Syn temnoty

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2019, 90 min

Brightburn je žánrová všehochuť, ale určite to takto nemalo byť. Problém je už v námete, kedy sa z ničoho nič zjaví maličké dieťa v lese a divákovi sa podsúva pôvod raz z temnoty, raz z vesmíru ( český distribútor túto tézu ešte viac podporuje ). Tvorcovia sa s touto anomáliou vysporiadali po svojom, bolo im to jedno. Taktiež neskúsený režisér odviedol svoju prácu presne v duchu neskúseného začiatočníka. Ale nie všetko bolo zlé. Snímok má slušné tempo, striedmu minutáž, využíva osvedčené metódy a má vhodne vybraného detského hrdinu ( Jackson A. Dunn ). Na svoje si prídu aj fanúšikovia gore efektov. Celkovo však nejde o žiadnu slávu. Siedme hodnotenie, štvrtý komentár.(16.5.2019)

Na můj vkus možná trochu utahané, ale jinak solidně zvládnutý námět, který zajistí minimálně jednu důležitou věc. Když vám na zahradu spadne děcko ve vesmírné lodi, asi se nejednou zamyslíte nad tím, jestli si ho nechat. Mohl by z něj sice vyrůst nový Superman, ale jisté to úplně není. Druhá varianta totiž čítá rozbombardovaný barák a šíleného emzáka, který povraždí každého, kdo by na něj chtěl práskat mamince a tatínkovi. Pokud by se na těchto základech vybudoval nějaký důstojný "gore" komiksový vesmír, asi bych si úplně nestěžoval.(30.5.2019)

Tak se bohužel potvrdila moje obava, ža Yarovesky není dobrý režisér. Atraktivní námět nedokázal proměnit ve víc než průměrný film. Dějový oblouk je přesně takový, jaký si představíte, když se řekne "hororová variace na Supermana". Není v tom ani o chlup navíc, Brightburn nikdy nevybočí z linie, kterou člověk očekává. Tvůrcům holt ke štěstí stačilo podrývat klasickou kostru superhrdinského originu, hororového fanouška ale takhle překvapit nemohli. Ke kladným postavám nebyl režisér schopen vytvořit jakékoli pouto tak, aby diváka opravdu zajímaly. Film na mě proto nikdy nepůsobil, že tvůrci "chtějí vyprávět příběh téhle rodiny". Celou stopáž jsem cítil jen dojem "chceme si hrát s ideou zlého supermana, takže lidská mamka a lidský taťka tam prostě bý musí". Jenže Brandonovo řádění začne poměrně pozdě, a jen pár momentů je vyloženě zapamatování hodných, takže co si pak má člověk počít, když ho lidští hrdinové nezajímají. Respektive když nevěří, že jsou to životaschopné postavy? Brightburn určitě je sledovatelný film, vděčí za to svému námětu, který prostě je cool. Ale převládá pocit promrhané příležitosti. Mohlo to být totiž super různými způsoby, pojato víc navážno a tragicky nebo i naopak úplně odvázaným způsobem. Tahle výsledná podoba je ale nic proti ničemu, a tak to být nemělo!(23.5.2019)

Letos je hororová úroda filmů co jdou do kin nadprůměrná. Po hodně vydařeném Potomkovi zde máme Syna Temnoty , který je pro mě osobně na stejně kvalitní úrovni. Plusové body navíc za to, že to neobsahuje žádnou vatu a ke konci to získává luxusní vražedný mód a vraždy jsou pěkně krvavé. Přemýšlel jsem i o páté hvězdě , ale tu se nechám pro případné pokračování (pokud to teda na sebe vydělá a odklepnou ho) jelikož jen z těch útržků na konci vidím potenciál minimálně na další dva díly. P.s. 1 doufám, že to budou nominovat na horor roku, ale očekávám, že ne a místo toho tam hodí těžce průměrné My P.s. 2 očekávám zde hodnocení odpad od největší hororové sračky Psychora(24.5.2019)

Brightburn sa nevyhol štandardným chybám, ktoré vidíme u väčšiny hororovej produkcie. Na druhú stranu tu však máme "superhrdinský" element a ten tomu dáva zaujímavú príchuť. Žiadna psychologická rozprava o dobre a zle. Ten fagan je číre zlo. 70% Full recenzia Cinemax Bory - press(27.5.2019)

• - Scény ze střední školy byly natáčeny na střední škole Patricka Henryho ve městě Stockbridge ve státě Georgia, USA. Jedná se o stejnou školu, ve které se natáčely obě série seriálu Stranger Things (od r. 2016). (MeanWhile)

• - Natáčelo se od března do května 2018 v USA. (Varan)

• - Premiéra filmu byla původně plánovaná na 30. listopadu 2018. (Varan)