Sněhurčina smrt (E01) (epizoda)
Komedie / Drama / Válečný
Československo, 1985, 1 h
Režie:
Karel KachyňaPředloha:
Věra Sládková (kniha)Scénář:
Karel KachyňaKamera:
Vladimír Smutný, Jan ČuříkHudba:
Luboš FišerHrají:
Žaneta Fuchsová, Stanislav Zindulka, Zdeněk Řehoř, Oldřich Vlach, Jiří Langmajer, Vladimír Javorský, Jiřina Třebická, Dana Balounová, Jiřina Jelenská, Bohumila Dolejšová, Mahulena Bočanová, Bronislav Poloczek, Antonín Hardt, Karel Augusta, Milan Riehs, Roman Skamene, Stanislav Litera, Václav Kaňkovský, Stanislav Tříska, Gabriela Wilhelmová, Jiří Knot, Marie Brožová, Věra Galatíková, Jana Andresíková, Šárka Štembergová, Eva ŘepíkováStřih:
Jiří BrožekZvuk:
Pavel JelínekScénografie:
Jiří MatolínMasky:
Stanislav PetřekKostýmy:
Eva Martincova, Běla SucháObsah
-
Vánoce roku 1937 prožili otec (S. Zindulka) i dcera (Ž. Fuchsová) smutně. Ne však na dlouho! „Nic ty se neboj! Na tragickej život já jsem pes!". Tímto okřídleným úslovím vstupuje do rodiny bývalá lázeňská kuchařka A. Urbanová (H. Růžičková), bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937–1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější – domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu...(Česká televize)
- přehled
- komentáře
- zajímavosti
- videa
- galerie
- ext. recenze
- ve filmotéce
- v bazaru
- diskuze
-
Sněhurčina smrt (E01) Photo © Česká televize / Miloslav Mirvald
topi80
Skvělé zachycení dusné předválečné atmosféry pohledem dětským, ale zásluhou skvělého výkonu Žanety Fuchsové o to drsnějším a zároveň dojímavějším. Realistické a syrové popsání chování německých prasat vzbudilo u naivnější části českých moderních rádobymyslitelů otázky, zda to tvůrci s tím popisem chování sudeťáků trochu nepřehnali. Ovšem svědectví pamětníků té doby se shodnou na tom, že to bylo ještě horší (ač si to kdekdo nedokáže představit), ale drsnější popis by byl na seriál určený mimojiné i dětem a mládeži už příliš. V době, kdy naši politici nestydatě jezdí na srazy henleinovských pohrobků, je třeba tento reálný popis tehdejších událostí přibližovat lidem stále naléhavěji.(2.8.2018)