Strach a chvění

• Francie Stupeur et tremblements (více)

Sofistikovaná komedie Alaina Corneau vypráví autobiografický příběh spisovatelky Amélie Nothomb, jejíž kniha se stala nejlépe prodávanou novelou ve Francii. Romanticky snící mladá Belgičanka se navrací do Japonska - země svého narození - aby nalezla sebe sama v pro nás tolik záhadném a absurdním světě japonského obchodu. (oficiální text distributora)

HakuSaku

Spočiatku som mal obavy, že či pri filme nepadnem do kómy od nudy, ale opak bol pravdou! Mám rád filmy s podobnou tématikou. Silvie Testud ako "Japonská" Belgičanka v službách Japonských pracovných workoholikov. Prvá hodina ma nadchla, ale postupne sa mi začala dejová lína ťahať ako slíž... ()

spawnxp

Naprosto ubíjející komedie (?) - doufám, že ne předobraz globální 'firemní kultury'... bod za japonskej kulturni orgasmus (i ten s marcipánem) ve finále ()

beruskaska

Teror po japonsku aneb jak Japonsko ještě neznáme - tak by se dal stručně popsat film Strach a chvění. Nejde však o nějaké drama nýbrž o vtipnou komedii o ženě, která se narodila v Japonsku a chce se tam vrátit coby dospělá. Nastupuje do japonské obchodní korporace, aby se vrtátila do světa Japonska a a pochopila i japonského myšlení, které si vysnila v dětství. Čeká ji však tvrdý střet kultur i osobností a tuto hustou omáčku ještě více zahušťuje její touha pochopit japonskou mentalitu a navíc v tomto prostředí za každou cenu vytrvat. Velmi vtipná hořká komedie, která umocňuje tento velmi zvláštní snínmeček. Sylvie Testud v hlavní roli je úžasná, jen pochopit její svět je prostě až do konce velká záhada, stejně tak jako japonská mentalita pro nás Evropany... ()

buchannon

Tak něco takového jsem ještě neviděl, v dobrém slova smyslu. Zajímalo by mě, do jaké míry je to pravda. Když mi šéf v práci několikrát vynadal do debilů, tak jsem to neunesl a taky jsem mu řekl, že je debil a vyhazov byl na světě. Tato mladá dáma dokázala unést dehonestující zacházení a potlačit svou hrdost. Bravo!!! Tento film jsem sledoval jedním dechem, aniž by mi myšlenky někam utíkaly, to se mi nestává často. Až jsem se divil, že získal tak málo ocenění. P.S.: Taky by mě zajímalo, jestli je hlavní představitelka aspoň trochu lesba. ()

lada32

Jsou filmy na které se dívám pozdě do noci a ráno se proklínám,že jsem nešel spát.Ale dnes ráno,po v brzkém vstávání,jsem se díky tomuhle filmu choval jako blázen.Každého na potkání jsem se ptal zda se díval.Chorobně jsem chtěl najít stejného nočního sledovače,který by mi dosvědčil,že viděl něco zcela mimořádného a skvělého.Takto pojatý multikulturní střet podkreslený Bachovým cembalem jsem už dlouho neviděl.Jestli chcete pochopit myšlení a mentalitu Japonců,je tenhle film naprosto ukázkový. ()

RoyBatty444

Čarovná komédia o francúzke pokúšajúcej sa uchytiť v japonskej firme. Rozdiely v kultúrach neraz zastavia jej snaženie. Napriek kolegom, ktorí ju celý čas podporujú je jej snaženie márne. Veľmi citlivo vyrozprávaný autobiografický príbeh nadchne hlavne výkonom Sylvie Testud. Kto má záujem nahliadnuť pod pokličku japonskej spoločnosti príde si tiež na svoje. ()

vrgulnik

Asi každý si po zhlédnutí tohoto filmu řekne: Jak to teda v těch japonských firmách vypadá doopravdy...? Při sledování jsem se "bál" a "chvěl", protože práce v takovém prostředí připomínala očistec. Samozřejmě je to přitažené za vlasy, ale dokonale. Když jsem si říkal, že hlavní představitelka už nemohla níž klesnout, stalo se. U mě určitě 90%. ()

V.O.Z.

Střet dvou různých kultur v zemi, která se vyvíjela do 19.století bez cizího vlivu s nedotknutelnou hierarchií tak rozdílnou individualismu západního světa.Film nenudil, ale ani nenadchnul.Nemůžu se zbavit dojmu, že být náctiletá frankofonní lesbička dám ještě o hvězdičku víc. ()

Dharmma

Tohle je asi první film, který mě kdy donutil být rád za zlaté české buranství. Japonci jsou prostě vůči cizincům náckové, nicméně hodit všechny do jednoho pytle také nemůžu. ()

sun.eagle

Malokterý film ve mě vzbudil tak rozporuplné emoce. Na jednu stranu dokáže pobavit, ale stejně tak totálně znechutit, jedna postava- mužská- je snad nejodpudivější jaka se ve filmu vyskytla. Nečetl jsem knihu (což hned napravím) tak nevím co je pravda a co je přikrášleno ale každopádně je to film u kterého budete kroutit hlavou a nepoberete tu záhadu jménem japonské pracoviště. Film který doporučuju všem, a pro ty kteří se zajímají o japonskou kulturu je to povinnost. Po zhlédnutí zase trochu víc pochopíte japonce, a člověk možná i tak trochu porozumí tomu proč japonec pracuje celý život v jedné firmě či proč po propuštění páchá sebevraždu. Tak si říkám že Japonsko jako druhá ekonomika světa a japonské firmy které patří mezi ty největší a nejslavnější se dostali tam kde jsou s tím jejich zkostnatělím systémem vedení firmy, kdyby zkombinovali nejlepší věci z jejich firemní kultury a západní tak by na tom byli možná ještě líp, kdo ví. ()

ledger

příběh dokonale vytváří pocit odcizení v jiné kultuře + skvělá tísnivá atmosféra a naproti tomu humor a nadhled, který si hrdinka zachovává je to velmi originální film, kterých jsem v poslední době viděla moc málo ()

Von Kempelen

Hezky lidsky popsanej střet dvou přežitejch tradic. Tý kolektivní hierarchický japonský a hyperindividualistický západní. Tak jako vždycky je správná cesta někde uprostřed a přijde mi, že i tohle se film snaží naznačit. Předlohu jsem bohužel nečet, což se pokusím v nejbližší době napravit, protože mi tohle dílko docela oslovilo. Takhle si představuju skutečnou tragikomedii, kdy se divák chvíli blaženě usmívá a během okamžiku přijde moment, kdy mu ztuhne ksicht a zamrazí ho až na kost. ()

clubland

Veľmi zaujímavý film s výborne vystihnutou atmosférou. Aj napriek svojmu relatívne jednoduchému deju boli herecké výkony hlavných predstaviteľov neskutočné. Jeden z filmov, ktorý Vás baví až do konca a najradšej by ste boli, keby trval dlhšie. ()

Puslanka

Tragikomický film. Pro mě hodně smutný, ale názorná ukázka používání štětky na záchod mě upřímně rozesmála :) Tenhle snímek by neměl vidět člověk, co se chystá pracovat v Japonsku...nebo měl? ()

Lir

Veselo-vážny pohľad na konflikt dvoch mentalít... Originalitou tento film priam prekypuje, hlavná hrdinka vytrvalo vzdoruje okoliu spôsobom, ktorý je rovnako "nepochopiteľný" ako správanie jej nadriadených... Veľmi-veľmi vtipné spracovanie, podkuté presvedčivým výkonom sivej myšky Sylvie Testudovej. ()