Zapadákov

Badlands

Krimi / Thriller / Drama / Road movie

USA, 1973, 95 min

• Khalesi

Thriller? Kde? Bol to len príbeh o dvoch neuveriteľne blbých a citovo zakrnelých individuách, naviac podaný tak nudne, že so priam fyzicky trpela. Jeden z najhorších bludov, čo som mala tú smolu vidieť a hudba, nech bola akokoľvek dobrá-to nezachránila. Jediné na čo som celý čas čakala bolo, kedy už konečne tých slabomyselných trotlov chytia a posadia do elektrického kresla, alebo aspoň zavrú a zahodia kľúč. K môjmu sklamaniu, dostal kreslo len jeden z nich a slečna si veselo odkráčala, zrejme sa nezdala dostatočne nebezpečná.. Strata času!(29.9.2013)

Malickova prvotina: Historka o jednom romantickém zabijákovi, co vypadá jako James Dean, a znuděné holce odvedle, podaná bez glorifikace zločinu (vznik zločineckých legend je v závěru spíš ironizován), ale i bez moralizování. Režisér nesoudí lidi, snaží se spíše zachytit krásu světa a zlo, které je v něm, pocit ztraceného ráje a stesk po místě, kde štěstí nepomíjí, což pak v různých variacích natočil ještě několikrát znovu a pokaždé výtečně. Příběh jako by byl spíše kulisou k postavám.(15.6.2011)

Božsky natočený weird film. Malick je obrazový mág a už ve svém prvním filmu hypnotizuje každým svým záběrem. Nicméně po obsahové stránce mě Badlands tak úplně nezhypnotizovaly. Především racionální chování obou hlavních postav téměř neexistuje. On bez jakéhokoliv svědomí zabíjí na potkání. Ona, poté co On zabije i jejího otce, bez váhání odchází s ním a tupě ho následuje. Malick je silný v myšlenkách a pochybách postav, což mi tím pádem tady chybí. Ale možná právě ta netečnost k jakémukoliv svědomí je ta filozofická podstata, kterou se Malick snaží ve své prvotině sdělit. 7/10(20.1.2014)

Kriminální drama o mladé dvojici na útěku před policií, to není nic nového. Jenže Malick ho vyzbrojil trochu chytřejším scénářem a výborně ho natočil. Výborná kamera, dobře zvolená hudba a přesvědčivý pár Martin Sheen & Sissy Spacek v hlavních rolích. Kdybych už neviděl Malickovy Nebeské dny, šel bych možná na plný počet (90%).(11.10.2013)

Road movie o cestě nikam a lásce nelásce. Života moc neznalá zrzka Holy má chuť objevovat svět dospělých po boku svého 'James Deana' Kita, jenže tak radikální změnu asi neočekávala. Přichází o všechno a nenalézá nic, dokonce ani tu lásku, o kterou zpočátku stála. Je to pro ni jen něco jiného, co už ji začíná nudit ..(10.11.2013)

• - V automobilové honičce v závěru filmu je pískot pneumatik přidán dodatečně. V prašném písku by takový zvuk nevznikl. (J.A.K.)

• - Na konci filmu vojáci používají pušky M14 a M16, ale ty americká armáda schválila až v roce 1962. (J.A.K.)

• - V roli Miad se ve filmu objevila Dona Baldwin, která pro film pracovala coby kostymérka. (J.A.K.)