Agatha Christie: Zkouška neviny (TV seriál)

Ordeal by Innocence

Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2018, 2 h 54 min (Minutáž: 57–60 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Sarah Phelps

John Lee

Stuart Earl

Adam Recht, Jo Smyth

Kostýmy:

Trisha Biggar

Další adaptace Agathy Christie (ze série BBC) a samozřejmě opět na výbornou. A tentokrát i možná lépe než předloha, kterou osobně považuji za jednu z těch slabších knih královny detektivek, ačkoliv ten potenciál je ohromný. Nechce se mi tady psát o úžasně zachycené atmosféře, kameře, hudbě a celkovém zpracování, stejně jako se mi nechce psát o fantastických hereckých výkonech, nebot to mají všechny velkolepé britské projekty společné, ale zmíním alespoň tradičně výtečného Billa Nighyho a nádhernou Ellu Purnell. Ty tři hodiny jsou úplně akorát, snad jen ta druhá část se v závěru trochu táhne, ale to plně vynahrazuje epizoda třetí, která se naopak netáhne vůbec a ještě k tomu je naprosto ohromná. Tvůrci také provedli nějaké ty změny (alespoň co si matně vybavuju předlohu), ale podle mně jen k lepšímu a celé minisérii to rozhodně prospělo. Ne že by mi nějak vadila "adaptace" z cyklu slečny Marplové, ale tohle je přece jen lepší (o dost) a lépe udělané, ačkoliv díl s Marplovou paradoxně patří k těm lepším. Nicméně, pokud jde o adaptace BBC, tak Černoušci sice zůstali stále nepřekonáni, ale tohle je taky naprosto špičková záležitost, která jim velmi úspěšně šlape na paty. Musím speciálně vychválit to rodinné sídlo. Mimořádně nádherné a hlavně naprosto mimořádně umístěné. Právě jsem našel opravdový dům svých snů. 100%.(26.6.2018)

Britové se nebojí a klidně si knihy od královny detektivek recyklují pořád dokola v různých formátech a ono to pořád baví a ono to pořád funguje. Upřímně mi předloha přišla docela slabá, přecejen tam nebyl ani Poirot, ani Marplová a posledních pár řádků knihy bylo skoro na pěst. Jedná se o jednu z mála knih, kde autorka nepoužila nikoho ze své hlavní detektivní dvojice. V seriálu o slečně Marplové to britům nevadilo a stařenku tam bez problémů narvali. V této verzi je to "správně", ale prozměnu zas provedli jiné změny a podle mě jen k lepšímu. Pana doktora vymalovali jako totálního cvoka, on se Treadaway na jiné role ani nehodí, teda celou dobu jsem si ho úspěšně pletl s panem bratrem, až posléze jsem zjistil, že se jedná o dvojče. A ujetej konec se nekonal. Co se naopak konalo, tak byl klasický propletenec paní Agathy, kdy postupně dojdeme k tomu, že zločin mohl udělat a měl k němu motiv prakticky každý, jen ho nerozplétá stařenka Marplová, ale rozplétá se taknějak sám, dokonce se tam (byť je tam sem tam mrtvola) ani nemotá žádný komisař v baloňáku nebo alespoň hloubavý konstábl, prostě tokové situační, skoro by to šlo hrát na divadle. Trochu jsem se bál, že tři díly jsou moc, ale scénáristicky to bylo uchopeno velmi citlivě a k vygradování konce to bylo tak akorát. Naštěstí jsem sledoval jako odpolední chuťovku najednou a protože se britové nebojí a ještě ke všemu prostě umějí, tak já jsem si tenhle detektivní propletenec vyloženě užil. To že to bylo kvalitně natočené, super odehrané a že byla tradičně geniálně zachycena atmosféra té doby, tak to už snad nemá smysl ani psát, už mě to snad ani psát nebaví, ale prostě to za kanálem tak je. Nezklame nikoho, kdo rád detektivní seriály podle paní Agathy.(23.6.2018)

Jsem zvrácenej, když jsem z celý tý tamější squadry nejvíc sympatizoval s (notně ďábelskou) máti (adoptovaného) rodu? Agathou Christie jsem stále nepolíben (přestože znám někoho, kdo by se dal nazvat jako Agatha Christie Hard Addicted, někoho, jehož jedinou přečtenou biografií (v jinak bohatém čtenářském životě) je právě ta o královně detektivek) a očividně dělám velkou chybu, protože Ordeal by Innocence je dost možná to nejlepší, co jsem za posledních pár let viděl. Bez přehánění. Úžasní herci (do jednoho), úžasné exteriéry a interiéry (ten dům je boží), úžasná hudba a hlavně úžasná předloha, která je tak inteligentní, jak jen literární/filmová detektivka být může. Navíc natočeno moderně a (hlavně) klasicky zároveň. A to je v dnešní povrchní době velká vzácnost.(26.7.2019)

Opět skvělé zpracování Agáty z rukou BBC. To nikdy nemůže dopadnout špatně. Oni tohle prostě umí. Tentokrát příběh oblékli do tísnivě hororového kabátku a opravdu mi chvílemi běhal mráz po zádech. Morbidní barák na samotě v lese, plnej adoptovanejch sprátků, kterým vládne bezcitná, panovačná macecha a kterou samozřejmě dětičky k smrti milují. Z koutku to celé pozoruje jalovej otčím, který má spadeno na afektovanou, po majetku prahnoucí pijavici-sekretářku a nemá problém ptáka strkat i do služebnictva, jak jinak než s následky. Je jasný, že nesnesitelná manželka, studená, jak psí čumák, musí jít od válu a použije se k tomu všech dostupných prostředků. Skvěle ujeté postavy, výborně zahrané, parádní atmosféra. Suchý, až morbidní humor. Hodně to připomíná Černoušky. Tohle já můžu, jen tak dál BBC, sem s další takovou adaptací.(11.7.2019)

• vesper001

Wow, to ale bylo umělecký! Nejsem proti modernizaci klasiky (kromě případů, kdy Poirota hraje kdokoli jiný než David Suchet), ale co mají co digitální halušky, ohňostroje a podobné scifiserepetičky co dělat v detektivce? Cca první hodinu mě to bavilo, kameraman se opravdu vyřádil, takže si zpočátku ani nevšimnete, že spousta záběrů i některé scény jsou zbytečné a jen na efekt. Herci jsou dalším lákadlem, ale roztažení do dvou dílů jejich postavám nesvědčí a jen se dívat na známé tváře z různých úhlů k zábavě nestačí. Celá Zkouška je třpytivé filmařské pozlátko, jenomže Madame Agatha šla vždycky do hloubky.(23.7.2019)