À ma soeur !

For My Sister

À Ma Soeur!

Francie / Itálie, 2001, 93 min

• Dan9K

Ten film je příšerný. Emociálně vyprahlé postavy, bez špetky charakteru a rozumu, nesmyslně jednající. Půlka filmu se odehrává v jedné posteli. Často to působí jako porno bez těch věcí, které porno dělají pornem. Pak ovšem přijde závěr. Na jednu stranu strašně trapný. Správný art přece musí něco takového obsahovat, aby to celý film povýšilo někam jinam. Na druhou stranu je v porovnání s předchozím dějem tak dokonale nečekaný a šokující, že je v podstatě geniální. Uvědomil jsem si díky němu, jak jsou obyčejné starosti hodně malicherné. SPOILER À ma soeur! je filmem s pravděpodobně nejreálnější a nejbrutálnější násilnou smrtí, co jsem zatím viděl. Její síla spočívá v jednoduchosti, rychlosti, nečekanosti a fakt, že se to stalo jakoby mimochodem, ohromně pomáhá k dokonale reálnému vyznění.(13.1.2012)

"Sex is Comedy" mi přišlo moc dokumentární, "Anatomie pekla" zas až naturalisticky krutá. Toto je můj třetí film od C.Breillat a přišel mi nejlepší ! I když hlavní postavy tohoto filmu své emoce nedávají najevo, během hodně pomalého děje se přece jen odhalí. Kdyby nebylo toho závěru, je to jen cynická sonda do dívčího dospívání, ale od té doby, co se holky ocitly na silnici, jsem čekal nějaký šok. A paní režisérka nezklamala... Už se těším na další její film - škoda, že jsou tak špatně dostupné.(6.5.2015)

• Radko

Tento film nie je pekný. Upozorňoval na to i pán, ktorý povedal pár viet pred jeho uvedením na festivale, kde som ho videl pod názvom Tučné dievča. Celkovo mi z neho bolo nanič. Možno to bol zámer kontroverznej francúzskej režisérky. Dve dievčatá na prázdninách, vyprahnuté citovo, rovnako ako ich matka, podivné dialógy medzi sestrami, nič v ich konaní nebolo zobrazené s troškou radosti, potešenia - ani ten sex... Dej, v snahe poukázať na citovú prázdnotu hrdiniek a neschopnosť sa radovať, sa vlečie ako ten najpomalší slimák. Nakrútené to je síce fajn, ale pomalosť a monotónnosť po chvíli otrávi. A mimochodom - ak šlo naozaj o cestu do hlbín ženskej sexuality, ako píše DDT, tak tie hlbiny sú pekelne nudné. Dve hviezdičky dávam za síce nie vôbec príjemný, ale výborne spracovaný záver.(11.10.2004)

Škoda toho nasilu záveru, ktorý sa nám snaží tvrdiť, že sa jedná ešte o brutálnejší art, ako dovtedy. Režisérka vie, ako vzbudiť pozornosť a ako rozprúdiť diskusiu. Lenže mne to, i keď to zmysel malo, pripadalo nereálne. To predtým však pracuje úspešne v náznakoch. Stačí škaredý pohľad, absencia objatí rodičov a dcér, ich vzájomné oslovovanie (si kurva) a je vymaľované. Trocha sa obávam, že niektoré ženy po tomto filme chlapov zavrhnú a samozrejme bola by to chyba. Fat girl je film, ktorý ostane v hlave dlho a to sa cení. Nesmie ho však vidieť odporca artu, jeho tvorcov bude ešte viac nenávidieť.(8.3.2015)

Jak je u filmů C. Breillatové zvykem, jedná se opět o "cestu do hlubin ženské sexuality". A jako vždy jde o film, u kterého vás slovo "zábava" napadne až jako poslední :-) Dvě dospívající sestry se na prázdninách poprvé setkávají se sexem. Ta starší (a hezčí) přichází v patnácti o panenství a ta mladší (ošklivější a tlustá) je toho nedobrovolným svědkem..... Nedá se říct, že by šlo vyloženě o feministický film, i když muži jsou obvykle ve filmech C.B. redukováni na trubce, kteří chtějí jen to jedno... Ženské hrdinky (včetně matky obou dívek) tady také nejsou zrovna svaté (i když na rozdíl od chlapů mají aspoň tu duši, že :-)) a nenápadně houstnoucí atmosféra neomylně směřuje k dramatickému konci. Ten je poměrně nečekaný a šokující, ale zřejmě (alespoň já si to myslím) nejde o realitu, ale o pouhou představu hlavní hrdinky (jaká z nich to je poznáte podle alternativního názvu filmu, který zní "Fat Girl").(11.5.2004)

• - Matka lhala Anais Reboux o smrti jejího psa, aby ji do některých scén, kde to bylo potřeba, rozplakala. (Cheeker)

• - Jedná se o první film obsahující nahotu a erotické scény, který byl povolen v Jižní Koreji. Vždy předtím musely být takové scény buď upraveny nebo vystřiženy kvůli přísné cenzuře. (Cheeker)

• - Libero De Rienzo nosil v erotické scéně umělý ztopořený penis. (Cheeker)