Reklama

Reklama

Země medu

  • Makedonie Honeyland (více)
Trailer 3

Obsahy(1)

Hatizde Muratova žije s churavou matkou ve vesnici uprostřed odlehlé horské oblasti na Balkáně, nemají silnice, elektřinu ani tekoucí vodu. Hatizde je poslední z dlouhého rodu chovatelů divokých včel a pracně si vydělává na živobytí sběrem malých dávek medu a jejich prodejem v nejbližším městě vzdáleném pouhé čtyři hodiny chůze. Její pokojný život obrátí vzhůru nohama příjezd potulné rodiny se řvoucími stroji, sedmi bujarými dětmi a stádem dobytka. Hatidze se ke slibované změně staví optimisticky, ale netrvá dlouho a propukne střet, který odhaluje zásadní napětí mezi přírodou a člověkem, harmonií a nesouladem, zneužíváním a udržitelností. Celovečerní debut dokumentaristů Ljubomira Stefanova a Tamary Kotevské s názvem Země medu charakterizuje epická šíře, ovšem zjevně vznikl z důvěrného vztahu mezi filmaři a tématem. Jde o překvapivě humorný, byť drsný i něžný portrét křehké rovnováhy mezi lidstvem a přírodou, o pohled na rychle mizející způsob života a nezapomenutelné svědectví o vytrvalosti jedné ženy. (Artcam Films)

(více)

Videa (1)

Trailer 3

Recenze (41)

Ephemeris 

všechny recenze uživatele

Osud včelárky Chatidže veru môže spôsobiť, že z oka ukvapne nejedna slzička. Čo je vzácne v dnešnom svete, svedomie tejto jednoduchej osoby je úplne čisté. Či už voči ľuďom alebo prírode. Nezanechať po sebe na Zemi uhlíkovú a vlastne ani žiadnu inú stopu. Tento film mal získať Oscara, nie kórejský Parazit... Toť môj názor. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Životná situácia náhleho príchodu hlučnej pastierskej rodiny do opusteného mestečka. V ňom žije chovateľka lesných včiel so svojou staručkou, chorou matkou, včelami, psom a mačkami. Konfrontácia dvoch svetov je nevyhnutná. Sveta tradícií, založených na udržateľnej rovnováhe medzi prírodou a človekom a sveta využívania jeho zdrojov výlučne vo svoj prospech bez ohľadu na krátkodobosť benefitov a dlhodobosť nezvratných ničivých následkov. Toto je skvelý námet na hraný film. Chvála tvorcom, že nepotrebovali hercov a z uvedeného námetu vytvorili skvelý dokument. Je voľne zameniteľný s hraným filmom. Balkánske prostredie, odľahlé ruiny starobylých dejín, duch modernizácie, ničiaci všetko pôvodné a tradičné, funkcia kliatby v živote komunity a mnoho iného. To všetko sú faktory osobne blízke, interesantné. navyše, vskutku prispeli k vytvoreniu skvelého filmu. Že nedostal Oscara, je len svedectvom toho, že aj vo sfére doceňovania, žijeme vo svete fandiacom prioritne dramatickému únikovému fantazírovaniu (ktoré neodsudzujem, len konštatujem príklon k jeho velebeniu vo svete umenia pred čímkoľvek iným), nedotýkajúceho sa závažných tém človečenstva, v neustále drasticky vyťažovanom a zanikajúcom pôvodnom prírodnom svete. ()

