Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

kslaww

Cesta po mysli kde utíkáte před tím aby vám vymazali z hlavy vaší lásku je originální ale i přes skvělé herecké výkony dávám 3* ()

Karda

Pro mně best ever love story jakou jsem kdy viděl.A to v rozsahu 10ti let asi potřetí.Tomu říkám romantika. ()

Guran

Začátek je na pochvalu. Samotná postava Jima Careyho nás zavede do jeho života. Zjistíme, že je sám. Seznámí se s jednou holkou (Kate Winslet) a příběh se rozjíždí. Snímek je na půl sci-fi, to mi nevadí, ale zpracování ano. Co mi vadilo nejvíc byla ta strašná hudba. Hlavně v sekvencích, kdy já osobně bych potřeboval klid, jako třeba dialogy mezi různými postavami. Jak nazvat dialog, do kterého se neustále vměšuje nějaká šílená hudba? Scénář mohl na takovýto námět být daleko lepší, ale to by nesměl mít v ruce propisku Charlie Kaufman. Scénáristický neboštík. Spousta scén ve filmu mi přišla přetažená a nedodělaná. Chvílemi je toho na diváka moc a začíná se ve filmu ztrácet. Nakonec ze slibného úvodu vznikne naprostá blbost. Snad jediné pochvaly - za již zminěný úvod filmu a herci, kde jednoznačně vévodil Jim Carey. ()

Brano odpad!

Začínam mať dojem, že čím vyššie hodnotenie o to väčšia kravina to bude. Začiatok ešte ako tak pozerateľný, ale ako začalo vymazávanie pamäti, tak to začínala byť hrozná somarina, pri ktorej som zaspával. Nevydržal som to ani dopozerať dokonca. Strata času. Asi by som tiež zašiel ku takému doktorovi a spomienky na tento film si radšej nechal vymazať. Pretože tento film nemal nič. Ani dialógy, ani zmysluplný dej. ()

JosefTomas

Po prvním zhlédnutí možná trochu nejasné a musíte se dobře orientovat v čase (musíte přijít na to, co je minulost či přítomnost). Nakonec ale je hezky promyšlený a je na něm znát preciznost, ale viděl jsem ho zatím jednou, tudíž možná po znalostech po prvním zhlédnutí bude moje hodnocení vyšší, zatím jen 80. ()

Syna.1990

Bylo to tak uchvatně propracované, až jsem to asi vubec nepochopil a bohužel mě to tak moc nudilo, že si to ani nedokážu pustit znovu. Opět musím podotknout, že evidentně nejsem cílová skupina pro tento film. Ale v dnešní době je normalní obdivovat někoho, kdo není normalní a Jim Carrey zde hraje totalního hňupa. ()

Gamekeeper77

Asi jsem divnej. Tolik jsem si přál, aby se mi ten film líbil. Začalo to vážně slibně, ale jakmile začal proces výmazu, šlo to rapidně dolu, po půlce už mě to slušně sralo a obzvlášť vstupy do Careyho hlavy pro mě byly dost silně nepříjemný, stejně jako celej film špikující, otravná hudba. Snad jediný, s čim jsem tu neměl problém bylo obsazení, jinak mě ale tahle spleskanina minula kurevsky velkým obloukem. 30%. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,3/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 93%, Audience Score - 94% | FDb.cz - 80,3% | Tomuhle filmu jsme se vyhýbaly opravdu dlouho, protože úplné úleťárny a nezávisláky opravdu nemusíme.....!!! Ale jednoho dne jsme si prostě řekli: stejně to jednou zkusíme, tak proč ne teď? A ano, místy je to opravdu přes čáru a Clem střídá jeden praštěný účes za druhým, stejně jako jedná praštěná scéna tu druhou. Nicméně blázen/génius Kaufman vnesl do kinematografie něco jiného - sny a dokonale zmapoval Joelovu mysl! .....A tak je tedy "Věčný svit" originální, zábavná a emočně nabitá blbinka se skvělým Carreym (který tak trošku zastínil neméně dobrou Kate), kterou jsme si totálně užili (a ještě mnohokrát užijeme!) 85% ()

oasismanik

Repete po mnohých, mnohých rokoch, za ktoré sa z pubertiaka stal dospelý, 30 ročný muž. Dvihol som z troch na 4, ale stále to nie je ono. Čo ma dosť mrzí, pretože keby to bolo natočené aspoň trošku, trošičku menej chaoticky, mohol to byť jeden z najlepších filmov všetkých čias. Tak zase za nejakých 14 rokov.. :) ()

mrclTV

Keby bola depresia a úzkosť film, tak by vyzerala takto. Neviem, čo to presne malo znamenať, ale ja sa z filmu cítim zle. ()

