Strach a chvění

• Francie Stupeur et tremblements (více)

Sofistikovaná komedie Alaina Corneau vypráví autobiografický příběh spisovatelky Amélie Nothomb, jejíž kniha se stala nejlépe prodávanou novelou ve Francii. Romanticky snící mladá Belgičanka se navrací do Japonska - země svého narození - aby nalezla sebe sama v pro nás tolik záhadném a absurdním světě japonského obchodu. (oficiální text distributora)

Mik_e

Poněkud bezútěšně pojaté drama o střetu dvou naprosto odlišných kultur. Mladá Belgičanka nastoupí do velké japonské firmy...no a pak už bohužel jen sestupuje. Sympatie diváka si získá okamžitě, navíc jednotlivé krizové situace docela vtipně komentuje, tedy o úsměvné momenty není nouze. Ale ani tento zdravý nadhled jí zkrátka nedovolí překlenout propastný kulturní rozdíl mezi Východem a Západem. Moc hezky natočeno, byť občas dotaženo ad absurdum. (dle mého, srovnání mi samozřejmě chybí) ()

dogma97

Opravdu výborný film, skvěle jsem se bavil - dlouho jsem váhal, zda 4 nebo 5*... Nakonec přece jen jednu ubírám kvůli dojmu, že v několika málo pasážích režisér rezignoval na filmové prostředky, a uchvácen literární předlohou nechal postavy jen tak přes stůl plynout douhý dialog, jakoby jej herci četli přímo z románu. Ale je to opravdu jen malá muška :) 90% ()

Rodin

Velmi působivá a zvláštní komediální nekomedie. Občas člověku přeběhne až mráz po zádech. Jistá schematizace japonské kultury je v tomto případě ku prospěchu věci a je zřejmé, že takhle nějak možná funguje hierarchický přístup Japonců nejen k Evropanům. ()

mros

Sylvie Testud zde predvedla vynikajici vykon. Jeji cilevedomost predstavuje snad nejinteligentnejsi humor, jaky jsem videl. Skvele jsem se bavil, a i po tvurci strance vynikajici snimek, vrele doporucuji! ()

Mes-siah

Krásny lyrický príbeh o mladej belgičanke, ktorá sa túžila vratiť do Japonska, kde sa narodila. Tu sa však stretáva z odlišnou kultúrou. Film je zalozená práve na tejto konfrontácii dvoch úplne rôznych problémov, súvisiacich s narodnostnymi rozdielmi. Odporúčam ľudom, ktorý sa chystajú v blízkej budúcnosti navštíviť Japonsko. Kvalitné herecké výkony umocnujú dojem z filmu. Moje hodnotenie je 80% ()

nula87

Jízlivý, ale zároveň neurážlivě podaný pohled na snahu o včlenění mladé Belgičanky do soukolí japonské přísně hierarchizované firemní struktury . Vše je podáno natolik citlivě a s nadhledem, že tenhle film jsem si s lehkým úsměvem na rtech vychutnal. 75% ()

blowup

Zpočátku titulky - pomalé tempo podmalované klasickou hudbou a pozvolné vnímání bizarního "vyprávění". Knihu jsem nečetla, věřím, že je na reálných základech a chápu, že v Japonsku se děsně smáli. Mělo to v sobě překvapivě stylizované prvky - vlasy hlavní hrdinky, její rozepnuté manžety...Takové jemné náznaky mentality, i na druhé straně. A zároveň symboly, "výška protivnice", létání...Bylo to zároveň neuchopitelné i pochopitelné - snaažím se popsat svůj dojem. Herečky perfektní. Scéna s vnucováním čokolády skvělá. Tak odlišný film od jiných jsem dlouho neviděla. ()

Adrii

Opravdu velice zajímavý film, který ukazuje nejen mnoho stránek marketingu, ale dost vypovídá i o japonské kultuře... Po zhlédnutí jsem vážně ráda, že žiju na západě :) ()

MiTrAnDiR

Japonska mentalita ma nikdy neprestane udivovat...film o sadistickej sefke a jej podriadenej,ktora ju tak obdivuje az to miestami vyzera ako hodinu a pol dlha predohra ()

