Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

Rower

Neviem, či je tento film o tom, aby sa nám páčil alebo nepáčil. Podľa mňa má nám "zdravím", predstaviť pár dní, okamihov duševne chorého človeka, trpiaceho psychózou alebo niečím podobným. Ak tomu nerozumiete nevadí, to je dobre, zatiaľ ste "zdraví". Mám rád halušky, ale najradšej tie bryndzové... :) ()

Ferguson

Mám rád tyto debuty. Malý rozpočet, neokoukané tváře a režisér se snaží ukázat producentům/investorům a divákům, co všechno umí a co všechno se od něj dá po formální stránce čekat. Možná by si z toho mohli vzít příklad naši debutanti a nezačínat hned s nafouknutým rozpočtem, známými hvězdami a obsahem (nutícím nás si myslet, že žijeme ve strašné době), který přebíjí formální (filmovou) stránku díla. ()

prokys12

Já jsem tedy nedokoukal, jelikož z filmu chci mít i něco jiného, než pocit satisfakce, že jsem tento podivuhodný film zhlédl celý. Nějaké účinky jsem nezaznamenal, jen jakési tlachání o ničem. Dal jsem tomuto filmu dvě šance, ale toto asi není pro mne. Odpad to není, jelikož zároveň lze pochopit, že někdo si vychutnává každou vteřinu těchto filmů. ()

MorbiDeath

Ja nechápem, o akom humuse a odpadu tu niektorí hovoria? Veď to je krásne pochmúrne dielo s atmosférou. A ten zaciatok... ten sa mi silno páčil! ()

rbr

Co se stane, když máš předmanželský pohlavní styk. Nekonečný vrstvy a neochvějně upřímná pitva strachu ve všech jeho formách. Tohle je za definicí, kvantifikací, nálepkama. Něco dočista jinýho. ()

louislumiere

Mnohý divák po shlédnutí prvotiny Davida Lynche nejspíš použije slova Charlese Bukowského: "Co to je? Nemohl jsem pochopit, co to je, ale bylo to tak silné." Hledat, vykládat významy a symboly v Lynchových filmech je pro mnohé sport. Pokud necháme stranou nutkání hledat za obrazem filmu Mazací Hlava skrytou pravdu či myšlenku,hodnotit lze pouze celkový dojem,který v divákovi film zanechá. Veselo se vám jistě neudělá,ale to plíživé,těžké a depresivně industriální prostředí se zaryje pod kůži a nějaký čas nechce ven,omámí vás a vymaže. Měl jsem to štěstí vidět projekci v kině a tudíž byl zážitek totálního prázdna v hlavě věru okázale silný. Ne nadarmo se nechal slyšet Stanley Kubrick,že před natáčením Osvícení pustil protagonistům jeho filmu právě Mazací Hlavu,aby jim nastínil,jaké atmosféry by rád docílil jeho zpracováním Kingovy předlohy. Pět hvězd je za dokonalé přenesení atmosféry z plátna na diváka a za podivné snové výjevy,které se staly Lynchovou registrační filmovou značkou. ()

flegmos odpad!

ak chcete niekoho fakt mucit filmom. Pustite mu Lyncha a mozete zacat lyncovanie tymto strasnym kuskom. Ako na uvod. Jupii. ()

Wasper

Já mám rád magořiny, ale jsou skvělé magořiny a pak pro mě nudné a zbytečné magořiny. Tohle je pro mě magořina a to v negativním slova smyslu. Toto jde jaksi mimo mě. Jako je tam umění v podobě symboličnosti a surreality, to jo, ale je to tak trochu zbytečná pitomost, co si Lynch, podle mě, udělal tak trochu pro sebe. #stayDavidÚchylLynch ()

abanek

Smes hnusu, ruznych telesnych i dusevnich chorob a strachu z rodicovstvi - neco pro milovniky letnich romantickych komedii...Pro vyznavace Lynche povinnost ! ()

TylerD. odpad!

