Upír Nosferatu

Nosferatu the Vampire

Nosferatu, a Symphony of Horror

Horor / Fantasy / Mysteriózní

Německo, 1922, 94 min

Max Schreck (nomen omen) je upír opravdu k sežrání: dlouhý tenký nos, ostré odstávající uši, obří nehty - kam se na něj hrabe třeba Bela Lugosi. Co mi na Nosferatovi ale vadí je, že v první polovině nemá takový tah. Těch titulků tam bylo opravdu víc než dost. Od scény na lodi ale film už jede na plný plyn a děj konečně pořádně graduje. Ty čtyři hvězdičky jsou silné, žádné nadhodnocování z nostalgie.(18.8.2007)

Předně musím říct, že vidět Upíra Nosferatu v brněnské Scale s naprosto úžasným hudebním doprovodem Ensemble Marijan byl velký zážitek a závidím Brňákům, že u nich studentský projekt kinẽma musica vznikl a že se mu daří. Co se filmu týče, jistě, je to z dnešního pohledu spíše zábavný snímek, obzvlášť pokud jde třeba o herectví Gustava Von Wangenheima, nicméně má i momenty, ve kterých jde veškerá legrace stranou. Tak třeba Orlokovo vyvražďování lodní posádky, to je přímo ukázkový horor, a závěr se stínem sápajícím se po dveřích a chvíli nato i po srdci krásné Ellen zrovna tak.(26.10.2016)

Skutečná lahůdka z dřevních dob žánru. Co více dodat, když vše již bylo řečeno ;-) - - - Jen tak pro zajímavost, tohle dílo dnes existuje v mnoha verzích (jen na IMDb je jich vyčísleno osm) střihu a tím i délky filmu. Já sám jsem tenhle film viděl v průběhu nějakých dvaceti let 4x a mám pocit, že pokaždé jinak. Krom televizního uvedení a projekce v brněnském FK daleko zajímavější byly projekce na 20. LFŠ (1995) s nezapomenutelným klavírním doprovodem >improvizujícího< Filipa Topola a letos pak v brněnské Flédě projekce s hudebním doprovodem DG307 a hostujícím violoncelistou Pepou Klíčem (toto hudební nastudování vyšlo též na cd "NOSFERATU" - viz. diskuze k filmu). Topola už asi v souvislosti s tímto filmem neuvidíme (i když by to bezesporu stálo za to! - pokud by o to stál :-) ale Dégéčka si živě s tímhle filmem - budete-li mít tu možnost - určitě nenechte ujít! Možná by to bylo i téma pro některého z vydavatelů - tenhle počin vydat na dvd!(17.4.2006)

Film vskutku nezapomenutelný a kultovní! Hutter aspiruje na nejvtipnější postavu filmových dějin, jak neustále rozhazuje rukama, vztekle hází věcmi apod... navíc ty tepláčky :-) Zato Nosferatu je až bizarně odpudivý. Smekám před Schreckem, protože to byl výkon hodný ďábla... Pobavila taky hyenka vydávaná za vlkodlaka a Ella trávící dny na pláži, která byla spíše hřbitovem. Nádherné byly především exteriéry, Oravský hrad jsem hnedka poznal :-) Ale přesto dám tři, protože jsem se většinu filmu solidně nudil.(19.1.2009)

Téměř dokonalé, dokonce pro mě mnohem lepší, než o trošku mladší Dracula z roku 1931. A i když byl film němý a místy srandovní - za to může ta hudba, která mně občas připadala spíš jak z grotesky, nemohla jsem se zbavit pocitu, že právě Upír Nosferatu je vůbec nejstrašidelnějším upírem všech dob. Vidět hraběte Orloka za oknem, asi by mě strachy klepla pepka :))(30.12.2008)

• - Scénárista a výtvarník Albin Grau se při realizaci námětu inspiroval autentickými událostmi v Řecku. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)

• - Slavný film, který přivedl kvůli autorským právům studio Prana Film k bankrotu. (M.B)

• - Ve Švédsku byl až do roku 1972 film zakázán kvůli nadměrné hrůze. (Kulmon)