Kdo se bojí Virginie Woolfové?

• USA Who's Afraid of Virginia Woolf? (více)
Drama / Psychologický
USA, 1966, 134 min

Režie:

Mike Nichols

Scénář:

Ernest Lehman, Edward Albee (divadelní hra)

Kamera:

Haskell Wexler

Hudba:

Alex North

Elizabeth Taylor a Richard Burton jsou ideální představitelé zlovolných manželů Marthy a George v prvním filmu režiséra Mika Nicholse podle nezapomenutelné předlohy Edwarda Albeeho: Kdo se bojí Virginie Woolfové? (Magic Box)

waska

Komorní drama o čtyřech hercích. Všichni 4 podávají brilantní výkon, režie výborná, bohužel tyhle typy filmů mi moc nesedí. ()

bono22vox

Úžasná sonda do lidského soukromí, která působí velice mrazive a to především díky přesvědčivosti tehdejšího skutečného manželského páruTaylorova - Burton. ()

junxi91

Temné, hluboké, lehce satirické a dost cynické psychologické drama o jedné postarší intelektuální středostavovské manželské dvojici. Manžel Jiřík je spíše klidný typ intelektuála, je to profesor dějin na univerzitě v Nové Anglii, zatímco jeho žena je spíše hlučná, veselá, ale také líná a dost znuděná. Je to navíc dcera rektora univerzity, a ti dva se právě pozdě v noci vrátili z večírku, který organizoval právě Martin otec. Po návratu domů chce Jiřík spát, ale Marta mu oznámí, že se chce ještě bavit a že pozvala domů další hosty – mladý páreček Nicka a Honey. Nick je učitel biologie na stejné univerzitě, je to celkem atraktivní mladý muž (bývalý boxer) s vypracovanou postavou, a Honey je taková trošku jednodušší holka, které se chce často zvracet a pořád mluví něco o tom, jak se jí něco líbí nebo nelíbí. Marta do Jiříka neustále šije a dobírá si jej před hosty, říká o něm, že není pořádný chlap, že nikdy nebude ředitelem katedry dějin, ale že je spíše taková „plíseň“ nebo „hniloba“ katedry dějin. Poté se jde Marta převléct do vyzývavých šatů a společnost jí při tom dělá Honey. Marta poví Honey o jejich synovi, který má slavit šestnácté narozeniny. Jakmile se o tom dozví Jiřík, tak se naštve a řekne Martě, že to neměla dělat. Líbila se mi scéna, jak Jiřík zabrousil do sklepa pro svou brokovnici a zamířil na Martu, která jej celou dobu pomlouvala na gauči, a vystřelil na ni deštník. Jiřík a Nick mají na zahradě rozhovor, kde se Nick přizná, že si vzal Honey jen kvůli penězům, a protože si myslel, že je těhotná. Jiřík zase poví Nickovi o tom, jak omylem zabil svou matku a později také otce. Nick se chce dostat na vrchol katedry biologie a myslí si, že Marta by mu s tím mohla pomoci. Následně chce mladý pár domů a Jiřík trvá na tom, že je zaveze, nakonec však skončí všichni čtyři v zájezdním hostinci, kde si spolu Nick s Martou krásně a vyzývavě zatancují. Marta neustále kritizuje Jiříka, což on bere jako hru s názvem „pomlouvání hostitele“. Po skončení této hry má přijít další hra s názvem „hupnutí na hostitelku“. Marta začne vyprávět o Jiříkově neúspěšném spisovatelském pokusu, kdy Jiřík napsal knihu o chlapci, který zabil své rodiče, a její otec – rektor – mu vydání románu zatrhnul. To Jiříka nasere a málem Martu zardousí. Poté všem poví o svém dalším románu, který je o učiteli a jeho ženě, kterou si vzal jen proto, že mu nakecala, že je těhotná. Honey je sice blbá, ale pozná, že je to o nich a uteče pryč. Pak jsem se trochu ztrácel, ale v zásadě došlo k tomu, že Jiřík došel domů a viděl v okně ložnice Martu, jak si užívá s Nickem. Objeví se zde také Honey, která už jen mele opilecké nesmysly, ze kterých si Jiřík odvodí, že skutečně těhotná byla, ale potratila. Marta není příliš spokojená se sexuálním výkonem Nicka a říká, že pouze Jiřík ji dovede učinit šťastnou. George přinese Martě kytici a následně si oba dělají z Nicka svého sluhu a ponižují jej. No, a nakonec Jiřík řekne, že právě obdržel telegram, že jejich syn je mrtev. On ho prostě zabil, protože o něm Marta mluvila. Prostě je to celé takové trochu zamotané, neustále se o něčem mluví, chvílemi je to vtipné, jindy to nedává moc smysl, a všichni čtyři hlavní protagonisté jsou tak trochu pošahaní. Název filmu vychází z písničky „Kdo se bojí Virginie Woolfové“, kterou se bavili hosté na večírku pořádaném rektorem. Film také zobrazuje celkem typické soužití postaršího manželského páru, tudíž je podle mě spíše určen pro tuto cílovou skupinu. () (méně) (více)

