Posedlost

Trailer

Stephen Fleming (Jeremy Irons), dobre situovaný muž, člen vládneho kabinetu žije naplnený rodinný a profesionálny život. Jeho manželstvo s Ingrid je vyrovnané, až do chvíle, keď sa zoznámi s Annou (Juliette Binoche), priateľkou svojho syna Martyna. Vzplanie v ňom neovládateľná vášeň a je schopný urobiť čokoľvek, aby bol s ňou. Posadnutosť Annou Stephena tak pohltí, že nie je schopný a ani ochotný ničivý vzťah ukončiť. Keď Anna Stephenovi oznámi, že ju Marty požiadal o ruku a ona súhlasila, zhubný milenecký štvoruholník sa blíži k nevyhnutnej tragédii. Anna zostáva mimo, no Stephen a jeho rodina zaplatia krutú daň. (oficiální text distributora)

Trailer

StarsFan

Filmy líčící příběh chlapa, kterému jednoho dne přeskočí a rozhodne se riskovat celý svůj život kvůli téměř neznámé ženě, mám moc ráda. A ještě větší oblibě se u mě v posledních třech letech těší Jeremy Irons, který působí jako by byl pro role výše zmíněných přímo stvořen. Moje očekávání před francouzským filmem Fatale byla tedy vysoká a o to větší následovalo i zklamání. Nedá se popřít, že sexuální scény jsou tu realističtější než v 95% toho, co jsem kdy viděla, a že odvaha Ironse, který se nejednou objeví v záběru nahý, byla v 90. letech nezměrná (nutně se nabízí srovnání s Lolitou). Bohužel všechno ostatní na mě působilo strašně strojově. Chápu, že vášní posedlý muž nebude se svou milenkou rozebírat teorii relativity, ale proč ti dva spolu za dvě hodiny prohodili asi deset vět, je pro mě záhadou. Chybělo mi tu nějaké napětí, vášeň, emoce; dvojice, která se za dvě hodiny filmu, kdy proběhne víc jak pět milostných scén, pomalu ani nedostane k polibku, je prostě z mého pohledu silně divná. Nehledě na to, že mezi Ironsem a Binoche nefunguje VŮBEC žádná chemie. Nevím, jestli za to může skutečně fakt, že si prý oba herci během natáčení zrovna moc nerozuměli, ale pokud cítím víc erotického napětí v Lolitě, kde po Jeremyho boku hrála čtrnáctiletá dívka, nutně mě napadá, že je tady hodně věcí blbě. Fatale rozhodně není špatně natočený film, jen mi prostě tolik věcí nesedí (jako například ještě nezmíněná Stephenova naivita), že se buď nudím, nebo na ně zaměřuji veškerou svou pozornost. Pokud chcete vidět dobrý film podobného žánru, doporučuju pustit si radši Základní instinkt. ()

Pohrobek

Stejně jako román Josephine Hart spíše bez hlubších existencionalistických podtónů a zcela zaměřeno na neovladatelnou a ve svém působení neodhadnutelnou sílu vášně. Atmosféry je dosahováno skutečně brilantními milostnými scénami, které zastupují (či zastiňují) většinu ostatních emocionálních pochodů. Výborní Irons i Binoche, jejichž postavy si skutečně hrají do noty. ()

swamp

Někdy se prostě věci dějí tak, aniž bychom je ovládali. Přesně to je případ ústřední dvojice tohoto dramatu. Jeremy Irons se navýsost dobře zhostil role plné sexu (a to ještě nevěděl, že bude hrát ve filmu Lolita:). A Juliette Binoche? Jestli Irons jiskřil, tak ona hořela! Celému snímku dodala nádech erotična ("All through dinner, I had one thought, one desire. To touch you. To hold you."), se kterým není radno si zahrávat..oba to ví, ale nedokáží s tím nic dělat. A závěr..krutý, velmi krutý. ()

radektejkal

Mallovy filmy jsou charakteristické svojí nevyrovnaností; některé jsou vysoce nad průměrem, jiné pod ním. Mezi ty druhé patří i tento film. (Podobně např. - a pro mě je to trpčí, protože ke Queanauově knize mám určitý vztah - Zazie v metru). Nepříliš zajímavý ani nápaditý film nepřináší ani něco nového - pořád ty samé Shiny, Shiny, Shiny Boots of Leather. Jediným skutečně dramatickým prvkem je nutkavost opakovat určité životní situace - ale to také známe lépe třeba od Polanského (Nájemník). Samotné prostředí vyšších vrstev sugeruje pohled, že femmes fatales jsou luxusem. Nejspíš se to však může stát každému muži, pokud je stejně bezzásadový jako pan ministr, a Binoška je stejná divoška. A tak tuto nudnou recenzi raději odlehčeme parafrází výkřiku Milo Štibicha (Kam zmizel pan profesor / je ho plný kompresor): "Kam zmizel pan ministr / je ho plný kanystr.: ... A do toho ještě ta viola... ()

Sarkastic

Zvláštní kus. Oba hlavní představitele jako herce uznávám, ale jejich postavy byly napsány tak divně (hlavně Anna), a to i ty vedlejší, že jsem k nikomu z nich nedokázal cítit žádné větší sympatie. A taky tento film postrádal emoce; objevil jsem je až ve scéně s podvedenou manželkou (v zakázaném vztahu byl cítit snad jen sexuální chtíč; btw, přítomnost vášně, o které se zde někteří zmiňují, mi příjde dost diskutabilní). Erotické scény docela ušly, konec byl nevyhnutelný (ovšem to co mu předcházelo nebylo zrovna moc realisticky podané). Podivné, chladné drama, které si nezaslouží víc než slabší 3*. "Poničení lidé jsou nebezpeční. Oni vědí, že přežijí." ()

• Natáčelo se v Paříži (Francie) a Londýně (Anglie, Velká Británie). (BMW12)