Syn temnoty

• Austrálie

Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2019, 90 min

Rozpočet $7miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ V prvom rade dobrý nápad. Na scénu prichádza temný superman. Nuž je to len nízkorozpočtovka, výzorovo a dejovo nie viac než epizóda z nejakého seriálu ale má to slušné tempo a hlavne dobré napätie, hustú temnú atmosféru. Pre mňa trošku také osvieženie po tých prepálených superhrdinoch posledného obdobia. /videl v kine: 65%/(16.5.2019)

Určite nie klasický horor, na ktorý sa idete báť. Námet je však výborný a možno nie dokonale prevedený v tomto filme, ale určite má potenciál. Možno filmu uškodilo práve to, že sa jedná o typický "child" horor, kde v podstate zlou postavou je dieťa. To je velikánske obmedzenie, keďže dieťa nemá prístup úplne ku všetkému ako dospelí a môže na diváka hrať iba svojou "nevinnosťou". Herec v hlavnej úlohe hrá úžasne, som zvedavá, či si film pozrel. Výborný soundtrack ! :D 65%(18.5.2019)

• classic

Z tohto nepodareného chlapčiska - Brandona Breyera asi nikdy nebude (okuliarnik indický) Clark Kent, alias Superman ? Nespomínam ho nadarmo, pretože má takmer navlas rovnaké schopnosti, ako chlapec s miestom pôvodu - Krypton. _ Manželia Tori a Kyle Breyerovci nemohli mať dlho deti, až pokiaľ jednej noci nespadol tesne vedľa ich farmy meteorit s pachuťou menšieho „vesmírneho korábu” . Konečne dôvod na radosť, však, keď sa v jeho útrobách nachádza malé bábo ? Alebo, ani nie ? Prvých cca. 10 a niečo naviac rokov to vyzeralo, že všetci môžu byť maximálne spokojní, až pokiaľ “temné hlasy” nezačali vyvolávať Brandona, aby p-o-v-s-t-a-l, a stal sa tým vyvoleným, temným, ANTI-hrdinom, ktorým je už dávno predurčený... ? Rodinný klan Gunnovcov (medzi ktorými je aj vizionársky tvorca Strážcov galaxie, James) ešte nemusí znamenať 100. % záruku = filmovej kvality, že keď sa zídu tzv. talentovaní scenáristi, nemusí sa zákonite nakrútiť i pozoruhodný mix : sci-fi, thrilleru a hororu. Som si istý, že rež. s poľsky znejúcim priezviskom - Yarovesky, neukočíroval tento film tak, akoby sa patrilo, i keď úplne záverečná sekvencia s lietadlom mala niečo do seba + so záverečnými titulkami sa moje pocity len umocňovali, že v tom momente bol film skrátka najlepší. A predtým ? Trochu viac predvídateľný ! Niektoré scény sú kruté a surové, ale dali sa už dopredu očakávať, a tak tým pádom je réžia veľmi plytká a nezáživná ! _ Títo tvorcovia chceli prísť s myšlienkou, čo by sa stalo, ak by Kal-El zišiel na zlé chodníčky ? Je to určite zaujímavé na zamyslenie, ale z ich strany to bolo strašne málo rozvinuté ! Občas som mával stiesnené dojmy, k tomu som zhliadol pár dobrých filmových momentov, ale film ako celok - bohvieako dobre nefungoval. Herecké výkony neboli nič extra, ba ani Jackson A. Dunn. Niečo medzi priemerom a POD-priemerom.(18.5.2019)

• Sala1

Rodina Gunnovcov pripravila podľa traileru nápaditý, zaujímavý a invenčný horor, ktorý polarizuje a definuje dobro a zlo a zároveň je krokom vpred pre žáner superhrdinského filmu. Trailer ale nie je realita a tak nás čaká približne 90 minút nezvládnutého rozprávačstva, prílišnej snahy o záhadu a deštrukčný model na základe nefungujúcich hororových prvkov. Prvá polovica filmu je vyslovene nudná a snaží sa skĺbiť motívy dospievania a rozlišovania medzi správnym a nesprávnym. Ako vysvetliť dieťaťu, poučiť ho čo má robiť a čo nie a vôbec zistiť, či sa správa podľa našej výchovy. Je samozrejmé, že koncept sa oprie o podobnú dejovú linku, výsledkom je však niekoľko jednoduchých dialógov a jumpscare momentov, ktoré sa navyše neustále opakujú a vo vyvrcholení neprinášajú hororovú divácku satisfakciu. Je útrpné sledovať hlavnú postavu chlapca (ktorá neskôr podá príjemný mrazivý výkon), pretože len mlčí. Nedá sa budovať hrôza na základe vizáže, pokiaľ nevnímame rozmýšľanie postavy - či už na základe dialógu alebo činu. V tomto smere je rozhodnutie tvorcov nefunkčné a ako som spomínal, dialógy to celé nezachraňujú ani trochu. Zrodenie zlého Supermana nie je podložené žiadnou mytológiou a v tomto prípade to ani nie je potrebné, lenže by sme potrebovali vedieť na základe čoho sa rozhodne ísť zlou cestou, odkiaľ príde na fakt nadradenia a prečo sa rozhodne ovládnuť svet. Sme svedkami školáckych situácii a incidentov, ktoré vedú k absolútnemu masakru, čo je vo výsledku prepálené a cítiť z toho, že sa tvorcovia snažili vzhľadom k rozpočtu vytvoriť komorný horor, aby v pokračovaní mohli zvaliť pár budov a odniesť si nálepku Cloverfieldu. Druhá polovica filmu sa mierne rozbieha a prináša niekoľko momentov, ktoré stoja za zmienku. Otázka dôvery a materstva, ktorá hoci vôbec nebola budovaná, prináša toľko potrebné napätie do rodiny a zároveň rozdeľuje jej členov vo vnímaní reality. Postava šerifa je zbytočná, pretože hrdinu nemôže nijako ohroziť a do riešenia záhady neprináša ani nič nové, ani nič zaujímavé. Celkovo snímka priveľmi prešľapuje na mieste a jej potenciál je uväznený rovnako ako vesmírna loď v stodole. Vo výsledku jeden z možných skrytých filmových talentov zlyhal a pravdepodobne si ani nezarobí na pokračovanie (popri Avengers, Johnovi Wickovi a Aladinovi). James Gunn by si vzhľadom k svojej situácii mal obozretnejšie vyberať projekty a dúfam, že režijne novú Suicide Squad potiahne.(22.5.2019)

• Arsenal83

Liz Banks je majsterka na hranie v odpadových filmoch, tentokrát jej to nevyšlo na odpad. Ale ani horor to nebol bohviečo. Zakomponovanie superhrdindských síl je síce niečo novátorské, ale k čomu to viedlo? V celom filme maximálne jedna ľakačka, chlapec sem tam v tranze jak po LSD, niekedy sa vo vzduchu vznáša ako v Blair Witch, no a najčastejšie je tak debilne nepríčetný. Neviem, nejak ma to nedostalo. Jedine scéna s okom predavačky bola nepríjemná. A hoci policajtka na konci vyzerá ako prevtelená Vera Farmiga, žiadne Conjuring sa tentokrát nekoná. Banksovo herectvo sa mení postupne na trápnu komédiu a ten záver je maximálne zúfalý.(16.5.2019)

• - Scény ze střední školy byly natáčeny na střední škole Patricka Henryho ve městě Stockbridge ve státě Georgia, USA. Jedná se o stejnou školu, ve které se natáčely obě série seriálu Stranger Things (od r. 2016). (MeanWhile)