Reklama

Reklama

Neptun

  • angličtina Neptune (festivalový název)
Trailer

Obsahy(1)

Operace Neptun je stylizovaný dokument o prapodivné kauze naší komunistické minulosti. Operace Neptun pojednává o kauze z roku 1964, kdy byly objeveny na dně Čertova jezera na Šumavě výbušniny z druhé světové války. Průzkum jezera byl tehdy dokumentován štábem Československé televize z pořadu Zvědavá kamera. Dokumentaristé měli o něco později v úmyslu natočit pokračování průzkumu v sousedním Černém jezeře. Když se o nálezu výbušnin dozvěděla komunistická Státní bezpečnost, pracovníci z tehdy nově ustaveného dezinformačního oddělení vymysleli temnou konspiraci. V roce 1965 měla podle německé ústavy ve Spolkové republice Německo (NSR) uplynout promlčecí lhůta vůči zločinům spáchaným za druhé světové války. Sovětský svaz a jeho satelity chtěly využít všech možných prostředků k očernění, diskreditaci a označení západního Německa za pokračovatele hitlerovského režimu v československých i světových médiích. Proto předtím, než se štáb Československé televize stihl vrátit k jezerům a natočit pokračování dokumentu, nechali příslušníci StB vyrobit čtyři dřevěné bedny a potopili je na dno jezera, aby je pak prostřednictvím filmových kamer „objevili“. Byl to první případ propagandistického zneužití televize v československých dějinách. StB se pomocí Československé televize a světových sdělovacích prostředků postarala o náležitý rozruch, když prohlásila, že záhadné bedny ukrývají archivy gestapa a další tajné německé dokumenty z druhé světové války. Příběh je rozdělený na dvě části: v první části ve zkratce líčíme rostoucí tíseň a pochybnosti obelhaných protagonistů na břehu jezera a desetidenní čekání na experty, kteří mají bedny vylovit. Vytažením beden z jezerního dna a jejich převozem do Prahy k expertize začíná druhá část příběhu. Zatímco na břehu jezera jsou členové televizního štábu a potápěči nuceni dohrát svoji roli v této frašce pod tlakem, navzdory pochybnostem, ve druhé části se pod tlakem octnou estébáci, protože vypustili do světa z beden ďábla, ale Moskva jim žádného ďábla pořád nedodala, i když to slíbila. Ministr vnitra Lubomír Štrougal, nabrífovaný do všech detailů Operace Neptun, ztrácí nervy. Tento film je specifickým počinem mezi filmem a videoartem. Využívá profesionální štáb, herce a klasické filmové postupy, avšak jinou naraci a také jiný způsob prezentace projektu (prostorová instalace – aktivní zapojení diváka tím, že prochází). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (9)

Inozuka 

všechny recenze uživatele

Vizuálně zajímavé a syrově natočené. Obsahově hodně dohnané do absurdna a beroucí známou komunistickou mystifikaci spíš jako kulisu pro avantgardní filmařský projekt. Vyorálek nomenklaturně jedovatej, ostatně jako vždy v podobné roli ... ()

Disease 

všechny recenze uživatele

Parádní mix dokumentu a mystifikace. Kdo zná Babanovy komiksy, nemůže být takovouhle úchylárnou konsternován. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Příběh i dokument znám. Němci se s odsouzením válečných zločinců moc nesnažili, pokud tato mystifikace pomohla, stála za to... Reportáže z cyklu Zvědavá kamera použity ve filmu se jmenují „Tajemství Čertova jezera“ a „Archivy z jezera“. Že jednalo mystifikaci se jejich autor Branislav dozvěděl v roce 1980, z knihy špiona Bitmana " Špionážní oprátky", která se objevila v republice jako samizdat. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (1)

  • Reportáže z cyklu Zvědavá kamera (od r. 1965), použité ve filmu, se jmenují „Tajemství Čertova jezera“ a „Archivy z jezera“. Že se jednalo o mystifikaci se jejich autor Branislav dozvěděl v roce 1980 z knihy špiona Bitmana „Špionážní oprátky“, která se objevila v republice jako samizdat. (sator)

Reklama

Reklama