Země medu

Dokumentární

Makedonie, 2019, 87 min

Atanas Georgiev

Atanas Georgiev

Pakliže jste nadále žili s vědomím, že ve veškerých nejzazších koutech světa již nepanují středověké podmínky a místo toho všude trendují mobilní data, instastories, Netflix a Pokémoni, vás tento fascinující naturalisticky autentický paradokument uvede v těžký omyl tím, že v převážné míře se stále u mnoha jedinců uplatňuje syndrom analfabetismu - ale taktéž tradiční včelařství a harmonie všedního života souladná v ohnisku přírody. Vzhledem k mé averzi vůči včelám jsem byl pouze neméně podrážděn i zvukovou stránkou. Jen by mne zajímalo, jak Hatidze přežívá dodnes - a jestli náhodou neprodala svou cenu z festivalu v Sundance... Verdikt: s největší pravděpodobností nejpůsobivější dokumentární snímek roku 2019. 88%(6.2.2020)

Jakoby nebyl život v odlehlé nehostinné končině Makedonie těžký sám o sobě, přistěhují se sousedé... Výborný dokument nejen o tom, že peníze nejsou všechno, a všechno si za ně nekoupíte, stojí na výborné kameře a ve střižně přesně daném tvaru. Je občas vtipný, občas smutný, občas dojemný, ale stále vypadá velmi autenticky.(8.6.2020)

V jistých aspektech až překvapivě vtipný dokument (Chatidže kupuje barvu na vlasy, vůbec snad jakákoli scéna s její maminkou), ač zpracovává vážné až smutné téma. Nešlo mi ale celou dobu (ani po filmu) do hlavy, že by to bylo autentické... Proč? Kvůli té "milé" rodině od naproti. Že by se nechali natáčet, bych pochopil, ale že by pak dali svolení, aby šel dokument v takovéto podobě do světa a všem ukázal, že se chovají jako kreténi, to jsem nebyl štont pochopit. Až žena mi pak vysvětlila, že v jejich (omezených) očích vlastně neudělali nic špatného a ani by nebyli schopni pochopit, co udělali špatně. Což je ve finále snad to nejsmutnější. Včely se vrátí, ale tahle banda pitomců bude ve svém stylu života pokračovat zase o kus dál... 80%(1.2.2020)

Ne náhodou byl tento poetický snímek vybrán jako zahajovací film festivalu Jeden svět 2020, jehož ústředním tématem je klimatická změna. Film otevírá nejenom téma ochoty domluvit se napříč kulturní jinakostí, ale i právo člověka k přístupu ke zdrojům obživy v souvislosti se zachováním biodiverzity a udržitelnosti. Země medu je zkrátka zprávou o stavu dnešního světa - je to mikrokosmos, ve kterém se odehrávají všechna soudobá životní dramata. V popředí filmu stojí ta nejzákladnější touha - touha přežít. Je to něco, na co jsme kvůli nepřetržité dostupnosti všeho možného zboží v supermarketech skoro zapomněli. S nadsázkou lze říct, že jsme to dotáhli tak daleko, že nám může pokazit den jenom to, že v obchodě neměli naši oblíbenou čokoládu. Tohle všechno se ale může rychle změnit a je dobré vědět, že něco takového (touhu přežít) v sobě má každý člověk. Film pak ukazuje, jak lze v takové situaci obstát. Můžeme sledovat kontrastní obraz života včelařky Hatidze a kočovné rodiny. Hatidze, jako kdyby reprezentovala skromnost a vnitřní moudrost. Disponuje hlubokým porozuměním místu, ve kterém pobývá celý svůj život a o svou nemohoucí matku pečuje se stejnou láskou jako o divoké včely. I když jde Hatidze i její matce o přežití, Hatidze přírodu nedrancuje, ale naslouchá jí a spolupracuje s ní - jako, kdyby tančila a nechala se vést svým neviditelným tanečním partnerem. Úplným protikladem pak je život kočovné rodiny, která se usídlila v sousedství Hatidzina domu. Také chtějí přežít, ale k místu, ve kterém se na svém putovaní zastavili, nemají žádný vztah - krajina je pro ně nejspíš jednou velkou pastvinou pro jejich dobytek, který jim slouží jen jako prostředek pro zisk z prodeje masa a mléka. Potom diváka nejspíš nepřekvapí fakt, že děti této kočovné rodiny jsou pro svého otce kapitálem (proto jich má taky tolik). Svět ale naštěstí není černobílý, což dokazují nadějeplné scény, ve kterých se jedno z dětí postaví svému otci a stává se Hatidziným spojencem a žákem.(7.3.2020)

Naplánováno na Jeden svět 2020, ale vzhledem k přerušení festivalu viděno na dafilms.cz. Těžký lidský příběh, který vypadá jako by vypadl z 19. století a ne současné reality v Makedonii. Skutečný příběh o přírodě, včelách, medu, sobectví, lásky, upřímnosti, buranství, odhodlání a odvaze. Nějak nemám co bych dodal k pěkným komentářům tady okolo. Je to silný příběh, ale zahajovací film festivalu o lidských právech? Prestižní místo dostal kvůli výhře na Sundance festivalu, ne kvůli souvislosti s aktuálními tématy společnosti.(22.3.2020)

• - Štáb strávil 3 roky natáčením materiálů pro tento dokument. (Kuzmik)

• - Spoiler: Po smrti své matky se Hatizde odstěhovala z vesnice Bekirlijia. Po uvedení filmu žila ve vesnici blíže městu, v domě s elektřinou i vodou. Stále se starala o včely. (Kuzmik)

• - Natáčalo sa v Severomacedónskej metropole Skopje a v dedinke Bekirlija, ktorá je vzdialená zhruba hodinu cesty autom smerom na juhovýchod. (MikaelSVK)