Satirická komedie Oldřicha Lipského se odehrává v budoucnosti, v roce "508 po Sputniku". Do této doby se nedopatřením dostává muž z poloviny dvacátého století, čalouník Josef (kterého skvěle zahrál Miloš Kopecký). Jeho přízemní konzumní touhy se v době ideální společnosti jeví natolik podivné, že se octne na psychiatrické klinice. Společníkem Josefa na Zemi se stává Adam (Radovan Lukavský), obyvatel Modré hvězdy, jehož technické myšlení s údivem sleduje lásku mladého výzkumníka Petra a psychiatričky Evy... S realizací překvapivě svěží komedie podle námětu Miloše Fialy, Jana Fišera a Oldřicha Lipského to bylo jednu chvíli nahnuté, protože uprostřed natáčení se do vesmíru vznesl Jurij Gagarin a jakákoliv satira se hned jevila v jiném světle. Pro Miloše Kopeckého to byla první titulní postava, do té doby hrál jen menší a střední role. Komedie je i přes nezbytné "výchovné momenty" díky režijnímu vedení a výborným hereckým výkonům natolik zábavná, že se těší dodnes přízni přátel českých filmů. (Česká televize)

Biopler

Haluška, ktorú z totálnej prúseriny vyškrabal iba Kopeckého výkon. Tu niekde badať počiatky v záľube natáčania sci-fi filmov v období komunizmu :) ()

tranquill

Herecký koncert Miloše Kopeckého, který bych přirovnal k Baronu Prášilovi. Pro mne je ale tento film zajímavější, protože jeho satira nemá chybu a divím se, že vůbec mohla být v té době použita. Efekty použité ve filmu jsou více než úsměvné (avšak i jimi a atmosférou mi připomíná pozdější první sérii Star Treku :-), avšak trefný humor byl použitelný ještě hluboko v 80. letech a spousta satirických scén by jistě zapadla i do naší současnosti! ()

GIK

Zpočátku je Kopecký vtipný, pak už je to trochu ohrané. První třetina legrace. Druhá třetina slabší. Ke konci nuda. Hlášky: „STRAKONICKÉ REKETÁRNY“ 0:55 – to jsou pěkné oblečky kosmonautů (cosmo-NOT). „Kosmický koráb“ – jak v tom kosmu, kde je prý vakuum, ten koráb vlastně manévruje? 4. minuta: pozor, pozor a už tu máme start rakety jako vystřižený ze znělky Objektivu. Kopecký při startu rakety chrní. Raketa se přece řídí sama. „Čalouník letěl vesmírným prostorem.“  Symbolika: 9:07 – spirála; 9:47 – Kopecký – skrytá ruka (zároveň levá ruka na srdci); 9:49 – Kopecký – již čistá skrytá ruka; 10:01 – srandovní levitující koule (zeměkoule), která hází stín na papundekl za ní. On je několik tisíc kilometrů od Země, ale gravitace již působí a čalouník stojí pevně na zemi. Konečně si může dojít normálně na záchod a nemusí bobky ručně vkládat do sáčku. Mimochodem ten stav beztíže je dobře udělaný. Kolegové herci z ISS to dělají podobně. 12:41; 1:29:11 – levitující zeměkoule. Číslo 33 – 33:57 – svítící číslo 303 („VIDEO SLUŽBA 303), 35:26 – znova číslo 303; 35:38 – samotné číslo 33; 43:58 – levitující „atomový hřib“, mráčky si kolem něj klidně plujou – to je šaškárna!! 45:22 – homoscéna s Radovanem. 53:13, 1:05:54 – symbolika oka. 55:55 – nějaké výbuchy, to má být asi „jaderný“ hřib. 1:05:05 – Krejča – převrácená pyramida. Kopecký několikrát  „pro Krista Pána.“ Následuje nepatřičný humor. Rok 508 ne po Kristu ale po Sputniku. To je fakt debilita. Galaťanům 6:7 Nepodvádějte sami sebe! Bohu se nelze posmívat, neboť cokoli člověk zaseje, to také sklidí. „Matička Země…koule“ Slovní podpůrná vesmírná propaganda: „Já nejsem vůbec z téhle galaxie.“ „Kde jste to v tom vesmíru chytil?“ „Prozkoumali jsme daleké oblasti vesmíru.“ „Našli jsme planety dnes mrtvé, kde byl život.“ „Žijeme v jednom vesmíru.“ „Taky rád řeční.“ = žvaní. Další efekty: 1:29:44 – raketa manévruje ve vakuu. Má asi speciální vakuové motory. Raketa se ve vakuu otočí a už letí zpátky. 1:29:53 – konečně se levitující zeměkoule i točí. Fofruje pořádně. Na pozadí zní posměšná hudba. Filmaři se vysmívají divákům, že jim to zase sežrali s i s navijákem. ()

Rodin

Hrozná blbina. Podle mého jde o jeden z nejslabších kusů Oldřicha Lipského. Taková komunální satira se hned tak nevidí. Takže za Kopeckého ty dvě hvězdy dám, ovšem bez něj by to bylo zcela nestravitelné. ()

