Agatha Christie: Zkouška neviny (TV seriál)

Ordeal by Innocence

Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2018, 2 h 54 min (Minutáž: 57–60 min)

Předloha:

Scénografie:

Catrin Meredydd

Kostýmy:

Trisha Biggar

Opět skvělé zpracování Agáty z rukou BBC. To nikdy nemůže dopadnout špatně. Oni tohle prostě umí. Tentokrát příběh oblékli do tísnivě hororového kabátku a opravdu mi chvílemi běhal mráz po zádech. Morbidní barák na samotě v lese, plnej adoptovanejch sprátků, kterým vládne bezcitná, panovačná macecha a kterou samozřejmě dětičky k smrti milují. Z koutku to celé pozoruje jalovej otčím, který má spadeno na afektovanou, po majetku prahnoucí pijavici-sekretářku a nemá problém ptáka strkat i do služebnictva, jak jinak než s následky. Je jasný, že nesnesitelná manželka, studená, jak psí čumák, musí jít od válu a použije se k tomu všech dostupných prostředků. Skvěle ujeté postavy, výborně zahrané, parádní atmosféra. Suchý, až morbidní humor. Hodně to připomíná Černoušky. Tohle já můžu, jen tak dál BBC, sem s další takovou adaptací.(11.7.2019)

Britové se nebojí a klidně si knihy od královny detektivek recyklují pořád dokola v různých formátech a ono to pořád baví a ono to pořád funguje. Upřímně mi předloha přišla docela slabá, přecejen tam nebyl ani Poirot, ani Marplová a posledních pár řádků knihy bylo skoro na pěst. Jedná se o jednu z mála knih, kde autorka nepoužila nikoho ze své hlavní detektivní dvojice. V seriálu o slečně Marplové to britům nevadilo a stařenku tam bez problémů narvali. V této verzi je to "správně", ale prozměnu zas provedli jiné změny a podle mě jen k lepšímu. Pana doktora vymalovali jako totálního cvoka, on se Treadaway na jiné role ani nehodí, teda celou dobu jsem si ho úspěšně pletl s panem bratrem, až posléze jsem zjistil, že se jedná o dvojče. A ujetej konec se nekonal. Co se naopak konalo, tak byl klasický propletenec paní Agathy, kdy postupně dojdeme k tomu, že zločin mohl udělat a měl k němu motiv prakticky každý, jen ho nerozplétá stařenka Marplová, ale rozplétá se taknějak sám, dokonce se tam (byť je tam sem tam mrtvola) ani nemotá žádný komisař v baloňáku nebo alespoň hloubavý konstábl, prostě tokové situační, skoro by to šlo hrát na divadle. Trochu jsem se bál, že tři díly jsou moc, ale scénáristicky to bylo uchopeno velmi citlivě a k vygradování konce to bylo tak akorát. Naštěstí jsem sledoval jako odpolední chuťovku najednou a protože se britové nebojí a ještě ke všemu prostě umějí, tak já jsem si tenhle detektivní propletenec vyloženě užil. To že to bylo kvalitně natočené, super odehrané a že byla tradičně geniálně zachycena atmosféra té doby, tak to už snad nemá smysl ani psát, už mě to snad ani psát nebaví, ale prostě to za kanálem tak je. Nezklame nikoho, kdo rád detektivní seriály podle paní Agathy.(23.6.2018)

Zase je tu oběť a barák plný podezřelých, přičemž postupné rozplétání případu dává nahlédnout pod pokličku, kde se skrývají temná rodinná tajemství. Ale i když je to jako přes kopírák, tak i tohle zpracování Agathy Christie působí neotřele, o zábavnosti nemluvě. Jako vždy měla BBC šťastnou ruku i během castingu a Billy Nighy společně s mladými puškami opět excelují. Tak sem s další adaptací. 90%(7.7.2018)

Jsem zvrácenej, když jsem z celý tý tamější squadry nejvíc sympatizoval s (notně ďábelskou) máti (adoptovaného) rodu? Agathou Christie jsem stále nepolíben (přestože znám někoho, kdo by se dal nazvat jako Agatha Christie Hard Addicted, někoho, jehož jedinou přečtenou biografií (v jinak bohatém čtenářském životě) je právě ta o královně detektivek) a očividně dělám velkou chybu, protože Ordeal by Innocence je dost možná to nejlepší, co jsem za posledních pár let viděl. Bez přehánění. Úžasní herci (do jednoho), úžasné exteriéry a interiéry (ten dům je boží), úžasná hudba a hlavně úžasná předloha, která je tak inteligentní, jak jen literární/filmová detektivka být může. Navíc natočeno moderně a (hlavně) klasicky zároveň. A to je v dnešní povrchní době velká vzácnost.(26.7.2019)

Tento seriál je opravdu geniální. Dílo slavné spisovatelky detektivek Agathy Christie se zhmotnilo a navíc se skvělým obsazením! Detektivka jak má být. Moc se mi líbil příběh, velmi promyšlený a záhadný. Také se mi líbí, že zde obsadili tak úžasné herce, jako např.: Bill Nighy, který se zde velmi hodí. Dávám plný počet hvězdiček, protože to (podle mě) nepřekoná ani Sherlock Holmes.(15.5.2020)