Zavraždění čínského bookmakera

• USA The Killing of a Chinese Bookie

Cosmo Vitelli vlastní klub pro gentlemany a je ztělesněním vyrovnanosti a duchapřítomnosti. Když se dostává do střetu se skupinou gangsterů, je Cosmo donucen spáchat děsivý čin, ve snaze zachránit svůj milovaný klub a svůj způsob života. Napínavý, okouzlující i výstřední snímek je provokativním pohledem na mužské zoufalství a identitu. (oficiální text distributora)

Zagros

Zavraždění čínského bookmakera je o majiteli striptýzového klubu, který se vlastní vinou připlete do cesty gangsterům a musí pro ně udělat jednu špinavou práci. Toť veškerý děj. Většinu filmu (můj subjektivní dojem) jsem sledoval k uzoufání nudná a trapná vystoupení v klubu hlavního hrdiny. Kabaretní vystoupení byla opravdu strašná a občasné nahé prso to rozhodně nezachránilo. Většinou oceňuji, když se tvůrce jde vlastní cestou a když se snaží nabourat osvědčené způsoby. Pokud to bude ale dělat tak divácky nepřívětivým způsobem, ať si celý film strčí za klobouk. Dlouhé scény o ničem a podivně nervní kamera z podhledu jsou jen první dvě věci, které mě napadají. Viděl jsem verzi 135 minut a zhruba 129 minut mě to nebavilo a očima jsem posunoval čas. První... a předposlední moje pochvala jde za obsazením. Gangsteři byli opravdu hnusáci k pohledání, jeden vedle druhého. No a ta druhá za Benem Gazzarou, který dokázal odehrát i scény, ve kterých se nic pořádně nedělo. Dvě pochvaly, dvě hvězdy… ()

Han22

Cassavetes se stává dalším z mých neoblíbených artových režisérů, po třetím jeho filmu vidím, že mě prostě bavit nebude. Zápletka o majiteli strip baru co se zadluží a věřitelé na něj tlačí aby někoho zabil je na papíře fajn, ale ve filmu je naprosto na pozadí a v podstatě se to nijak nevyřeší. Pár věcí tu funguje - Ben Gazzara se opravdu snaží i když není takovým hercem aby to utáhl a jeho postava je kokot (gambler). Vražda a vše okolo jsou opravdu napínavé a fungují. Zbytek? Mimoňské dialogy o hovně. Přestřelky jejichž výsledek se nedovíme, protože režisér střihne na něco jiného. Kamera, která se cpe lidem až do obličeje. Snad nejhorší strip vystoupení co jsem viděl - na pódium vleze odpudivý plešatý tlusťoch a příšerně "zpívá" nějaké swingové odrhovačky, zatímco kolem postávají holky a občas odhalí kozy. SPOILER: A nejhorší je konec, kdy hrdina chodí s kulkou v břichu jakoby nic, projde přestřelkou, povídá si s holkama, vystoupí v baru... a pak nejspíše asi umře (časem) protože začne krvácet. Celé je to navíc natažené na dvě a čtvrt hodiny a pekelně nudné. 77%? Já budu klidně za barbara a sestřelím další "úžasný" art 2*. ()

Rameno

Chudák Cosmo Vitelli dluží prachy a snaží se chovat jakoby nic. Jeho bezmoc je na něm ale celou dobu vidět a když dostane od věřitelů úkol zabít, ví, že mu nezbejvá než jít a zabít. Velká část filmu (aspoň toho delšího sestřihu) se odehrává ve Vitelliho klubu, kterej nabízí tu nejpokleslejší zábavu (z mýho pohledu až bizarní). I to dodává skvělou atmosféru a film dokáže udržet pozornost celou dobu i přesto, jak je civilní. ()

StaryMech

Nehezká a nudná historka o majiteli striptýzového podniku, který se zapletl s gangstery. Prvotní dojem : Cassavetes vzal kostru černého žánru, ověsil ji scénami, které by většina producentů nechala vystříhat, přidal pár trýznivě amatérských kabaretních výstupů, rozbředlé mudrování nad životem a absurdní akční sekvenci a vše nasnímal svým polopodzemnickým způsobem ; v příběhu vystupuje hlavní hrdina, v podchlazeném podání Bena Gazzary takřka neprůhledný, několik zločinců bez padoušského švihu, několik působivých ženských těl a sázkař, který není sázkařem. Vůbec jsem nepochopil, že hlavní postava, s níž jsem se usilovně a marně snažil ztotožnit, se přes šarmantní slupku netěší sympatiím tvůrců : Gazzara prý špatně snášel, že se musí vciťovat do tohoto sebestředného pošetilce, neúnavně si hrajícího na něco lepšího, než čím opravdu je. Moje chyba - kdyby mi včas došlo, že režisér i tentokrát dbá víc o cupování hollywoodských polotovarů než o pohodlí diváka, asi bych si s filmem rozuměl lépe. P.S.2019: Zkusil jsem to znovu, marně. Cassavetes má pro Cosma očividně slabost. ()