Dopis třem manželkám

A Letter to Three Wives

Drama / Komedie / Romantický

USA, 1949, 103 min

Konec mě hodně překvapil, čekala jsem milosrdnější rozuzlení. Dopis se skrytou hádankou, s čím manželem opustila nedostižná Addie město, je scénáristickým naschválem. To by těžko nějaká žena udělala, neměla žádný důvod být tak krutá. Ale na základě této berličky se rozvíjejí tři typy manželství, z nichž jedno každé je čímsi ohroženo. Přestože je film stařičký, tak jsou vztahy realistické a problémy, se kterými se potýkají, by se po pár drobných úpravách daly uvěřit i dnešní době.(8.5.2017)

Další z mnoha amerických filmů z první poloviny 20. století, u nichž přílišné spoléhání se na dialogy nebylo pouhou z nouze ctností. Ony totiž byly i časy, kdy režisérům k natočení sevřeného dramatu stačil skvělý scénář a kvalitní herecké obsazení. Tvůrci současných filmů se nechávají příliš unášet téměř neomezenými možnostmi formálního pojetí díla a jaksi zanedbávají stránku obsahovou. Dopis třem manželkám je zrežírován velmi obyčejně, skoro až nenápaditě, nicméně disponuje scénářem dostatečně kvalitním, aby udržel mou pozornost po celou dobu svého trvání. Drama o šesti postavách, jehož začátek mi asocioval seriál Zoufalé manželky, tvoří z větší části tři dlouhé retrospektivy, jejichž prostřednictvím sumírují ženské hrdinky vztahy ke svým manželům. Nečekaná pointa pak nabízí uchopení příběhu z docela odlišného úhlu. Chytře pojatý scénář mísí vypjaté hádky a citlivá vyznání lásky s jízlivým humorem a nevyhýbá se ani kritice americké společnosti. Stačí jen číst mezi řádky. 80%(16.12.2006)

Trojice kamarádek se na cestě lodí doví, že čtvrtá žena utekla s manželem jedné z nich. A začne vzpomínání a přemýšlení. Když to shrnu, tak jedna se chová jako nesebevědomá hysterická nána, druhá je kariéristka co na manžela kašle a třetí klasická zlatokopka. Ani jedné jsem nefandil, navíc to je zjevně film o ženách pro ženy a ne film pro mě. Nicméně natočené to bylo slušně a závěrečných pár minut bylo celkem napínavých. A Kirk Douglas si ukradne celý film, když v roli učitele vmete do tváře rozhlasovým magnátům co si myslí o jejich byznyse.(6.3.2018)

Dopis třem manželkám je na svou dobu zajímavě strukturovaný a relativně otevřený film, který mi ve všech směrech připadá jako příprava na Vše o Evě, kteréžto své nejslavnější dílko Mankiewicz natočí o rok později. Podobné postavy (hrané často stejnými herci) zde vedou podobné dialogy o podobných problémech. Oba také disponují podobně chytře napsanými, avšak místy poněkud schématickými a didaktickými scénáři. Eva je asi přece jen o něco málo lepší - že by si zasloužila o tolik Oscarů víc se mi ale nezdá.(16.12.2006)

Oscarove konverzacni dilko, ktere udrzi vasi pozornost celych 103 minut v pohode... Pro mne osobne nejvetsim prekvapenim velmi prijemny vykon Ann Sothern a pak samozrejme krasna Linda Darnell. Kirk Douglas i legendarni Thelma Ritter vynikajici. Jeanne Crain me (snad jen protentokrat) bohuzel nejak nechytla u srdce. Mohlo to byt roli... Zajimavosti je take "herecka" ucast dalsi legendy a to Celeste Holm, ktera zde byla pouze hlasem klicove (byt ve filmu ani jednou nespatrene) postavy Addie Ross :-)(15.5.2008)

• - Scénárista John L. Mankiewicz sváděl boj s americkými cenzory, kteří mu nepovolili slova jako "laxative" a "toilet". Jako pomstu použil víceznačná slova "penetration" a "saturation". (Kulmon)

• - Film byl natočen podle novely Johna Klempnera Dopis pěti manželkám. Při přechodu na filmové plátno byly dvě manželky odstraněny. (Kulmon)