Syn temnoty

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Sci-Fi

USA, 2019, 90 min

• filmfanouch

Hned na začátek si ujasněme, že Syn temnoty není nový alternativní origin Supermana. Minimálně oficiálně není nový alternativní origin Supermana . A taky si ujasněme, že i když některé internetové zdroje hlásí, že jde o film Jamese Gunna, režiséra obou dílů Strážců Galaxie (brzy od něj uvidíme nejen Sebevražedný oddíl 2 ale nakonec i ty Strážce Galaxie 3), Gunn ve skutečnosti jenom produkuje, scénář mají společně na starost jeho bratr Brian a bratranec Mark a režíruje David Yarovensky (klip Guardians Inferno). Ve finále v tom pravděpodobně tkví celý problém, protože i přesto, že je James Gunn geniálním tvůrcem, jeho bratr, bratranec i Yarovensky očividně nejsou tak schopnými tvůrci a bohužel se na tom podepsal i celý Syn temnoty. I přesto, že toto oficiálně není nový Superman, jen těžko se v tom ten Superman nevidí a i když se hlavní hrdina jmenuje Brandon Breyer, pořád vám hlavou bude prolítat Clark Kent a jeho rodiče Kyle i Tori pro vás budou Joseph a Marta (!) Kentovi. Syn temnoty si v rámci námětu ukousl opravdu neskutečně velký sousto, které se mohlo ve správných otěžích proměnit v naprostou pecku bourající superhrdinský žánr, podobně jako první X-Meni nebo Vyvolený si se žánrem pohraje trochu jinak. Syn temnoty je ale ve finále bohužel jen promarněnou příležitostí. A to hodně! V tom filmu nefunguje téměř nic- Atmosféra je vesměs nulová, postavy jsou nezajímavé, hloupé a předvídatelné a skrz dialogy je to poté přímé utrpení. Elizabeth Banks se jako matka sice snaží i když jí scénář nedává tolik prostoru zazářit, třeba takový Jackson A. Dunn je jako Brandon oukey ale jeho problém opět tkví v tom, že nemá co hrát, respektive, že Brandon není tak úplně skvěle vykreslená postava. Stačilo by málo a Brandon by mohl být charismatickou postavou jejíž osud nás bude dál zajímat. I přesto, že Dunn odvedl dobrou práci je ale problém v tom, že se stane zlým až příliš rychle a celkově je děj tak urychlený, že vlastně skoro na nic není čas- Brandonovu první lásku, Brandonovu startující pubertu a jisté úchylky při masturbaci, Brandonův vztah s tetou a jejím manželem, Brandonův vztah se spolužáky.... a především fakt, že je Brandon dítětem dvou světů, tudíž by měl být tak trochu rozpolcený mezi svou dobrou a zlou stranou. Když si vzpomenu na takového 6-let starého Muže z oceli a několik scén z mládí Clarka Kenta, říkám si, že by tyto scény skvěle seděli právě do Syna temnoty. Syn temnoty se prostě až příliš žene a přitom nedává vůbec nic. Postavy tohoto filmu jsou poté kapitola sama o sobě- Chovají se nelogicky, několikrát během filmu změní svůj charakter, který předtím projevili a především si přímo nahrávají proto aby umřeli bolestivou smrtí. Nikoho vám ani reálně nebude líto a především když se filmaři snaží aby působila smrt nějaké postavy dojemně, působí to bohužel spíše směšně. Syn temnoty není ani zajímavě natočený, ten film celkově působí jako by byl znuděný sám sebou. Z námětu ze kterého se klidně mohl stát film bořící žánr se bohužel stal foů, hloupý a velice podprůměrný. Ani producentská ruka Jamese Gunna bohužel Syna temnoty nespasila a Syn temnoty tak bude bolestivě rychle zapomenut. Škoda převeliká, v Sony svého temného Supermana jednoduše nenakopli... a snad se s ním nepokusí nějak dál pracovat!(24.5.2019)

Tak se bohužel potvrdila moje obava, ža Yarovesky není dobrý režisér. Atraktivní námět nedokázal proměnit ve víc než průměrný film. Dějový oblouk je přesně takový, jaký si představíte, když se řekne "hororová variace na Supermana". Není v tom ani o chlup navíc, Brightburn nikdy nevybočí z linie, kterou člověk očekává. Tvůrcům holt ke štěstí stačilo podrývat klasickou kostru superhrdinského originu, hororového fanouška ale takhle překvapit nemohli. Ke kladným postavám nebyl režisér schopen vytvořit jakékoli pouto tak, aby diváka opravdu zajímaly. Film na mě proto nikdy nepůsobil, že tvůrci "chtějí vyprávět příběh téhle rodiny". Celou stopáž jsem cítil jen dojem "chceme si hrát s ideou zlého supermana, takže lidská mamka a lidský taťka tam prostě bý musí". Jenže Brandonovo řádění začne poměrně pozdě, a jen pár momentů je vyloženě zapamatování hodných, takže co si pak má člověk počít, když ho lidští hrdinové nezajímají. Respektive když nevěří, že jsou to životaschopné postavy? Brightburn určitě je sledovatelný film, vděčí za to svému námětu, který prostě je cool. Ale převládá pocit promrhané příležitosti. Mohlo to být totiž super různými způsoby, pojato víc navážno a tragicky nebo i naopak úplně odvázaným způsobem. Tahle výsledná podoba je ale nic proti ničemu, a tak to být nemělo!(23.5.2019)

Takový ideologický kontrapunkt k SHAZAMovi. Plus varování před psychopaty (malý Brandon vykazuje nápadně psychopatické rysy), již se chystají vládnout světu. Mně tenhle diskurs (ať už se bavíme přímo o psychopatech nebo deprivantech), stále oblíbenější a rozšířenější, přijde docela nešťastný a zavádějící. Ale vyvražďovačky fajné.(23.7.2019)

• Eventyrer

Ach...Keby to nemalo tak dobre efekty povedala by som, že je to tv film od hallmarku. Tešila som sa na zlého supermana, toho som dostala, ale to okolo: jeho rodičia, ktorý sa o synovi-mimozemšťanovi začnú rozprávať až ked už divák vie úplne všetko, farma na ktorej chlapec nehol ani brvou, nevideli sme chlapca normálneho, len v rodinných videách. Herec stvárňujúci "zlého supermana" je od začiatku desivý s výrazom šialenca, čo v divákovi zanecháva dojem, že bol divný odjakživa a nie len tých pár dní počas ktorých začne počuť hlasy. Najhlúpejšie mi však prišlo to, ako náhle mal schopnosti a malý herec s z toho nerobil veľkú hlavu. Viem toto, viem tamto, som super silný a nikomu nič nepoviem a beriem to úplne v pohode. Mohli by sme to zvaliť na to, že mu všetko vysvetlili tie hlasy, ale... mne to nestačí. Emocie sú to, čo drží film pokope a tuto ich mala iba Elizabeth Banks. Tak silný potenciál je úplne v prdeli. Ble.(6.7.2019)

Brightburn sa nevyhol štandardným chybám, ktoré vidíme u väčšiny hororovej produkcie. Na druhú stranu tu však máme "superhrdinský" element a ten tomu dáva zaujímavú príchuť. Žiadna psychologická rozprava o dobre a zle. Ten fagan je číre zlo. 70% Full recenzia Cinemax Bory - press(27.5.2019)