Český barevný veseloherní film. Na každoroční slavnosti ve Strážnici se setkali dávní soupeří - družstevníci ze sousedních obcí Dubnice a Bojanova. Dubničtí hrají tentokrát prim jak v prodeji klobásů, tak i na uměleckém foru. - Přes protesty účetního družstva Ambrože mládež z Bojanova založí pěvecký a taneční soubor, jsouc vedena učitelem Bartošem, jejž miluje Ambrožova dcera Eva. Chodí však cvičit až do Dubnice, aby o tom popudlivý Ambrož nevěděl. To je důvod roztržky mezi Evou a Bartošem. Smířili se teprve po porážce bojanovského souboru v krajském kole soutěže. Ukáže se totiž, že samotný Bojanov ani samotná Dubnice nedokáží postavit umělecky silný soubor, spojí-li se však, že mají naději na úspěch i v příštím ročníku Strážnice. Tímto plánem je získán nakonec i Ambrož, který pochopí svou nesmyslnou paličatost, s níž se až dosud stavěl proti souboru i proti svazku své dcery Evy s učitelem Bartošem. Ve Strážnici skutečně vystoupí nový spojený soubor a dobývá úspěchu. (Filmový přehled)

Pitryx

Hernajs jak to, že mi tahle nádherná agitka unikla? Ta musela zapadnout už za komančů ne? Nebo byla zakázaná? Proč? No, to je jedno. Zcela jistě rozporuplný film. Tedy pro diváky. Prý jich bylo dva a půl miliónu. Já si o těchto údajích myslím své, ale tentokrát bych tomu věřil. V titulcích je uvedena i paní Jarmila Šuláková. No, já hodnotím jako lepší průměr, i když ta dvacítka navíc je jen tak, pro radost, kterou přinesly hezké písničky na začátku a konci snímku. ()

ostravak30

Ještě svatba nebyla... je takový klasický film, kterých bylo i 30. a 40. letech natočeno dost. Rozdíl je snad jen v tom zapojení družstva a roztržka o použití družstevních peněz. Zcela bych netvrdil, že se folklor k Marvanovi nehodil. Tento veliký herec dokázal s přehledem a zaujetím sobě vlastním zahrát vlastně cokoli. Nemyslím si, že by jakoukoli svou roli hrál bez patřičného vžití se do postavy a třebaže alespoň jednou odbytě. Měl jsem možnost ho vidět v hodně filmech a on vždy hrál na 100 %. Jisté kvality pak filmu dávají právě písně a tance. A jedna zajímavost, ve filmu se objevila i Jarmila Šuláková a jednalo se o její první a zároveň předposlední filmovou roli. ()

Repulsion

I přes tu strašnou ideologičnost by to bylo na tři hvězdy, ale dávám 4 za „historickou hodnotu“. Tyto filmy zaměřené na folklór, pravda, nevznikaly náhodně. Byla to součást ideologické kampaně, kdy se protěžoval folklór a omezoval vliv „buržoazní hudby“, kterou byl tehdy především jazz a později rock'n'roll a rock (např. 17. října 1957 zasáhla policie proti mládeži, která pořádala rock'n'rollovou zábavu ve vinárně Mánes a bylo zatčeno 105 lidí. V následném soudním procesu pak padaly několikaměsíční nepodmíněné tresty. I přesto má tento film své kouzlo. ()