Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

• Československo

Kto sa bojí Virginie Woolfovej?

Drama / Psychologický

USA, 1966, 134 min

Mike Nichols

Ernest Lehman, Edward Albee (divadelní hra)

Haskell Wexler

Alex North

Sam O'Steen

Scénografie:

Richard Sylbert

Kostýmy:

Irene Sharaff

Ďalší smutne zobrazujúci príklad manželstva. Spočiatku som čakal, kedy na scénu konečne vybehne Virginia Woolfová, ale nedočkal som sa. A to je dobre, pretože zastierať týchto štyroch perfektne hrajúcich hercov ďalšou postavou by bola nesmierna škoda. Takže asi len toľko, že dominanta hereckých výkonov zastiera všetko ostatné, nech bol scenár vo svojej podstate akokoľvek skvele napísaný. Niekedy takmer horrorová hádka, keď som už-už čakal, komu vypenia nervy a s tým druhým to ukončí, zaškrtí, zastrelí, prechádza behom sekundy skoro až do uštipačnej komédie s mŕtvolne čiernym humorom. Krásne smutné. 90%.(16.9.2008)

Není pravé lásky bez nenávisti a zármutku. George a Martha. Smutné, smutné, smutné... Ze začátku poutavá, postupem času ale až úmorně zdlouhavá psychologická hříčka o nevyhnutelných úskalích manželství. V hlavě se mi to sice ještě nějakou dobu toulat určitě bude, zároveň bych ale minimálně o půlhodinu krátil...(25.12.2014)

Tenhle film mne zdeptal, stejně jako své protagonisty. Díky brilantním hereckým výkonům a perfektně napsaným dialogům jsem se na dvě hodiny přenesl do domu Jiřího a Marty - do víru alkoholu, odcizení, urážek a samoty. Ale kdyby mne opravdu k sobě pozvali na návštěvu, nevydržel bych tam déle než pět minut. 80%. P.S.: Za zmínku stojí i (bez nadsázky) dokonalý český dabing, který v tomto případě musí ocenit i ten nejzarytější dabingový odpůrce.(1.6.2011)

Já vlastně ani nevím, co k tomuhle skvostu napsat... ať napíši cokoli, stejně to nebude stačit. Za jedno nejsem filmový odborník, abych tady psala o mistrovské práci a jak vnímat dané herecké projevy a stejně tak i jako ryze filmový fanoušek prostě nemám slova, která by vyjádřila, co mi tenhle snímek dal... ale jedno vím určitě - těch 134 minut patří k těm nejlepším, které jsem viděla. Mistrovský film!(27.10.2009)

Tolik krutosti a tolik bolestivého sarkazmu - snad až příliš mnoho. V duelu dvou individualit vítězí fantastický Burton nad lehce ukřičeně přehrávající Liz na celé čáře. Připadám si provinile za to, že chladně konverzačnímu dramatu vyčítám, že je hlavně v první polovině jen sledem dialogů, ale trvá déle než se k divákovi dostane ta pravá pesimistická nálada. Každý asi potřebujeme svini k tomu, abychom našli lanýže. A z toho je mi pěkně mizerně.(13.7.2007)

• - Pro roli George byli zvažováni James Mason, Cary Grant, Henry Fonda, Arthur Hill, Jack Lemmon či Peter O'Toole. (Kulmon)

• - Ústřední manželskou dvojici ztvárnili skuteční manželé, Richard Burton a Elizabeth Taylor. (Sfinkter)

• - Spoiler: Podle Mikea Nicholse napsal scenárista pro film původně jiný konec, podle kterého se měl syn George a Marthy před lety oběsit v šatně. Nichols takovou scénu ale odmítl natočit. (Morien)