Antropocén: Epocha člověka

Jennifer Baichwal

Alicia Vikander (vyp.)

Nicholas de Pencier

Roland Schlimme

"Teprve až pokácíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku, až ulovíte poslední rybu, přijdete na to, že se peníze nedají jíst." Určitě nedoporučuji na dokument koukat, pokud se o vás pokouší jakýkoli náznak únavy. Hypnotické záběru doplněné hypnotickou hudbou nebudete mít nejmenší šanci přečkat bez zamhouření oka. Taktéž nedoporučuji pro všechny odpůrce artu, protože ho tam bylo dokonce i na mě trochu moc. O záběrech nelze říct, že by byly krásné, protože zobrazují dost odporné věci. Jednotlivé pasáže a sdělení jsou sama o sobě dobré, ale jako celek se neubráním pocitu určité nekonzistence. Jako kdyby bylo málo dobrých záběrů a tvůrci museli něčím nějak smysluplně naplnit stopáž. Člověk se tedy nedovídá nic moc nového a ani ta forma není nějak dobře ucelená. Každopádně, věřím, že k nějakému stupni zamyšlení dokument diváky určitě díky zvolené formě přeci jen přiměje, takže záměr dokument nakonec splnil. Za sebe dávám 3 kousky.(31.1.2020)

• neskvik

Obrazy su pekne, ale to predsa nestaci. Hodnota informacii - o co by teda v dokumente malo ist je velmi slaba, niekedy myslim si zavadzajuca, len aby si tvorci obhajili svoje presvedcenie a to je skoda. Ale podla tunajsieho hodnotenia staci byt tendencnym a uspech sa dostavi - teda ten v podobe hviezdiciek, pretoze ak by sme mali ist do dosledkov, vacsina z nas by bola riadnym pokrytcom.(20.11.2019)

• Othello

Dokument na hovno. Většinu těch estetizovaných záběrů, zaznamenávající problémová průmyslová odvětví by si mohli šéfové těch firem v pohodě vyvěsit hrdě nad stůl. Komunikaci film naváže mnohdy akorát s místními dělníky na úplně nejspodnějším článku průmyslového řetězu, místo toho, aby se zabýval vyššími šaržemi a propojováním soukromé a státní sféry, což jsou skuteční viníci současné krize životního prostředí. Buď můžeme smutnit při pohledech na rozšiřování povrchových lomů a nebo si konečně přiznat pravdu, že na světě je nějakých 200 konkrétních lidí a pokud nemáme ani jednu fotku s tím, jak držíme v ruce uříznutou hlavu alespoň jednoho z nich, tak jsme pro záchranu životní prostředí neudělali prakticky nic.(11.2.2020)

Ohromující záběry, pravdivější než ty, kterými nás opájejí seriály jako Planet Earth (byť můžeme debatovat nad paradoxem snahy ukazovat zkázu tak, aby především krásně vypadala), ale čemu mají sloužit? Monotónní vršení informací o tom, jak člověk dok****l planetu akorát prohlubuje environmentální žal, pocit bezmoci a apatii. Potřebnější jsou filmy ukazující, co lze změnit a vybízející k akci, ne dokola flagelantsky opakující, co všechno jsme jako civilizace udělali špatně. To už víme.(13.11.2019)

Záběry krásný, myšlenka ušlechtilá... ale nic novýho nám to vesměs neříká. Nezaujatá osoba o dokument nejspíš ani nezavadí, zaujatým už oči víc neotevře. Kouká se na to hezky, poslouchá se to hůř (z hlediska naší nevábný budoucnosti), ale spíš je to takový učesaný shrnutí ve stylu: “V minulých dílech jste viděli...”(7.7.2020)