Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

mangui odpad!

Ve vší úctě k Lynchovi: Tohle fakt ne... Asi nejsem skutečný filmový fajnšmekr. A ve vší úctě ke zdejším uživatelům: Nechápu jak může tento film mít tolik kladných hodnocení, když sám režisér řekl, že podstatu filmu ještě nikdo nepochopil. ()

pasqviL

Mám rád Davida Lynche ale prostě tenhle film šel úplně mimo mě. Pustil sem si ho a po prvních 20 minutách sem si říkal o co tady běží, ke konci filmu už sem přeskakoval kapitoly. Asi jeho nejhorší film. ()

Mr.Shock

Dám 3 hvězdičky - zlatý střed, protože jak už napsal K0cour... Nemá smysl se hádat, jestli je Eraserhead dobrý nebo špatný film. Je to DIVNÝ film a tím to hasne. ()

SKA

Vůbec sem to nepochopil a ani nevím jestli to je vůbec možný. Ta jedna hvězdička je za sestrojení hrůzného mimina. SRAČKA ()

Yuksek

"Mazací hlava je film, který se musí prožít. Nikoliv vysvětlovat." Částečně autobiografický snímek s prvky surrealismu rozhodně není láskou na první pohled, zato však nabízí trvale zapamatovatelný filmový zážitek. Už od začátku je jasné, že budete bude muset dávat setsakramentský pozor (ten chlap s pákami), aby vám něco neuniklo a neztratili jste nit. Není to lehké. Lynch do Mazací hlavy promítl etapy svého života (narození dítěte s nemocnými nohami, hnusné městské prostředí ve Filadelfii, strach z otcovské zodpovědnosti) a film "zpestřil" snovými výjevy jednotlivých postav, takže ve finále vůbec nevíte která bije. ()

radimartin

Jedinečné převedení snových vizí na plátno. Natočená noční můra. Temně ztvárněný strach z rodičovství a sexu. Nekoukatelné. ()

Aazy odpad!

Dva dny po shlédnutí filmu jsem se nemohla zbavit nutkání zabít se. Davide, proč jsi to natočil? ()

akcul

Na CSFD.cz mám ráda, že i když se mi něco nelíbí, tak s vaší pomocí se objeví něco, co dojem z filmu zachraní:-) Chtělo se mi zvracet. Rozbolela mě hlava. Pustila jsem si to asi na čtyřikrát. Je to tak nechutné a depresivní, že jsem dlouho přehlížela formální vychytávky alá zvuky, hluky, mlaskání, hra se světlem apod. Atmosféra klustrofobické deprese, sugestivních halucinací ... je příšerná, ale tou příšerností je tím, čím chce být. Ať už chce být čímkoli. Nehodnotím, nevím jak. Jen si to už asi nechci pustit znova. ()

Killer_Queen

"Chorobopis pana Lynche, prosím..." Je třeba vnímat a nechat se fascinovat, účelem není pochopit. Je to jedna velká životní obsese a noční můra zároveň, vizuální encyklopedie strachu, něco, co se neustále ukrývá za záclonou, pod postelí, v radiátoru ... Eraserhead začíná tam, kde končí realita. Dobře známá klikatá podlaha, kupky sena, zdeformované tělíčko s bandážemi, všudypřítomné zvuky něčeho, co je lepší neidentifikovat, vize balancující na pokraji šílenství - a to všechno se zhromáždilo ve světě kde neexistuje dobro, ve světě, kde sovy nejsou čím se zdají. A to všechno má smysl. Smysl, který je lepší nepochopit. ()

Krimliman

Nejde o to to pochopit nebo nepochopit stačí se jenom koukat, a zjistíte že se koukáte na velice originální film. Jako já jež sem byl na začátku pohlcen a na konci vyflusnut jakoby ze snového příběhu... ()

route60

Co dodat David Lynch byl vždy svůj, úchyl? možná ano, a ten je až na úchylný až na půdu ale já jeho filmy mám rád. ()

B.C.B.P.

Abstrakcia, metafory, alegória, neurčitý výklad, čudesné čosi, zásvetie, zážitok, za-žitok – za život. Takýto progres prežilo výtvarné umenie a iné um., a s týmto prišiel Lynch vo svojej autorskej filmovej výpovedi – to je veľmi dôležité si uvedomiť, ak sa niekto odhodlá pátrať po „zmysle“ snímku. Zaujať stanovisko môžem(e) len subjektívne. Je to o pocite. Dedukcia a logika pripúšťajú niekoľko rovín výkladu, pokiaľ si z nás len režisér nestrieľa. Ak si, milý čitateľ, utváraš na základe komentárov „prednázor“, neriaď sa nimi, len si to pozri. Každopádne (a prekvapivo?) v sumáre tento skonštruovaný kompakt nevyznieva tak odmerane. A v tom je atraktivita záhady. Divák nechápe, ale je zasiahnutý. Nechce sa len nechať zahanbiť, alebo naozaj film pôsobí? Význam snímky osobne vidím aj v diskusii a v probléme, ktoré vyvoláva. Pekná ukážka diváckej mentality a filmového dosahu. No, a teraz buďme múdri. ()

CrazymanM

David Lynch-co víc říci!Vůbec jsem film nepochopil,byl ale dosti ponurý,děsivý a sugestivní,což se ovšem od Lynche vždy čeká! ()

Daggeron odpad!

Toto som radšej nemal vidieť. Keď deväťdesiat minút trvá celú večnosť a po polovici stopáže máte chuť vypnúť to, niečo asi nebude v poriadku. Vôbec netuším, čo chcel týmto majster básnik povedať, ale ani to nechcem vedieť. David Lynch už vo svojej prvotine naznačil, akým smerom sa bude uberať. Avšak kým napríklad v Mulholland Drive alebo Lost Highway ste sa aspoň v určitých fázach dokázali orientovať, v Eraserhead je to nemožné. Zdá sa, že príbeh ubieha lineárne, lenže súvislosti medzi nimi hľadáte - ak sa vôbec dajú nájsť - márne. Podľa potenciálnych vysvetlení síce v sebe môže skrývať určitú symboliku, ale nerozumiem, prečo to režisér musí rozprávať takýmto extrémne zložitým spôsobom. Jeho ďalšie počiny - aj keď ste ich nechápali - sú aspoň podané sugestívnym a podmanivým spôsobom, ktorý vás jednoducho dostane. Toto ale nemá s umením nič spoločné. Obdivujem Lynchovu schopnosť prepojiť obraz a zvuk, doplniť vizuál fakt depresívnou hudbou (tu navyše podporené aj čiernobielym snímaním), ktoré dokážu vytvoriť pre neho tak typické mysteriózno. Eraserhead však vyvoláva všetky možné emócie, len nie strach alebo úzkosť. Je to úchylné, nechutné, odporné a odpudzujúce. K tomu si pripočítajte totálne nesympatické postavy, počnúc hlavným hrdinom, strašným akože dieťaťom či spievajúcim ani neviem čím, pri ktorom som to už naozaj chcel vypnúť. Nemám právo hodnotiť názory iných, rešpektujem každého osobný vkus, ale ako sa mohlo niekomu páčiť toto, tomu skutočne nerozumiem. Jediný klad spočíva v kombinácii čiernobieleho obrazu a hudby, ale ten nechutný obsah všetko hravo prehlušuje. Pán Lynch, po tejto kravine nemám ani najmenšiu chuť pokračovať vo vašej tvorbe, ale vzhľadom na to, že je to vaša prvotina a ďalšie produkty majú svoju umeleckú hodnotu, dám vám ešte šancu. Zrejme si však budem musieť dať od tohto "žánru" pár dní pauzu a pozrieť si aj niečo plytkejšie pre jednoduchších a menej inteligentných ľudí. ()

elanista1 odpad!

S kľudným svedomím môžem odovzdať historicky len šiesty odpad!, a už druhýkrát Lynchovmu filmu. Zaujímalo by ma, či je vôbec niekto na tejto zemeguli, kto kompletne pochopil tento film. Možno ani sám pán David Lynch nerozumie tomu čo stvoril. Sledovanie tohto odpadu mi trhalo vnútornosti a spôsobilo vnútorné krvácanie do centrálnej nervovej sústavy. Za dopozeranie tohto hnisu by mali rozdávať odmeny, a aj ja by som si ju zaslúžil. Celé to video sa nesie v nehorázne pomalom tempe...normálne polovicu času herec len chodil chodbami a v pozadí bol detský plač. V dvadsiatej minúte sa dej posunul do toho bodu, že hlavný hrdina si sušil ponožky na radiátore...potom zas chodil ako námesačný a do toho hrali neznesiteľné zvuky. Veľmi zaujímavý vkus má ten človek, ktorý dá tomuto 4, nebodaj 5 hviezd. ()