Kdo se bojí Virginie Woolfové?

• USA Who's Afraid of Virginia Woolf? (více)
Drama / Psychologický
USA, 1966, 134 min

Režie:

Mike Nichols

Scénář:

Ernest Lehman, Edward Albee (divadelní hra)

Kamera:

Haskell Wexler

Hudba:

Alex North

Elizabeth Taylor a Richard Burton jsou ideální představitelé zlovolných manželů Marthy a George v prvním filmu režiséra Mika Nicholse podle nezapomenutelné předlohy Edwarda Albeeho: Kdo se bojí Virginie Woolfové? (Magic Box)

Ilicka

Film, u kterého jsem se navzdory všem sarkastickým a cynickým narážkám a poznámkám nemohla smát. Hodně práce udělal už Albee, samotná hra je strhující, ale přesné a strhující výkony herecké čtyřky ji umocňují na druhou... nebo na třetí. I když se nemůžu zbavit dojmu, že Oskara měl v první řadě dostat Burton... Ale co, je to jen výroční cena. ()

Ai.ma

Ten večer ode mě odešla Klárka. Seděl jsem tam sám na zemi a plakal jsem. A kdo byl naproti mě? Richard Burton a ač se snažil sebevíc,nepřehrál moji sklíčenost tím, že to vše není tak, "jak by to vše mělo být". Snažil se hledat cizý slova a maskovat svoji vlastní slabost, stejně tak ona, ožralá zrádná svině, líčící ty nejrůznější pasti, jen aby unikla z vlastní bolesti. Ač jsem nechtěl, byl jsem hercem, spolutvůrcem, byl jsem zatažený a nešlo jít zpět. Byl jsem předobraz, smrt, rozdělená na dvě poloviny...a do toho jsem musel poslouchat, veškeré to zlo, jehož jsem byl možná i já iniciátorem. O pár měsíců a dnů dříve, bez kamer. Jediné co nás spojovalo, byla černobílost, mihotající se mi po žaludku, v krvi a v mozku. Byl jsem bourbon a brandy, které spolu vypili, hořkost dna. ()

Bast

Vždycky mě zajímalo jak vypadá absurdní drama (jako žánr) převedený na plátno... I když vím, že pravé "absurdní drama" je mnohem absurdnější, tak mě tento film mile překvapil a bylo potěšení ho zhlédnout. ()

murakamigirl

Čo si budeme navrávať, na tento manželský pár ani titulky nestačia- kadencia ich ostrovtipu je tak frajerská, až to v istých momentoch uhrajú len tak- tak, s jazykom pekne na topánkach:). (Reč je o niektorých scénach, kde treba čítať skutočne promptne.) Sledovať v originálnom znení je ale na nezaplatenie: nielenže celkom zadara prejdete ultrazábavným kurzíkom rýchločítania, navyše vás ovalia naturalistické emócie v pravej hĺbke a áno, i v pravých tónoch a dospejete k trojnásobnému uspokojeniu. Kto by s týmto menil, povedzme si??? :´) Elizabeth Taylor a Richard Burton expresívne zvečňujú manželský pár v stave mierne charakterizovanom ako disharmónia, v ktorom sa muž a žena do seba navážajú, provokujú, ponižujú a o preteky si robia prieky, len aby nám tým vytreli kocúra a zosobnili de facto najchápavejšiu manželskú dvojku pod slnkom, ktorá sa až závideniahodne doplňuje i rešpektuje. Úžasní sú! Film viac ako úspešne predstavuje zožierajúci žiaľ ľudí zapríčinený niečím mimo nich, odkrýva odcudzenie na vrchole zúfalstva, a zároveň cestičku nadol z tohto vrcholu. Ani štipku absurdná, rafinovaná psychologická štvanica cez rafinované dialógy ústami rafinovaného obsadenia. ()

Pink.Panther

Dokonalá Liz a Richard, kterým opravdu věříte to co hrají. Hlavním tématem je prázdnota manželství hlavních postav, která je založena na závěrečném odhalení, které patrně vytušíte dřívě, když paralerně vyprávěný příběh vedleších postav má potenciál dopadnout jako postavy hlavní. Konverzační drama aneb jak se ztýrat pod obraz. ()

jahol

Propracovanější, hlubší, na menším prostoru sevřenější než... Válka Roseových. Zajímavé, že tento film pro porovnání tady ještě nikoho nenapadl, přitom mají tolik společného. ()

villon17

Oproti 12 rozhněvanejm mužům, který stáli taky vlastně jenom na rozhovorech, slabý. Vlastnosti a temperamenty těhle lidí byly až přehnaný. Zezačátku se mi Elizabeth Taylor zamlouvala, ale jakmile po chvíli začala máchat rukama, jak by odháněla mouchy, nebo se snažila hrát víc, než v tu danou chvíli zvládla, přestala sem jí tak obdivovat. Další dva příchozí byli taky pěkně praštěný a pak se profesůrek ukázal jako jedinej normální. Jeho výbuchy sice překračovaly kdejaký meze, ale ta pipka si o ně sama řekla. Varoval jí několikrát. Každopádně už po chvíli, co přišla návštěva, se všichni hádali, což mi přijde dost společensky nevhodný. Pak jenom tak ňák plynul čas, pořád se nic průlomovýho nedělo, až pak konečně došlo na dítě... ()