Davidos305

Asi nejlepší konverzační drama všech dob, stačí jen čtyři úžasně zahrané postavy a dokonalý scénář a máme tu nadčasové mistrovské dílo. Vidíme tu krásně vykreslené postavy, které jsou zajímavými studii různých charakterů. Ale hlavně je tento film úchvatnou studií mezilidských vztahů. ()

Petus

Miluju nebo nenávidím? A není to nakonec jedno a totéž? Dokážu být bez svého partnera nebo ho potřebuju k životu stejně jako tu každodenní iritující rutinu. Co dokáže vztek bublající těsně pod povrchem, čekající na ten poslední impuls, aby se jako nezadržitelná láva vylil na povrch a strhnul sebou veškerou přetvářku a odhalil pravdu. A když ten impuls přijde a dojde k výbuchu, jsem vůbec schopen tu pravdu unést? Tohle drama není pro slabé povahy. Málokdy dokáže člověk unést tak surový nápor emocí, které z tohohle letitého dílka tryskají přímo divákovy do hlavy a kladou mu jednu otázkou za druhou, zatímco hlavní hrdinové pokračují ve své strhující hře na pravdu o tom, co se může stát ze dvou milujících bytostí ubytých šedivou rutinou každodenního života, životními prohrami i zklamáními, nenaplněnými touhami a ambicemi, které si vybíjejí své frustrace jeden na druhém. A na konci nezbývá než zavřít pusu, potlačit vzmáhající se pocit deprese a jít žít. Stejně jako Liz Taylor a Richard Burton, kteří své postavy nehráli, oni jimi byli! ()

wito

ak bolo v absolventovi cítiť divadelného ducha, tak v tomto prípade je už ním film nasiaknutý. a to je dobre. na kvalitný film nie je nutné vysokého rozpočtu, či napínavých akčných scén plných demolácie. stačia vám dvaja skvelí herci a ohňostroj verbálnej a pohybovej akcie sa môže začať. okúzľujúce tým najlepším sposôbom s prihliadnutím na fakt, že sa nejedná o ľahučké sústo k príjemnému romantickému večeru pri sviečkach, ale niekedy až o hororovo hrozivý náhľad do života poznačeného opotrebovanosťou, nenaplnením a osobnom nenávisťou dvoch (paradoxne) milujúcich manželov. herectvo, ktoré predvádza taylorová je úchvatné, burton jej pritom skvele sekunduje. minimalistické psycho skutočných tragédií ľudského života. ()

Tamdydam

Nejvtipnější "drama", jaké jsem kdy viděl. Zmíněný žánr "thrller" tu vůbec není na míste. Nejlépe by se hodilo označení drama / tragikomedie. Pvní půlka filmu je i přes svou tragičnost neskutečně zábavnou sarkastickou a ironickou komedií. Přestože ona krize manželů dvakrát k smíchu není, tak se jejich vzájemnému kreativnímu napadání a zesměšňování před přiopilým párečkem navštěvníků prostě nejde nesmát. Film je i přes rok svého vzniku neuvěřitelně nadčasový, vtipný, silný, uvěřetelný a před hereckými výkony hlavních představitelů člověk musí smeknout. Pokud to ovšem ještě vůbec bylo herectví... ()

rottik-cb

Válka dvou manželů, která začíná jako milá přetlačovaná a končí (nejen) psychickým terorem. Kdo se bojí Virginie Woolfové je skvělý film, který názorně ukazuje, jak kruté hry spolu lidé mohou hrát. Potřebovala bych to vidět víckrát, napoprvé se člověk občas ztratí mezi pravdou a iluzí. Elizabeth Taylor je tu coby šílená hysterka naprosto okouzlující, je to paní herečka. Nezapomenutelná je též Sandy Dennis, která za roli totálně tupé manželky nového profesora dokonce dostala Oskara. Stopáž je poněkud přepálená, ale vadí spíš proto, jak nesnesitelný je film sám o sobě.. ()

Indyi

Naprosto úžasné, Burton s Taylorovou jsou bezchybní. Perfektní konverzační drama. 5* zcela jednoznačně. ()

sigi2

Burton a Taylorová sú neskutoční, to sa musí nechať. Škoda len, že predloha nevykreslila postavy trochu uveriteľnejšie... ()

alpeew

Uznávám, že jsou to skvělí herci, alenemám takovém filmy v lásce...Oč jde? Excentricky výřečná Martha (oslňující Elizabeth Taylor) a staromódní stárnoucí unavený George (geniální Richard Burton), v působivé a šokující filmové adaptaci slavné divadelní hry, v režijním debutu Mika Nicholse nenechává diváky vydechnout již 40 let. Večírek je důvod se napít a trochu si zahrát a Martha s Georgem to umí sakra rozjet! O manželství už vědí své, všední nudu zahánějí peprnými dialogy, nejlépe před obecenstvem-hosty, a to pak ani jeden nemá dost-ani chlastu, ani chuti jízlivě urážet druhé, nikdo nepozná rozdíl mezi pravdou a divadýlkem (a nejspíš už ani oni ne). Hrají a urážejí se bez limitu své sprostoty, aby ze sebe vyždímali obyčejné lidské pocity, o kterých se v ubíjející realitě už bojí mluvit. ()

Asdas

To čo funguje niekde na divadelných doskách , nemusí fungovať vo filme , no môže ale malo by to mať trošku filmovejšiu podobu , inak herci a dialógy super , dĺžka nevadí len ta statickosť filmu je neznesiteľne ubíjajúca . ()

Queendom

S hrůzou jsem zjistila, že jsem s Elizabeth Taylor neviděla žádnej film (kromě Kleopatry, kterou si moc nepamatuju). A že to byla chyba, kterou musím napravit! Famózní herecký výkony starý školy (nepochybuju, že tady bylo divoký manželství v reálu výhodou), výborně napsaný dialogy a dusno, který tak lehce a vlastně nepříliš překvapivě vyústí do jedinýho možnýho vysvětlení všeho, co se v tomhle komorním dramatu odehrálo. ()

rezistence

Možná na to můj mozek nebyl momentálně přípraven, dopad divadelních prken mě dostávala místami do nemilých mdlob! Těch slov je nepočítaně. Po druhém zhlédnutí, jsem tomu přišel na chuť více. Scénu s deštníkem si zapamatuji do konce života. 75% ()

ratpile

Jsem rád že jsem si mohl vychutnat herecké velikány Richarda Burtona a Elizabeth Taylor. Byl to opravdu herecký koncert, byť by dnes mohl někdo říct, že Taylor trochu přehrávala. Nicméně, její rolí byla opilá, ukřičená hysterka, tudíž nemám výhrad. Především je to ale opravdu dobré komorní drama se silnou, překvapivou pointou, která dodala celé té pekelné noci i oběma představitelům lidský rozměr. Nečekané a super. Hudba trochu zestárla, ale tomu se naprosto vymyká ústřední motiv, který tomu teroru přišil spolu s Wexlerovou kamerou punc něčeho kouzelného. Vzdělání doplněno a rozhodně to nebyla nudná školní dvouhodinovka. ()

Zemřel herec George Segal

20.11.2014

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

24.03.2011

Dlouhodobým problémům se srdcem včera podlehla jedna z největších filmových legend. Právě když se studio Sony Pictures snaží vrátit královnu Kleopatru na plátna kin (po Jamesi Cameronovi a Paulu… (více)