Zapadákov

• Česko Badlands (festivalový název) (více)

Píše se rok 1959, Kit (Martin Sheen) zavraždil několik lidí a jeho nová přítelkyně Holly (Sissy Spacek) byla při tom. Aby unikli trestu, prchají přes Jižní Dakotu a Montanu a předstírají, že se nic nestalo. Pocit viny je však příliš velký a dokáže pronásledovat na každém kroku. Zapadákov je první ze tří významných filmů scenáristy/režiséra Terrence Malicka (Nebeské dny, 1978 a Tenká červená linie, 1998) inspirovaný skutečným, děsivým příběhem vraždění na americkém středozápadě roku 1958. Malick nápaditě proměňuje příběh do provokativní studie lidí odcizených od běžného života. Krásně natočený a nezapomenutelně zahraný, to je filmová pouť Zapadákovem. (Magic Box)

molotov

Film má svoje kouzlo a skvělé herce. Ale nemůžu si pomoc, obě hlavní postavy bych okamžitě poslal k psychiatrovi, Kit je vyloženě debil. Normálně mi podobná stylizace postav (tady možná ani o stylizaci nešlo, když jde o film podle skutečné události) nevadí, ale tady mi to vyloženě kazilo fajn zážitek. ()

Radek99

V dekádě mezi Bonnie a Clyde a Takovými normálními zabijáky debutoval právě ryze spirituální režisér Terrence Malick. Už tehdy hledal Boha kombinováním zkoumání existence Zla (Ďábla) a tvůrčí oslavy krásy přírody, optikou velkého režiséra dvou základních konstant tohoto světa. Velmi zajímavá road movie Dostojevského střihu, ovšem pozorovaná jaksi nezúčastněně, z dálky, bez angažování se, navíc zločin tu neprovází pocit viny. Zvláštně romantický film se silným mužským hrdinou a neopomenutelným ženským prvkem, v němž muž je hybatelem děje a žena naivně smýkaná a přispívající uchopení filmu svým vnitřním monologem (kterýžto umělecký prvek použil i ve svém dalším filmu Nebeské dny). Velkou část prožitku pak tradičně tvoří opravdu vynikající hudební složka. ()

H34D

Okouzlující poetika venkova a malebné Malickovy záběry, toť hlavní devizou tohoto skromného snímečku o nevšední lásce. Seznámení se dvou protagonistů a počáteční rozvíjení jejich vztahu dokáže i navzdory svému vesnickému "buranství" pohladit, ovšem následný zlom nepůsobí přiroženě a celé vraždění dle mě není z psychologického hlediska řádně obhájeno. Charakteru Kita chybí jiskra, či naopak mrazivý pohled v očích, nevěřím mu polohu zamilovaného, ani vraždícího muže. Film se s přibývajícími mílemi na cestě stává jednodušším a povrchnějším, po dobrém rozjezdu zůstávám neuspokojen. 6/10 ()

Webb

Působivý Malickův debut na který si sám napsal velice dobrý scénář o dvojici protichůdných lidí a jejich společné cestě před spravedlností, která je tíží. Kit po vzoru svého hrdiny Clydea a Holly, která jen nečinně přihlíží bez vlastního uvažování s ním po boku. Zajímavé přírodní kontrasty s psychikou hlavní postavy na mě udělali dojem, stejně jako vedení kamery s použitou situační hudbou. [8/10] (Badlands, Pressman-Williams) (Barevný /// Produkce: Jill Jakes, Terrence Malick, Edward R. Pressman, Louis A. Stroller /// Scénář: Terrence Malick /// Kamera: Tak Fujimoto, Stevan Larner, Brian Probyn /// Hudba: Gunild Keetman, James Taylor, George Aliceson Tipton, Carl Orff, Erik Satie) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

ScarPoul

Čo sa týka filmu Badlands - vizuálne perfektný, emocionálne vyhrotený a po všetkých stránkach svojsky poňatí film, ktorý je plný premyslených záberov, detailov, hudby a v ktorom sa dá nájsť omnoho viacej silných scén, ktoré ešte umocňuje nadpriemerný výkon dvojice hlavných predstaviteľov, ako sa na prvý pohľad môže javiť. Malick dokázal, že je režisér z veľkým R, pretože spôsob akým vykreslil situáciu a jej vyhrotenie - posledných 15 minút, je naozaj dokonalých - núti diváka rozmýšľať o každom jednom čine, ktorý je na plátne zobrazený a rovnako ako aj o jeho dôsledkoch. V nemalom rade sú to ale pohnútky hlavného hrdinu Kita, ktoré diváka dokážu zaujať. Jednak preto, lebo je sympaťák, ale jednak preto, že dôvod prečo robí to čo robí, nie je nejako v celom filme definovaný. Dokonca aj odpoveď na túto otázku, ktorú mu pokladá ochránca zákona je - neviem, asi som chcel len byť zloduchom. Dielko, ktoré núti premýšľať, bez toho aby bolo plné filozofických kecov a snahy diváka nasmerovať k nejakej odpovedi priamočiarou cestou. Film sa dá krásne užiť. Je dynamický, núti vás k zamysleniu, je zábavný - kamera neskutočne hravá a to všetkom v epochálnom príbehu, ktorý je vďaka postavám neskutočne minimalistický. Prvotina za ktorú sa režisér nemusí hanbiť a ktorá ma veľkú silu aj po skoro 40 rokoch ()

• V automobilové honičce v závěru filmu je pískot pneumatik přidán dodatečně. V prašném písku by takový zvuk nevznikl. (J.A.K.)
  • Při natáčení se Sissy Spaceková potkala se svým budoucím manželem Jackem Fiskem. (Vampireman)

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu