Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Honzíno
  ****

  Zajímavý český snímek, původního Kafku jsen nečetl, ale filmové zpracování mě velice zaujalo. Svou depresí, svým ponurým stvárněním a v neposlední řadě výtečnými hereckými výkony. Dejdar v jeho zlatých hereckých letech předvádí vysoký standard, ale není tím nejlepším. Prostě to, co předvádí Jiří Lábus, je nevídané a velice příjemně mě to překvapilo. Poprvé jsem viděl tohoto snad ne věčného komika ve vážnější (a též zápornější) roli - samozřejmě není jeho jediná, ale výkon je to úctyhodný a Lev byl namístě. Lucie se postarala o výbornou muziku, která spolu s unikátním výtvarným obličejem filmu vytváří tu specifickou atmosféru. Opravdu interesantní podívaná, jež zabředává do náročnějších vod.(26.8.2007)

 • GREGOIRE
  *****

  První film, který upozornil na talent Vladimíra Michálka navodit obrazy a atmosféru, které Vás cele pohltí. Výtečným tahem bylo obsazení Jiřího Lábuse do atypicky nekomediální role strýce, za níž byl také oceněn Českým Lvem. Opravdu nezapomenutelná kreace. Zdatně si ovšem vedou i další Ypsilonkoví herci – Martin Dejdar a Jiří Schmitzer. Film ještě spadá do éry nadšených porevolučních filmových experimentů. V dnešní na jistotu sázející době by už asi sotva vznikl. O to je vzácnější a cennější.(7.5.2004)

 • Tommassi3
  ***

  "Nikam nespěchej !! Nic ti neuteče.." Chtělo by se říct, jaká je škoda, že Vladimír Michálek nepočkal, až - či jestli vůbec - jako tvůrce pro podobný projekt dozraje, protože tady byl ten potenciál cítit na míle daleko, nicméně myslím, že podobné doslova přízemní úvahy vlastně u něj pozbývají smyslu, žánrově až riskantně rozkročený Michálek totiž rozhodně nepatří mezi ty současné připosrané české režiséry, kteří se bojí vzít diváka svým filmem pěkně po hlavě a servírují mu jednu hořkosladkou upachtěnost za druhou.. Za tu bláznivou odvahu adaptovat Kafku, zvlášť z pozice debutanta, i za tu famózní zemanovskogilliamovskou vizuální stránku snímku mu tleskám, jinak jsem ovšem z téhle Ameriky ve velkých rozpacích.. Ovšem vidět Jirku Lábuse v životní roli a veliké šanci ukázat, za jak nesmírně nevyužitého a nedoceněného herce platí, mi bylo velkým zadostiučiněním..(24.9.2015)

 • Sarkastic
  ****

  Dokonale odtažité…prostředí, lidé, atmosféra, zkrátka celý film. Mladé ucho Dejdar, jehož každé polknutí, v tom dusnu co ho obklopuje, divák absolvuje s ním, pak naprosto démonický Lábus, úchylný lotr Kaiser a zkrachovalec Schmitzer. Výborně podané vystřízlivění, stejně jako část „v nouzi poznáš přítele“, dějově mi to kazil jenom ten konec, který mě krapet znechutil, avšak naštěstí k němu pěkně hrála Lucie, což byl promyšlený tah (a vůbec celý soundtrack byl fajn). Výtku bych ale měl k exteriérům, které bohužel působily skoro směšně. Celkově i s ohledem na to, že to byl Michálkův debut, dávám ještě slabší 4*.(15.9.2013)

 • Legas
  ****

  Amerika mě příjemně překvapila hlavně svou temnou výpravnou stránkou (kromě závěru samozřejmě). Kafkovi romány neznám, ale mám z filmu takový pocit, že adaptace se alespoň po vizuální stránce povedla. Ale je to jen můj pocit. Stejně tak bych mohl polemizovat o herectví, které zde tvoří výkony (hlavně Lábus a Dejdar) vhodné tak pro televizní reklamy. Herci velice přehrávají a mě by zajímalo, jestli se tak dělo úmyslně. Závěr mi připomíná tak trochu "zelené" finále v Blade Runnerovi. Ridley Scott původně takto svůj film nechtěl zakončit. Stejně tak to neměl bezpochyby v úmyslu ani Kafka. I přes všechny připomínky ale Amerika dokazuje, že tvorba Vladimíra Michálka je velice rozmanitá. S Michálkem vždy trefa do černého.(2.4.2003)

 • - Výtvarné ztvárnění filmu malířem Jaroslavem Rónou bylo inspirováno Verneovkami Karla Zemana. (hippyman)

 • - Jedná se o první kinematografický film podle Kafky v české produkci. (Snorlax)

 • - Vladimír Michálek s Martinem Dubou se Kafkovou nedokončenou prózou Nezvěstný nechali inspirovat ke svému vlastnímu příběhu. (hippyman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace