Ztracený prapor (TV film)

The Lost Battalion

Stratený prápor

Akční / Drama / Válečný

USA / Lucembursko, 2001, 92 min

Po mnoha stránkách obsahu i formy nedotažené a nepříliš konzistetní dílo plné klišé (ta jsou zřejmým výplodem scénáristovým, originální momenty naopak napsala skutečnost - viz holub Cher Ami) a patosu, které má na čele zřetelnou nálepku "dějepis zábavně-akční formou". Jenže je to film televízní a tak přihmouříme oko, vědí! Přesto si myslím, že červenou si to nezaslouží.(12.1.2012)

Další z řady válečných filmů, který si zařadím mezi své nejoblíbenější. Skvělé herecké výkony i atmosféra jsou hlavním lákadlem jenž přivábí diváky k obrazovkám. Navíc je to velice dobře natočené a podle skutečné události. Musím smeknout klobouk před němci, kteří tuhle bandu amíků doslova obdivovali, stejně jako já.(21.7.2010)

6/10 - Válečný filmy mam rád a tohle jakožto Lucembursko americkej televizní film mi příjde hodně v pohodě. Nejzajímavější je asi děj a celkovej příběh ze zákopový války. Jinak neni moc o čem mluvit. Neznámí herci přestřelující se na malym kousku lesa. Toť vše. Bez velkolepého amerického zapojování do atmosféry stříká čistá sirovost z bajonetů do nijak zvlášť zajímavejch záběrů. Díky filmu, kterej má být hodina a půl z jedný bitvy Světový války a protáhnul se na dvě díky třem nebo čtyřem reklamám na stanici COOL, si příští sledování filmu v televizi rychle rozmyslim....(24.6.2011)

Jako TV rekonstrukce dobrý, problém ale je, že když si o slavné historce ke konci Velké války čtete třeba někde online na pár odstavců, tak to zapůsobí víc než sám film. Je to až moc plochý, idealisticky američansky trapný, studený lowcosťák bez nějakých pořádných herců a kde hrdinství vyšumí. Hvězda k dobru ale za snahu, interkulturní srandy v jednotkách a sympatický krvák. Každopádně v něčí schopných rukou, s něčí bohatou investicí a jako mnohem údernější skýtá lesní Meuse-Argonská ofenziva hodně super potenciál.(13.1.2019)

Jatka v Argonském lese, aneb jak to dopadá, když generál Dempsey nepostupuje v duchu příjmení své detektivní kolegyně.. Z Mulcahyho režie sálá rutina, kamerový filtr tradičně khaki-šedo-blátivě-krvavý, emoce veskrze žádné a hrdinství tak doslovné, že nebozí Němci ve svém štábu jen jak kolovrátek opakují, s jakým odhodlaným protivníkem mají co do činění a mimo záběr si mění strachy zahnědlé spodky. Když vzdát hold, tak důstojně, vkusně a zároveň poutavě, což se autorovi Highlandera příliš nepodařilo.. A mimochodem, holub vycpaný ve Smithsonianském institutu není Cher Ami, ale jen nějaký řadový opeřenec, co kálel ve Washingtonu na památky. Kapitán Edmund Blackadder, známý to pojídač poslů rozkazů, totiž tvrdil, že Cheri byl ještě šťavnatější, než Kropenatý Jim..(28.1.2013)

• - Spoiler: V jednom zábere pri útoku na guľometné hniezdo Nemcov je možné zbadať kameramana. (Insomnia)

• - Film Stratený prápor sa natáčal v Luxembursku. (MikaelSVK)