Reklama

honajz2 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem to už před pár hodinami a pořád nevím, co si o tom myslet a jestli se mi to vůbec líbilo. Exkurze do jiné kultury (a do světa včelaření vlastně taky) to sice je zajímavá, stejně jako život ústřední "postavy" Hatizde a taky to je dost solidně natočené, ale nemůžu si pomoct, cosi mi na tom nesedí a vlastně ani nevím, co si z toho odnést. Jednak to podle mě není moc dokument, ale dokufikce, podobně jako Vandin pokoj, protože tu nemalý počet momentů působí inscenovaně a až moc filmařsky, než že by vyplýval z dokumentování reality. Nemusí to tak být, to ví sami dokumentaristé, jak to celé vedli a já můžu mít jedině teorie, ale buď v tom určitá inscenovanost byla (a tím pádem by to byla docufikce), nebo tam dokumentaristé tak dlouho vychcaně natáčeli, že mohli stvořit přesně takový výsledek, ve kterém, aby to mělo správně dojemný (i když tedy spíš mírně vyděračský, ehm ehm) a drsný konec (SPOILER babička umře asi 10 minut před koncem a Hatizde tak přijde už o úplně všechno... sorry, ale to působí filmařsky víc než dost KONEC SPOILERU), po kterém přijde jakási rychokatarze, aby pak  diváci neměli chuť si hodit mašli nebo se neutopili v moři slz. Možná je to opravdu jen můj dojem, ale vzhledem k tomu, že je to všude prezentované jako regulérní dokument, mám pocit, že to až tak "ryzí" dokument není, jen to režiséři nechtěli přiznat, protože s něčím takhle lavírujícím můžou uspět ve více kategoriích. Taky ale vlastně mám pocit, že se vše rozehrané (rozpor poctivé výroby medu a té komerční, založené jen na výdělek, taky samotné téma včelaření apod.) nakonec tak moc podřídí příběhu, že z čehokoli dalšího nic nemám. Jako by se to pak už tvůrcům nehodilo do krámu, přišlo jim to zbytečné, ale zároveň zapomněli, že se tomu dlouhou dobu věnovali a dokumentárními scénami vycpaly nemalou část filmu. Takhle pak netuším, nakolik ty scény z běžného života obou rodin jsou buď jen zdlouhavé, nebo takové jsou záměrně, pro větší dojem dokumentu. A i když to rozhodně není špatné, mé zmatené dojmy z toho mi celkem brání dát víc jak tři hvězdy, i přes všechny nepopiratelné klady. Ale exkurze do makedonského venkova to byla určitě zajímavá, jen už jsem podobných exkurzí viděl tolik, že zrovna tahle mě osobně neměla moc co nového předat. A možná i proto nakonec to vyšší hodnocení nedám, i když jsem nad ním opravdu přemýšlel. Silné 3* ()

campix 

všechny recenze uživatele

Těžko se to hodnotí. Sladkobolný dokument, který má určitou přidanou hodnotu v pohledu na svět dvou skupin lidí na zapomenutém Makedonském venkově. Hatizde zde žije v souladu s přírodou a sbírá a prodává prvotřídní med divokých včel. V tom ale přijíždí kočovná rodina, které není nic svaté a jde jim hlavně o své přežití a výdělek ať se děje, co se děje. Nepříjemné na sledování. Ať už způsob života rodiny ''ničemů'' nebo život Hatizde v chudobě, kde jde hlavně o to prodat trochu medu a postarat se o svou starou minimálně mobilní matku. Celkově v tom, ale nevidím tak oči otevírající zážitek. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

V Makedonské poušti o vztahu dvou důchodkyň matky s zřejmě neprovdanou dcerou a o rodince medařů s nepříliš harmonickými vztahy. V závěru až týrání zvířat. Pusté prostory jsou velkolepé,ale o postavám jsem se musel informace spíše domýšlet. A až zhmotnělá nuda venkovského života. Kamera proniká přirozeně do životů jako ze skanzenu. Dcera se kromě matky stará o divoké včely. Med prodávají ve Skopje. Za peníze koupí barvu na vlasy na zkrášlení, přestože žíjí samotně jen s psem a kočkou. Rodinka, která jim vpadne do života působí bizarně, jsou skutečná hrozba planety. Začnou dělat stejné podnikání s medem, ale bez pravidel. Tím začne být film vtipný. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (5)

  • Natáčalo sa v Severomacedónskej metropole Skopje a v dedinke Bekirlija, ktorá je vzdialená zhruba hodinu cesty autom smerom na juhovýchod. (MikaelSVK)
  • Štáb strávil 3 roky natáčením materiálů pro tento dokument. (Kuzmik)

Související novinky

Kinosály EKOFILMu se otevřou podle plánu

Kinosály EKOFILMu se otevřou podle plánu

05.10.2020

Letošní, už 46. ročník mezinárodního filmového festivalu s environmentální tematikou, EKOFILM nezastaví ani koronavirus. Nejnovějším opatřením se pořadatelé i organizátoři pružně přizpůsobili a lidé… (více)

Nabarvené ptáče v boji o Oscara?

Nabarvené ptáče v boji o Oscara?

17.12.2019

Přestože konečné nominace na Oscara ještě známy nejsou, vydala Americká filmová akademie prozatím alespoň krátké seznamy užších kandidátů pro jednotlivé kategorie, a český film může začít předběžně… (více)

Reklama

Reklama