Cubinho

Možná se nabízí lehké srovnání s Válkou Roseových, ačkoliv zde se manželé George a Martha uvnitř srdce stále milují. Celý film je potom postaven na výborných výkonech všech čtyřech představitelů (a nebýt scény z hospody, vystačil by si režisér opravdu jen s těmito 4 herci), kteří byli za své výkony nominováni na Oscara - a obě ženy jej potom i získaly (přitom S. Dennisové bych ho za výkon přál asi nejmíň). 8/10 ()

corpsy

A MAN FOR ALL SEASONS je jedinou príčinou ( a nezaslúženou ), prečo v roku udeľovania Oscarov VIRGINIA nebodovala na celej čiare. A mohlo to byť víťazstvo zaslúžené. Takýchto ´´prehier´´ je ale v histórii mnoho. Taylorová a Burton podávajú majstrovské výkony, povedal by som, že jedny z najlepších v histórii filmu a napomohlo k tomu zrejme aj ich divoké súkromie. Dialógy sú väčšinou doménou divadelných hier, tam to pasuje, Film je ale inak pojímané médium a je len dobre, že sa tento štýl ( podporený výbornou kamerou a strihom ) zachoval. Takmer dokonalé. ()

curunir

Mike Nichols si teda vo svojom debute šplhol poriadne. Je až neuveriteľné, ako začínajúci režisér (aj keď mal už vtedy 35 rokov), dokázal nakrútiť niečo tak podmanivé a výpovedné. Neviem, či to tu niekto spomenul, ale vo filme som zaregistroval (pokiaľ sa nemýlim) len šesť hercov a z toho boli štyria nominovaní na Oscara! ()

Cimr

Tak to bylo vážně zlé. Zlé a kruté. Co takhle vysmát se svému manželovi za to, že v dětství nedopatřením zabil své rodiče? Co takhle vysmát se mladé ženě, která je u nás na návštěvě, že si ji manžel vzal jen pro peníze a co takhle vysmát se ženě před jinými lidmi, že potratila? Ty nejtajnější lidské strachy a komplexy rozvrtané a rozdrásané, stažené z kůže, vyrvané i s masem, ohlodané až na morek. To je Kdo se bojí Virginie Woolfové, psychodrama jak se patří. Přeji příjemnou zábavu. ()

NinonL

Oskara by si, podle mě, zasloužili všichni čtyři herci. Hořkost, která zbyla z manželství Marthy a George, je celou dobu velmi nepříjemná. Zdá se, že film nemůže nijak skončit, že všechno už bylo oběma manželi vykřičeno do světa. Ale nebylo. Konec filmu je vlastně velkou úlevou, přestože je velmi smutný. ()

Krt.Ek

"Dříve či později narazí každá touha na omrzelost; svou pravdu..." (E. Cioran, Sylogismy hořkosti) - A pak už člověku nezbude nic než zraňujících her. ___ Film-ekvivalent fb komentáře nadatlovaného se zapnutým caps lockem, jestlipak by se líbil flastencům, možná jo, exponuje v něm přeci tradiční rodina. ;-) 85% ()

Bajda

My všichni seškrabáváme nálepky, zlatíčko. A když se člověk proškrábe skrz kůži, skrz všechny tři vrstvy, a skrz svaly, a vyvrhne všechny orgány, dostane se až na kost...víte co udělá pak? -Ne. -Když se člověk dostane až na kost, ještě to není konec. Uvnitř kosti totiž něco je. Morek. A na ten se musí dostat! Většina filmů, jejichž tématem jsou vztahy, se dostane maximálně na kost. Kdo se bojí Virginie Woolfové se dostává až na morek. Stejně mrazivě jako to zní, to i působí i přes minimalistickou/divadelní/komorní formu. Mistrovské dílo, pro které by bylo třeba vytvořit speciální ratingovou kategorii. Násilí ani sex v něm není a jediné dítě "mrazivost" filmu nepochopí...dospělí na tom ale budou hůř. ()

Zemřel herec George Segal

20.11.2014

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

24.03.2011

Dlouhodobým problémům se srdcem včera podlehla jedna z největších filmových legend. Právě když se studio Sony Pictures snaží vrátit královnu Kleopatru na plátna kin (po Jamesi Cameronovi a Paulu… (více)