Ztracený prapor (TV film)

The Lost Battalion

Stratený prápor

Akční / Drama / Válečný

USA / Lucembursko, 2001, 92 min

Jistě, natočit film o neskutečném hrdinství či odvaze a utrpení vojáků první světové války jako vzpomínku a úctu na jejich činy je filmařský krok hodný úcty. Bohužel to nevyšlo, jak by dle mých představ mělo. Hodnotím "pouze" třemi hvězdami, ne pro smysl filmu, který jistě zaslouží plných pět, ale pro mě osobně nevyhovující způsob nasnímání kamerou. Zbytečné přibližování obrazu, rychlé pohyby kamerou (jakoby začátečnické) a to nejenom v akčních scénách působilo poměrně nepřehledně a zmateně. Odporné války, důkaz toho, že člověk se svou hnusnou touhou vládnout a mít moc nad druhými je nenapravitelná zrůda.(15.3.2011)

Náš parket byl bitevní pole a pěkně v páru bodák na bodák! Nahlas hrála naše kapela a svítily světlice na nebi a rytmus tam udávala děla a my tančili mezi hroby. Jo a na zádech s plnou polní zubatou do náručí uchopit a pak se divit, co to voní! Byl to parfém jménem Yperit! A za potlesku kulometů, jen tak mezi námi přáteli, když zachtělo se občerstvení, tak lítaly zčerstva šrapnely! To byly doby - muž proti muži - ne jako teď - žár a pak už nic! Tenkrát si moh bránit kůži a taky nás přežilo víc! - Zpívá se v jedné písni a nebýt stará 21 let, řeknu, že se její autor při skládní textu inspiroval tímto snímkem. Perfektně natočený, poměrně komorní atmosféra, děj nese punc skutečné události, což dodává ještě víc na hloubce oněch 92 minut. Nemám výtky, hodnotím plným počtem. Mezi TV filmy naprostý skvost. Jsem rád, že divák opět dostal po delší době možnost nahlédnout na bojiště 1. světové války.(26.12.2010)

Nejde to jinak napsat, než že, obyčejný válečný film z První světové. Masakr a boj v zákopech, kde každý metr stojí stovky životů na obou znepřátelených stranách. Po útoku a opuštění zákopů boj pokračuje v obklíčení v lese. Bohužel divně natočený. Kamera sebou cuká hned doleva, hned doprava - pohled na střílejícího vojáka, rozmazaný tah kamerou, pohled na zastřeleného vojáka. A takhle několikrát dokola. Přesto to na obrazu děsivé války nic nemění.(15.5.2011)

V r.1917 se Američani připojili k britským a francouzským jednotkám..... Jednotka plná Italů, Irů, Židů – Němci nazývána jednoduše: GANGSTEŘI se drží jako trn v patě v německé linii. Hloupost či hrdinství? Tak to v armádě chodí – díky hlouposti jednoho se z ostatních stávají hrdinové! Škoda, že se neinvestovalo do filmu víc peněz. Už takhle to totiž nevypadá vůbec špatně! Příběh sice občas klade DŮRAZ na chrabrost Amíků, ale nezatěžuje zbytečnýma kecama a drží nás na bojišti uprostřed všeho dění. A o tom má být válečný film především! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Rád z gauče sleduji hrdinství mužů, kteří si prošli peklem. 2.) Nevím, proč mají ve Smithsoniánském muzeu vycpaný exemplář holuba. 3.) Jsem začínající důstojník AČR, nebo ,,makám“ ve Vyškově. 4.) Dlouho jsem neviděl v akci plamenomet. PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** Víte, že? Film je natočen podle skutečné události z 1.světové války. 5 dní obklíčení přežilo cca 200 mužů z pěti set. To vše se událo 5 týdnů před koncem války.(31.8.2010)

První světová byla patrně v poli horší než druhá a asi vůbec nejhorší ze všech. Tenhle film to znovu zobrazje: zákopy, bláto, špína, nemožnost se aspoň na chvíli usušit, ostřelovači, všude krev a povalující se mrtvoly... Autentické a hrozivé až mráz běhá po zádech. Jen kdyby to malinko nekazilo to americké přesvědčení, že ty nejtěžší věci dokáží jenom Američané.(11.3.2012)

• - Spoiler: V jednom zábere pri útoku na guľometné hniezdo Nemcov je možné zbadať kameramana. (Insomnia)

• - Film Stratený prápor sa natáčal v Luxembursku. (MikaelSVK)