Syn temnoty

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2019, 90 min

Kolikrát mi při sledování Supermana a jeho samotného originu můj mozek vtiskoval myšlenku...Co kdyby se po svém příletu fakticky nedal na stranu dobra ? Co když by se z něj stal proradný bastard, jehož úmyslem by bylo zničení světa, tak jak ho známe ? Konečně....konečně jsem se dočkal i takového zpracování, neboť potenciál jsem v tom viděl skoro až nevyčerpatelně kvalitní. Sice zde je divákovi představena tato postava v dětském věku, ale popravdě mi to takto sedlo ještě více. A když k tomu připočtu podíl Jamese Gunna, toho, jehož jméno se podepsalo na takových snímcích jako Úsvit mrtvých nebo Strážci galaxie, tak jsem film prostě musel vidět. Tak zaprvé říkám, že kdo čeká blockbuster se vším všudy, tak bude zklamán. Film se pyšní skromným rozpočtem, pomalým vyprávěním a menším podílem akce. Jenže.....ten styl budování tísnivé atmosféry se mi neskutečně zamlouval (gradace patří k tomu nejvydařenějšími, s čím Brigthburn přišel), klučina, co si střihl hlavní roli, překvapil svým výkonem. No, a k tomuto hororovému nádechu se musí přičíst i pořádná krvavá brutalita, s kterou se film vytasí (ať už scéna s čelistí po pádu auta z výšky.... nebo kus skla v oku a následná extrakce). Nic pro slabé žaludky, teď již chápu věkovou přístupnost R. I dunivé tóny doprovázející chladnokrevné počínání hlavní postavy (čti malého zákeřného šmejda) se mi zaryly hluboko pod kůži. Klidně natočte tu dvojku..... pokud si to zachová stejnou tvář, tak vlastně proč ne. Nesmírně mě to potěšilo. Za mě dávám 84 %(19.8.2019)

Gunnovic bráchové jsou vážně šílenci. Cáklých nápadů mají na rozdávání, a temný Superman je jedním z nich. Překvapila rozhodně brutalita, film se s divákem celkem nemaže a počítá s tím, že si své příznivce najde zejm. mezi zkušeným hororovým publikem. Maska jako vystřižená z herní Amnesie parádní. Moc fajn drsná jednohubka!(28.9.2019)

• Othello

Jedinečná kompilace scénáristických a režijních chyb, které pečlivě vybělují fakt, že všechno, co vidíme je jen úzkou součástí toho velkopanského konceptu "superhrdinského hororu". Nic tak ve filmu neexistuje mimo scénu a nic tam nemá jakýkoli charakter. Tvůrci to alespoň přiznávají tím, že aby byli schopni probudit v divácích vůbec nějakou responsi, tak ve správných momentech ohulí zvuk a postavy umírají v dost slušných gore cirkusech jak od Aji.(21.8.2019)

• classic

Z tohto nepodareného chlapčiska - Brandona Breyera asi nikdy nebude (okuliarnik indický) Clark Kent, alias Superman ? Nespomínam ho nadarmo, pretože má takmer navlas rovnaké schopnosti, ako chlapec s miestom pôvodu - Krypton. _ Manželia Tori a Kyle Breyerovci nemohli mať dlho deti, až pokiaľ jednej noci nespadol tesne vedľa ich farmy meteorit s pachuťou menšieho „vesmírneho korábu” . Konečne dôvod na radosť, však, keď sa v jeho útrobách nachádza malé bábo ? Alebo, ani nie ? Prvých cca. 10 a niečo naviac rokov to vyzeralo, že všetci môžu byť maximálne spokojní, až pokiaľ “temné hlasy” nezačali vyvolávať Brandona, aby p-o-v-s-t-a-l, a stal sa tým vyvoleným, temným, ANTI-hrdinom, ktorým je už dávno predurčený... ? Rodinný klan Gunnovcov (medzi ktorými je aj vizionársky tvorca Strážcov galaxie, James) ešte nemusí znamenať 100. % záruku = filmovej kvality, že keď sa zídu tzv. talentovaní scenáristi, nemusí sa zákonite nakrútiť i pozoruhodný mix : sci-fi, thrilleru a hororu. Som si istý, že rež. s poľsky znejúcim priezviskom - Yarovesky, neukočíroval tento film tak, akoby sa patrilo, i keď úplne záverečná sekvencia s lietadlom mala niečo do seba + so záverečnými titulkami sa moje pocity len umocňovali, že v tom momente bol film skrátka najlepší. A predtým ? Trochu viac predvídateľný ! Niektoré scény sú kruté a surové, ale dali sa už dopredu očakávať, a tak tým pádom je réžia veľmi plytká a nezáživná ! _ Títo tvorcovia chceli prísť s myšlienkou, čo by sa stalo, ak by Kal-El zišiel na zlé chodníčky ? Je to určite zaujímavé na zamyslenie, ale z ich strany to bolo strašne málo rozvinuté ! Občas som mával stiesnené dojmy, k tomu som zhliadol pár dobrých filmových momentov, ale film ako celok - bohvieako dobre nefungoval. Herecké výkony neboli nič extra, ba ani Jackson A. Dunn. Niečo medzi priemerom a POD-priemerom.(18.5.2019)

Nakonec to nebylo tak špatné. Překvapuje mě dost nízké hodnocení. Možná od toho byla moc vysoká očekávání. Jak by to asi vypadalo, kdyby na Zemi přistál zlý Superman? To se nám snaží ukázat tento film. Začátek je pomalejší, a pak to začne, jedna velká vyvražďovačka. Možná to není moc originální, ale minimálně si ten kluk umí dost dobře hrát na svatouška. Kromě Elizabeth Banks tu žádné hvězdy nenajdeme. Ruka Jamese Gunna tu moc patrná není. "Vždycky budeš maminčin chlapeček."(26.9.2019)

• - Název filmu se objeví až chvilku před závěrečnými titulky. (noelcoward73)

• - Tori Breyer (Elizabeth Banks) nosí ve filmu tričko punkové kapely Ramones. (korbitch22)

• - Premiéra filmu byla původně plánovaná na 30. listopadu 2018. (Varan)