Epizody(8)

Maeve odjela do Ameriky, školu Moordale zavřeli a Otis si musí najít svoje místo na progresivní Cavendish College. Tam ale nebude zdaleka jediný sexuální terapeut. (Netflix)

BarryLyndon

Dokoukal jsem to, abyste vy nemuseli. Je to samozřejmě neřeďené peklo v teplých pastelových barvách. Mám teorii, že to nikdo ze štábu ani herců točit nechtěl, tak k tomu všichni přistoupili jako k parodii, protože jinak si nedokážu vysvětlit to, co se tam děje.  V podstatě se mi tam líbila jedna vedlejší linka toxického vztahu. Jinak jsou tam LGBT postavy tak degradačně tragikomicky zobrazené jak z ruského předvolebního klipu.  Mám pocit, že kdyby do té školy přišel někdo v tmavém tričku, tak ho za to budou znasilnovat v místnosti na tichou diskotéku.  2/10 ()

rikitiki

Obvykle nehodnotím jednotlivé řady, ale propad 4. série Sexuální výchovy oproti těm předchozím je tak markantní, že to jinak nejde. Místo jen lehce ztřeštěného a možná zhuštěného vyprávění o sexu mladých v době internetu, se ocitáme v jakémsi katalogu sexuálních odlišností, kdy jsou normální žáci na škole výjimkou a sexuálně odlišní žáci normou. Nedíváme se na jednotlivé příběhy ale na vzorové situace jak z výukového videa nějaké uvolněnější školy. Ještě horší je, že s postavami už se nedá ztotožnit, zastupují typy nebo sexuální odlišnosti, aniž by to hladce zapadalo do děje, spíš to působí násilně a nepřirozeně. Postava Otise byla ještě protivnější a sobečtější než v předchozích řadách. Celkově jsem měla pocit, jakoby všichni byli tak trochu ztracení a nevěděli, co hrát či proč. Dosledovala jsem jen proto, že jsem si řekla, že to dodívám. SHRNUTÍ: Když sexuální esprit vyprchá i u puberťáků. ()

TheEvilTwin

Čtvrtá série sklouzává do vod průměrnosti a tak trochu se nechala unést dnešní trendy dobou a při snaze zavděčit se všem dnešním divnolidem tak nějak zapomíná být taky normální a být taková, pro kterou jsme si první sérii oblíbili. A tedy příjemně a nenuceně zábavná a ze života běžných lidí. V nové sérii je totiž vyloženě přepal veškerých LQBTQRSTUV komunit, homosexuálů, duhových človíčků a weirdheadů a všichni "normální" jdou tak nějak na vedlejší kolej. Stejně tak když seriál neví, kam dál, tak sahá k tomu nejjednoduššímu, co jej napadne - a tedy udělat další vztah a hodit tam nějakou tu love scénu. Tím se celkem ztrácí jakýkoliv zajímavý vývoj děje, originální a překvapující vztahy nebo prostě touha seriál s chutí dokoukat a spíše jsem se jen nutil do dalších dílů bez větší radosti. Komediálních prvků stejnětak ubylo a je to prostě jen přešlapování na místě a ždímání pozornosti na netflixu. Možná nejvyšší čas skončit...? ()

