Ani ve snu!

In Your Dreams

(festivalový název)

Romantický / Sportovní

Česko / Slovensko / Bulharsko, 2016, 79 min

Ani ve snu! je film o parkourových myšlenkách, ne pohybu. A svou nejednoznačností není rozhodně pro mladé. Celá myšlenka filmu stojí a padá na hlavní postavě Laury, která je uzavřená do sebe. Problémem však je, že se jako diváci nedočkáme Lauřiných emocí a otevřenosti ani v jejích snech a film tak nenabízí žádnou možnost, jak se s hlavní postavou ztotožnit. Vidíme stále jen obraz nejisté pubertální dívky svádějící vnitřní boj, který si řeší sama a není ochotná se o něj s nikým dělit. Samotný parkour je zde přítomný nejen jako adrenalinová klučičí zábava mladistvých, ale jako způsob překonávání překážek uvnitř nás samotných - našeho strachu. Bojím se však, že tato krásná metafora bude pro běžného diváka ve výsledku spíše neviditelná. 3* za originalitu a prvenství ve filmu s parkourovými motivy u nás.(29.4.2016)

• Brylin

Musím přiznat, že jsem na film Petra Oukropce šel hlavně ze zvědavosti ohledně parkuru. Nakonec jsem nebyl zklamán ani filmem, od kterého jsem upřímně moc nečekal. Scénář se zajímavými momenty a zejména atraktivní a neotřelé prostředí jsou hlavními devízami snímku. Škoda, že celkový dojem kazí hluchá čtvrthodina kolem padesáté minuty, podivné "mimozemské" dialogy a hlavně herecké výkony, které mi připadaly velmi slabé, nepřirozené. Bára Štikarová je především parkuristka, ale Klára Melíšková se hraním živí. Pěkné dvě hvězdičky.(7.7.2016)

Viděno jako česká předpremiéra na slavnostním zahájení festivalu Finále 2016. Trochu mám pocit, že dávám lepší hodnocení, než bych normálně udělal. Ale to skákání stálo za to. I vykreslení rozporů a nepochopení mezi dospívající dcerou a její matkou je ucházející a věrohodné. Snová část je sice podivná, ale kde jinde si může dívka plnit své sny? Hlavní postavou je Laura (Barbora Štikarová) se svojí nevyrovnaností, váháním, tápáním a hledáním. Touží po citu a po porozumění. Ale ničemu z toho, co se přihodí, nerozumí a ani nechce pochopit. Z dalších rolí: vytoužený cíl Luky (Toman Rychtera), Lauřina probuzená matka Marcela (Klára Melíšková), snaživý Alex (Jáchym Novotný), Lauřina nejlepší kamarádka Kája (Veronika Pouchová), nový soused Andreas (Adam Mišík), jeho otec - nápadník Ota (Jan Vondráček) a Lauřina sokyně Denisa (Martina Kavanová). A tak se nám dostává určitý druh sondy do duše a do života dospívající dívky. Není to nejhorší. Není to nejlepší. A tak je čas na skákání!(30.4.2016)

Předně si zaslouží ocenit snaha o žánr v ČR nepraktikovaný a znatelně chybějící, a to ne ve smyslu parkourového filmu, ale teenagerského filmu (nesměšovat s teenagerskými komediemi). Stejně jako německý film "Parkour" i čeští tvůrci využívají sport jako metaforu pro určité životní období i otázky a výzvy s ním spojené. Bez ohledu na to, že parkour jako takový nemá věkové omezení, Oukropec a spol. si oproti německým kolegům vybrali vhodnější paralelu v dospívání a navíc v tématech neopětovaných citů, emocionálních zmatků a definování sebe. Pochybnosti nicméně vyvolává linie snu, která jednak působí trochu neadekvátně k věku hrdinky a vnáší do filmu přílišnou doslovnost a jednoznačnost. Takže současně je funkčním prostředkem s řadou nápaditých prvků, ale zároveň se nelze ubránit pocitu, že tvůrcům slouží jako scenáristická berlička. Obzvláště když v jiných ohledech se jim v realistické linii vyprávění daří spojovat konkrétní symboly s obecnějšími významy (motiv lana). Elementů vyvolávajících ambivalenci a vytrhávajících z jinak stylově vytříbené fikce má film více – především dialogy místy náhle šustící papírem, schematické dějové zvraty (zvrtnutý kotník) či studiové interiéry. Nicméně i k nim můžeme jako protiváhu položit o to výraznější prvky nedořečenosti nebo významově či pro vývoj postav nosné situace. Také mile překvapí koncepční uchopení samotného parkouru, které se nepokouší citovat z hyperefektních performačních videí, ale drží se stylově spíš při zemi, aby ilustrovalo hlavní linii dospívání a ne ji zastiňovalo. A jako finální bonus jsou zde přirození neherečtí představitelé z řad parkouristů, obzvláště pak hlavní představitelka, která postavě dává přirozenost a především fyzickou zdatnost. 7/10(10.7.2016)

• Jara.Cimrman.jr

"Já mám dojem, že od tý doby co skáčeš, ti akorát měkne mozek." Kdysi dávno jsem jednou málem přeskočil lavičku, takže se považuju za docela solidního odborníka na parkour. Prostě se neumím projít po městě, aniž bych si neskočil nějaký ten back flip, side flip, dashe nebo konga a pak se probudím ze sna. Asi něco jako Laura, ale ta alespoň umí něco skočit. Mě totiž kromě toho parkouru na tomto snímku nic moc nezaujalo.(11.5.2017)

• - Ve filmu hrají naši přední parkouristé, jako je například: Tomáš "Zony" Zonyga a Tomáš 'Sahira' Taran, kteří pořádají vlastní kemp  s výukou parkouru. (v.indruchova)

• - Film byl realizován v Praze, ve Vysokých Tatrách a Normandii. (Zdroj: CinemArt)