Zapadákov

Badlands

Krimi / Thriller / Drama / Road movie

USA, 1973, 95 min

• cjmafia

Čas od času se stane, že snímek přijat od lidí pozitivně mi naprosto nesedne a říkám si kde se tohle vysoké hodnocení vzalo. A to začátek snímku je docela sympatický, ale asi od druhé vraždy příjde strašná nuda. Toto pomalé tempo mi tentokrát opravdu nesedlo a chováni ústřední dvojice je velice těžko uvěřitelné. Popravdě jsem byl strašně rád, že snímek skončil a ta jedna hvězda je jenom za hudbu, kterou ale stejně budu mít spojenou se snímkem True Romance. Nemám chuť shlédnout další Malickovi filmy. 2/10.(13.1.2014)

Tak tomu se říká debut! Natočit tenhle příběh kdokoliv jiný, vznikla by nejspíše jen další, o něco krvavější variace na Bonnie a Clyda, jenže Terrence Malick si s ním pochopitelně poradil po svém. Spíše než na zabíjení, pocity viny a podobné věci klade důraz na vztah dvou lidí, různé podoby lásky a na sepjetí s přírodou (pasáže s přebýváním v lese a s jízdou pustinou jsou skvostné) a odloučení od civilizace. Herce nechává hrát tak, že člověku ani nepřipadá, že hrají, a všechno dovede završit prďáckou auomobilovou honičkou. Jasných pět.(24.7.2011)

Road movie o cestě nikam a lásce nelásce. Života moc neznalá zrzka Holy má chuť objevovat svět dospělých po boku svého 'James Deana' Kita, jenže tak radikální změnu asi neočekávala. Přichází o všechno a nenalézá nic, dokonce ani tu lásku, o kterou zpočátku stála. Je to pro ni jen něco jiného, co už ji začíná nudit ..(10.11.2013)

Odstřihnout se od minulosti, spálit za sebou mosty a utéct do přírody. I když jenom na pár týdnů. Prostě pro ten pocit. Pro ten opojný, pomíjivý pocit, který stejně brzy vystřídá pocit jiný: „jako když sedíte ve vaně a všechna voda odtekla“. Malickova fatalistická reflexe pocitů Vietnamem poznamenané generace vyhází z reálných událostí, ale zároveň vyhlíží nadpozemsky a nadčasově. Ne tolik jako následující Nebeské dny (rovněž orámované naivním komentářem nedospělé dívky), tudíž realističtěji a prostým sdělením, ke kterému celou dobu směřuje, i bolestněji. Živé obrazy podmanivé přírody pokresluje hudba Jamese Taylora (s převzatými motivy od Carla Orffa) a je fascinující, jak přesně vždy koresponduje obrazové „ladění“ s náladou postav. Věci v podstatě nejsou dobré a špatné. Dobří a špatní jsou jenom lidé. Přičemž ti špatní na sebe budou vždy strhávat více pozornosti. Zapadákov - kruté a výstižné označení pro texaskou krajinu, která nebyla pro starý ještě když bratři Coenovi nosili zvonáče a kouřili trávu. Terence Malick se ve svém debutu tuze přímočarou cestou dobral v podstatě stejného závěru jako oni ve svém zatím posledním opusu. Některým historkám však modernizace nemůže ublížit. 85% Zajímavé komentáře: d-fens, D.U.K.E(27.3.2008)

Kit a Holly jsou typičtí jednodušší balíci z jakéhosi zapadákova a jejich příběh není nepodobný těm, které se dodnes na venkově odehrávají. Jen je doveden trochu ad absurdum, ve skutečnosti by to asi skončilo maximálně rvačkou a neúmyslným zabitím na nějaké tancovačce. Film má samozřejmě spoustu kladů, zde už nesčetněkrát zmiňované krásné záběry krajiny, s výbornou hudbou dotvářející velmi zajímavou atmosféru. Navíc Martin Sheen a Sissy Spacek, která je tak ošklivá, až je krásná. Bod dolů je u mě proto, že některým výjevům jsem nevěřil. Jako když kluk poprvé v životě zabije člověka, načež řekne jen - ,,doktora nepotřebuje" a se stejným výrazem jako předtím odchází klidnou chůzí pryč. Nebo když dcera v pohodě odjede na výlet s klukem, co jí zabil otce.(17.2.2011)

• - Když nachytá otec Holly (Sissy Spacek) Kita (Martin Sheen) u nich doma můžeme, je možné si všimnout stínu kamery na jeho zádech. (J.A.K.)

• - Ve filmu si zahráli i synové Martina Sheena Emilio Estevez a Charlie Sheen. Objevili se coby kluci pod kandelábrem - stojanem na pouliční lampu. (J.A.K.)

• - Badlands je geomorfologické označení pusté krajiny s vyschlou půdou, která prakticky neobsahuje žádnou vodu a která je pomalu nepříznivými podmínkami dále rozrušovaná a erodovaná. Vzhledem k rozlehlosti takových plání je samozřejmá špatná orientace a snadné ztracení se. (mcleod)