Svátky klidu a míru

Mikael Chr. Rieks

Jacob Thuesen

Scénografie:

Gitte Malling

Shlédnuto v rámci přehlídky severských filmů Scandi (resp. po přehlídce) a opět konstatuji, že na mě dýchlo chladné lidské "klima" v podobě tohoto lehce komediálního a hlavně syrového zimního filmu. A myslím, že to máme všichni, když si při těchto podobných rodinných sešlostech říkáme: hlavně to nějak prostě vydržet! :-))(18.1.2019)

Životný, tedy hořko-sladko-kyselo-slaný snímek severské produkce, jak ho mám rád - něco mezi 3,5 a 4 body. Viděno v rámci Scandi.(13.1.2019)

Vianoce - sviatky stresu a pokrytectva.(13.1.2019)

Uveritelne vianocne rodinne fiasko. Kazdy uz hadam aspon raz zazil Vianoe v kruhu rodiny a riesil chvalenkarstvo, zasluhy, nevychovu, nervy na dranc a ine socialne diagnozy, ktore sa ocivine dedia. Takze v tejto teme sa musi najst snad kazdy. Filmarsky dobry dansky film s americkym scenarom. Zahrane solidne, postavy ma bavili - specialne pan manzel a jeho recept na opravenu kapustu :) 67%(15.1.2019)

Paprika Steen mě poněkud zaskočila, byl jsem naladěný na komedii, jenže režisérka svůj projekt kormidlovala do vážnější polohy. O vtipy divák samozřejmě nepřijde, počká si na ně ale více, než očekával a budou mít trpkou příchuť. Často těží z trapnosti a odcizení, není to osvobozující, radostná komika, čiší z ní hořkost a rozpaky. V první půli, kdy se rodinný klan sejde k večeři, jsem začal trpět averzí na dánštinu v situacích, kdy mluvil jeden přes druhého. Je to standardní problém titulkovaných filmů, které nezvládají dialogové snímky ve skupinových scénách. Holt, kvalitní dabing bývá v některých případech lepší volbou. Herecky je to bez problémů, ale přiznám se, že bych tentokrát ocenil spíš odlehčenější zpracování. Celkový dojem: 60 %.(2.2.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2018 na Torontském mezinárodním filmovém festivalu. (Varan)