• RipperJosh

Kdybych to měl brát jako běžný film, tak dám asi 3 hvězdy. Slabý, ale dám je, za určitou odvahu zkusit něco jinak. Ale jelikož se to hlásí k Americe od Franze Kafky, tak musím tu jednu hvězdu ubrat. A kdybych nad tím chtěl hodně přemýšlet, tak bych možná ubral rovnou dvě a vykřikoval bych slova jako shit a bullshit. Co tady předvedl Michálek není kafkovská atmosféra ani náhodou a znalcům knižní "předlohy" řeknu, že je z ní použito jen pár motivů, které jsou většinou ještě pořádně překroucené. Celé je to dost o ničem a dějový oblouk se tu vytvořil jen hodně velkým násilím, takže konec působí jak vystřižrenej z nějakýho úplně jinýho filmu:)) Leda většina herců je fajn, chvílemi hudba, toť vše. Jo a Dejdar v hlavní roli byl podle mě skvělý.(16.7.2017)

• kamigava

Český film, který mi lehce připomněl amerického Kmotra. Do Lábuse bych neřekl, že může budit takový respekt jako Don Corleone. Viděl jsem ho vždy spíš jako komika a to samé Dejdar. Amerika je velmi zvláštně natočený film o rychlém povznesení i pádu. Napětí tu rozhodně nechybí, ale na tu malou stopáž se nestihne moc odehrát. Proto forma vítězí nad obsahem. Musel jsem častěji koukat na hodinky, protože jsem se prostě někdy nudil. Závěrečná část s podlým gangsterem ala Kaiserem je celkem drsná. Čekal jsem, že se objeví samotné písničky od Lucie, ale zřejmě složili k filmu jen hudba a až před titulky zazní jejich stejnojmenná skladba Amerika. Slabší průměr. 40 %.(26.12.2015)

• Aky

Obával jsem se zklamání, ale bylo to ještě horší, než jsem se obával. Ne po formální stránce, ale nepochopením předlohy. Udělat z depresivního Kafky, který sice uměl dělat humor, ale vždycky humor velmi temný, udělat z něj ve výsledku optimistický film, je špatně. Román zůstal nedokončený, ale zřetelně nesměřoval k happy endu, který jsem zde shlédl. Podstatné části knihy vypustit, ale nelogicky do někam za polovinu naroubovat konec z jiné Kafkovy knihy (Procesu) - za to by je autor proklel. Amerika je složitý, mnohovrstevnatý román, možná adekvátně natočit nejde, ale pak ať se tedy netočí.(5.10.2015)

Film těžce předběhl svou dobu. Co se v devadesátkách jevilo jako studené depresivní divadlo beze smyslu, se dnes ve světle rozvinutého kapitalismu jeví jako výtečné existencionální drama. Film o zásadním životním rozhodnutí, volbou mezi chudou svobodou mezi lidmi anebo bohatým otroctvím samoty. Dokonalé figurky Schmitzera, Kaisera, Landovského, Vorla či Lábuse samotného ještě podtrhují absurdnost Ameriky, země neomezených možností, kde jsou všichni vlastně omezení nejvíc. A je-li úniku, pak jedině prostřednictvím lásky. A to je ta Oklahoma....90%(25.5.2014)

Příliš osobité, což navodilo skvělou ponurou až noirovou atmosféru. Zaujali herci v menších rolích - především Tomáš Vorel a Václav Marhoul, výjimečně děsivě a temně pak působil Jiří Lábus. Filmem se prolínala zajímavě pojatá hudba, která dodávala vlekoucí se tempo a pochmurnost. Nejvíce mě pak zaujaly stylizované kulisy provedené na kafkovský způsob. Tady však klady končí, bohužel mi nesedla hlavní postava které se zhostil Dejdar, který silně přehrával a jeho naivní koulení očima mu prostě nešlo uvěřit. Dobře nedopadly ani ženské postavy, ztvárněné neherečkami (vlastně modelkami). Ne, bohužel k dokonalosti hodně chybí.(6.4.2017)

• - Vladimír Michálek s Martinem Dubou se Kafkovou nedokončenou prózou Nezvěstný nechali inspirovat ke svému vlastnímu příběhu. (hippyman)

• - Jedná se o první kinematografický film podle Kafky v české produkci. (Snorlax)

• - Kvůli uspoře peněz byl celý film natočen na 16mm filmový materiál a až poté hotový překopírován na 35mm film. (ramsatko)