Syn temnoty

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2019, 90 min

• Othello

Jedinečná kompilace scénáristických a režijních chyb, které pečlivě vybělují fakt, že všechno, co vidíme je jen úzkou součástí toho velkopanského konceptu "superhrdinského hororu". Nic tak ve filmu neexistuje mimo scénu a nic tam nemá jakýkoli charakter. Tvůrci to alespoň přiznávají tím, že aby byli schopni probudit v divácích vůbec nějakou responsi, tak ve správných momentech ohulí zvuk a postavy umírají v dost slušných gore cirkusech jak od Aji.(21.8.2019)

• Gilmour93

Damiánek z Kryptonu terorizuje své adoptivní Kentovi, Lois Laneové pro jistotu rozdrtí ruku a náš svět nechce spasit, ale zprasit. Jestliže je nebe, musí být i peklo. Jestliže je Superman, musí být i Badman.. Brightburn se snaží napříč žánry dekonstruovat superhrdinství, ale paralyzují ho tři kryptonity. Bratranci Gunnovi (náhled do jejich filmografie je ostatně všeříkající) a Yarovesky, který s potenciálně atraktivním tématem prokázal i na ploše pouhých 85 minut absolutní neschopnost čímkoliv zaujmout (utrhnuté čelisti a střepy v oku se sice budou vyjímat v bulvární verzi Daily Planet, ale vyčichlému zbytku nijak nepomůžou). Lex Luthor jako poctivý lidumil, štíhlý chytrák Otis a Zodova parta v modroústřičných oblečcích zachraňující planetu Zemi jsou sice lákavé představy, ale k nějakému globálnějšímu pokračování s tímhle tvůrčím týmem už snad nebude vůle..(11.7.2019)

Myšlenka hororového Supermana vypadala ve fázi plánů a popisů jako velmi dobrý nápad, který konečně řádně rozvíří kalné hororové vody. Bohužel, Brightburn ve finále dalece přesahuje možnosti i schopnosti tvůrců. Po celou dobu stopáže jsem měl totiž neodbytný dojem, že celá tato příběhová koncepce šla pojmout daleko lepším způsobem. A i když snímek nabídne několik skutečně velkolepých hororových "gore" momentů při kterých Vám vstanou vlasy na hlavě, režisér David Yarovesky s nimi přichází až trestuhodně pozdě. Ve finále tedy dostaneme další průměrný hororový počin, na který se za pár měsíců zcela zapomene. A to je vzhledem k tématu a faktu, že snímek produkuje TEN James Gunn, vážně velká škoda. PS: Pomyslnou třešničkou na dortu je Michael Rooker, který si v závěrečných titulcích "střihl" roli internetového proroka! „Take the world!“ (25.6.2019)

Na celovečeráku Justice League byl nejlepší ten evil Superman. Sice nedostal tolik prostoru, kolik bylo původně zamýšleno, ale mě bavil nejvíce ze všech jeho filmů. Proto jsem měl poměrně značná očekávání na tuhle Brightburnskou parafrázi na muže v červené kápi, která se bohužel rozptýlila po vývěskách negativních recenzí. A vskutku i já jsem částečně zklamán, na druhou stranu ale musím ocenit snahu to zkoušet trošku jinak, ač po tom průseru v kinech patrně poslední. Další smůlou z mého pohledu je, že jsem ještě před zhlédnutím začal sledovat tématicky podobné the Boys, kde se taktéž krví nešetří, tudíž zdejší brutalita na mě nezafungovala na 100%, přesto jsem sem tam odvracel zrak, jelikož to místy tvůrci už přehnali. Bohužel nebyl budget a cliffhanger nikdy nebude dovyprávěn, ale jsem rád alespoň za tento jednotlivý neokoukaný námět. Děkuji producentu Jamesi Gunnovi..7/10(10.8.2019)

Gunn brothers je dobré duo ... všechno, kde se točí tihla dva týpečci by vás mělo zajímat. Koho kdy zajímalo, jak by to asi dopadlo, kdyby Clark Kent byl odeslán směrem k Zemi za účelem absolutní dominance a podrobení lidstva, tak by se měl mrknout na Brightburn. Film a Superzmrd si opravdu s nikým neberou servítky a po dlouhé době se v kině dočkáme i celkem pěkného gore ... navíc tvůrci opravdu nejsou přizdisráči a ukazují politicky korektnímu SJW Hollywoodu ukazováček snad v každém záběru. Více takových filmů !(24.5.2019)

• - Ukolébavka, kterou zpívá Tori (Elizabeth Banks) svému synovi (Jackson A. Dunn), je píseň „Everything's Gonna Be Alright“ od Boba Marleyho. (korbitch22)

• - Tori Breyer (Elizabeth Banks) nosí ve filmu tričko punkové kapely Ramones. (korbitch22)

• - Pre scenáristov bol pri vytváraní charakteru Brandona inšpiráciou aj americký vrah Dylan Klebold. Čítali si svedectvá jeho rodičov, čo im malo pomôcť vytvoriť postavu, z ktorej činnosti budú diváci znechutení. (Marceloo)