PlysovyMacko

Netypicka love story. Hlavny hrdina Joel sa rozhodne podstupit to iste, co jeho byvala priatelka - vymazanie spomienok na ich vztah. Pocas procedury mazania cestuje nahodilymi spomienkami (tato cast filmu je vynikajuca) a meni nazor - nechce zabudnut. Rozmyslala som v polke filmu nad tym, ci zabudnutie na dany vztah nesposobi, ze clovek bude opakovat rovnake chyby. Film je snovy, trosku som sa stracala, ale to je zaroven na nom to najkrajsie. Pacilo sa mi ked sa ako maly kupal v umyvadle. To, ze laska porazi vsetky prekazky je pravda tak 50:50, laska ma velku moc, ale tiez zavisi od toho co nazyvas laskou. Jim Carrey vo vaznej ulohe skvely, moja povaha je taka ako jeho postava, ale sialeni ludia s farebnymi vlasmi ma nepritahuju. ()

RigorMortis

Carrie v časoch, kedy ešte nefičal na antivax vlne. Zaujímavo vyriešené "romantické sci-fi", kedy si hlavný hrdina rozhodne nechať si vymazať z hlavy spomienky na svoju priateľku a počas procesu zistí, že ju vlastne ešte stále miluje. Nebolo by to však ono, keby sa niečo nepokazilo a pribudne aj menší plot twist. ()

iz67

Mám rád Kaufman, hlavně když svoje věci režíruje. To jsou pak perly. Ale i tahle "romantika" překračuje průměr žánru (bez ohledu na strašnýho Carreyho, I když tady vlastně strašnýho zas tak moc ne). SPOILER: Perlou této věci je vnímání významu "scének z partnerského života" z pohledu osudoveho rozhodnutí. Vlastně dost dobrý. ()

