Upír Nosferatu

Nosferatu

Nosferatu, a Symphony of Horror

Fantasy / Horor

Německá říše, 1922, 94 min

Film na pomedzí nemeckého expresionizmu (po stránke motivickej) a kammerspielfilmu (po stránke formálnej práce kamery) a zároveň najslávnejšie dielo F.W.Murnaua - predchodca hororu a zárpveň jeden z najbrolantnejších kúskov tohto žánru z nezabudnuteľným Maxom Schreckom alias grófom Orlokom. Film s neznesiteľne hustou atmosférou a vizionárskymi obrazmi točený v exteriéroch Oravskej prírody je nespochybniteľný klenot kinematografie a jedným z vrcholných diel nemého filmu(1.5.2006)

Nejukecanější němý film co znám. Jestli na tomhle filmu nemám něco rád, je to právě poměr obraz vs. psaný text. Jakkoli je obrazové zpracování poutavé, mám pocit, že je mnohdy jen koloraturou. Text často funguje jako hlavní hybatel (někdy i rušitel) děje a režisér na něj klade velký důraz. Je to sice logické, v mantinelech němého filmu pochopitelné, ale z filmového hlediska to u mě moc nefunguje.(6.7.2006)

No nevím. Jedno z mých nejrozporuplnějších hodnocení. Vytknout by se dala spousta věcí, např. občasné nelogičnosti, spousta zbytečně nesympatických a ošklivých herců (což je nejspíše v souladu s principy expresionismu, ale asi nemám dostatečně avantgardní choutky, abych to plně docenil), poslední půlhodina (které celkem viditelně dochází dech a záběry z města či lodě se nedají s Orlokovým hradem srovnat), s tím související scénář, jenž chce být možná až příliš epický a vysílá Drákulu, pardon, Nosferata do světa, což místy dost podrývá atmosféru (viz. scéna, kdy si sám nese svoji rakev), atd atd... Jenže! So wie so se jedná o špičkový horor, který je skutečně velmi děsivý i dnes, Schreck je neskutečný, kamerové filtry a atmosférické záběry jen prohlubují požitek z filmu. I přes řadu subjektivních nedostatků tedy nemohu nedat za pět, přestože čisté svědomí ohledně toho tedy nemám... :)(8.3.2008)

Člověk, který hodnotí Nosferatu, a přitom nevezme v potaz všechny historické a technicko-filmařské souvislosti, asi nepochopí, proč je to taková bomba. Z pohledu roku 1922 to ale musela být přímo atomovka. A co zůstává atomovkou dodnes, jsou všechny záběry s Maxem Schreckem. Rozhodně je to nejstrašidelnější filmový upír všech dob.(1.2.2006)

• RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film.(22.1.2010)

• - Scénárista a výtvarník Albin Grau se při realizaci námětu inspiroval autentickými událostmi v Řecku. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)

• - Gustav von Wangenheim (Hutter) byl až třetí režisérovou volbou. (džanik)

• - Koncom 20. rokov bol film rekonštruovaný podľa pôvodnej Murnauovej verzie. V tejto podobe slávne prežíva ďalšie generácie svojich divákov. (Han-cock)