Ondatra

Tak tu máme po dvou letech konečně 4. a poslední sérii seriálu Sex Education. A absolutně nevím, kde mám začít. Vyplatilo se čekání a stojí to za to? Moje odpověď je ANO. Žádné spoilery tu nejsou, takže se nemusíte bát. Pokud jste stejný fanoušek tohoto seriálu tak jako já, tak už z nutnosti doporučuji zkouknout. Čtvrtá série oproti třem předešlým je výrazně jiná. Nové postavy, nová škola a nové vztahy. To by nebylo zas tak nic zvláštního, ale pak tady scénáristé přišli s jednou věcí, která podlě mě celý seriál akorát zhoršila. A to je až moc LGBTQ+ záležitostí. Jsem úplně v pohodě s tím, když je někdo gay nebo lesba, ať si každý dělá, co chce. Navíc hromadu postav je zde od začátku a mají jinou orientaci, jako je Adam nebo Eric. A to mi vůbec nevadí. Ale když už do toho někdo až moc míchá ještě queer party, transgender lidi a do toho všeho ještě téma ekologie, tak to mi přišlo fakt už moc. Humor je zde podobný jako u minulých sérií, takže to aspoň hezky vyvažuje. Celkově jsem si jinak ale 4. sérii užil. Ze všech sérií je čtvrtá asi teda nejslabší, ale je poslední, a jako zakončení se to víceméně povedlo. Je tu spoustu momentů, kdy jsem pouze zíral a ani jsem nemohl popadnout dech, kdy jsem brečel smíchy a nebo naopak mě přepadl pocit smutku, když jsem se vcítil do situace a do hlavních postav. Hlavně teda druhá polovina seriálu a poslední dva díly. Chvílemi mi to i připomínalo trochu seriál Euforie. Smutné někdy až depresivní situace, kdy citlivější člověk by brečel hned. I já se přiznám, že při posledních dvou dílech jsem měl na krajíčku a modlil jsem se, aby seriál dopadl dobře. Jestli se tak stane nebo ne, to si počkejte a podívejte se sami. Zároveň se mi líbí, že hromada postav prošla osobním vývojem a někam se posunuly. U hodně postav se mi stalo, že na začátku seriálu jsem je nemusel nebo i nesnášel, ale tady ke konci se mi zalíbili. I to, jak dopadl Otis, se mi ve výsledku taky líbí a upřímně jsem to čekal. Na Netflixu prostě končí éra jednoho z nejpopulárnějších teen seriálů a doufám, že někdy přijde třeba podobný. A nebo se za pár let na tento podívám znova, ať už jenom z nostalgie a nebo zavzpomínat na jeden z mých oblíbených seriálů. Byla to jízda a rozhodně doporučuji. 7/10 ()

FrankSusta

Nemáte ani tušení, jak strašně jsem se těšil, až se tenhle seroš vrátí (bohužel tedy se závěrečnou řadou, ale asi to je i dobře). Až se znovu podívám na jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, přeci jen s trochu vyzrálější hlavou a tak vůbec (protože přeci jenom, před dvěma lety, kdy jsem seriál sledoval a vychzela třetí řada, jsem si ochoten přiznat, že jsem na to úplně neměl hlavu - a recenze z té doby to dokazují). Tenhle sic teen, tak vyzrálý počin od Netflixu (nepochybně jeden z nejlepších jeho počinů) se ve čtvrté sérii sice nevrací v maximální neudržitelné síle prvních dvou sérií (třetí série přeci jen trochu zabila), ale i tak přináší v dnešní především korektní době vlnu až parodické korektnosti, strereotypů a zamyšlení nad xenofobií, rasismem a sexualitou celkově a podává to v tak neotřepaném a svěžím znění, že jsem byl po těch dvou letech skoro až u toho ''vyvrcholení'' (jak slibuje plakát), když jsem viděl první epizodu. A jsem strašně rád. Už jen za to, že stejně jako u předešlých sérií, dokáží chytře využít všech menšin a popřemýšlet nad nimi (to ale nic nemění na tom, že Cal je nejhorší a nejotravnější postava, už proto, že jsem si její jméno zapamatoval jen proto, že v poslední epizodě to jméno řeknou asi tisíckrát). Je tu ale problém v této sérii, že příběh je zvládnut tak nijak a jakoby nuceně, postavy nic moc ničím neprojdou, vše se odehrává v řádu dnů, neprochází se žádným vývojem a pokud tedy ano, tak většinou nesmyslným a neuvěřitelným (tedy, až na Adamovu linku, která je reálně to nejzajímavější a nejsrdceryvnější z celého seriálu - pak teda ještě Aimee je docelqa fajn, ale ke konci už taky moc ne). A je vlastně smutný, že to dech původních sérií spolu s balancem na pomezí komedie a dramatu, nabere až v epizodě 6 s docela smutnou událostí. Ještě k tomu zase nové postavy, které jsou mnohečm horší než původní vedlejší, kterým se dá strašně málo prostoru (Adam, ale především Jackson, který je najednou mnohem větší sympaťák). A je to škoda... a ještě to finále, který přijde prostě jakoby odnikud a jakoby si tvůrci řekli: ,,Hele, nějak to skončit... a navíc si nikdo nepamatuje jméno Cal...´´ A je to škoda... Ale abych tomu jen nekřivdil, stále to má úžasné herce, především Asu Butterfielda s ještě lepším Ncuti Gatwou, kterej si to neuvěřitelně dává v každý scéně a dělá z Erica nejlepší postavu, minimálně co se zahrání týče. A tím bych to ukončil. 7/10 Více ZDE: ()

• Na pohřbu hraje píseň „With Or Without You“ od U2. (griph)