hrumsrt

Vždy se usmívám, když někdo obdivuje Jima Carreyho jako skvělého komediálního herce, jehož ksichtění napříč žánrem se stalo ikonickým a je zpětně neuvěřitelné vidět jeho cestu ze stand-upu na vrchol komedie, který se mu povedlo atakovat už vlastně hned na začátku, a to v roce 1994, kdy třemi různými filmy, ve třech ikonických legračních figurkách, si dokázal za tak krátkou dobu podmanit celý žánr.. Ale i když nanejvýše respektuji jeho legrační kreace a improvizační timing, jakým z těhle rolí dělá jedinečnou zábavu, tak stejně jeho největší kouzlo spočívá paradoxně v dramatických rolích. A právě nejlepší je ve filmech, které balancují na takové tesknivé vlně - Truman Show, Majestic a nakonec i Věčný svit neposkvrněné mysli, z nichž všechny tři vrchovatě jako filmový fanda miluji.. Poslední zmíněný Věčný svit neposkvrněné mysli bývá právě často označován za to nejlepší, co Jim Carrey pomohl stvořit (i když původně mělo jít jen o další Cageovskou proměnu, v níž si nikdo často improvizujícího Jima nedokázal v téhle roli pořád představit).. A tak v jedinečném spojení kreativní geniality Charlieho Kaufamana usměrněné zamilovanou tesknivostí Michela Gondryho dali za vznik toho možná vůbec nejlepšího romantického filmu, co máme, minimálně co se propojení se sci-fi žánrem týká.. Věčný svit neposkvrněné mysli vypráví příběh vztahu Joela a Clementine napříč různými časovými rovinami. Proč takhle složitě? No, proto, že takhle se podařilo jejich vztah zachytit ve všech jeho odlescích a divák nejen, že není zahlcen různými jeho fázemi, ale především do poslední chvíle neví, co očekávat.. Joel jednoho krásného dne zjistí, že si ho jeho dívka Clementine nechala vymazat z paměti, aby zapomněla na všechno zlé i dobré z jejich vztahu a mohla se v životě zase na krásno posunout nezávazně dál s jistotou, že už ji city k Joelovi nebudou nikdy obtěžovat. Což když zjistí Joel, s podobnou bolestí ani on nemůže žít a rozhodne se ke stejnému kroku. A my se tak střetáváme s týmem z firmy Lacuna, který se na takový proces vymazávání specializuje, aby Joelovi službu zprostředkoval a definitivně Clementine sprovodil z jeho mysli.. Kaufman tak lásku prezentuje jako existencionální fenomén postavený jen na vzájemných vzpomínkách, které když zmizí, tahle podivná emoce se vytratí s nimi, ale je asi jasné, že tohle zní až moc jednoduše.. Věčný svit neposkvrněné mysli nám předkládá život vztahu, kde pár tvoří geniálně zlomený průměrně vyhlížející Jim Carrey a neskonale barevně překrásná Kate Winslet, které oba vidím moc rád, natož ještě v takhle emočně vypjatých polohách.. Příběh je vlastně úplně jednoduchý se zcela zřetelnou vidinou cíle, ale právě tady se ukazuje genialita spojení Gondry a Kaufmann. Michel Gondry dokázal dodat emoce do každého záběru, které navíc propletl řadou dost působivých praktických trikových scén napříč různými náladovými vrstvami a daří se tak Kaufmannův bláznivě geniální náčrt povýšit do nejlepší možné podoby.. Ovšem i když smetanu slízává právě první jmenovaný, tak je to právě Charlie Kaufman, jenž po bláznivé Adaptaci dostává to nejlepší vedení, dává do příběhu naprosto všechno a servíruje zdánlivě možná moc spletitý příběh (barevné kadeře!), ale v jádru téměř dokonalý. Díky nelineárnímu vyprávění nedrží diváka v jedné emoci dlouho a pokaždé šikovně rozmělní nebo přidusí napětí sledovaného vztahu, aby mu nakonec všechno poskládal do finální šokující podoby, která diváka navždy rozebere.. Přiznám se, že jsem Věčný svit už kdysi viděl a i když bych sám sebe tehdy považoval za dospělého, ani zdaleka jsem nebyl na úrovni, abych nejen docenil ale ani pochopil obsah a kouzlo tohoto majstrštyku, který ve mně sepl až nyní, kdy jsem cítil, že mám na to jej konečně docenit. A stalo se! Cením si na tom asi všechno, ať žánrovou propletenost, šikovně seskládanou náladovou paletu, tak i ty děsivě krásné myšlenky o etice ("Můžete změnit vzpomínky v hlavě, ale ne v srdci.") nebo snad osudovosti. Kdyby bylo vše tak jednoduché, je tu nuda.. Díky Jime! Díky Kate! P.S. Co myslíte kolik natištěných lístků by stačilo, aby jste neexistovali a stali se tím čeho se bojíme, lidmi bez odkazu, méněcennými? Možná děsivě méně než bychom si přáli.. 100% () (méně) (více)

Frix

Nádherně natočený, skvěle zahraný (Carrey zase jednou dokazuje, že není omezen jenom na přiblblé pitvoření) a především opravdu jímavý příběh, který se vymyká žánru romantické komedie podobně jako třeba Punch Drunk Love. Vedle Being John Malkovich nejlepší kousek Charlieho Kaufmana. ()

Marg

To, že je Carrey skvělý herec i v nekomediálních rolí, už dávno víme. Že je Kate Winslet úžasná herečka taky víme, ale na prvním místě stojí rozhodně vynikající, bravurní, nádherný i dojemný a originální scénář. A když pak do sebe v posledních 10 minutách vše do sebe zapadlo a vznikla tak dokonalé mozaika řekl jsem si "jen víc takových filmů." ()

vilik

Krátce po titulcích, plný dojmů:Ve chvíli kdy jsem pochopil co znamenala první scéna před titulky (došlo mi to zhruba ve chvíli kdy se scéna "prvního setkání" rozcházela s tím na začátku), a spojil se mi film dohromady, tak už jsem jen zůstal sedět před obrazovkou s otevřenou pusou až do konce. Jim Carrey je s každým dalším filmem lepší a lepší... ()

seba

Vše už bylo řečeno, tudíž stručně. Geniální, PŘEHLEDNÝ scénář (Kaufman je machr, chce to jen dvě hodiny udržet maximální pozornost), nápaditá režie, skvělé hlavní role - Carrey, Winsletová, zajímavé vedlejší role - Tom Wilkinson, Kirsten Dunst, hobit s pekelnými kotletami Elijaf Wood. Prostě bombový "milostný" příběh. ()

axik

Výborně natočený film s výborným dějem a dobrým koncem. Film o boji o vzpomínky, o vůli hledat a najít, o lásce a dalších věcech. Oprávněně plný počet! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz