Leaving Neverland

USA, 2019, 236 min (Televizní verze: 2x116 min)

Režie:

Dan Reed

Kamera:

Dan Reed

Michael Jackson (a.z.), Wade Robson, Jimmy Safechuck, Stevie Wonder (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), princezna Diana (a.z.), Karel III. (a.z.) (více)

Na samém vrcholu své slávy navázal Michael Jackson dlouholeté přátelství se dvěma chlapci ve věku 7 a 10 let. Tito dnes již třicátníci vyprávějí svůj příběh o tom, jak je Jackson sexuálně zneužíval, a jak se s tím po letech vyrovnali... Michael Jackson, jedna z nejslavnějších ikon na světě, představuje pro mnoho lidí mnoho věcí - popovou hvězdu, filantropa, zbožňovaného idola. Když byl v roce 1993 nařčen ze sexuálního obtěžování malých dětí, mnozí nedokázali uvěřit tomu, že by se Král popu mohl dopustit tak ohavných činů. V paralelních příbězích, které jsou si navzájem podobné jako vejce vejci, se Jackson údajně sblížil se dvěma chlapci a pozval je do svého úžasného a výjimečného světa. Obě rodiny, uchvácené přátelstvím svých synků se zpěvákem a zaslepené jeho pohádkovým životem, neviděly manipulaci a zneužívání, jimž byly jejich děti nakonec vystaveny. Dokument Leaving Neverland vytváří prostřednictvím rozhovorů, které svírají žaludek, přesvědčivý portrét soustavného využívání a podvodu. Zároveň poukazuje na moc uctívané osobnosti proniknout do života hvězdami posedlých dětí a jejich rodičů. (HBO Europe)

Rockerman

Hodnotit dokument není těžké. Je zdlouhavý, příliš detailní a chvílemi nudný. Hodnotit obsah už tak lehké není. Výpovědi obou (dnes už) mužů se zdají být věrohodné, je tu však několik ale! Především mají výbornou paměť. Chápu, že spát několik let s Majklem v jedné posteli se nedá jen tak zapomenout, ale pamatovat si takové podrobnosti? Nevím.... Také mi vadí, že se bohužel obviněný už nemůže bránit. V neposlední řadě je podezřelé, že na tom teď chtějí vytřískat peníze. Opět chápu mají traumata, deprese, ale prachy to nevyléčí. Navíc tvrdí, že jej milovali a on je a nikdy se na nich nedopustil násilí. Pochopitelně zde neobhajuji Jacksonovu pedofilii, ale pokud tedy říkají pravdu, mají ji říct zdarma, aby ulevili své duši, bylo by to mnohem věrohodnější. P.S. Jediný člověk se zdravým rozumem se zdá být Wadeův brácha, ostaní byli buď neuvěřitelně naivní nebo zaslepení slávou a prachama. ()

amarth

Dokument není špatný, především jelikož zrcadlí mnohé stránky lidské povahy od ujeté po hamižnou. Odpudivá je snaha za MJ prvně u soudu bojovat a deset let po smrti této ikony "najednou" vytahovat hrátky s červem, kdy se protistrana nemá jak bránit. Sorry, ale ždímat hudební ikonu dokud to jde od matky přes dcerky a syny, nechat si stavět baráky a opíjet se cizí slávou je dle tvůrců v pořádku. Dnes barvitě líčit ukazování si pinďourů ve sprše a hraní si na doktory a chtít miliónovou finanční kompenzaci je dle autora komentáře zase pěkně na hovno... ()

GMVajgl

Byl Michael Jackson predátor nebo byl obětí predátorů? Byl to pedofil nebo udělal tu chybu, že své osočovatele a pomlouvače odměňoval vysokými částkami - tedy zvolil cestu appeasementu? Problém vidím v tom, že lidé touží po jasné objektivní odpovědi a jsou ochotni se přiklonit k jednomu nebo druhému, přestože neznají dost objektivního kontextu. Prostě něčemu chtějí věřit a pak vidí jen ty informace, které mu to potvrzují (tzv. "konfirmační zkreslení"). Jenže běžní lidé už se asi víc objektivního kontextu nedozví - soudy před lety nějak rozhodly a každá další výpověď už je pouze jen něčí výpověď. Ve výsledku se rozhodujeme na základě subjektivních emocí a místo věcných argumentů létají vzduchem ad-hominem. Tenhle dokument tvrdí něco a tenhleten zas opak. Měli bychom se místo toho pokusit nechat některé otázky nezodpovězené ve smyslu mu - ne-ano a ne-ne. Protože otázka Michaela Jacksona je jen bezvýznamná maličkost v porovnání s otázkami jako "Rusko nebo Ukrajina" a "Izrael nebo Palestina?". ()

TheSompeque

Obvykle jste zvyklí na nějaké stručné zhodnocení filmu, do kterého hodím nějaký ten LIDL joke, ale upřímně, u tohoto se mi do toho ani nechce. Leaving Neverland jsou 4 hodiny výpovědi dvou mužů, kteří byli, údajně, obtěžování Michael Jacksonem. Ano, tím MJ, který je už přes 10 let mrtvý. Nemusím snad víc zdůrazňovat, jak absurdně vyznívá výpověď obou dvou, když se jim, z evidentních důvodů, nedostává protiargumentace. Nemáte na výběr, dokument vám řekne, co si máte myslet. Oba začínají svým brzkým dětstvím, kdy poprvé slyšeli o MJ a o jejich prvním setkání. Když přejde na oné téma, oba působí nepřirozeně a nedá se jim na 100% věřit vše, co říkají. A v tom je problém. Kdokoliv může vytasit podobnou věc na kohokoliv a bude to působit stejně věrohodně. MJ byl však na toto téma dobrý terč; trávil nadprůměrný čas s dětmi, fakt, že s nimi údajně spával v jedné posteli, je pro pedofilní chování ideální. Jak na to mělo vliv Jacksonovo otcem zničené dětsví vliv se asi nedozvíme. Překvapením mi je i to, že se k údajnému obtěžování vrací po letech, kdy už je Jackson dávno mrtvý. Těžko říct, nemůžeme s jistotou říci, zda se to všechno dělo či ne, ale nutno dodat, že takový časový skok v podstatě zničehonic je přinejmenším podezřelý. A teď to nejhorší, co dokument přinesl; reakce veřejnosti. Dávno neřešené téma, které bylo léta v tabu, je opět aktuální. Jackson je odsuzován snad ještě více než během jeho života, jeho skladby jsou mazány ze setlistů rádií, jakýkoliv obsah jde pryč, včetně epizody Simpsonů z roku 1991, kde jednu postavu daboval. Absurdní. Výpověď dvou mužů, absolutně bez důkazů, čili nic NENÍ POTVRZENO, takhle pobouří svět. Totální dehonestace člověka, který už nežije, je naprosto stupidní. Dokumentu chybí druhá strana, která by stála při Jacksonovi a to je kámen úrazu celého dokumentu. Autoři vám dávají pouze jednu z možných variant jako jedinou správnou a v tu musíte věřit. ()

kersten

Neviem sa k tomuto dokumentu adekvátne vyjadriť. Každopádne som z môjho repertoáru ktorý mi beží v aute všetky pesničky od Jacksona vymazala. Ani neviem prečo, akosi tak inštinktívne. To o čom sa celé roky vedelo, pošušky rozprávalo, zhmlievalo a nikto o tom nechcel na rovinu rozprávať, sa behom jedného dokumentu naplno rozkričalo. Michael sa už nedokáže brániť a skutočnosť nezmeníme, tak načo to riešiť. Čo je to pravda a čo nie.... nech súdia už tam na druhom svete. ()

Barka88 odpad!

Zdařile natočený dokument a to tak, že mu většina světa uvěřila. Vyprávění pouze jedné strany o někom, kdo se už nemá možnost bránit. Dokument o tom, jak rodiče prodali vlastní děti za vstupenku do “lepšího světa”. ()

geek.ondra

Opravdu silná věc, která se vám opravdu dostane pod kůži. Od prznění dětí geniálním hudebníkem a prvotřídním úchylem Michaelem Jacksonem se to rázem přehoupne na poctivý dokument s velice silným poselstvím. Ke konci tomu došel dech ale jinak to je po celou dobu velice intenzivní zážitek. 7/10 ()

Jacques-ds

Doporučuji. Dost možná nejdůležitější dokument o Jacksonovi vůbec. Dva týpci vypráví o tom, jak je Jackson zneužíval, když byli ještě děti. Jsem jeho fanoušek, ale nemám důvod pánům z dokumentu nevěřit. Je to sice šíleně dlouhý, ale zároveň nesmírně silný zážitek poslouchat, jaké to je dostat se do blízkosti supercelebrity. Emocinální dokument, který nabízí pohled sice jen jedné strany, ale těžko říct, co by oba aktéři lhaním získali. Udělejte si názor sami, stojí to za to. ()

nwx

Vynikající dokument o matkách, které jsou schopny pro peníze a slávu strčit své děti do postele komukoliv. Michael Jackson byl hudební genius, o tom žádná, měl ale své vrtochy. Byl vlastně dítětem uvězněným v těle dospělého, exotem, nedostupnou ikonou. Fanouškové by udělali cokoliv, aby se k němu dostali blíže. Kamarádil se s dětmi, ke kterým by ale neměl přístup, pokud by s tím nesouhlasili jejich rodiče a ti vesele souhlasili. Matky těch dětí vycítily příležitost jak svým ratolestem zajistit budoucnost, jak samy přijít k penězům, slávě, jak se dostat do velkého světa, jak se zdarma dostat k novému domu, jak se na Jacksonovi přiživit. Nejedna matka záviděla té druhé, že zrovna její dítě má to "štěstí". Jedna z nich byla dokonce ochotna se i s dítětem přestěhovat z jednoho kontinentu, kde původně žila, na jiný, jen aby mohla se svým synem žít Jacksonovi ještě blíže. Klidně rozbila svoji původní rodinu a vyměnila ji za pomíjivou slávu, peníze. Jackson nikoho násilím k ničemu nenutil, matky mu samy strkaly děti do ložnice. Na konci onoho dokumentu mluví i současné partnerky již dospělých kdysi zneužívaných chlapců, mající své vlastní děti a odsuzují matky svých partnerů, že něco takového tehdy dopustily. Já osobně si ale myslím, že i ony samotné, by se nechovaly jinak, kdyby třeba Lady GaGa nebo jiný jejich současný pofidérní idol, se s nimi chtěl kamarádit, prostě by k němu vzhlížely a snažily by se "chytit příležitost za pačesy" aby si něco pro sebe urvaly, stejně jako se dělo v dobách Jacksona. Jackson nebyl agresor, násilník, byl jen opravdu zvláštní. Kdyby nebyl slavný, děti by se k němu nijak nedostaly. Na vině jsou jednoznačně ony matky, které v zájmu svého vlastního profitu, zneužívání umožnily. Nikdo normální by své dítě přes noc u cizího dospělého chlapa v jeho ložnici nenechal ale prachy a mamon udělají svoje. Je to smutné co se těmto dětem stalo, že je nikdo nechránil, na druhou stranu ale Jackson tisícům dětí po celém světě zase pomáhal, věnoval obrovské peníze na různé dobročinné účely, s cílem dětem pomoci. Ani ony samotné tehdy zneužívané děti dodnes nestrádají a po Jacksonových zádech vlastně kariérně vyrostly, dodnes dokonce Jacksona milují. Bez Jacksona by nebyly tam, kde dnes kariérně jsou. Ať už byl Jackson jakýkoliv, jeho hudba je geniální. Dodám jen ještě, že to co se dnes děje ohledně Jacksona i třeba hnutí MeToo, ta mánie, kdy se ze seriálů a filmů, vystřihují herci, epizody, kdy rádia přestávají hrát písničky, které do té doby hrály, kdy se ani nečeká na soudy, to je ta největší tragedie, která se bytostně týká nás všech. Cenzura jako za komunismu. Máte-li oblíbený film, hudebního interpreta, raději si pořiďte fyzická media dříve, než bude váš oblíbenec zakázán a z historie vymazán. Vystřihli epizodu i ze seriálu Simpsons, protože v něm Jackson daboval figurku. Kam až ta novodobá inkvizice zajde? Hnus! ()

zapalik

Byl MJ peďák? Bezpochyby. Dělali zaslepení rodiče u těch kluků strašnou chybu? Stoprocentně. Ale nikomu není možné nic vyčítat. Sám dokument je silný jak prase bez ohledu na jméno hlavního pachatele. Sledovat s oběma, jak jim celá událost negativně ovlivnila život, dozvědět se o odporné manipulaci pedofila, o zneužívání moci, slávy a peněz, aby se pak kloučka rychle nabažil a nelítostně ho odkopl, to je sama o sobě hluboká story. PS: jeho písničky mi to neottáví. Jako umělec byl génius. Možná i kvůli z dětství a vlastního zneužívání , kdoví. A mmch: proč ČSFD nevymaže všechny ty nelogické odpady od slepých fanoušků Jacksona? ()

Maximilianus

Pred zhliadnutím tohto dokumentu som si nevedel predstaviť Michaela Jacksona ako sexuálneho predátora. Prekvapivo sa dokument venuje iba dvom rodinám, ktoré našli odvahu a porozprávali svoj príbeh. Musím uznať, že sú to zaujímavé príbehy a tie štyri hodiny pokryjú úplne všetko. Od začiatkov, kedy by vám ani nenapadlo, že sa obyčajní malí chlapci a rodiny akých sú milióny, môžu niekedy stretnúť s Michaelom, až po následky siahajúce roky po jeho smrti. Film pekne ukazuje jednak možnú psychiku speváka ale aj trápenie, ktoré prežívali obete, lásku rodín k Michaelovi, utrpenie, ktoré si museli prežiť aj po jeho smrti a vlastne všetko čo obnášalo byť v priazni Michaela Jacksona. Nemusí byť všetko a dokonca nič z toho pravda, ale vyzerá to veľmi vierohodne, takže minimálne to zrnko pravdy na tom bude. Predsalen, spať s niekým niekoľko mesiacov noc čo noc v jednej posteli a aby k ničomu nedošlo? A pritom celý svet vie, ako Michael miloval deti. Očividne až moc. 7,5/10. ()

Drtic odpad!

Nie som žiadny zarytý Michael Jackson fan tým chcem povedať, že môj názor nie je týmto ovplyvnený. Psychologický profil Michaela bol 10 ročné dieťa v tele dospelého, a treba si uvedomiť, že toto je príčina všetkého. Rozhodne to nebol normálny človek, ale každé dieťa má kamarátov vo svojom veku a sebe rovných, a tak to mal aj Michael. Keď sa človek pozrie ako vyzerá ranč Neverland musí byť jasné, že Michael bol stále dieťa ktoré žiadne detstvo nemal. Kľudne uverím, že s tými deťmi zaspával v jednej posteli lebo čo je na tom divné keď toto deti robia len Michael bol dospelé dieťa, a to už je divné. Keby skutočne sexuálne zneužíval deti nikto keď je taká megastar, a novinári ho prenasledujú na každom kroku nebol taký hlúpy aby sa tak verejne z deťmi ukazoval. Obvinenia ktorým Michael musel čeliť sú výsledkom toho, že všetky tie deti, a ich rodičia ktorých Michael považoval za priateľov sú obyčajný ľudia ako my pre ktorých bola mimoriadne lákavá vidina využitia príležitosti získať peniaze ktoré by ich, a ich budúce rodiny zaistili. Veď práve teraz je doba MeToo tak je ideálna príležitosť z toho niečo vyždímať. Vydržal som celé 4 hodiny, a hneď po skončení som celý tento grc vymazal. Členom filmovej akadémie by som odporučil toto pozrieť, a začať premýšľať o budúcoročných oskarových nomináciách za herecké výkony. Citová manipulácia divákom, a ich herecké výkony boli miestami tak zrejmé, že sa dá pochopiť, že na toto veľa ľudí ktorý nie sú schopný mať svoj názor skočí. Som rád, že je to naopak, a len málo ľudí týmto klaunom čo sa rozhodli práve teraz, keď obaja majú finančné problémy vyrozprávať svoje príbehy verí. Klamstvá, klamstvá a ešte raz klamstvá. Keď sa niekto pozrie ako Michael rozpráva a vystupuje tak si neviem predstaviť, že niekto ako on bol schopný robiť všetky tieto veci čo tu oni sú schopný vyrozprávať za 4 hodiny do najmenších detailov. Toto robia zlý ľudia, a nie človek o ktorom Macaulay Culkin povedal, že je ten najneškodnejší človek ktorý v sebe nemý ani kúsok zla. Nie nie tento samozvaný "dokument" je len grc, a pokus týchto stroskotancov dostať sa k peniazom takto keď už to nešlo u súdov pretože je to stále len tvrdenie bez akéhokoľvek dôkazu ktorý nikdy žiadny ani existovať nemohol. Dúfam, že HBO pocíti hnev, a nenávisť za to, že malo žalúdok sa pod tento grc podpísať. ()

rublik05 odpad!

Prvoplánová píčovina a kopání do mrtvol. Od začátku až do konce celý dokument spíše než aby konkrétně dokázal, že Michael byl nebo nebyl taková strašná bestie a úchyl, tak nám pouze ukazuje, co všechno si můžou lidé vymyslet, aby byli slavní a měli z toho slušné prachy. Ty jim evidentně po tom mnohaletém vydržování od Jacksona došli, tak je potřeba to stokrát omílané story znovu podojit. Nepopírám, že Michael byl asi podivín a věčné dítě, který očividně měl rád ostatní děti a jim i jejich rodinám zaplatil cokoliv, co si řekly. Ovšem tohle už je opravdu žumpa největšího kalibru. Čisté nepodložené očerňování nějakými nulami, kteří dokázaly pouze to, že se nechali vydržovat od slavné osobnosti. I kdyby byla jenom trocha pravdy na tomto dokumentu, tak jediné co mi z toho vychází je to, že rodiče měli už dávno sedět za to, co údajně dopustili. Závěr je jediný, tahle sračka má za cíl pouze poškodit zemřelého Michaela Jacksona a vydělat na něm ještě nějaké prachy, když už se chudák nemůže bránit. Jedním slovem hnus! 0/10. ()

Simomon

Michael Jackson byl pýdofajl. A nikoho to nešokuje, protoze to tak nak vsichni vedeli uz pred timto dokumentem. Presto jde filmarsky o poctive dilo, které rozebira: vztah obětí s tyranem, zivot ve lzi, rodinné krivdy a silu penez a slavy. POSLEDNI SLOVO: Dokumentu nejde o prvoplánové zdiskreditování odkazu Michaela Jacksona, ale funguje jako pusobiva psychologicka sonda do duší obětí dětského zneužívání. 85%, 5/5 ()

Psycho.R odpad!

Pokud mělo jít o sofistikovaný dokument o tom, jak dokážou dvě rodiny, bez jakýchkoli důkazů, lhát ve snaze o to získat finanční kompenzaci za něco, co se nestalo, tak super, ale příště o dvě a půl hodiny zkrátit. Možná film natočil Moore jako svojí klasickou manipulační agitku, ale to spíš ne. Hudbu Michaela Jacksona mám rád, titul král popu si zasloužil, ale nejsem jeho oddaný fanoušek. Z toho důvodu se snažím dívat na čtyřhodinový film, kde není nic, než mluvící hlavy, s nadhledem. "Oběti" si v úmorném časovém úseku pamatují přesně na den, co dělali před třiceti lety a stojí si za tím. Mimo jiné je mnoho důkazů, že se to stát nemohlo, neboť Michael byl v té době na úplně jiném místě na turné. Další věc - matka jednoho z týpků říká, jak tančila radostí, když Michael umřel, protože už nemohl ublížit jinému dítěti. Což máme do očí bijící důkaz o hyenismu, neboť podle jejího syna přiznal až několik let po jeho smrti, že ho obtěžoval. Takže se to stát taky nemohlo. Jackson zažil v dětství šikanu, spíš týrání, z toho důvodu přispíval nemalé částky na pomoc organizacím, které dětem pomáhali a měl rád děti ve své blízkosti, protože s nimi teprve prožíval dětství. Rodinám v tomto filmu daroval v různých formách víc, než na co by si za celý život vydělali. Dvakrát padl u soudu verdikt nevinen (Jeden ze svědků, který potvrdil nevinu byl mimochodem právě týpek, který v tomto filmu tvrdí, že ho obtěžoval). Vždy Jacksona žalovali rodiny, které patřili spíše ke střední třídě, tudíž si nemohli dovolit vše po čem by toužili. Naproti tomu mezi dětmi v Jacksonově blízkosti (i u něj přespával) byl malý Culcin, který v době největší slávy neměl o peníze nouzi a u soudu si trval a stále trvá na tom, že se nic nedělo. Tento film vnímám jako falešné výpovědi rodin, které se léta po smrti hvězdy chtěli finančně obohatit, protože se cítili zhrzeny, že už během života se s nimi zpěvák bavil méně a méně, čímž se ztráceli z médií a nemohli si žít v bavlnce (viz. darování auta, zaplacení nového domu). ()

vozralec

Říkají ti dva týpci pravdu? Těžko říct. Roztřesené ruce, dramatické polykání. Prostě jedna paní povídala. ()

JimDeNiro

Hnus blot.. Vydržel jsem celé 4 hodiny v klidu koukat, zajímalo mě to, ale z hlediska dokumentu je to nehodnotitelné. Dobře sehrané... To se mi ještě nikdy nestalo, abych to neohodnotil, ale asi mlasknu odpad! Jednostranná výpověď proti člověku, který se již nemůže žádným způsobem bránit... HBO zklamalo.. A Robson se Safechuckem by měli dostat přes tlamu a prst do prdele i s režisérem a celou rodinou... Edit, no ulezelo se to. Každopádně zajímavě udělané 😃 ()

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

23.11.2019

Jeden z producentů megaúspěšného hudebního filmu Bohemian Rhapsody Graham King oznámil, že chystá životopisný snímek o zpěvákovi Michaelu Jacksonovi. Se scénářem by mu měl pomoct scenárista třikrát… (více)