Ecce homo Homolka

• Československo Ecce homo Homolka (více)
TV spot 2

Příběh filmu je vzat, podobně jako v případě všech děl tvůrčího kolektivu Forman – Papoušek – Passer, přímo ze života. Podíváme-li se totiž pozorněji kolem sebe, setkáváme se často s rodinou Homolkových. Rodinou, v níž jakoby hráli prim mužové, ale ve skutečnosti se všechno točí tak, jak o tom rozhodnou příslušnice něžného pohlaví. Film je výbornou satirou na život „malé české“, byť početné, rodiny pražského taxikáře Homolky za jedné letní neděle 1969. (Ateliéry Bonton Zlín)

rom_2006

Smutná a geniální sonda do světa maloměšťáků, a vůbec nejen Čechů, jinde to bude podobné. Psychologická studie, v níž všichni protagonisté trpí hlubokými komplexy, ale nedokáží je pořádně vyjádřit a už vůbec ne vyřešit, vyříkat si vše s ostatními členy rodiny. Tak to ovšem bohužel v mnoha familích chodí, místo podstatných věcí se řeší zástupné malichernosti, aniž by si aktéři uvědomovali, co je k výbuchu vzteku přivedlo. Film to nijak nedemaskuje ani nevysvětluje, divák si musí závěry udělat sám, což je skvělé - nemám rád filmy, které všechno doslovně vysvětlují. To také vyjasňuje fakt, proč spousta lidí nemá Homolkovy ráda a myslí si, že je to jen blbina - nedokáží rozpoznat ten nadhled, protože sami žijí něco podobného. Líbila se mi i kamera, detailní záběry na gesta a pohyby. A neherec Josef Šebánek je opravdu skvělý. ()

Cudlimil

Největší pravda všech pravd vyslovená na filmovém plátně: "Kůň nejseš Ludánku, ale táta seš". Je to už taková naše rodinná univerzální pravda, kterou po manželce pomalu přebírá dcera. Ale i tak, občas si ten fotbal vybojuju. ()

Ekdahl

Geniální zachycení českého genotypu v akci. Vynikající "neherci", malý český člověk a jeho rodinné peklíčko, česká Nová vlna at its best. Od úrovně současného českého filmu tenhle majstrštyk dělí celé světy (srv. tematicky ne úplně nedpodobné rodinné komedie Hřebejkovy). Ty další díly Homolkových jsou o úroveň slabší, ale pořád ještě slušné. Tohle je ale dokonalé. ()

megacik

Milá komédia, pri ktorej si skutočne oddýchnete. Táto "časť" trilógie sa tak príjemne pozerá, že jej odpustíte všetky jej chyby. Séria Homolkovcov patrí do mojich TOP10 československých komédií, vždy si to pozriem rád znova. Škoda, že už väčšina hlavných hercov nežije, rád by som videl viac filmov s touto hviezdnou štvorkou. Růžičková sa touto trilógiou dostala do svojej vrcholnej formy, ktorú už nestratila nikdy. ()

PowPow

Žádné legrácky Luďka Soboty, ale tohle je opravdový vrchol tuzemské předrevoluční tvorby. Nemá to ještě tu normalizační pachuť filmů, které obsahovaly jen neškodný, nikoho neurážející plytký humor, ale právě naopak se Papoušek tvrdě trefuje do českého maloměšťáctví a buranskosti. Žádný vtípek není primitivní nebo "třaskavý", nesmějete se nahlas, spíš si uvědomujete, kolik takových lidí znáte. Spousta lidí ale zřejmě satirický podtext ani nechápe a hašteřivost filmové rodinky je jen obtěžuje. ()

vw.cobra odpad!

Takových českých rodin člověk kolem sebe vidí denně spoustu - nevidím důvod se na ně dívat ještě v televizi. ()

Killbilly

Již 20 let se snažím pochopit, proč má tato věc status "kultovního" "nejlepšího českého filmu. Odporné koukání na lidi, které by člověk nejradši všechny kopal do ksichtu od rána do večera, které není ani trochu směšné. Narozdíl od slunce seno to není směšné ani když je vám 11 let nebo jste dospělý a máte v sobě 7 piv. Možná je to něco českého, co moravák nepochopí? Nebo prostě jen generační mezera? Dvě hvězdy za dobré herce, kteří se snaží a umí své řemeslo, ale to je tak všechno. ()

O..O

Já bych kouřil, až bych brečel! Tak breč. Lidé, kterým se tento film nelíbí, se v něm našli a uvědomili si to. ()

Sejkorka

Nejsem zrovna nadšeným přívržencem filmů o Homolkových a nejvíc se mi líbí ten poslední ze Špindlu. Tady tedy legendární hlášky a nejvíc ta o mrtvým Homolkovi. Jo, klasika. ()

pavala

Radosti a strasti české rodiny, které nikdy nezevšední. Vtipné hlášky, pravý nefalšovaný český humor i po letech dokáže stále pořádně rozesmát. ()

milos.bradik

Špičkový film se špičkovými hereckými výkony. Nějak mi hlava nebere, že v době nesvobody se točili takové filmy a teď se točí Babovřesky a Kameňáky. ()

electricoo

Jen s málokterým filmem jsem prožil takovou otočku v hodnocení jako s touhle komedií. Jakoby to všechno na hony páchnoucí a až děsivě autentické buranství zpočátku překrylo všechno ostatní, co jsem měl možnost docenit až později, s věkem - od geniálně namyšleného scénáře, přes herecké výkony všech zúčastněných (mírné vypíchnutí Pepy Šebánka si přesto neodpustím), až po samotný fakt, že tenhle snímek na 80 minutách vypovídá o české povaze a tak trochu i člověku samotném daleko víc, než 99 % jiných (i zcela seriózně se tvářících) filmů. A k tomu přidává dávku humoru, kterou by člověk v jedné třígenerační pražské domácnosti nečekal, a jeden z nejsilnějších "českých" momentů v dějinách naší filmografie: úprk z lesa. >>KDO UTEČE, VYHRAJE!"<< ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011