Yahey

Nikoli hloupá karikatura materialisticko-oportunistického myšlení "komunistického" človíčka ve světle utopické budoucnosti. Tentýž prototyp sobeckého človíčka naší kotlince stále dominuje. Mýlí se ti, kteří tento film označují za poplatný době. Je to satira, která nezestárla (jedině v efektech, ale ty můžeme dnes naopak ocenit jako stylově oldskool). Paradox je v tom, že film tehdy prošel nejspíš proto, že cenzoři jej četli jako satiru buržoazního maloměšťáctví tváří v tvář dokonalému futurokomunismu; přitom je to však dokonalá satira člověka adaptovaného na socialistické zřízení. Proto film v Cannes propadl, pro lidi ze západu byl nesrozumitelný. Jedná se o unikátní blbinu, která jaksi zapadla ()

darthhokro

Další geniální česká satirická komedie. Milda v hlavní roli perlí jednu hlášku za druhou a ukazuje typického čecha v pravém světle. Jak jinak nežli tady podhodnocená, hlavně že emerický srajdy podle omalovávánek mají 80% a víc :( ()

vozralec

Něco jako filmy Jackieho Chana - komediálnost sráží často film dolů. Přitom zpracování velmi dobré. Některé efekty parádní. ()

topi80

Námět nabízel velký potenciál, líbila se mi i vizuální stránka filmu, ale všechny dostupné silné stránky zůstaly trestuhodně nevyužity. Kopeckého trapné přehrávání hodící se spíše do divadla lezlo na nervy už při jeho návratu na Zemi. A vzhledem k tomu, že za celou dobu neslezl v z obrazu, tak se to nelepšilo. Místo humoru, který mohl těžit z trojnásobného vzàjemného civilizačního nepochopení, dostal divák jen pár slovních hříček a křečovitou grotesku. Skvělý mimozemšťan v podání Radovana Lukavského ani flegmatický akademik Otomara Krejči nedostali příležitost něco z těchto charakterů vytěžit. Celé to tak působí jako divadelní fraška zasazená do pompézních kulis. Zaujme tak futuristická společnost. Je zajímavé, že satirici vidí výsledek utopických snah o zformování dokonalé společnosti podobně bez ohledu na politické zřízení a dobu vzniku. Vzpomeňme na Demolition Mana, kde vidíme stejně impotentní a prožitků zbavenou budoucnost. ()

Stejšn

Miloš Kopecký se snaží seč může, ovšem pitomě napsaný scénář zachránit nedovede. Postavy a hlavně chování a dialogy - především lidí v budoucnosti - jsou napsané tak špatně, nelogicky a nerealisticky, že rozhodně není radost se na tohle dílo koukat. ()

Pitryx

Docela legrace, i když tohle až tak moje parketa není. Ale musím férově uznat, že pan Kopecký se tu vyřádil a šlo mu to. ***A PŮL ()

brzozin

Na tomhle snímku, který jsem kdysi jako teenager viděl v telce, je krásně vidět, jak teorii o cestě k utopické komunistické budoucnost v té době věřili i ti největší z velkých. Jen škoda, že nezachytli, kolik lidského utrpení, násilné převýchovy a lámání charakterů by tahle cesta stala. Ovšem chápu, že každý velký režisér musel natočit alespoň jednu ideologickou srágorovinu, aby mohl točit dále. ()

Leonora

Perfektní sonda do českého socálového buranství. Proč mám pocit, že to pan mistr Kopecký ani nemusel hrát? ()

ostravak30

Muž z prvního století se vyznačuje, pokud ničím jiným, pak zajímavým vizuálním pojetím. Různé technologické pokroky v budoucnosti vypadají dobře a tvůrci se vyznačovali opravdovou nápaditostí. Děj je sice trochu slabší, ale to jsem tentokrát docela přehlédl. Například mě udivilo, že se noví obyvatelé Josefa na nic moc nevyptávali. Byli přesvědčeni, že vše znají ze svých historických análů, ale fungovalo to i opačně. Museli předpokládat, že návštěvník vůbec neovládá všechny technické vynálezy, přesto k němu přistupovali se stejnou samozřejmostí, jako by se v jejich století narodil. Svým hereckým pojetím film připomíná chvílemi grotesku, to je pravda. Přesto je nutné dodat, že se tvůrci možná stali vizionáři svým výhledem na budoucnost. Alespoň podle současných některých vědeckých článků, které jsem četl. Údajně opravdu nebudou existovat peníze a už víme, že mnoho věcí budou vyrábět čistě jen stroje. Pravdou je, že filmaři se drželi striktně dobové znalosti, že každý musel pracovat a vydělávat, aby se uživil. V tomto ohledu čalouník Josef, společně se svou klasicky českou povahou, jedná a úřaduje. ()

gédé

Hrabivý, závistivý čecháček se přenese do doby, kdy je všechno zadarmo, všichni jsou ideální a mají se rádi. V podstatě stupidní komunistická agitka, ale Kopecký hraje tak skvěle! Jen a jen kvůli němu to stojí za vidění, ten člověk byl génius! ()