Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Pathrose

"No tak, že bych ještě sklidil... na zimu bych prodal kravku a na jaře už nezaseju." Kemr je famózní. Krásná komedie. ()

Psycho.R

Je jen málo českých komedií, který jsou nabušený hláškama jako Samota. Jeden z nejpříjemnějších filmů naší kultury. Už jen autorský tým jasně načrtl, že půjde o film plný laskavého humoru. ()

josieaddms

Tohle patří k těm u mně poněkud nepochopitelným českým klasikám. Ano, Kemr je výborný, ale kde není? Však to nemá ani žádný příběh!! Vtipy více méně nejsou vůbec vtipné, a i když se Svěrák se Smoljakem snaží sebevíc, jejich filmové počiny, i přes neskutečnou legendárnost, nepovažuji za povedené a zábavné. Na rozdíl od jejich divadelních počinů.... Samozřejmě Čechům se to ale líbí, vždyť je to Menzel... Nevím, v dětství jsem to viděla jednou, kvůli Třískovi, teď znovu, a pořád žádný velký dojem. Je to celkem milé, ale to je asi tak všechno. ()

wiix

Okrem toho, že viem pomenovať lejak aj inak, som sa naučila, že ..." to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou." Proste TOP klasika. ()

ppospisil

Tak jako racionální ignorant českých 'klasik' jsem se konečně jednoho předvánočního nedělního odpoledne dostal k tomuto klenotu českého filmu. Ano, je to tak, tento film je naprostou dokonalostí české komedie, která se během normalizace točila. Pokud mě Svěrák bavil minulý rok premiérově ve Vrchní prchni, tak tady mě společně s mým oblíbencé Kemrem totálně položili na lopatky. Celý snímek hýři vtipem, měšťáctvím, krásnou přírodou, pohodou a v neposlední řadě také ironií této politicky kruté doby. V posledních měsících není tolik času psát komentáře, ale tady jsem si musel najít čas a vzdát tak hold Menzelovi, Kemrovi, Svěrákovy a dalším, kteří mě skvěle naladili na příjemný nedělní večer. Smekám klobouk pánové. Snad teprve druhý či třetí český film který hodnotím 100%. ()

Likan7

Zlatý věk české kinematografie. Na samotě u lesa do toho určitě patří, protože objektivně jde o jeden z nejlepších a hlavně nejklasičtějších českých filmů. Pokud jsme, nebo jsme alespoň byli, v něčem mistry, tak v rodinných filmech. Mnoho hlášek už zlidovělo a pokud přidáme skvělý výkon Josefa Kemra a Zdeňka Svěráka, je zdejší hodnocení obhajitelné. ()

Inozuka

"Tři přání měl a dvě už prošustroval..." Jak již bývá zvykem u filmů dvojice Svěrák Smoljak - většina hlášek naprosto zlidověla a co scéna, to skvost. Těžko říct, jak to ti dva dělali, snad dobrý pozorovací talent, cit pro zachycení "člověčiny" a láska k lidem. Nevím, každopádně to funguje. "DNESKA?" "Dneska taky!" ()

neo93

Krásný filmový skvost Jiřího Menzela. Je radost se dívat na takový to snímek, který pohladí po duši. Jednoduchý příběh o koupi chalupy, který ovšem potěší snad každého. Josef Kemr jako starousedlý děda Komárek je prostě nezapomenutelný. A rodinka Zdeňka Svěráka a Daniely Kolářové, která by právě ráda vlastnila malebnou chalupu dědy Komárka, vytváří společně s ním tu nejlepší kombinaci milého a slušného humoru. Navíc tu máme další postavy, které si člověk lehce zapamatuje i díky jejím pověstným hláškám. Jednoduše československá nestárnoucí klasika bez slabých chvilek. ()

LordNachos

Rozhodně nebudu jako všichni ostatní dávat tomuhle filmu maximální hodnocení jenom proto, že má něco společného s lidmi okolo Járy Cimrmana. ()

Appleboy

Další nesmrtelná české komedie, která je důkazem toho, že i za tvrdé normalizace u nás vznikaly kvalitní snímky. Pánové Svěrák a Smoljak prostě nemohli napsat špatný film. Přínosem je režie Jiřího Menzela, která filmu dodává krásnou poetiku. "Pana Lorenc, uvezu to?" :-) ()

Fildas

Režie: Jiří Menzel // Hrají:Josef Kemr, Zdeněk Svěrák,Ladislav Smoljak. Tak když to tyhle mistři rozjeli, vznikla krásná komedie vyprvávějící o životě na vesnici, k tomu pár super výroků a je to dokonalá podívaná. ()

Tiiso

Prodám kravku a na jaře nezaseju....Myslím si že tento film patří k jedněm nejlepším co bylo u nás v celé historii vůbec natočeno. Krásný humor propletený s hloubkou lidských citů ať už láska, smutek nebo i závist. Vynikající Kemr a paní Kolářová. Nestalo se mě ještě, že bych film viděl a nebavil mě. Prostě pět. ()

Rodin

Vidíte? Nekousne! To je neuvěřitelný! No, prosim tě, Oldo, kde máme ten kastrol, já musim vařit... (nebo tak nějak to bylo). Tenhle film se mi zažral pod kůži a pokládám ho za jeden z nejlepších, které se v 70. létech podařilo natočit. Skvělé. ()

DadysGirl

Chčije a chčije je určitě nejznámější hláška, následovaná Jitko! Kráááávo! :) Ale já mám nejradši - vejš Radime, vejš! :D ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)