Posedlost

Scénografie:

Brian Morris

Kostýmy:

Milena Canonero

Chirurgický presný rez a zásah do mojich najvnútornejších a najcitlivejších zón. Cielene chladné herectvo J.Binoche a J.Ironsa ani na chvíľu nevzbudzuje náznak sympatií smerom k ich postavám, pričom tragickosť tejto krátkej fatálnej epizódy je najviac viditeľná na ich najbižších (vynikajúca M.Richardson). Kongeniálne fungujúci mix režisérskeho kumštu, minimalistickej hudby Z.Preisnera a hereckej istoty.(28.3.2009)

Existuje předsudek - i mezi velmi rozumnými lidmi - , že člověk je rozumné stvoření. Střízlivá pravda moudrých ví, že situace je ve skutečnosti daleko obtížnější a pravda odporně střízlivá. Rozumu používáme všichni zpravidla tehdy, když už nevíme kudy kam. Je to pravidlo, které má naštěstí své výjimky, díky nimž člověk i se svým lidstvím přetrvává. Většinu našeho života naopak vyplňují vášně, které často nepostrádají sílu všeničicí smrště. Vášeň se může stát i smyslem života. Ta pohlavní zejména. Mallův film tuto podstatnou skutečnost našich životů podává způsobem, který bere dech. Protiklad rodinné spořádanosti a dokonalé konvenční kulisy zralosti a serióznosti bere za své v erotickém tornádu. Ironsův herecký výkon je samozřejmě strhující, nedoceňována je však Binochové svůdnost i řídící, navenek pasívní oddanost. Slov netřeba, řeč těl je více než sdílná. Hledá-li někdo argumenty proti nudné seximanufaktuře sériových vzdechů a pohybů erotických filmových pornografií, v tomto skvělém díle nalézá více než pádnou odpověď a podporu. Proč vnucovat lidem ředěné dryáky páchnoucí zpustlou nestoudností a nemravem, když skutečná řeč těl je tak podmanivě krásná! Proč brak vydávat za kvalitu! Všude jinde by to byl skandál. Skandálem ovšem nemůže nekončit ani tento zdravě šokující film. Kéž bychom jich měli víc!(2.3.2008)

Ďalší film, ktorý mi príde ako šitý na mieru pre Jeremy Ironsa... :o)) Je evidentné, že sa do tejto roly hodil viac, ako ktokoľvek iný a tiež to, že to zvládol parádne. Iskra medzi ním a Juliette preskočí bez toho, aby o tom divák čo len na chvíľu zapochyboval a ďalej sa to odvíja podľa dobrého scenára s očakávaným tragickým koncom. Ako som spomenul, herecké výkony viacerých postáv (dokonca aj cameo Petra Stormarea:) sú to najkvalitnejšie na tomto smutnom príbehu o vášni a láske.(25.2.2008)

Jeremy Ironsovi to s lolitkami velmi svědčí, nicméně končívá to špatně (viz film Lolita z roku 1997). Tento film je podobný, také vypráví o zkáze, kterou přináší tak částo vášeň. Juliette Binoche je ve své roli velmi chladná, o to větší emoce projevuje hlavní hrdina. Film je to velmi temný, ale v ničem nepřehání ani nic není natočeno nevkusně. Líbil se mi.(15.7.2017)

Aj keď si neprečítate obsah tohto veľmi sugestívneho filmu, v prvých povedzme že desiatich minútach vám dojde, o čom bude, ako sa bude vyvíjať a ako asi pravdepodobne skončí. Vôbec to nevadí. Posadnutosť stojí hlavne na hereckých výkonoch, inteligencii režiséra, ktorý vie narábať s filmovými klišé a dokáže sa pri sexuálnych scénach vyhnúť lacnosti erotických filmov. Žeby umelecký film?(30.8.2012)