I Jiří Menzel nesměl na úsvitu normalizace natáčet, hříchy musel vykoupit příkladným budovatelským dramatem. Mladý hrdina nachází své místo v soukromém životě i ve společnosti teprve na stavbě elektrárny. Tam, mezi opravdovými chlapy, kteří se nebojí žádné práce, nalezne navíc sílu rozejít se s maloměšťáckou rodinou své vyvolené... (oficiální text distributora)

Dupac

Poetizující oslava mužské soudržnosti, železobetonu, Tatrovek a chapadel bagrů, přesýpajících tisíce tun písku. To vše na pozadí socialistického idealismu. S poctivostí a nemelouchařením se to v dobách normalizace zjevně dalo dotáhnout až na bagristu, obsluhujícího výkonný norský stroj. ()

migl

To ale bola kktská agitka!,radšej makať na stavbe(špina,bordel...) ako zarábať 4000kčs! rozvozom mäsa po Prahe(pohoda,klídek,tábáček). Keď si predstavím ceny vtedy, tak 4000kčs bol luxusný "vývar" ,skrátka blbá a neuveriteľná agitka ()

valmet

Film je normalizační blbost, ničím nevybočující z průměru filmů stejně zaměřených. Vlastně je tu jedna věc, která mi utkvěla v hlavě a to je opravdu krásná herečka v roli dívky hlavního hrdiny. Taková kočka se hned tak nevidí. Za ní jednu přidávám. ()

pájap

Není to špatný...ta jeho holka která mu řekne že se chová jako buran,rozmazlena fiflena....to bych šel taky jezdit na přehradu,než dělat něco aby byla spokojená panička a večer poslouchat jak nechává u kamarádky kadeřnice dýžko...Enspigle,než sukat blbou krávu, lepší vozit pisek ()

Kajagogo

Kto bol v mladosti nutený pobývať v robotníckych barakoch a cítiť pach namoknutých prešívaných kabátov, zaprášených montérok, vychladnutého omastku, rozliateho piva a plechoviek od konzerv plných špakov, nech si ten film pozrie. Tie pachy z toho filmu priam prerážajú. Čo sa týka pohnútok hlavného hrdinu, naprosto ho nechápem. Tá krásavica na neho čakala dva roky a on jej odíde na stavbu priehrady. Z baraku vojenského do baraku na ubytovni. To by som ja po návrate z vojenskej služby nikdy neurobil. Chápem, že asi nechcel byť závislý na rodine svojej milovanej, ale predsa v Prahe boli iné možnosti, ak by s ňou chcel zostať spolu a zároveň slušne zarobiť! V úvode filmu ma zaujala scéna, v ktorej sa hlavný hrdina lúči s vojenskou službou, pripomenula mi mladosť. Ďalej už len jazdia tatrovky, práši sa na stavbe a je otrasný hluk. Občas to strihnú na barak, kde šoféri svojsky žartujú pri stoloch plných chleba, domácej masti a uhoriek. Nič ostatné sa mi z toho filmu nevybavuje. Osud podobných robotníkov bol dosť nezávideniahodný, zarobili síce slušne, ale nadreli sa ako kone a jazdili zo staveniska na stavenisko, pričom mnohým stačila len tá ubytovňa. Takí skončili po zmene režimu prví na dlažbe a boli medzi prvými bezdomovcami (ubytovňa už nebola za 5 KČS/deň, vkladná knižka sa rýchlo minula a potom čau, dovidenia, staraj sa ako chceš). Myslím že tak by skončila aj tá postavička mierne duševne zaostalého pracovníka (hral ho p. Husák), z ktorého si ostatní stále robia posmech a rôzne ho ponižujú. No, neviem čo by som ešte napísal, nič extra sa mi nevybavuje, ale normálne si idem kúpiť do potravín Trenčiansky párok s fazuľou, desiatku pivo a dva rožky. Za pripomenutie nevábnych okamihov mladosti strávených po barakoch a ubytovniach a perfektné minisukne hlavnej predstaviteľky deja dve hviezdy. ()

Hombre8

Tak koukám, tentokrát budu hodně proti proudu. Jestli to nebude tím, že na rozdíl od mnohých hodnotitelů jsem onu dobu ještě stihl zažít na vlastní kůži, takže vím, co je tvrdá práce (nejen) za volantem a jak uvažovali lidi, kteří k ní byli tenkrát "odsouzeni". Pántik přesvědčivý. ()

Bantala odpad!

Kdo má rád náklaďáky a bagry bude v sedmém nebi. Nevím proč jsem film vůbec zhlédl celý. Snad z nějakého pobláznění! Kdo chce promarnit hodinu a půl svého života ať zapne své televizní přímače a velmi pohodlně se usadí, protože to bude velmi dlouhá hodina a půl! ()

710.cz

Jsem věkem pamětník a mohu tedy ostatní ubezpečit, že v tom co bylo ke koukání k dispozici v osmdesátých a sedmdesátých letech, je toto o mnoho menší sračka než ostatní sračky. Tři hvězdy za to, že se Menzel nedal tak úplně zlomit. ()

Vampira

Jedno slovo - nuda. Teda pokud nemilujete Tatry a stavbu přehrady. Začátek vypadal ještě nadějně, ne zrovna akčně, ale místy byl i mírně úsměvný. Přesně do okamžiku, kdy se hrdina rozhodne jít vydělávat na stavbu. Od té doby nastupuje už jen nuda (a Tatry), která vydrží až do konce. Film mi nepřišel nijak přehnaně budovatelský (kam se hrabe na takový Elisium), ale je strašně předvídatelný a nezajímavě natočený (teda pokud nemilujete Tatry a stavbu přehrady). Od odpadu ho zachránil jen začátek a fakt, že přítelkyně je pojatá jako celkem normální osoba. ()

Fenix188

Dle mého názoru se nejedná zcela o budovatelský film. Pan Menzel zde dokázal skrýt myšlenku která je vyjádřena na konci filmu - nežebrám a nekradu. Za socialismu se mezi lidmi razilo hojně heslo "kdo nekrade okrádá rodinu" a na to právě v tomto filmu pan Menzel poukázal, že s tímto rozkrádáním nesouhlasí, mimo jiné poukázal na mravní sílu mladého kluka, který díky svým ideálům o poctivém životě přerušil styky se svou dívkou aby v životě šel novou, byt tvrdou ale poctivou cestou. Navíc pro mě, jakožto pro občas ještě současného řidiče Tatry 148 ,je tento film srdcovka která má ode mě pět hvězdiček. ()

pajkir

Menzel si za tenhle film sypal popel na hlavu, ale tak strašný to nebylo. Asi nejvíc mi na tomhle filmu nevadil obsah, ale bodré herectví Júliuse Pántika, že prej národní umělec, tak nevím.... ()