Muž z Laramie

• USA The Man from Laramie (více)

Smyslem jeho života byla pomsta. James Stewart v titulní roli amerického westernu.
Americký režisér Anthony Mann (1906-1967) oživil skomírající westernový žánr v padesátých letech sérií temných psychologických westernů, v nichž hlavní role ztělesnil jeho oblíbený herec James Stewart. Posledním z nich byl snímek Muž z Laramie, který vznikl podle povídky Thomase T. Flynna, uveřejněné v časopisu Saturday Evening Post.
Jeho hrdinou je bývalý kavalerista, nyní obchodník Will Lockhart, který přijíždí z wyomingského Laramie do Nového Mexika, aby pátral po tajném obchodu se zbraněmi, jenž stál život jeho mladšího bratra. Lockhart se dostává do konfliktu s mocným rančerem (Donald Crisp), který pomalu ztrácí zrak a své impérium chce svěřit spíš svému předákovi (Arthur Kennedy) než nehodnému vlastnímu synovi (Alex Nicol). Film je vybudován jako klasické drama s shakespearovskými motivy (Král Lear) a s hlavní postavou neústupného hrdiny, zmítaného vnitřními rozpory. (Česká televize)

MickeyStuma

James Stewart byl zárukou filmové podívané jakéhokoliv žánru. Tady se jedná o western, kterých natočil také vcelku dost a jako obvykle ztvárnil postavu klidnou a shovívavou, avšak při nepravostech neústupnou a odhodlanou ke všemu. Zkrátka, hrdina příběhu Will Lockhart, kterého ztvárnil, je přátelský a nekonfliktní, ale jakmile dojde ke zbytečným násilnostem, kdy utrpí značnou újmu, stane se z něj až děsivě neurotický zuřivec. Takže takřka rodokapsový příběh o pomstě se spousty zvratů a dějových překvapení, které dokážou udržet pozornost. Atmosféra je samozřejmě v souladu tvorby 50. let, ale i tak se jedná o výtečný film, který se řadí mezi ty vyjímečné na poli klasického westernu. ()

PlysovyMacko

Byvaly vojak Lockhart sa dostava do konfliktov a je nepravom obvineny najprv z kradeze, potom z vrazdy, ublizenia. V skutocnosti ma vlastny zamer tykajuci sa predaju pusiek indianom. Jamesovi Stewartovi to moc slusi. Pacilo sa mi ako stary rancer nemal zaujem o problemy a vsetko chcel riesit pokojne a racionalne narozdiel od jeho prchkeho a rozmaznaneho syna. ()

gotham

Lehce nadprůměrný western, který je specifický tím, že příběh i postavy jsou inteligentní a pestré, ale zase je zde opravdu málo akce, prakticky vůbec se zde nestřílí ani se nikdo nemlátí. Kvalita tu sice je, ale zase tu není nějaký okamžik nebo nějaká zajímavost, která by mě upoutala a kvůli které bych si tento film pustil znovu. 60% ()

LadyRainier

Moc pěkný western ..propracovanost vztahů mezi postavami, zbytečně ne moc střílení a Apačové vypadali jako Apačové ..hvězdičku jsem přidala za herecké obsazení ... ()

brasek

U mňa priemerné westernové divadlo, bez pravej atmosféry a napätia. James Stewart je záruka kvalitného westernu, len tu mi nejako nesedí... teda nesedí mi v tomto snímku nič. Určite to nie je jeden z tých 100 najlepších westernov ako ho ospevujú kolegovia komentátori. ()

Dupac

Naivňoučká a cudná pohádka o potrestané pýše, tady v kulisách divokého západu, kameramansky nádherně zarámovaná. Silnější *** ()

Sopholojong

Panoramaticky pekne nasnimany "intrigansky" western, ktory si vsak vybija zuby na svojich schematickych kolesach (najlepsiu scenu si odbije uz na zaciatku s prepadnutim a podpalenim vozov). Spinave hry statkarov, rancerov, indianov a neviem koho este na tisickrat uvareny recept... s upadajucou ikonou Stewartom v ulohe "stryka od vedla", ktory nikomu nechce ublizit, len prahne po neexistujucej americkej spravodlivosti. V zavere sa to zvrhne uz do takej "sladkej" limonady o vine a treste, ze som to prestal vnimat. ()

StaryMech

V přeceňovaném westernu, prý jednom z prvních širokoúhlých, jejž navíc hyzdí četné díry a nesmysly ve scénáři (máme tu například lékaře, který po vyšetření bezvědomého pacienta sděluje příbuzným, že dotyčný oslepl), režisér tak jako často předtím i potom vzorně naplnil žánrový tvar, aniž by jej přesáhl, a v závěru hodil přes palubu nejzajímavější postavu, aby mohl příběh zakončit tím nejlacinějším způsobem. Důstojná poklona Shakespearovi vypadá podle mě jinak, třeba tak, jak ji několikrát složil Kurosawa; Hollywooďan vypustil z ruky úhledný polotovar. ()

Ferguson

No nevím. Zlý běloši dodávají ještě zlejším indiánům pušky, aby mohli nespravedlivě bránit svoji půdu proti přivandrovalcům z Evropy a masakrovat chudáčky kavaleristy. No nevím. ()