Keen.lady

Skvělý humor, dialogy i příběh. Místy trošičku nuda, místy jsem se nedokázala shodnout s hl. hrdinkou a pochopit, proč je zkrátka tak blbá. Sladkobolné, ale ke zvratům děje jsem byla netečná. Chyběla tam dynamika. Herci v pořádku. ()

persik

Když někam člověk dojede a bude dělat to co se tam nesluší tak špatně skončí. A v Japonsku ještě hůře. A nic víc mi tenhle film nedal. ()

Lucbric

Silný a emotivní příběh sledující střetnutí kulturních rozdílů dvou naprosto odlišných národů... Amélie musela být velice silná, aby přežila "na vratké lodičce plující po opuštěném oceánu obklopeném hladovými žraloky"... Obdivuju, jak se Amélie dokázala vzepřít a bojovat, já už bych se na jejím místě asi dávno složila. Kdybych hledala nějakou komedii (film spadá do kategorie komedie/drama) pro pobavení, určitě bych si nevybrala tuhle, protože jsem se ani jednou nezasmála (komedie je to asi pro Japonce), já měla spíš sevřené srdce, co přijde dál. V poslední Améliin pracovní den jsem cítila volnost a svobou společně s ní :) Na filmu je úplně vidět, jaké životní hodnoty který národ upřednostňuje. Možná jsem se moc vžila do role hlavní hrdinky, ale každopádně vím, že jsem se nemohla odtrhnout od televize, dokud film neskončil :) ()

B3n

Po zhliadnutí tohto filmu už je mi hikikomori národa oveľa menej ľúto. Vlastne už mi ich nie je vôbec ľúto. ()

TonyHawk94

Skvelá "sonda" do japonskej mentality, ktorá nie je vôbec ďaleko od pravdy (potvrdili mi to viacerí známi, ktorí boli v Ázii a Japonsku). Preto nevyhnutne došlo k tomu, že to niekedy bol smiech cez slzy. Mnohé momenty navonok vyzneli vtipne, ale ich vnútorná hĺbka bola naopak - dramatická, smutná; priam až chorá... Každopádne, veľmi zaujímavý film. Na absolutérium to nebolo (k tomu čosi chýbalo), ale aj tak slušné (a autentické!!!). ()

gédé

Příjemné překvapení. Trochu jsem se bál nudného a rozvleklého mudrování, protože kritici filmu často vytýkají přílišnou literárnost a přemíru autorské řeči. O vnitřní monolog hlavní hrdinky skutečně není nouze, ale je to monolog zajímavý a velice vtipný, takže se nenechte odradit. ()

kedluben

už jsem odcházel do postele a těšil jsem se na knížku.... nojo jenže začal nějakej film (byl to tenhleten)... tak že teda jen pět minut si dám... koukal jsem až dokonce . film o neslučitelnosti povah, neštěstí v neštěstí, smyslunesmyslu pro humor.. atdatd. příjemné překvapení! ()

The_God

Hodně zajímavý příběh o rozdílech mezi Východem a Západem, který nenudí a u kterého jsem kolikrát jen nevěřícně a nechápavě zíral s otevřenou pusou a ptal se sám sebe, jak je tohle možné. Hodně to vypovídá o rozdílech mezi kulturami, které možná nepochopíte, ale aspoň si jich všimnete. Takové filmy mě nikdy nebavily, ale tento je výjimkou potvrzující pravidlo. ()

Fosgo

Za neustálým klaněním a orientální kamennou tváří skrývá se silný hierarchický společenský řád, jehož narušení přináší trest. Pracovat v Japonsku pro místní firmu není pro Evropanku žádný med, zvláště bojí-li se nejbližší nadřízená o své postavení. Šéfka je holt šéfka. Amélii pomáhá při pracovních trablech snění a jistota přibližujícího se konce pracovní smlouvy. Příběh sám je jednoduchý, filmové zpracování taktéž, vyznění je ale velmi působivé. Možná jsem se dozvěděl o japonské duši více než z knih, průvodců i čistě japonských filmů. Východní pracovní morálka a firemní etika , brrr… díky bohu, že jsem se narodil v Česku. ()