Prvotina Vladimíra Michálka, ve které exceluje především Jiří Lábus v roli strýčka hlavního hrdiny Karla, v podání Martina Dejdara, který příjíždí do Ameriky ke strýčkovi na doporučení svého otce. Vynikající stylizace, perfektní kulisy, krásné makety lodí a Ameriky dělají z tohoto snímku zajímavý originál. Ne každému se proto Amerika bude líbit. Slovo originalita je zde zcela na místě. Kromě Lábuse ve filmu ještě zaperlil Jirka Schmitzer jako nenapravitelný norek a Oldřich Kaiser jako zabiják a jeho "bodni se!!", z jeho úst vyznívá hodně přesvědčivě a mrazivě. Holt Michálek ví, co točí a je rozhodně náš jeden z nejlepších, ne-li nejlepší současný režisér.(24.2.2011)

Kromě příběhu, který nejsem v hlubších souvislostech schopen pochopit a kde jsem nenašel žádné poselství (snad jen necestuj do Ameriky), je to parádní film. Hlavně nechápu, jak takoví komici jako je Lábus s Kaiserem dovedou hrát neskutečně skvěle takoví hajzly. Nesmím opomenout i hudbu, která je v tomto filmu hodně dobrá. (7/10)(17.7.2012)

Kamera: Martin Duba....po celkovém zhlédnutí jsem uplně unešen. První polovina parádní, pak je příběh trochu zamotaný(ono točit film podle nedokončeného románu, obzvlášt od kafky, je docela složité), ale konec opět skvělý. Ale ta výprava, to je něco jedinečného! A kamera jakbysmet. A slečny jsou krásné též. Prostě ponurá nádhera, skvěle odvedená práce, přesně, jak má být. A ta kompozice... musím se na to podívat ještě jednou.(9.2.2007)

Michálkova prvotina je pro mě trochu schizmatickým filmem. Vzhledem k režisérovi jsem k Americe přicházel s větším očekáváním. To, co jsem dostal, byl kříženec Metropolis a podivné televizní adaptace (byť s poměrně precizní kamerou). Polovina herců neuměla hrát, na druhou stranu ta druhá půlka to bohatě vynahradila. Proto i já zůstanu s hodnocením na půli cesty a možná ho změním, až si přečtu předlohu. Otázkou je, kterým směrem...(18.9.2009)

S odstupem let a opakovaným shlédnutím jsem snad přišel na to jak to asi vlatně ty "kluciů mysleli...např. Vacek v roli "celníka" je nezapomenutelný a dnes když ho vidím jak mává z obrazovky plyšákem na děti (což je určitě chvályhodné a určitě za to půjde do nebe) se mi chce - minimálně brečet. Schmitzer jako vždy vyčnívá v své roli ad absurdum. Vzpomínám na Kanárka: Jednou o tomvšem možná natočíš film...(10.1.2003)

• - Výtvarné ztvárnění filmu malířem Jaroslavem Rónou bylo inspirováno Verneovkami Karla Zemana. (hippyman)

• - Film vychází ze stejnojmenné inscenace Studia Ypsilon (1989), ve které už tehdy hrál Martin Dejdar hlavní roli a shodné jsou i některé další role. (NinadeL)

• - Jedná se o první kinematografický film podle Kafky v české produkci. (Snorlax)