Gundermann (festivalový název)

(festivalový název)

Životopisný / Drama / Hudební

Německo, 2018, 128 min

• dalziel

Kein spaß.Scheiße !!! 🤢🤢🤮(13.9.2019)

Skutočný príbeh nášmu publiku neznámeho pesničkára zaujme svojou trpkosťou i pomerne verným zobrazením.(24.11.2019)

Nových nemeckých filmov o živote v NDR som už videl dosť a prestávajú ma baviť. Tento sa mi zdá priemerný. Možno je to tým, že hlavný hrdina si ma nedokázal získať. Hudobné filmy nemusím. Je to škoda, lebo neustále mám pocit, že je u nás dostupných málo nemeckých filmov. Dík za titulky desade.(9.8.2019)

Asi, ako by to vypadalo, keby sa tak načrelo do spisov ŠTB Michalovi Kocábovi. To už zostane len TABU, o čo sa určite postaral borovičkár Havel a sedmospáč Schwarzenberg. Michal sa aspoň postaral o Rusov a bojoval za Československo, čo zničili väčší darebáci. Gundermann je prostoduchý príbeh klubového pesničkára, ktorý sa pretĺkal nešťastným komunizmom, ako informátor za cenu, aby nakukol za oponu. Vcelku nič mimoriadne, ale reálne stráviteľné, slušne zahrané, na úrovni niečo nad priemer životopisného diela.(11.8.2019)

Gerhard Gundermann, alias Gundi (vo filme ho presvedčivo stvárnil Alexander Scheer) bol vnímaný ako kontroverzná osoba ešte predtým, ako sa prevalilo, že spolupracoval so Stazi. Ale vďaka svojej hudobnej tvorbe sa stal pre východných Nemcov legendou. Paradoxne pre Nemcov na západ od berlínskeho múru ostal takmer neznámy. Pozrite si záznam koncertu jeho piesne Linda ___________________ Životný príbeh Gundiho ma zaujal nie len preto, že som bol fanúšik alternatívnej hudby (vtedy sa jej hovorilo zakázaná). Okrem toho, že som za ňou dosť precestoval, nechával som si posielať rôzne amatérske nahrávky, samizdaty, "západné" platne a pod. Samozrejme, ústrižky z pošty putovali rovno do šuplíka Štb, takže som si užil dosť predvolaní, zopár sledovačiek, domové prehliadky, kopec vecí mi pobrali... ešte že prišiel 89-ty. Pre takých, čo neboli v lajne a príliš vystrkovali hlavu, to nebol žiadny "starý dobrý socík", ako ešte stále často počúvam. Odporúčam nielen pamätníkom tej doby.(7.8.2019)