Reklama

Reklama

Ideální palác

  • Francie L'Incroyable Histoire du facteur Cheval (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Na sklonku 19. století si prostý pošťák Joseph Ferdinand Cheval (Jacques Gamblin) každý den klestí cestu od vesnice k vesnici po celém Drôme. Z tíživé samoty jej vytrhne setkání s osudovou ženou Philomenou (Laetitia Castová). Z jejich svazku vzejde dcera Alice. Kvůli dítěti, které miluje nadevše, se Cheval vrhne do riskantního projektu, jehož cílem je postavit pro Alici vlastníma rukama dokonalý palác. Tento obyčejný muž, kterému život vždy házel klacky pod nohy, ve svém úsilí nikdy nepoleví a zasvětí dlouhých třiatřicet let výstavbě neobyčejného díla – "Ideálního paláce". (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (24)

dopitak 

všechny recenze uživatele

To si tak seženete novější film s Laetitií, protože chcete mít všechny její odhalené. A místo toho se dvě hodiny díváte na blázna, co patlá z bláta jakousi ruskou barabiznu. K tomu všemu Tonda Navrátil hlasově neobsáhne 40 let života jednoho člověka, takže se tam ve studiu dusí a vy se trápíte s ním. Smutný film, málo se děje, těžko se na to dívá. Že v žádném případě nejsem odpůrce francouzských artů, dokládá třeba moje hodnocení filmu o malíři Ronoirovi, viděného v Lucerně v rámci Cinema Mundi. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý příběh a námět, který si zasloužil zfilmování. O podobném příběhu jsem vůbec nevěděl, takže zde film u mě účel jednoznačně splnil. Okamžitě jsem po shlédnutí studoval, kde se tento Ideální palác nachází a přemýšlel nad tím, že jestli ještě někdy budu moci za hranice, tak sem bych se moc rád podíval. Film byl navíc poměrně precizní ve vyprávění, takže tu herecky neskutečně dominoval Jacques Gamblin svojí rolí sebestředného Ferdinanda Chevala. Na to ale, jak sebestředný byl, ho film vykresluje docela jednoduše. To je ale asi jediná výtka jinak u moc zajímavého příběhu z Francie. ()

Reklama

Aljak 

všechny recenze uživatele

Palais Idéal du facteur Cheval v dedinke Hauterives som mal tú česť navštíviť - je to unikátne a pôsobivé dielo, ktorý je krásny nielen na pohľad, ale má aj pozoruhodnú históriu. A práve k nej môžeme prostredníctvom tohto filmu vykročiť. Osobne by som skôr čakal dokument, ale napokon aj filmové spracovanie bolo zvládnuté na výbornú. Jacques Gamblin zvládol postavu poštára Chevala skvelo, a celkovo sa mi film páčil aj po scenáristickej a vizuálnej stránke. Cheval rozhodne nemal jednoduchý život, a keď sa rozhodol postaviť pre svoju princeznú palác, stal sa skôr terčom posmechu a nepochopenia. Napokon je však toto 33-ročné dielo vzácnym kúskom tzv. naivného umenia, ktoré chodia obdivovať turisti z celého sveta. Výborná práca! 5* ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Kdybych o tom věděl, nejspíš bych se tam stavil, a možná i přespal, při cestě z Lyonu na jih. Ale nejspíš ne, fotky a filmový přepis stavby Palais Idéal, postačí. Pěkný romantický film, jak to Francouzi umí. Pošťák Ferdinand Cheval patří do spolku Donů Quijotů, jehož cílem je odolat senilitě tím, že jeho členové zemřou v příslušném věku při konání hrdinských činů. - Pár poznámek opět k názvu. Film se jmenuje Neuveřitelný příběh pošťáka Chevala, pokud toužíme po jiném překladu, pak nejspíš Dokonalý či úžasný palác, v žádném případě ideální, toto slovo nelze spojovat s palácem, aniž by vznikl nesmysl (palác jako idea). Nanejvýš se můžeme ještě poučit z "poetických" postupů. Verš ve slavné fantazii Arthura Rimbauda Ma Bohème: mon paletot aussi devenait idéal, překládá Nezval: Také můj svrchníček byl jen vidinou, Čapek: můj svrchník z sebe málem skutečnost už shodil, Hrubín: svrchník jen iluzí byl málem, Kadlec sice: můj kabát taky byl už jenom ideál, všechny překlady se však shodují v tom, že Rimbaudův "kabát" už byl jen pomyslný, byl jen jakousi imitací kabátu nehodného tohoto slova. ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobre nakrútený životný príbeh poštára Josefa Ferdinanda Chevala, ktorý bol zrejme autista ale napriek svojmu nie príliš spoločenskému správaniu sa mu podarilo zanechať svetu okrem potomkov aj úžasné architektonické dielo, do ktorého vďaka svojej tvrdohlavosti a pochopeniu blízkych, investoval neuveriteľné množstvo času a úsilia. Výborná produkcia a herecké výkony približujú divákovi ako osobnosť tak aj spleť vzťahov a emócií pretkávajúcich jeho život. Režisér z toho nerobil drámu, ale citlivo staval atmosféru vzťahov tak, že na konci nezostane jedno oko suché. 75% ()

Galerie (11)

Zajímavosti (8)

  • Prvé premietanie filmu sa uskutočnilo 24. septembra 2018 priamo v Hauterives, kde sa palác nachádza. (Arsenal83)

Reklama

Reklama