Co to ku..a je?! Pozdější filmy Lynche se mi obvykle líbily, jestli se to tak dá říct ale toto je SAMOÚČELNÁ nechuťárna. Schválně dělat věci divný není umění! Ve chvíli, kdy ta stará bába vyjela po hlavním herci, v totálně nepříjemný scéně, jsem to vypnul. A nevadí mi na tom nejvíc ta nechutnost ale to, že je mi jasný, že tohle dementní chování by pan režisér nejspíš neobjasnil. Co to má pak za smysl, samoúčelně vymýšlet divnosti a slepit z nich "film"? ()

persec odpad!

"Otcovství je těžký, měl bys mít strach." Fajn, ale tohle se dalo říct v 10-ti minutách, nemusíš dělat feature-length, Davčo. Jo, atmosféru to má taky, jak namítaj nepopiratelně zkušenější a znalejší cinefilové, ale co? Atmosféru má ale kde co. Jestli chtěl udělat film kterej lidi budou nenávidět a bude bolest na něj koukat, povedlo se mu to. Ale proč by to dělal? Má to vibe cringy, edgy studentskýho filmu k maturitní práci. Zvuky odporný, vizuály vcelku ujdou, ale jsou filmy který všechno dělaj líp a aspoň po shlídnutí nemáš chuť jít se namlít do paštiky. Čekal jsem aspoň kvalitní dialogy, ale to že se otec tvojí pichny trapně směje po každým slovu není snový, to je bohužel realita. Jak jinak chceš reagovat na týpka co ti drandí "nevinnou" dcerku (s OnlyFans). ()

Villan

Mne sa tento film proste nepáčil ani na druhy pokus. Myslim že minule som ho videl asi aj celý, včera som mu dal šancu zas, ale asi po pol hodine som mu dal zbohom. Bol sice zaujímavý, ale nevidel som dovod na to aby som sa nim trapil až do konca. Nebavil ma a preto nech si ho vychutnaju radsej fajnšmekri. Za mňa ďakujem, neprosim si. ()

Marcel25

Zvláštne, ťažkopádne a niečím veľmi nepríjemné. Filmu však treba uznať vynikajúci dôraz na technickú stránku, najmä výbornú kameru. Lynchov ranný počin je dotiahnutý do úplnej scenáristickej absurdnosti. ____  !Spoiler:  Moja subjektívna interpretácia, ktorá vôbec nemusí byť pravdivá - Interpretačným kľúčom sa pre mňa stal obsah u filmu a to najmä fakt, že sa celý dej zaoberá novorodencom, pravdepodobne postihnutým. Film je tak symbolickým až melancholickým vstupom do psychiky človeka, ktorý nakoniec ostáva úplne sám, s takto ťažko postihnutým jedincom, pričom ho táto samota, ťažkosť rozhodovania o tom, či je alebo nie je človekom, ako aj samotná psychická stránka rozpoloženia hlavnej postavy, nakoniec dovedú k hroznému činu vraždy, s ktorým sa v až halucináciami sprevádzanom závere, snaží hlavná postava vyrovnať. Celý film je tak sondou do hlavy (tento výraz je aj v názve filmu) človeka, ktorý sa vyrovnáva nie len s postihnutím svojho dieťaťa, ale aj odchodom svojej manželky. ()

kodel

Tiskař Spencer má dovolenou, ale také potíže. Potíže se stupňují, sny postupně vytěsňují realitu a on zůstává na všechno sám... Industriální, existenciálně surrealistická romance o (ne)svobodě a sexuální touze. Zralou Lynchovu prvotinu charakterizuje víceméně lineární "děj", úspornost výrazových prostředků (oproti přebujelosti a vizuální mnohomluvnosti některých jeho pozdějších filmů), černý humor a úchvatná zvuková stopa a la musique concrete, jež by jistě mohla fungovat i samostatně. Sudičky Kafka, Kubrick a Švankmajer jistě stály filmu u kolébky, a proto má tak intenzivní, nezapomenutelnou atmosféru. Ani neforemná Spencerova hlava, jeho Poirotovská chůze a výraz utrápeného kachňátka se neokoukají. ()