Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

DadysGirl

Chčije a chčije je určitě nejznámější hláška, následovaná Jitko! Kráááávo! :) Ale já mám nejradši - vejš Radime, vejš! :D ()

smajly

Film by měl být o lidech a pro lidi. "Na samotě u lesa" je film o Češích a pro Čechy...a dost možná, že ten nejlepší. Líbivá komedie o obyčejných lidech, jejich obyčejných starostech i radostech. A taky, co si budeme povídat...z pera pánů Smoljaka a Svěráka málokdy (podle mě nikdy) kápne něco vedle. Jeden z filmů, které člověk může shlédnout kolikrát se mu zachce, a nikdy ho neomrzí. Jeden z filmů, kvůli kterým já osobně tolik obdivuji Josefa Kemra. Nemyslím si, že jsem nějaký staromilec, který odsuzuje polistopadovou českou filmovou tvorbu, ale natočil někdo v posledních dvaceti nebo třiceti letech něco podobného? Má být odpovědí na rodinu Lavičkovu rodina z "kameňáků" nebo "slunce, sena"? Snad ne! Bez nadsázky uvádím tenhle zlatý kus českého kulturního dědictví mezi mými TOP 10 filmy a myslím že tam ještě dlouho zůstane. 92%! ()

Freshoun

Tomuto filmu nelze nic vytknout.Snad na sto hlášek které každý použije několikrát do roka.Nádherná česká krajina,vynikající scénář,vynikající herci(bez vyjímky),nejlepší hlášky a scény které mě vždy dostanou."TÍÍÍÍÍÍ,TÍÍÍÍÍÍ,ALE DĚDEČKU TY NEMŮŽETE ZNÁT!TÍÍÍÍÍÍ VYPADAJÍ" ()

Stanix

Tady nemůže být o kvalitách žádný pochyb, neboť co věta z filmu, to zlidovělé pořekadlo či nesmrtelně vtipná hláška. ()

papadoce

Toto je nad moje chápanie. 87 percent za komédiu, ktorá nie je vtipná ani zábavná. Pre tieto vaše prešľapy fakticky nemám pochopenie. ()

AshT

Skvělá klasika kombinace Svěráka a Kemra vytvořila jednu z nejlepších českých komedií "A chčije, a chčije." legendární hláška dědu Komárka. ()

topi80

Nežli na menzelovinu bych to tipoval na typickou smoljakovinu, neboť film, ač se o jistý přesah a poetiku snaží, je spíše souborem nejrůznějších gagů s typickým absurdně - pedagogickým stylem humoru. Lyrika je zde přítomna ve vesnických aktivitách dědy Komárka, potíž je v tom, že panu Kemrovi ani na chvíli nevěříte, že by vůbec existovala možnost, že by se odstěhoval (natož že by umřel). Je to tedy pěkný souhrn humorných etud, i když v trochu nižší kadenci než v jiných filmech podobného typu (ale zase jsou skutečně exkluzivní), ale na Svěrákovy i Menzelovy vrcholy přece jenom výrazně ztrácí. ()

Godhaj

,,On je sice impregnovanej, ale vlhko mu škodí.“ Je jasné, že hlavním tahounem tohoto filmu je Kemr, který pojal svérázného dědu s takovou samozřejmostí, že jsem zapoměl, že je to jen herec. Ostatní mu ovšem sekundují na jedničku. Scénář je od dua S+S tradičně milý, ale mě tu rušily některé postavy, které byly trochu nedotažené, například ten chlapík, co pořád vyjmenovával vše možné, byl až moc zvláštní, a neseděl mi tam ani frajer doktor Tříska. Jinak ale oceňuji, že tvůrci vůbec netlačili na pilu a nechali příběh volně vyplynout a nenechali se strhnout do nějakého dramatického konce. ()

SONY_

„Děda je hodný, ale překáží nám.“ Jedna z nejlepších českých komedií, která nikdy nezklame. Spousta vtipných a legendárních hlášek, skvělí herci a skvělý scénář. Asi si taky najdu baráček na samotě u lesa. Nechám si od Hrušky udělat podlahu, pan Lorenc mi řekne, kolik toho unesu, děda Komárek mě bude zásobovat kozím mlékem a nesmím zapomenout na příběh o vodníkovi, který mi převypráví Radim. A doufám, že v tom baráčku budou maximálně psí blechy, ty totiž na člověka nejdou. /100%/ ()

RAFT

Režisér Menzel natočil skvělý film. Opravdu rodinná komedie se spoustou hlášek ve filmu chčije a chčije.Co scéna to perla. Duo scenáristů Svěrák a Smoljak, dobře napsaný, tak jak to umí. Film který , běží každý rok v televizi a pokaždé se na něj doma diváme.Krásné prostředí, nádherná krajina.Hlavně dost dobré herecké výkony všech herců. Kunkaji žáby, vejš Radime.Za mě 90% ()

hull

Neuvěřitelná koncentrace fórů, vtipů a hlášek na jedno filmové okénko. Střet městského a venkovského života. Zachycení čecháčkovství ve všech podobách. Ani po půl hodině přemýšlení, si nedovolím vybrat nejlepší obrat. Jen nabídnu v náznacích - pražští spoluobčané spící do desíti, hodnocení nejen vizáže dvou Pražáků tatínkem dědy Komárka ..."Ty, ty, ty teda vypadají" nebo řemeslná zručnost pana Lorence. Jo jo, je toho mnoho hu hu hu hu (vejš) hů hů hů. ()

vitac.

31. 7 .2009 - Klasická česká komedie plná poetiky a milého humoru. Dokážu lehce pochopit plné hodnocení od mnoha ostatních uživatelů ČSFD, ovšem mně osobně film úplně nesedí, těžko ale říct proč. Zdá se mi příliš rozvláčný, žádné další důvody vyjádřit dost dobře neumím... Prostě pocitově to není tak nějak ono, mnohem raději se podívám třbas na Vrchní, prchni! Tři a půl. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)