Syn temnoty

• Austrálie

Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2019, 90 min

Určite nie klasický horor, na ktorý sa idete báť. Námet je však výborný a možno nie dokonale prevedený v tomto filme, ale určite má potenciál. Možno filmu uškodilo práve to, že sa jedná o typický "child" horor, kde v podstate zlou postavou je dieťa. To je velikánske obmedzenie, keďže dieťa nemá prístup úplne ku všetkému ako dospelí a môže na diváka hrať iba svojou "nevinnosťou". Herec v hlavnej úlohe hrá úžasne, som zvedavá, či si film pozrel. Výborný soundtrack ! :D 65%(18.5.2019)

• classic

Z tohto nepodareného chlapčiska - Brandona Breyera asi nikdy nebude (okuliarnik indický) Clark Kent, alias Superman ? Nespomínam ho nadarmo, pretože má takmer navlas rovnaké schopnosti, ako chlapec s miestom pôvodu - Krypton. _ Manželia Tori a Kyle Breyerovci nemohli mať dlho deti, až pokiaľ jednej noci nespadol tesne vedľa ich farmy meteorit s pachuťou menšieho „vesmírneho korábu” . Konečne dôvod na radosť, však, keď sa v jeho útrobách nachádza malé bábo ? Alebo, ani nie ? Prvých cca. 10 a niečo naviac rokov to vyzeralo, že všetci môžu byť maximálne spokojní, až pokiaľ “temné hlasy” nezačali vyvolávať Brandona, aby p-o-v-s-t-a-l, a stal sa tým vyvoleným, temným, ANTI-hrdinom, ktorým je už dávno predurčený... ? Rodinný klan Gunnovcov (medzi ktorými je aj vizionársky tvorca Strážcov galaxie, James) ešte nemusí znamenať 100. % záruku = filmovej kvality, že keď sa zídu tzv. talentovaní scenáristi, nemusí sa zákonite nakrútiť i pozoruhodný mix : sci-fi, thrilleru a hororu. Som si istý, že rež. s poľsky znejúcim priezviskom - Yarovesky, neukočíroval tento film tak, akoby sa patrilo, i keď úplne záverečná sekvencia s lietadlom mala niečo do seba + so záverečnými titulkami sa moje pocity len umocňovali, že v tom momente bol film skrátka najlepší. A predtým ? Trochu viac predvídateľný ! Niektoré scény sú kruté a surové, ale dali sa už dopredu očakávať, a tak tým pádom je réžia veľmi plytká a nezáživná ! _ Títo tvorcovia chceli prísť s myšlienkou, čo by sa stalo, ak by Kal-El zišiel na zlé chodníčky ? Je to určite zaujímavé na zamyslenie, ale z ich strany to bolo strašne málo rozvinuté ! Občas som mával stiesnené dojmy, k tomu som zhliadol pár dobrých filmových momentov, ale film ako celok - bohvieako dobre nefungoval. Herecké výkony neboli nič extra, ba ani Jackson A. Dunn. Niečo medzi priemerom a POD-priemerom.(18.5.2019)

• Makky

Verím tomu, že na papieri mohol film vyzerať slušne. Superhrdina, ktorý nevyužije svoje schopnosti v konaní dobra. Vo výsledku sledujeme storku rodičov snažiacich sa zvládnuť podivné správanie svojho syna, ktorý sa nechá uniesť nálepkou čudáka. Je nanešťastie veľmi nesympatický, nie však tým správnym creepy spôsobom, proste len serie. Brightburn mal byť poňatý úplne inak, upúta len pri samotnom vyčínaní chlapca, kedy je už veľmi neskoro. V žiadnom prípade nejde o čistokrvný horor, zopár momentov v druhej polovici filmu je však hodných tejto nálepky. Je to čísté béčko, rozpočtom, hereckými výkonmi i ambíciami. Bratia Gunnovci v kútiku duše určite dúfali v úspech a v talóne majú pripravené prípadné pokračovania, boli by to však ešte zbytočnejšie projekty. Najlepšou vecou bohužiaľ zostali samotné plagáty k filmu.(16.5.2019)

Jamese Gunna vyhodíte dveřmi a on se vám vrátí oknem a ještě sebou přivede vlastnoručně vyrobené monstrum, které přišlo na zemi nastolit pořádek. A tak se Gunn pomstil společnosti Disney, po svém a krvavě, a ještě ho pak raději vzali zpátky. Film výborně funguje samostatně, něco jako "Metal" od DC, nebo "Co by kdyby" od Marvelu, ale zároveň je tady cítit, že si občas něco od konkurence nebojí vypůjčit a copyright vůbec neřeší. Délka je naprosto vyhovující a film dobře drží tempo a nestalo se, že by sem se nudil, furt se totiž něco dělo a o napětí nebylo nouze. Klučina je sympaťák a i vedlejší postavy, umí zaujmout a co se týče gore, tvůrci se velice dobře vyřádili a párkrát to i dobře mlaská. Tenhle film je pro celou rodinu a navíc to má i šťastný konec. PS : Alex Jones totálně LOL.(24.5.2019)

• darkrobyk

Předvídatelný mix Supermana a Přichází Satan! bez napětí a děsivé atmosféry. Chybějící strašání nenahradí ani osudný pohled do zářivek, ani hluboký zákus do volantu. Když se dům na farmě mění v ementál, trocha napětí se přeci jen dostaví, ale to už k závěru moc času nezbývá. Zřejmě z opatrnosti jdou některé drsnější záběry stranou, a tak, jak přesně dopadla Caitlyn při zvedání Brandona, se může divák jen dohadovat. Další kousek, co do kina nepatří (na premiéře jsme byli tři).(24.5.2019)

• - Natáčelo se od března do května 2018 v USA. (Varan)

• - Premiéra filmu byla původně plánovaná na 30. listopadu 2018. (Varan)

• - Scény ze střední školy byly natáčeny na střední škole Patricka Henryho ve městě Stockbridge ve státě Georgia, USA. Jedná se o stejnou školu, ve které se natáčely obě série seriálu Stranger Things (od r. 2016). (MeanWhile)