Satirická komedie Oldřicha Lipského se odehrává v budoucnosti, v roce "508 po Sputniku". Do této doby se nedopatřením dostává muž z poloviny dvacátého století, čalouník Josef (kterého skvěle zahrál Miloš Kopecký). Jeho přízemní konzumní touhy se v době ideální společnosti jeví natolik podivné, že se octne na psychiatrické klinice. Společníkem Josefa na Zemi se stává Adam (Radovan Lukavský), obyvatel Modré hvězdy, jehož technické myšlení s údivem sleduje lásku mladého výzkumníka Petra a psychiatričky Evy... S realizací překvapivě svěží komedie podle námětu Miloše Fialy, Jana Fišera a Oldřicha Lipského to bylo jednu chvíli nahnuté, protože uprostřed natáčení se do vesmíru vznesl Jurij Gagarin a jakákoliv satira se hned jevila v jiném světle. Pro Miloše Kopeckého to byla první titulní postava, do té doby hrál jen menší a střední role. Komedie je i přes nezbytné "výchovné momenty" díky režijnímu vedení a výborným hereckým výkonům natolik zábavná, že se těší dodnes přízni přátel českých filmů. (Česká televize)

BlueNeon81

Začalo to sľubne, ale skončilo to... jedným slovom: WTF??? P.S.: videná HD verzia, post-produkčné štúdia sa ešte stále nenaučili čistiť obraz ()

giacobbe

Až na slušný herecký výkon Miloše Kopeckého naprostá blbost. Satira a sci-fi za každou cenu. ... Počítání letopočtu od vypuštění Sputniku hovoří za vše. ()

gizi

Film je bohužel mírně nevyvážený - místy skvělý humor v čele s Kopeckým, narážky a dobu apod., místy nudné a vleklé. Z toho důvodu jen 65%, 16.6.11 viděno asi poprvé. ()

baron156

Strakonické raketárny, svět po Sputniku a vynikající Miloš Kopecký. Začalo to docela slibně ale pak to moc nudilo, ale i tak nadprůměrný snímek. ()

SchwabXIII

Potíže jsem měl! Růstové, rodinné a pak kádrové. Film vidím v roce 2019, neznal jsem. O dva roky mladší Ikarii jsem viděl poprvé ca před dvaceti lety. V hlavě se mi to srovnává, protože je to černobílé české scifi a některé vizuály mají k sobě blízko. Tady je to východ nebo západ? Já stran vystupování. Co si z filmu beru? Společenského? Současný (1961) socialismus je zkažený. Budoucí je nereálný a naivní. Závěr je jaký je, nějaký být musel. ()

HMTD

Možná ten film již dnešní publikum neocení, ale pro mne je to zajímavá sonda do České představy budoucnosti, ano je pravda, že je to budoucnost socialistická, ale i tak potěší, že si představovali, že dnes už budeme mít 50 let raketovou základnu pro lety do vesmíru. Jen ten vzhled škodovek a tater o 500 let později je tedy dost divný. ()

P/\/EL

kam se hrabe star trek(tam totiž - jednak multi-kulti mír(Klingoni :), nejvíc utopie asi Next Generation, svym způsobem ultimátní blahobyt, ale co se týče systému....tak samozřejmě na Zemi světovláda, hlad apod. neni, co se týče ekonomiky, někdy se zdá, že peníze(kredity :) furt maj, jindy zase řiká Pickard, že už je nemaj....že ekonomika 24. století je jiná..lidi makaj jen, aby se nenudili, hm...ikdyž zase ve star treku nikdy neměli moc robotů...takže lidská/ufounská práce...pořád důležitá..). Muž z 1. století byl teda dřív, a proto si tý utopie z rámci mýho oblíbenýho žánru cenim, jinak to nebyl trend jen na východě, blahobytnou mírovou budoucnost si představovali skoro všude......viz. ten star trek - až na teda meziplanetární války..............tohle je prostě jakože dokonalá utopie, můžete cokoliv, koupit si žirafu zadarmo....jenže, co pak s ní, že :) ..mě trošku asociovalo ten dokument, jak tam nakupuje Michael Jackson uplně všecko, na co příde(no, pak vlastně tak trošku krach....ale. :), prostě, co s tim pak, že jo..si někdy řikám, že bejt miliardář taky neni žádnej med.....je vznácnost najít film z období těch 40 let bez nějakýho sebemenšího ponaučení - moralizováníčka...takže mě to ani moc neštve...ikdyž zase..jasně..řadě lidem to taky nemusí dojít....žejo..................už jako malýmu(viděl sem to fakt asi v 8) se mi to nějak nezdálo :).....jinak jasně....Čecháčkovství.....brrr....fakt to existovalo a bude(i za 500 let).. ()

Mishelen

"Kdy zvítězil socialismus v Lucemburku?" "Cože?! V Radio Luxembourg? No pánové! ... Tady to je jaksi Východ nebo Západ? Já stran vystupování." Tak takových hlášek je ve filmu požehnaně, samozřejmě především z úst hlavního protagonisty Mildy Kopeckýho. Ano, rok po vyhlášení Novotného základů socialismu v tomto státě se natočila první sci-fi komedie, která jendoznačně naráží na tehdy současnou socialistickou společnost. Lidé mají stále přízemní zájmy a do komunismu mají daleko. Cenzura do filmu hodně zasahovala, proto z toho vyšla jen opatrná kritika tehdejší situace, ale ve skutečnosti to muselo bejt pěkně odvážný. Komunistická společnost budoucnosti se místami zdá nesnesitelná (jeden větší klaďas než druhej), a i když byl muž z 1. století nahlížen negativně, jeho dost znechutí, když ve scéně v Muzeu 20. století se děti smějí výbuchům atomových bomb (tady soudruzi šlápli trochu vedle). Bavím se od začátku asi tak do 2/3 filmu, pak to začíná slábnout. Jinak od té doby se pár sci-fi filmů u nás natočilo, vždy když se jednalo o budoucnost, nesměla tam chybět dokonalá komunistická společnost (viz. Ikarie XB 1, Zítra vstanu a opařím se čajem, Návštěvníci), zatímco na Západě je budoucnost viděna v temnějších až katasrofálních vizích (Planeta opic, Total recall, Terminátor). "Vy jste v prvním století provozovala striptýz, že?" "Ne, já ne, to Kulhánkovi." ()

Drslw

Čím ďalej tým aktuálnejšie! (sranda, koľko toho dosť presne predpovedali... mobily, online katalógy, rýchlosť prepravy atď) ()

PORTER44

Nebýt M.Kopeckého a jeho excelentího hereckého výkonu asi bych se na to nikdy nevydržel dívat,je to sci-fi slátanina ale M.Kopecký z toho udělal skvělou zábavu svými gesty a hláškami,výborný herecký výkon. ()

StarFsh

Niekto to tu pri inom filme už raz napísal, takže sa budem opakovať: "Ak ľuďom ukážete, aký zmrdi sú, rozhodne sa im to páčiť nebude". To je prípad aj tohoto filmu, ktorý všetky české aj slovenské TV tvrdohlavo bojkotujú a odmietajú ho vysielať. Pritom na dobu svojho vzniku to bol rozhodne počin skoro "trezorový". Ako vidno, zmenili sa len štátne hranice a názvy štátov, ľudia však ostali rovnaký... Len 4 * za občasný socialistický balast, ktorý v dnešnej dobe fakt dosť irituje. ()

Martinmt29

První polovina byla velice vtipná a svižná, nadčasové hlašky .....v druhé polovině už to bylo horší, nicméně velice milé objevené překvapení. ()