Reklama

Reklama

Mandalorian - Season 2 (2020) (série)


Kapitola 10: Pasažérka (S02E02)

(epizoda)
  • USA Chapter 10: The Passenger (více)

VOD (1)

Mandalorian musí podniknout riskantní cestu se zvláštní pasažérkou a drahocenným nákladem. (Disney+)

Recenze (62)

warrenur 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tato epizoda, nech nasledovnici odpustia, bol jeden babkovy a scenaristicky paskvil, ktory siel uplne mimo mna. Zrejme som pramaly "hviezdnovojnovy geek", ale tuto kratucku epizodu som dal len so znacnym sebazaprenim. 30% Zrejme to pojde tym smerom, ako som si domyslal na konci predoslej epizody. Kvantum minipribehov, mimo hlavnu liniu. Naco sa nam ukazala "zahadna postava muza" v zavere?? Bieda. ()

Mitin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Čím dál větší zklamání. Člověk si zvykne, že existuje nespočet seriálů, kde je nulový character development, příběh co se nikam neposouvá a každý díl je stejný. Ale o to víc mě mrzí, že se z Mandaloriana s takovým rozpočtem a potenciálem stal úplně průměrný seroš. Nebýt Star Wars, tak si říkám co to vlastně sleduju. BabyYoda je absolutní joke a je to krásný příklad toho, proč je Mandalorian nuda. 95% screentimu je Yodovo účel jen kjůt efekt. Samozřejmě, že vizuálně není co vytknout a ohromě cením natáčení pomocí LED panelů. ()

Reklama

dennykr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Z lovce lidí se stává lovec monster. Jestli jsem svojí paralelu s Monster Hunterem měl za náhodnou asociaci, teď se zdá být ještě trochu zřetelnější. Vlastně se nedivím, že spousta kritiků Mandaloriana vysvětluje skrze otevřené videoherní narativy - The Passenger působí jako side quest komplikující cestu za hlavní linkou. Jenže ono to je trochu složitější, protože side questy bývají vertikálně orientované, samostatné a kratší narativní celky na pozadí něčeho většího. Jsou víceméně paralelní s polonávaznou až nenávaznou epizodou na pozadí návazného narativu. Co chci říct. Není třeba si půjčovat videoherní slovník - jakkoliv je Mandalorian jeden velký fetch quest - pro vysvětlení celého seriálu a jeho struktury. Dobrý, takže když jsem se pohádal sám se sebou, můžu k epizodě. // Za mě pořád dobrý teda. Vlastně se trochu kopírují vzorce první série, jen se trochu tíhne k westernové estetice, narozdíl od té samurajské. Takže westernová hudba, víc zatmívaček a žánrových kompozic. Pořád se pohybujeme na bázi tvořené opravdu základními vývojovými vzorci, jenže zatímco minule to byl úkol, teď jde o cestu. I proto může být epizoda tak rozporuplně přijímána - ona nám nad rámec boje se smečkou pavouků nic nepřináší, ne? Omyl. Zaprvé samotný boj a cesta k němu je vrcholně zábavná, ale především se znovu pracuje se světem. Konečně se podíváme na zástupce Nové republiky, konkrétně dva piloty X-wingu. Jasný, není to úplně reprezentativní vzorek, ale Mando je poprvé explicitně konfrontován zástupci autority. Co to znamená? Že se poměrně obratně buduje represivní složka (konkrétně nová armáda zastupující republiku) jako benevolentní opozice Impéria. Nejen pointa epizody, ale i dlouhé a relativně přátelské vyjednávání odhalují, že po pádu sithské autority nastává nová a volnější - nikoliv však nekontrolovaná - doba. Nová republika je přesně tím, co Han, Luke a Leia reprezentují. A ještě jedna zajímavost, zatímco v předchozích epizodách stál konflikt především na axiologických rozporech Mandových činů ve vztahu k hodnotovému řádu Mandalorianů, teď je to vedlejší postava, kdo mu ten řád připomíná. Skoro jako by jej role otce lehce morálně deformovala. Apel na dodržování hodnot tak poprvé přichází zvenčí. // Samozřejmě se vrací kantýna v Mos Eisley a Payton Reed rekonstruuje nejen přesné kulisy, ale i několik identických kompozic. A samozřejmě, že režisér Ant-mana do kantýny přivede obrovského mravence. Mj. tam dvě důležité postavy hrají Sabacc, v něm jsem (v KOTOR) ztratil hodně kreditů. Ale pozor, někde jsem četl, že mravenec Dr. Mandible není jen tak ledajaká postava, ale Kitik Keed’kak z Epizody 4. V Nové naději totiž podobný insektoid sedí v pozadí kantýny. Jenže zástupci rasy Yam'rii jsou spíše kudlanky než mravenci, ale já o hmyzu nic moc nevím. Každopádně jde o zajímavou drobnost. ()

Daniel2003 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Super, nicméně s velkým ALE! Vizuál pecka, hudba taky, jenže příběh kulhá. Téměř nic se v tomhle dílu nestalo, vlastně se jen přidal týpek k Mandalorianovi, což asi možná ovlivní budoucnost, ale to je na 40 minutovou stopáž šíleně málo. Pavouci úžasní, sněžná planeta jakbysmet. X-Wings fajn, ale využity málo a v příběhu dost nemastné neslané. Vždyť by se s nimi dalo tak dobře pracovat, ale ne. Dozvíme se toho relativně dost o situaci v galaxii a o postavení Mandaloriana, jenže to prostě nestačí. Škoda, kouká se na to dobře, nijak nás to ale neposouvá. *EDIT - Ne, sorry, unáhlil jsem se, stačí to. Po druhém zhlédnutí uznávám, že bych si to mohl pustit potřetí a bavilo by mě to stejně. ()

Martrix 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„Chodí Pešek okolo, nedívej se na něho. Kdo se na něj koukne, toho Pešek bouchne. Ať je to ten, nebo ten, praští ho Pešek koštětem“. A teď na tenhle thrillerový scénář vyhraďte pár mega a nechte na tom pracovat nejlepší lidi v branži. PS: ze sceenshotů by se dala nadělat spousta suprových kalendářů. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (6)

  • Epizoda vyvolala na sociálních sítích rozruch skutečností, že Baby Yoda si v této epizodě vlastně pochutnává na nenarozených dětech. (NiWi)
  • Peli (Amy Sedaris) a Dr. Mandible hrají v kantýně karetní hru zvanou „Sabacc“, která je ve světě SW velice populární, a ve které např. Han Solo vyhrál svoji loď Millenium Falcon. (NiWi)
  • Hlavní dramatická část příběhu je udělána na základě starého grafického konceptu dvorního grafika Star Wars Ralpha McQuarrie. Jeskyně i tvor v ní byli udělány zcela věrně, akorát dle původního konceptu se s ní měl potkat Luke Skywalker na Dagobahu ve Star Wars: Epizodě IV (1980). (Sidarius)

Reklama

Reklama