mně ale hodně zaujal herec, tady ve filmu hraje dvojčata cenzory, který ve dvojce Terminátorovi sehrál postavu policisty, jehož T1000 propíchne (jak jinak) a jehož identitu pak pár scén používá. Věděl by někdo jméno? ()

jerry12 

všechny recenze uživatele

90%. Narativně nevýrazný snímek, jehož neuvěřitelná síla tkví v projevu hlavního hrdiny, v jeho schopnosti působit na svoje okolí, pozitivně měnit a ovlivňovat lidi, události a tím tvořit ze světa lepší místo pro život. Po příběhové stránce nenabízí Good Morning Vietnam žádný velký zážitek, a vsadím se, že při snaze o jeho převyprávění kamarádovi by se po pár větách začal nudit, intenzivní emoce ve vás však bezpečně vyvolá geniální Robin Williams, ze kterého vždycky vyzařovala jakási magická duševní čistota a v tomto filmu to, vzhledem ke kontextu příběhu, platí dvojnásob. Williams v nejlepších letech a životní formě tu předvádí koncert, kde ostatní herci i příběh samotný jsou tak trochu předkapelou, jež plní určitou úlohu, ale bez hlavní kapely by postrádala význam. Ne snad, že by příběh nebyl zábavný a nepřinášel žádnou katarzi, ale táhne to právě Williams a charakter postavy (kde musel výrazně zapracovat i Markowitz), která na vlně nepříjemných až tragických událostí přináší uvolnění a špetku svobody do duší nasazených vojáků; na frontě bych si asi nedokázal představit lepší "povyražení". Navíc je z filmu i navzdory žánrového zařazení cítit silné asijské genius loci, což z něj dělá jistý kulturní paskvil a utvrzuje tu atmosféru společensko-ideologické války, i více a významněji, než té partyzánské. Good Morning Vietnam je přímočarý, staromódně humorný, narativně ucelený snímek, který těží především z kvalit hlavní postavy a herce, ale ani příběhem a zpracováním nestrádá, náladu stabilně udržuje na pozitivní vlně a daří se mu válku převést v humor, což je možná vůbec jedno z nejsložitějších témat k audiovizuálnímu zpracování; Levinsonovi se to podařilo a nutno říct, že i s obsahem nutícím k zamyšlení (ač bez Williamse by se to jen těžko podařilo). Zvlášť speciální morální sebereflexi přináší patrně nejsilnější scéna z celého filmu - bombardování a výpady amerických vojáků s What a Wonderful World od Louise Armstronga na pozadí - to přesně geniálně odhaluje charakter hlavní postavy, jejíž náhled na válku, jíž je sám součástí, je dobově (a pro mnohé nepochopitelně) velmi vyzrálý a odvážný. Kéž by Robin Williams mohl mít před sebou ještě desítky skvělých rolí, ale i tak jsem přesvědčen, že překonat sama sebe z Good Morning Vietnam by dokázal už jen velmi těžko. Film se silnými ambicemi stát se pro mnohé oblíbeným a srdečním, především pro jeho vnitřní čistotu a pozitivní ladění. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (11)

  • Tento film bol natočený v Thajsku, nie vo Vietname. Na zadných stranách prvých vydaní filmu ešte vidno nápisy ulíc v thajčine. (Smok)
  • Hned v úvodu filmu kdy Adrian (Robin Williams) přiletí a setkává se s kolegou (Forest Whitaker), nasedají do auta a odjíždějí. Po pár vteřinách projíždí velkou křižovatku na které jsou v jedné chvíli vidět dvě projíždějící škody 1000MB (vlevo bledě modrá vpravo bílá). (Dzarule)
  • Americký filmový institut (AFI) zařadil film Dobré ráno, Vietname na seznam „100 nejvtipnějších filmů všech dob“ na 100. místo. (Varan)

Související novinky

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama