Syn temnoty

• USA Brightburn (více)
Trailer 4

Superhrdinský horor Syn temnoty sleduje dobrodružství malého chlapce ze vzdálené mimozemské planety, který ztroskotal na Zemi uprostřed amerického venkova. Bezdětný pár, který nemluvně najde, se z něj pokouší vychovat dobrého člověka. Zároveň jej učí, jak ovládat zázračné schopnosti, které se u něho s přibývajícím věkem začnou rozvíjet. Místo aby se však stal pro lidstvo hrdinou, začnou se u něho projevovat temné pudy a z běžného pubertálního vzdoru a úzkosti se stane smrtící a děsivá noční můra. Zatímco jeho schopnosti nabývají netušených rozměrů a situace se začne vymykat kontrole, rodiče se musí pokusit najít způsob, jak ho zastavit. Dokáže v sobě jejich syn ještě najít dobro? (HBO Europe)

Trailer 4

verbal

Než si z nedostatku fertility adoptovat ze zoufalství ufonskou kal-elí kukačku, to už je daleko bezpečnější skáknout si do děcáku pro nějaký ten potrat cigánských narkomanů. Ten můžete alespoň řádně řezat, aniž by vám hrozilo, že vás za to jednou umlátí vaším vlastním pikapem, popřípadě vyvrhne bleskoočima. Jindy nadstandardně inventivní bratři Puškkové tentokrát uplácali jen průměrného, laciného a veskrze omšelého venkovského Antisupergeje, který, místo aby to rozjel pěkně naprudko globálně a vyhladil všechny ty komerčně vyhajpované, plytké a povrchní omalovánkové bukanýry, jen unyle zahluší pár vidláků a odfrčí si to na orbitu. Čili takové stěží patnácticentimetrové edukační starosti naprosto iritující hysterické pičí matky v permanentní laktační psychóze s nesympatickým ádéhádé Superfrackem, jehož byste nejradši od samého počátku umlátili kryplonitem, načež brnkli generálu Zodovi, ať si to přijede zkontumovat. Ale pořád lepší než nějaký megasprávňácký přihřátý debil ve slipech natažených přes elasťáky. ()

T2

Rozpočet $6miliónovTržby USA $17,300,439Tržby Celosvetovo $32,485,127 Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ V prvom rade dobrý nápad. Na scénu prichádza temný superman. Nuž je to len nízkorozpočtovka, výzorovo a dejovo nie viac než epizóda z nejakého seriálu ale má to slušné tempo a hlavne dobré napätie, hustú temnú atmosféru. Pre mňa trošku také osvieženie po tých prepálených superhrdinoch posledného obdobia. /videl v kine: 65%/ ()

Toren

6/10. Je to hloupý, plný klišé a nelogičností. Ale taky to má šťavnaté fatality a solidního alternativního supráka. Těch nápadů možná není tolik, kolik bych si úplně přál, ale jako zábavná jednohubka to funguje slušně. A technicky je to fakt dobře ošetřený. Více: https://www.youtube.com/watch?v=Z19ylUprLf4 ()

J*A*S*M

Tak se bohužel potvrdila moje obava, ža Yarovesky není dobrý režisér. Atraktivní námět nedokázal proměnit ve víc než průměrný film. Dějový oblouk je přesně takový, jaký si představíte, když se řekne "hororová variace na Supermana". Není v tom ani o chlup navíc, Brightburn nikdy nevybočí z linie, kterou člověk očekává. Tvůrcům holt ke štěstí stačilo podrývat klasickou kostru superhrdinského originu, hororového fanouška ale takhle překvapit nemohli. Ke kladným postavám nebyl režisér schopen vytvořit jakékoli pouto tak, aby diváka opravdu zajímaly. Film na mě proto nikdy nepůsobil, že tvůrci "chtějí vyprávět příběh téhle rodiny". Celou stopáž jsem cítil jen dojem "chceme si hrát s ideou zlého supermana, takže lidská mamka a lidský taťka tam prostě bý musí". Jenže Brandonovo řádění začne poměrně pozdě, a jen pár momentů je vyloženě zapamatování hodných, takže co si pak má člověk počít, když ho lidští hrdinové nezajímají. Respektive když nevěří, že jsou to životaschopné postavy? Brightburn určitě je sledovatelný film, vděčí za to svému námětu, který prostě je cool. Ale převládá pocit promrhané příležitosti. Mohlo to být totiž super různými způsoby, pojato víc navážno a tragicky nebo i naopak úplně odvázaným způsobem. Tahle výsledná podoba je ale nic proti ničemu, a tak to být nemělo! ()

Tosim

Něco podobného píší i ostatní - nechtělo by to spíš vymyslet nějaký originálnější příběh, než jen to temnoty předělat začátek působení Supermana? Navíc konec evokuje spíš pokračování, v tomto filmu víceméně nevyužité a vy jen litujete, že se hrdina neprojevil více v celé své "kráse." Více, než jsou jen vraždy. Škoda tak utopeného fantastického námětu. ()

• Scény ze střední školy byly natáčeny na střední škole Patricka Henryho ve městě Stockbridge ve státě Georgia, USA. Jedná se o stejnou školu, ve které se natáčely obě série seriálu Stranger Things (od r. 2016). (MeanWhile)
  • Premiéra filmu byla původně plánovaná na 30. listopadu 2018. (Varan)
  • Název filmu se objeví až chvilku před závěrečnými titulky. (noelcoward73)